Şimdi Ara

Bilgisayar elektrik gitmiş gibi gidiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İyi günler arkadaşlar.. Bi kaç sorum olcaktı yardımcı olursanız sevınıırım.
    Öncelikle bilgisayarım takılıyordu 20 sn sonra felan gelıyordu kendıne.
    Ardndan bi format atmak ıstedım . Format atarken pc elektrik gitmiş gibi kapandı. Tekrar açtım Kısa bi süre içinde kapandı.
    Sonra aradan 1 saat geçti birdaha denedım bıraz daha ileri gitti ama yine elektriik gitmiş gibi kapandı.

Şimdi sorum şu ;
    İşlemcideki termal macun tamamen kaybolmuş olabilir.5 ay önce baktıgımda çok az gorulmucek kadar az kalmıştı üstünde.İşlemci fazla ısınma sonucu olma durumu nedir?
    Yoksa hardiskimdemi problem olabilir ?
    Sorun başka bişeydeyse bu nedir ?

Yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim...

• Büyük ihtimal ısınma gibi geliyor bana.. kasa yan kapağı açıkken fanların durumunu izleyin..

ayrıca mavi ekran hatası felan alıyormusunuz buda önemli?
  • Selam ,

Fanları Temizliyip Termal Macun Sür Öle Dene Eğer Yine Aynısı Olursa Harddisk Gibi geliyor bana .
  • @SerseriGezgin

Mavi ekran yok paşam direk elektirik gitmiş gibi kapanıyor.İçerden sesli bi fan sesi gelıyor yalnız.İşlemcimi yoksa beslememı bakmadım kasayı acıp ama bakıcam.

Bu termal macunu nereden bulabilirim oturdugum çevredeki pc cilerde yoktuda.Kadıkoyde exa , gold bunlarda varmıdır
  • başka bie power lada dene ...
  • Beslemeyi açıp baktımda bi sorun yok gibi duruyordu. Kondanstorler şişiyor genelde beslemede. Şişmemişlerdi sağlamlardı
  • Biostan cpu sıcaklığına bakma imkanın varsa sorunun bundan olup olmadığını öğrenebilirsin. İşlemci heatsinkine dokunduğunda soğuk olsa bile sakın işlemci zaten ısınmıyor demeyin, işlemci üzerindeki ısısını heatsinke termal macunun yardımıyla verir. Termal macun olmaz ise ısı heatsinke aktarılamaz.
  • cpu sıkcalıkla ilgisi yok önceden bendede oluyodu dışardan pc nin fanlarını temizleyin bide powersupply ın arka fanına elektirikli süpürge ile çekin sorun düzeliyo muhtemelen kapalı yerde durduğu için oluyor böyle sorunlar benim dediklerimi yap sorun düzelecektir
  • ama pc kapalıyken yapıcan açıkken değil power supply ı sıfırla
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkpower1-2

cpu sıkcalıkla ilgisi yok önceden bendede oluyodu dışardan pc nin fanlarını temizleyin bide powersupply ın arka fanına elektirikli süpürge ile çekin sorun düzeliyo muhtemelen kapalı yerde durduğu için oluyor böyle sorunlar benim dediklerimi yap sorun düzelecektir

madem sicaklikla olmuyor neden fanlari temizliyorsunuz?
  • @bonecracker271
    teşekkürler dostum.

@darkpower1-2
    sorun ondan değil temız gayet temizledim yinede teşekkürler dostum
  • quote:

Orijinalden alıntı: BoneCracker271

Biostan cpu sıcaklığına bakma imkanın varsa sorunun bundan olup olmadığını öğrenebilirsin. İşlemci heatsinkine dokunduğunda soğuk olsa bile sakın işlemci zaten ısınmıyor demeyin, işlemci üzerindeki ısısını heatsinke termal macunun yardımıyla verir. Termal macun olmaz ise ısı heatsinke aktarılamaz.

Dostum pc yi açtım bios dan baktıgımda daha pc yenı acıldı
    cpu temperature 84 oC/183 oF dıyor. Normal değil galiba :)

Edit : 90 derece oldu paşam bu ya kesin termalden sanırım
    yükselmeye devam ediyor. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferox1101 -- 9 Ocak 2012; 22:12:46 >
  • o sicaklikta kapanmasi normal. sogutucunuz etkin olarak calisamiyor. macunu yenileyip faninizin tam oturdugundan emin olun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ferox1101

quote:

Orijinalden alıntı: BoneCracker271

Biostan cpu sıcaklığına bakma imkanın varsa sorunun bundan olup olmadığını öğrenebilirsin. İşlemci heatsinkine dokunduğunda soğuk olsa bile sakın işlemci zaten ısınmıyor demeyin, işlemci üzerindeki ısısını heatsinke termal macunun yardımıyla verir. Termal macun olmaz ise ısı heatsinke aktarılamaz.

Dostum pc yi açtım bios dan baktıgımda daha pc yenı acıldı
    cpu temperature 84 oC/183 oF dıyor. Normal değil galiba :)

Daha yeni açmışken bile öyle ise saniyeler içinde 110 u bulur Termal macunu yenilemen ve fanı düzgün oturttuktan sonra bi problem kalmaz CPU FAN SPEED ine de bakmanda yarar var. En az 1000 RPM falan olması lazım.

• 1600 Rpm di.

Teşekkürler arkadaşlar hepinize.Yarın macun satın alcak bi yer bulabilirsem sürüp denıcem.Hepinize teşekkürler. İyi geceler dilerim.
  • tabi normal değil arkadaşım 84 olurmu yanmaya gelmiş mazallah, intel işlemcilerde farklılık gösterebilir ama 70 derecedir haddi.
    senin yapman gereken şu:
    git elektronik eleman satan bir elektronikçiye, tek kullanımlık termal macun al tırnak kadar poşette oluyor
    işlemcini ve üzerindeki plaketi temizleyip taşırmadan güzelce sür, güzelce tak.
    sonra biostan bak bakalım 40-50 dereceye düşmüş mü?
    ayrıca işlemci fanı sıcaklığı düşürmek için öncekinden daha yavaş döner ve dolayısıyla ses de azalır
    kolay gelsin
  • sen benim dediklerimi yap düzelecektir aynı sorun bendede vardı uyguladım düzeldi pc nin kapalı yerde durmasından kaynaklanıyo
  • Sorun işlemci fanında işlemci fazla ısınıyo ve fanın işlevini göremiyor.Bundan dolayı pc'in kendini kapatıyor.
  • arkadaslar usb tasınabılır harddısk takılıyken bılgısayara acılmıyor,bıostakı surucu oncelık secımınden mı kaynaklanıyordur bu sizce..
  • hdd siralamanizi degistirin leproucan...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.