Şimdi Ara

Bilgisayar Aciliyor,WINDOWS 7 x64 basliyor, ANCAK monitore goruntu gelmiyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.382
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beyler, bilindik bir sorun gibi , ancak denemedigim sey kalmadi.

sorun kisaca su,

PC power tusuna basinca, fanlar donmeye basliyor, hddler calisiyor, anakartin isiklari yaniyor, klavye ve mouse a enerji

geliyor, monitore e enerji geliyor, ancak monitore goruntu gelmiyor. Bu arada windows aciliyor, hoporlerden windows acilis

sesi geliyor cunku.

Ancak isin tuhaf olan kismi, bu durum her zaman olmuyor, monitore goruntu gelmeyince bazen reset atinca, her sey duzgun bir

sekilde calismaya basliyor. oyle ki, bazen 36 saat kapamadigim oluyor makinayi, bu 36 saat sure zarfi boyunca, makinaya

yaptiklarim

prime 95 saatlerce calisiyor, sorun yok

furmark ve valley benchmarklari saatlerce calisiyor, sorun yok

ekran kartina yuklenen cesitli oyunlar oynuyorum (sirf yuklenmek icin, bazen iki oyun birden aciyorum, ornegin batman arkham knight acikken, alt tab yapip, withcer 3 oynuyorum bu arada grafikler full ayarda ) sirf test icin yapiyorum bunu. SORUN YOK.

desktopta resetleme yok.

Kisacasi pc acilip, ekrana goruntu geldikten sonra ne yaparsam yapayim, makina herhangi bir cokme, bsod, veya kapanma durumuna girmiyor.

ANCAK, ne zamanki makinayi kapadik, tekrar acmaya kalktigimiz, aciliyor ancak monitore goruntu gelmiyor. bazen resetleyince tekrar geliyor, bazen hic gelmiyor, ekran kartini sokup takiyorum, geliyor, sonra problem yine olusuyor. ekran kartini komple sokuyorum, islemcinin dahili ekran intelhdgraphics ile boot ediyorum, bu sorun hic yasanmiyor. (arka arka defalarca ac kapa yapiyorum sorunsuz acilip kapaniyor)

Kisacasi durumun ozeti su: ekran kartini soktugum zaman, bilgisayar aciliyor ancak, ekrana her zaman goruntu gelmiyor, ekran kartini takiyorum, ilk takista ekrana goruntu geliyor, sonra ilk restartta yine monitore goruntu gelmiyor. Sonra, reset, sok tak tekrar basliyorum ayni islemleri tekrarlamaya. ta ki ekrana goruntu gelene kadar.

Su an makina 29 saattir acik, ve hic bir sorun yok, ama biliyorum ki restartta monitore tekrar guc gelmeyecek ve ben yine sok tak yapacagim.

Sorun yaklasik olarak 2 aydir surmekte, 2 ay once tek reset tusuna basarak, ekrana goruntu getirebilirken, simdi sok tak yapmak veya bir kac kere resetlemek zorunda kaliyorum.

Vea rtik bilgisayari acmak daha dogrusu acmaya calismak bir iskence halini aldi.

Tecrubeli uzman arkadaslardan cozum onerilerinizi bekliyorum.

Sistem :

Core i7 4770K
    MSI MPOWER MAX Z87
    4*4 GB GSKILL 1866 MHZ ram (dual hepsi ayni stick)
    MSI 980GTX Gaming 4G ekran karti
    OCZ Fatality 550Watt guc kaynagi

isletim sistemi : Windows 7 ultimate x64 (temiz format atildi)

Ek not: suruculerin tamami guncel, bios son surumde.

Ek not 2 : sicakliklar ile ilgili hic bir sorun yok, zatem desktopda sorun yasamiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bellerephone -- 21 Aralık 2015; 19:51:40 >

• Biostan optimize/Optimal default yapıp save and exit yapın. Sonra Google'a temiz önyüklemeyi araştırın ve gereksiz olanları devre dışı bırakın.
  • KralCocuk44 K kullanıcısına yanıt
    Tesekkurler hizli cevabiniz icin :

Halihazirda, cmos clear yapilip, default ayarlarda da denendi,

bios pili sokulup, 30-60 dakika bekledikten sonra, pc icindeki tum statik enerji bosaltikdan sonra da hard bios reset yapildi sorun yine ayni sekilde devam ediyor.

