Şimdi Ara

Bilgisayar kapandıktan sonra yeniden açılmıyor, elektriği kesmek gerekiyor

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.459
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Masaüstü bilgisayarı kapattıktan sonra, açma tuşu işlemiyor. Ne kadar basarsam da bilgisayar yeniden açılmıyor. Anakart üzerindeki ışık yanmaya devam ediyor.
    Ne zaman ki power supply ı "off/0" konumuna getirip 20 saniye bekliyorum ve anakartın ışığı sönüyor, tekrar "on/1" konumuna getirdiğimde, bir yerde anakarta yeniden elektrik geldiğinde bilgisayarı açabiliyorum. Kapattığım an aynı sorun tekrar oluyor.
    Anakart Asus Z-87 Plus.
    Not: Bununla birlikte şu sıralar anakart pili de sıkıntı vermeye başlamıştı, saat kendiliğinden hep aynı saate atlıyordu. Bilgisayar kafasına göre tarih ve saat gösteriyordu. Pili çıkarıp taktım, saat sorunu çözüldü. Açma problemi ise devam ediyor.

Bios veya anakartta bir sıkıntı var sanırım. Teşekkürler
  • kasada herhangi bir yerde şase olabilir yani kasanın metal kısımları ile anakart veya diğer parçaların elektrik olan kısımlarında çok hafif temaslar olabiliyor buda anakartta statik elektrik birikmesine yol açabiliyor her tarafı bir kontrol et bakalım böyle bir şey var mı ?
  • kisa devre olsa ya hic acilmaz ya psu asiri yuklenir, bu sisen bir kondansatorun ustundeki elektrigi birakmamasindan kaynaklanabilir.o isik eger kasa icindeki uisiksa sonmez zaten. ama distaki power isigi iseya kondansator arizasindan ya bir yerdeki temassizliktan- ki bu durumda psu ustundeki potansiyeli birakamiyordur.- ya da cmos arizasindandir ki cmos yandi ise anakart degisecek demektir ya da cmos sokulup yerine yenisj takilmali.
    edit: buna eksi verenin kafasini merak ediyorum:-) hos normal yani. daha iki kelimeyi duzgun yazamayanlarin mekani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zombi7406 -- 19 Aralık 2014; 11:39:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biraz daha detaylı anlatayım. Bilgisayar açık kaldığı sürece hiçbir problem yok. ne zaman bilgisayarı kapatsam bir daha açılmıyor. Aç tuşuna ne kadar bassam da hiç bir tepki olmuyor. Anakart üzerinde yanan ve anakartta enerji olduğunu söyleyen yeşil ışık yandığı müddetçe de açılmıyor. Power supply dan gücü tamamen kessem veya fişi çeksem, 20 saniye boyunca anakart üzerindeki kondansatör veya her neyse anakartı beslemeye devam ediyor ve 20 saniye sonunda enerji bitiyor ve ışık sönüyor.
    Bunu yaptıktan sonra enerjiyi tekrar veriyorum ve power tuşuna bastığımda açılıyor. Ayrıca uyku moduna aldığımda da bilgisayar 3-4 dakika içinde kendiliğinden kapanıyor ve aç tuşu yine deaktif oluyor. enerjisi tamamen kesilmediği sürece de bilgisayar yine açılmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: akalyon

Biraz daha detaylı anlatayım. Bilgisayar açık kaldığı sürece hiçbir problem yok. ne zaman bilgisayarı kapatsam bir daha açılmıyor. Aç tuşuna ne kadar bassam da hiç bir tepki olmuyor. Anakart üzerinde yanan ve anakartta enerji olduğunu söyleyen yeşil ışık yandığı müddetçe de açılmıyor. Power supply dan gücü tamamen kessem veya fişi çeksem, 20 saniye boyunca anakart üzerindeki kondansatör veya her neyse anakartı beslemeye devam ediyor ve 20 saniye sonunda enerji bitiyor ve ışık sönüyor.
    Bunu yaptıktan sonra enerjiyi tekrar veriyorum ve power tuşuna bastığımda açılıyor. Ayrıca uyku moduna aldığımda da bilgisayar 3-4 dakika içinde kendiliğinden kapanıyor ve aç tuşu yine deaktif oluyor. enerjisi tamamen kesilmediği sürece de bilgisayar yine açılmıyor.

