Şimdi Ara

bilgisayar acilmiyor anakart yanma ihtimali ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11
Cevap
0
Favori
568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaslar pc masaustu 2.5sene once toplamistim. Dun oyun oynarken bir anda kapatti kendini kasaya dokundum inanilmaz sicak ilk defa bole scak oldu ( islemcinin tam yanini elledim ). fisten cektim yanini actim hemen vantilator tutup bi saat bekledim sogumasina ragmen baya bekledim. Daha sonra taktm kablolari dugmeye basiyorum kasanin icinde ledler yaniyor bi saniye sonra sonuyor ve pc calismiyor ( kasaninin ana fani bu sirada azda olsa donuyor fakat islemci fani hic kipirdamiyor ) ramleri hdd i ekran kartni sokup denedim bana misin demiyor. Simdi sole bi durum var islemci fani bozulduysa pc islemciyi yakmadan kapatirdi. Ve fan bozuksa dugmeye bastigimda donmez ama pc isinana kadar calisirdi diye dusunuyorum. sizce sorun anakarttan mi.

anakartim msi 870a-g54 islemci phenom x6 1055t
    fikirlerinizi bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ggunseli -- 21 Haziran 2013; 9:31:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• bu arada pc herhangi bir uyari sesi vermiyor mu? islemci faninin soketini sistem fan soketine takip calisip calismadigini kontrol edin. daha once bios`ta fan yonetimi ile ilgili bir ayari degistirdiniz mi? biosu resetlemeyi deneyin
  • korkmana gerek yok. büyük ihtimalle sistem yanmasın diye kendini kapatmış. FX'LER ve PHENOM'lar sıcağa gelemez. Sırasıyla:

1-) Fişi çek, sonra on/off düğmesine 1dakika basılı tut ki statik elektrik gitsin, söktüğümüzde bileşenlerde hasar olmasın.
    2-) BIOS pilini bul, çıkar, sonra tekrar on/off düğmesine 1dakika basılı tut.
    3-) Pili yeniden tak.
    4-) Dene.

GENE OLMADI İSE;

1-) Fişi çek, sonra on/off düğmesine 1dakika basılı tut ki statik elektrik gitsin, söktüğümüzde bileşenlerde hasar olmasın.
    2-) BIOS JUMPER bul, onu resetle (nasıl olacağı internette yazar, anlatmayacağım.)
    3-) On/off düğmesine 1dakika basılı tut.

hadi kolay gelsin. olmadı ise büyük ihtimalle işlemciyi közlemişsin. yazık olmuş
  • kasan çok sıcaktı demişsin muhtemelen işlemci fanı çlışmadığı için kasanın içi çok ısınmış.işlemci fanını çıkarıp tekrar takmanı öneririm olmazsa yeni bir fanda alabilirsin .
  • biosdan fan hizlarini degistirdim ama surekli yaptigim bi ayar bu mevsime gore hava sicakligina gore. Pc acilirken hic bir uyari sesi vermiyor. islemciyi sokmekten biraz tirsiyorum bi zarar veririm diye

• peki islemci fani bozuksa pc azda olsa calismaz mi en azindan acilmasi lazim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ggunseli -- 21 Haziran 2013; 9:40:27 >
  • dediklerini denicem birazdan haberdar ederim

( cevap verirken biraz forum kirliligi yaptim ama telefondan bukadar oluyor kusura bakmayin lutfen )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ggunseli -- 21 Haziran 2013; 9:43:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ggunseli

peki islemci fani bozuksa pc azda olsa calismaz mi en azindan acilmasi lazim ?

anlattım ya, dediklerimi uygulamadın sanırım sistem kendini kapattığı için böyle oluyor %70. tabii ki anakartın yonga setini közlemiş olma olasılığın %30. PHENOM işlemcilerde sıcaklık koruması vardır, bu yüzden TJ.MAX adını verdiğimiz işlemcinin dayanabileceği MAX. sıcaklığa 5C kala kendini kitler.
  • denedim onerdiklerini bir degisiklik yok servise gidicek artik elden bisey gelmiyor
    tesekkur ederim ilgilendiginiz icin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ggunseli -- 21 Haziran 2013; 10:14:41 >
  • İşlemci hdd ram güç kaynağı ve ekran kartını söküp başka bir anakart üzerinde denedim hiç bir sorun olmadı şuan anladıgım kadarıyla sorun anakartta ama yandı mı kendini kitledi mi bilemiyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.