Sorun zaten 2 aylik mevzu, daha onceden olmuyordu. zaten bios da eski ayarlari, default ayarlari, optimize performans ayarlari hepsini denedim, sorun yine ayni.

Ekran kartini, diger pci-ex 16x slotlarina da taktim , toplam 3 slot var zaten, diger ikisinde de ayni sorun olusuyor.

Makina bir sekilde acildiktan sonra monitore desktop geldikten sonra , hic bir sorun yok.
  • bellerephone kullanıcısına yanıt
    farklı bir ekran kartı ile deneme sansın varmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: KralCocuk44

farklı bir ekran kartı ile deneme sansın varmı

maalesef ancak islemcinin ekran karti ile deneyebiliyorum , onda da bir sorun yok.

zaten eger sorun 980gtx de ise, garantiye gonderecegim, ancak sorunun onda oldugunu sanmiyorum, zira alet desktop da yukarda bekledigim gibi tam performans calisiyor.
    ekran kartını besleyen 4 pinlik kabloya bak yanık kokusu felan varmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KralCocuk44 -- 21 Aralık 2015; 21:11:37 >
  • KralCocuk44 K kullanıcısına yanıt
    ekran karti iki tane 6 pinlik kabloyla besleniyor, kablolarda bir sorun gozukmuyor.
    biladerim götür bir bilgisayarcıya bir anakarta takıp denesin ekran kartını 2 3 kere baslatsın bakalım ordada 2 kere felan tekrarlıyacakmı
    ekran kartını başka bilgisayrda deneme imkanı varsa dene
    ama muhtmelene ekran kartı sorunu kart yerinden oynayabilecek durumdaysa bunu sabiltemeye bak
  • ioz kullanıcısına yanıt
    ekran karti biraz evvel baska bir bilgisayar da denendi, sorun yok, gayet normal acilip normal kapanip tekrar defalarca sorunsuz acildi takili olan bilgisayar.
  • Psu yeterlidir gucu vermiyorsa bu tip sorunlar yasarsin pc acilir ama goruntuyu alamazsin psuyu test edin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cadavaros kullanıcısına yanıt
    hocam psuyu nasil test edebilirim, baska bir makinada denesem eminim acacak o makinayi, ayni spesifikasyonda baska bir pc bulmak lazim.

mevcut kullandigim pc de de bir aciyor bir acmiyor, ancak acildigi zaman , ilk mesajda bahsettigim gibi tum zorlayici testlerden de sorunsuz geciyor.

acaba , ilk acilista psu ekran kartini her zaman tetikliyemiyor mu? eger bu ise sorun , neden bazen tetikleyebiliyor, neden bazen tetikleyemiyebiliyor?

simdi 500 tl verip yeni bir psu alsak, sorun devam ederse de 500 tl yede yazik olur yaw.
  • anakartınızda 3 adet pcı express yuvası var ekran kartını 3 nede taktınızmı sırayla eğer takmadıysanız sırayla deneyin eğer diğer slotlarda sorun çıkmaz ise kullandıgınız slot arızalıdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: bellerephone

Tesekkurler hizli cevabiniz icin :

Halihazirda, cmos clear yapilip, default ayarlarda da denendi,

bios pili sokulup, 30-60 dakika bekledikten sonra, pc icindeki tum statik enerji bosaltikdan sonra da hard bios reset yapildi sorun yine ayni sekilde devam ediyor.

Sorun zaten 2 aylik mevzu, daha onceden olmuyordu. zaten bios da eski ayarlari, default ayarlari, optimize performans ayarlari hepsini denedim, sorun yine ayni.

Ekran kartini, diger pci-ex 16x slotlarina da taktim , toplam 3 slot var zaten, diger ikisinde de ayni sorun olusuyor.