dostum ben tamirciyim vetv den ses sistemine pcye kadarher seyi tamir ederim. gecen gun bir vestel tv soktum veuc defa cwrpildim:-) fis sebekeye de bagli degildi?
    dedim bir hatavar kurcalayayim.
    arkadas benden onceki tamirci cihazin yuksek gerilim kablolarini bilmeden koparmis. birer telcik tutuyormus. sokunce elime geldi:-)
    daha dpgrusu geri toplarken.
    neyse ben de geri lehimledim.
    neyse, actik tv yi. dpgru bagladigimdan da emin degilim. sema yok.
    cat. tv sak diye acildi. cocuk sasirdi basladi allahrazi olsundemye.
    ne oldu dedim. abi tamirden sonra bu tv cani isteyince acilirdi dedi.
    megersem o kablo yuzunden smps unitesi yuksek gerilimi cok gec sarj ediyormus. eh tabi elektrik gidince de potansiyeli bitiremeedigi icin ikinci acista acilmakta da zorlaniyor. hem deyine sarj suresi uzuyormus. tamir ederken öpmesi de cabasi:-)

• quote:

Orijinalden alıntı: zombi7406

quote:

Orijinalden alıntı: akalyon

Biraz daha detaylı anlatayım. Bilgisayar açık kaldığı sürece hiçbir problem yok. ne zaman bilgisayarı kapatsam bir daha açılmıyor. Aç tuşuna ne kadar bassam da hiç bir tepki olmuyor. Anakart üzerinde yanan ve anakartta enerji olduğunu söyleyen yeşil ışık yandığı müddetçe de açılmıyor. Power supply dan gücü tamamen kessem veya fişi çeksem, 20 saniye boyunca anakart üzerindeki kondansatör veya her neyse anakartı beslemeye devam ediyor ve 20 saniye sonunda enerji bitiyor ve ışık sönüyor.

dostum ben tamirciyim vetv den ses sistemine pcye kadarher seyi tamir ederim. gecen gun bir vestel tv soktum veuc defa cwrpildim:-) fis sebekeye de bagli degildi?
    dedim bir hatavar kurcalayayim.
    arkadas benden onceki tamirci cihazin yuksek gerilim kablolarini bilmeden koparmis. birer telcik tutuyormus. sokunce elime geldi:-)
    daha dpgrusu geri toplarken.
    neyse ben de geri lehimledim.
    neyse, actik tv yi. dpgru bagladigimdan da emin degilim. sema yok.
    cat. tv sak diye acildi. cocuk sasirdi basladi allahrazi olsundemye.
    ne oldu dedim. abi tamirden sonra bu tv cani isteyince acilirdi dedi.
    megersem o kablo yuzunden smps unitesi yuksek gerilimi cok gec sarj ediyormus. eh tabi elektrik gidince de potansiyeli bitiremeedigi icin ikinci acista acilmakta da zorlaniyor. hem deyine sarj suresi uzuyormus. tamir ederken öpmesi de cabasi:-)

Saolun hocam. peki nedir anakart problemi mi power supply mı?
  • orasijdan emin olamayiz, baska bir psu deneyip ogrenebilirsin, eger sprun duzelirse psunun yesil kablosu icerdenkisa devre olmustur.

• Güç kaynağının 24 pinli kablosunu smk ve geri takmayı dene. Ben onu yapınca açılmıştı ve bilgisayarı kasanın güç tuşundan kapatıyorsan kapatma.
  • teşekkürler
  • Ayni sorun bi arkadasimdada vardi bilgisayar toplamaysa bi kontrol et kulanici yorumlarini toplama bilgisayarlarda parcalar uyusmadi icin boyle sorunlar oluyo

• Bios pilinin yakınında clear cmos pini vardır.3 lüdür 2 si jumperla kısa devre yapılmıştır.çıkar jumperı diğer ikisini kısa devre yap.Açma düğmesine bas açılmayacaktır.Sonra eski haline getir.Sorun düzeldimi bi bak.Eğer clear jmos pini 2 tane açık şekildeyse bi yerden jumper sök aynı işlemi uygula.Detaylı bilgi için googleye clear jmos yazabilirsin.Bios pilini de yenisi ile değiştir.
  • Başka bi powerle dene.Kolay gelsin
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.