Şimdi Ara

Bilg. Mühendisliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba abiler ablalar arkadaşlar bir lisesi bilgisayar mühendisliğine yeteneği olup olmadığını nasıl anlayabilir yardımcı olabilirmisiniz ?

• ++++ güncel
  • Godzillasancak G kullanıcısına yanıt
    şahsi görüşüm: böyle alengirli geometri sorularını çözmeyi seven kişilerin bilgisayar mühendisliği için uygun olduğunu düşünüyorum. hani şuradan bir dikme indireyim, şu soruyu üçgenin merkezinden bir çember çizerek çözeyim vs. şeklinde düşünce yapısına sahip insanlardan bahsediyorum.
  • cevap için teşekürler :)
  • Bilgisayara olan ilgin ne derecede buna bakmalısın
    Bana kalırsa mühendislik eğitimi için 18 yaşı çok geç. önceden bir eğitimin olmuş olmayı. en azından bir ilgin
    Kullandığın programlar, bildiğin programlama dilleri, donanım bilgin... Bunlar hakkında ne kadar bilgin var ?
  • şu an bilgisayar sorunlarını/problemlerini çözmeyi severim.
    buna karşın 6. 7. sınıfta bilgisayarları çökertmeyi çok severdim.(ergenlik olsa gerek)
    8.sınıfta internetten birşeyler öğrenmeye çalıştım programlama olarak (visual basic) lise 1 de olabilir tam emin değilim.
    hesap makinesi yapmıştım ilk kendi yaptığım şey oydu. görgüsüz gibi heryere copyright yazmıştım :) windowsla gelen basit bir şey için fazla sevinçti şuan bakınca :)
    orta okul ile lise 2 arası webmasterlığa baya merak salmıştım. reklam vererek para kazanmak istiyordum ama amötördüm bayağı. çevre felan yapmıştım biraz r10 da birşeyler öğrenmeye çalışıyordum genelde ama site(forum) o kadar da iyi tutmadı malesef.
    bilgisayarları en küçük parçasına kadar söküp sonra geri takmıştım lise 1 de.[ birkaç vida artmıştı hala saklıyorum onları :) ]
    kullandığın programlar derken ne demek istediğinizi tam anlamadım ama program arşivim var.

• kullandığın program derken mesela aftereffects,photoshop,autocad gibi
    ilgi alanını ölçmeye çalışıyorum.
    Kafanda başkaa hangi meslekler var
  • kafamda başka meslek yok açıkcası . adobe photoshop cs4 kullanmıştım bir ara

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Godzillasancak -- 13 Mayıs 2015; 22:31:38 >
  • -bir programın,web sitenin arka bahçesini merak ediyormusun.acaba hangi kodlarla nasıl algoritmalar kullanılarak geliştiilmiş diye ters mühendislik yapabiliyormusun?
    -pcde bir sorunu çözmekte ne kadar ustasın.herhangibir olumsuzluk olduğunda işine hemen kendinmi görürsün,sonra yaparım diyerek erteler ve yapamayınca kendinemi çözdürürsün.mesela hiç format attın mı veya kendine işletim sistemi kurdun mu,var olanı yeniledinmi
    -donanımla ne kadar içli dışlısın.bilgisayar parçalarını tanıyormusun.
    -en basitinden de kendine sor,bilgisayar mühendisliği nedir diye,kendini tatmin edecek cevap verebiliyomusun hemen.
    lisede derslere bakarak filan anlayamazsın.çok güzel matematik çözüyorsun diyede iyi bir bilgisayar mühendisi olamazsın.bu iş senin kodlarla arandaki ilişkiyle belirlenir
  • ilk yazdığın şeyi çok merak etmişimdir ve hala etmekteyim adam oraya yazıyor if şöyle böyle, bu kodlar nasıl çalışır merak etmişimdir(tamam biz oraya kodları yazıyoruzda not defterine yazınca birşey olmaz mesela o arkadaki olayları merak ediyorum)
    format atmak çok basit kaçar diye format attım/atabiliyorum demek istemedim aslında defalarca format attım
    donanım çok ileri seviyede bir bilgim yok ancan hepsi neye yarar bilirim bilgisayarları en küçük parçalara kadar söküp geri takmışlığım var

bu arada isminiz için friends dizisindenmi esinlendiniz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Godzillasancak -- 18 Mayıs 2015; 22:39:10 >
  • Godzillasancak G kullanıcısına yanıt
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chandler.

bu meslekte başarılı olabilirim demek oluyor galiba ? :)
  • orasına ben karar verememde c.bing için demiştim
  • Yil 2015 olmus, internet bilgi kayniyor artik. Eger 2005'te olsaydik sana en iyi tavsiye olarak bir linux dagitimi kur ve kullanmaya basla, eger 3 ay sonra Windows'a donmediysen, 1 yil sonrada istedigin seyleri rahatlikla kurup kullanabiliyorsan, o zaman bilgisayar muhendisligi senin icindir diyebilirdik. Bunun en onemli nedeni, o zaman icin linux dagitimlarinda birseyi kurup/calistirmak windowstaki gibi 3-5 yere tikla, restart attan daha farkliydi. Zaten 3-5 tane driverin calismazdi, onlari calistirmak icin ugrasirdin.
    Simdi ise yaz google'a zaten serverfault, stackoverflow, askubuntu, superuser gibi stack exchange yerlerinde cok rahatlikla cevaplarini buluyorsun. Zaten eskisi gibi driver sorunlari da yok. Eskiden ise biseyi yapmak icin dokumantasyonunu okuyup anlaman gerekiyordu. Matematikde surdan dogruyu indireyim gibi birseyle bence bulunmaz bu sey.

