Şimdi Ara

Biber doğradık, ellerim yanıyor. Nasıl geçer?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
5.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Biber doğrayıp dizdik ve biberler acı olmamasına rağmen ellerim cayır cayır yanıyor
    Nasıl geçer bu bilen var mı?
    Annemgile söyledim, etkili bir çözüm önermediler.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Biber Doğradıktan Sonra Ellerin Yanması: Nedenleri ve Çözümleri

Biber doğradıktan sonra ellerin yanması yaygın bir sorundur. Bu yanma hissi, biberdeki kapsaisin adlı bileşiğin cildinizle temas etmesinden kaynaklanır. Kapsaisin, ağrı reseptörlerini uyararak yanma ve tahriş hissine neden olur.

Ellerin Cayır Cayır Yanması

Eğer ellerin biber doğradıktan sonra cayır cayır yanıyorsa, aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsin:

• Ellerini Süt veya Yoğurtla Yıka: Süt ve yoğurttaki kazein proteini, kapsaisini nötralize etmeye yardımcı olabilir.
    • Sirkeli Su ile Durula: Sirkedeki asetik asit de kapsaisini nötralize edebilir.
    • Buzlu Suya Tut: Buzlu su, yanma hissini azaltmaya ve iltihabı yatıştırmaya yardımcı olur.

Ellerin Biber Gibi Yanması

Ellerin biber doğradıktan sonra biber gibi yanıyorsa, aşağıdaki ek çözümleri deneyebilirsin:

• Limon Suyu ile Sil: Limon suyu, asit içeriği sayesinde kapsaisini parçalayabilir.
    • Zeytinyağı Sür: Zeytinyağı, cildi nemlendirir ve yanma hissini azaltır.
    • Aloe Vera Jeli Uygula: Aloe vera jeli, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde yanma ve tahrişi yatıştırır.

Notlar:

• Ellerini asla çıplak elle ovma veya kaşıma. Bu, kapsaisini cildinde yayarak yanma hissini artırabilir.
    • Ellerini direkt olarak kaynak suyunun altına tutmaktan kaçın. Soğuk su, kapsaisini cilde hapsederek yanma hissini şiddetlendirebilir.
    • Eğer yanma hissi şiddetliyse veya birkaç saatten fazla sürüyorsa, tıbbi yardım alman gerekebilir.
    Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Em onu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sogutucu sprey sık

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu sefer de ağzım yanarsa

Konu ciddi, dalga amaçlı açmadım
  • biber acısı yağda erir. yağ ile yıka
  • bezelye büyüklüğünde diş macunu sür eline ve yıka geçer
  • Yoğurt sür yanan bölgeye.
  • Şu an köydeyim, soğutucu sprey bulamam. Anca buz koyabiliyorum, o da bir nebze etkili
  • Denenebilir, teşekkürler
  • Buz koy.
  • Gözüne sür.Gözün özel yağı az da olsa dindiriyor acıyı.
  • süt ile yıkamayı dene
  • Arawnn47 kullanıcısına yanıt
  • zeytinyağından başka hiçbiri işe yaramaz
  • Limon ile ofele

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.