Makina bir sekilde acildiktan sonra monitore desktop geldikten sonra , hic bir sorun yok.

evet taktim degisen durum yok

bu durumda power supplyı incelemek lazım yaşı kaç tamir durumu nedir vs

arkadaşından psu getirip deneyebilirse ndene
    hocam power supply 2010 da almistim,
    surdaki model,

http://www.anandtech.com/show/3985/three-550w-psus-for-different-prices/6

550 watt, OCZ fatality moduler bir psu. 12 volt kanalindan 42 amper verebiliyor. su ana kadar hic bir sorun yasamadim, tamir vs gormedi, gorevini her zaman yerine getirdi. o/c larda can sIkmadi.

su an makina acik : 4770K @ 4.1 GHZ de 1.15 volt ile, ekran karti 980gtx , gpuya +0.080V ile gpu 1400 mhz ramleri 2000mhz de, stress testine sokuyorum

ayni anda hem prime, hem furmark acilmis durumda , stabilitede herhangi bir sorun yok.

o zaman soyle bir soru geliyor :

PSU lar, acilista benimki gibi bir sorun yaratip, sonra eger pc acildiginda , tum kanallardan sorunsuz bir sekilde guc verip pc yi stabil tutabilir mi?

cunku benim sorunum windows acildiktan sonra ekrana goruntu gelmemesi, geldigi taktirde, sifir sorun sifir kusur overclocklu veya overclocksuz.

cihazlar ilk açıldığından MAX güç çekerler ve kendilerini test ederler, güç harcamaları normal çalışmaya göre yüksek başlar bios vs devreye girip kontrolü ele alır.
    buda güç kaynağı için sorun oluşturuyor olabilir.
    sisteminin %90 yükte 400w civarı tüketimi var aslında 150w bir payı var gibi görünüyor ancak burda önemli olan 12v kanalının hacadığı güçtür.
    burada saçmalıyor olaiblir.
    ekran kartini soktugum zaman, intel hd graphics ile sorunsuz aciliyor makina.

ne zaman ki ekran kartini taksam, ekrana kafasina estigi zaman goruntu geliyor, goruntu gelmese bile windows welcome sesi geliyor hoparlorden, monitorde led yanip sonuyor ama siyah ekran.

yani bir windows acilmasi soz konusu. yani bilgisayar arka planda biosu gecip post ediyor. tabi ben biosu gectip post ettigini ben ekrandan goremiyorum, windows sesi ile anlayabiliyorum ancak. yani ekran acilmadigi zaman biosa girebilmem de mumkun degil. yani delete ile girerim, ancak neye bastigimi bilemem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bellerephone -- 22 Aralık 2015; 22:46:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bellerephone

ekran karti biraz evvel baska bir bilgisayar da denendi, sorun yok, gayet normal acilip normal kapanip tekrar defalarca sorunsuz acildi takili olan bilgisayar.

Başka bilgisayarda direkt çalışmış, ekran kartında sorun olmadığı ortada. Emin olmamakla birlikte sorun psu'dadır diye düşünüyorum. Bunu kesinleştirmek isterseniz sisteminize sorunsuz olduğundan emin olduğunuz, yeterli güçte bir psu takıp deneyin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    tamam işte bu sorunun ekran kartında olduğuna dair bir yönlendirme
    ama sen kartı başka bilgisayrda sorunsuz çalıştığüını söylüyorsun

bu durumda ekran kartının bağımlı olduğu güç kaynağına bakmak laızm
    güç kaynağı deneme imkanına göre sorun bir ihtimal anakarta kalabilir.
    eğer güç kaynağında sorun yoksa yad abaşka güç kaynağında da aynı şeyi yaparsa
    demekki anakart her açılışta pci exp portu aktive edemiyor yad apic exp port doğrudan powerdan güç aldığı halde 150W a kadar olan gücü anakrttan alabilmesi lazım bu gücü alamıyorsa saçmalık yaratabilir
    pci exp yuvaya güç sağlayan VRM ve kondansatörleri incelemek gerekli
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.