Kisisel deneyimlerimie dayanirsam, bazen ben bilgisayar uzerinden para kazanayim diye dusunup giren cok tip var. Yani amaci problem cozup, cozum uretmekten ziyade, bilgisayari kullanip bununla ilgili meslek yapmak. Once buna karar ver, zira artik bir animasyon, grafik dizayneri vs bir bilgisayar muhendisinden daha fazla bilgisayar basinda calisir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ThisisaNightmare

Yil 2015 olmus, internet bilgi kayniyor artik. Eger 2005'te olsaydik sana en iyi tavsiye olarak bir linux dagitimi kur ve kullanmaya basla, eger 3 ay sonra Windows'a donmediysen, 1 yil sonrada istedigin seyleri rahatlikla kurup kullanabiliyorsan, o zaman bilgisayar muhendisligi senin icindir diyebilirdik. Bunun en onemli nedeni, o zaman icin linux dagitimlarinda birseyi kurup/calistirmak windowstaki gibi 3-5 yere tikla, restart attan daha farkliydi. Zaten 3-5 tane driverin calismazdi, onlari calistirmak icin ugrasirdin.
    Simdi ise yaz google'a zaten serverfault, stackoverflow, askubuntu, superuser gibi stack exchange yerlerinde cok rahatlikla cevaplarini buluyorsun. Zaten eskisi gibi driver sorunlari da yok. Eskiden ise biseyi yapmak icin dokumantasyonunu okuyup anlaman gerekiyordu. Matematikde surdan dogruyu indireyim gibi birseyle bence bulunmaz bu sey.

Kisisel deneyimlerimie dayanirsam, bazen ben bilgisayar uzerinden para kazanayim diye dusunup giren cok tip var. Yani amaci problem cozup, cozum uretmekten ziyade, bilgisayari kullanip bununla ilgili meslek yapmak. Once buna karar ver, zira artik bir animasyon, grafik dizayneri vs bir bilgisayar muhendisinden daha fazla bilgisayar basinda calisir.

Öncelikler yorumunuz için teşekkürler
    problem çözüp çözüm üretmekten kastınız bilgisayarda meydana gelen donanımsal/yazılımsal problemleri çözme isteğinimi kastediyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Godzillasancak

quote:

Orijinalden alıntı: ThisisaNightmare

Yil 2015 olmus, internet bilgi kayniyor artik. Eger 2005'te olsaydik sana en iyi tavsiye olarak bir linux dagitimi kur ve kullanmaya basla, eger 3 ay sonra Windows'a donmediysen, 1 yil sonrada istedigin seyleri rahatlikla kurup kullanabiliyorsan, o zaman bilgisayar muhendisligi senin icindir diyebilirdik. Bunun en onemli nedeni, o zaman icin linux dagitimlarinda birseyi kurup/calistirmak windowstaki gibi 3-5 yere tikla, restart attan daha farkliydi. Zaten 3-5 tane driverin calismazdi, onlari calistirmak icin ugrasirdin.

Öncelikler yorumunuz için teşekkürler
    problem çözüp çözüm üretmekten kastınız bilgisayarda meydana gelen donanımsal/yazılımsal problemleri çözme isteğinimi kastediyorsunuz.

Oncelikle bilgisayar muhendisinin cogu yazilimci olarak calisir. Problem cozup, cozum uretmeside genelde, bir is mantigini yazilim haline getirmektir, veyahut mevcut yazilimdaki sorunlari/yeni gereksinimleri cozup yazilima/sisteme sorunsuz entegre etmektir. Yani tam olarak donanim/yazilim sorunu cozmek degil. Mevcut olarak bahsettigim ise (yani ornegim). Windowsta olusan bir problemi hemen cozebilirsin, zaten windows dedigin biostan diski yukle, ileri ileri yaparak isletim sistemini kur, sonra driverlari kur, 0 dan sistemin hazir. Istedigin program varsa zaten ustune cift tiklar ileri ileri yaparak kurarsin veya ziptir vs oradan cikarir direk acarsin.

Fakat linuxde durum bu degildi, sistemi 0 dan kurmak zaten ayri basina bir isti. Ve ornegin ses kartinin driverini istedigin linux dagitiminda bulamadigin zaman, kendi dagitimina gore degisiklikleri yapman gerekiyordu. Onun disinda bir program ariyorsun, acik kaynaklisini buldun, README.txt dosyasi disinda kurulumuyla ilgili hic birsey yoktu, ordanda kursan zaten birsey eksik cikar diye makefile ina bakardin vs. Simdi ise Linux dagitimlari cillop gibi, kur Ubuntu, oyun oynamiyorsan zaten Windowsta yaptigin herseyin alasini yaparsin, yazilim destegi desen o da var, kolaylik desen o da var.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.