Şimdi Ara

BES Fonları Bilgi/Fikir/Tavsiye Paylaşımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
6.116
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

BES avantajlarından faydalanıyoruz, bu sistemin faydalarını görmüş, kabullenmiş ve inanmış kişileriz. Ciddi anlamda yatırım / birikim yapıyoruz ve birikimlerimiz her geçen gün yeni katkı paylarıyla daha da artıyor.

2 adet kendim ve 1 adet de eşim olmak üzere 3 planım var (1YKE 2 AHE).

Yaşım 36, dolayısıyla oldukça riskli yatırım yapıyorum ve sistemde hatırı sayılır bir meblağım var. Fonlarım ağırlıklı olarak hisse senedi içeren fonlar.

YKB YEH ve YEN
    AHE BRIC, ATAK, HİSSE ve bir miktar da USD/EUO ve UA Karma.

Önümüzdeki dönem için nasıl hareket etmeliyiz? Fikir ve tavsiyelerimizi, öngörülerimizi paylaşalım birbirimize katkıda bulunalım istedim.

NOT: Lütfen BES şöyledir BES böyledir, kandırmacadır vs diyecekler bu konuya yazmasınlar, bu konu sadece BES'i kullanma niyetine olanlar içindir.

• merhaba ben bireysel emeklilik danışmanıyım isterseniz yardımcı olabilirim anladığım kadarıyla bes şirketiniz yeterince yönlendirme yapmıyor burayı yeni yeni keşfediyorum bes ile ilgili sorulara yetişmeye çalışacağım çünkü çok fazla yanlış bilgilendirme yapan kişiler var sırf laf olsun diye ürünler,fonlar kötüleniyor anadoludan bes ürününüz olduğunu söylediniz 2011 fon getirilerini inceleyip bilgi vericem
  • bir kaç fon getirisine baktım 01-01-2011 30-12-2011 yanı bir yıllık getir tablosuna bakltım söyledniz fonlardan

ahe hisse fron % -28.41
    ahe atak fon % -23.51
    bric plus fon % -10.68

eksilerde açıkcası bu durum pek iç açıcı değil isterseniz fonlarınızı bir gözden geçirin
    bana tam oalrak kaç yıldır bes sisteminde olduğunuzu ve içerideki miktardan bahsederseniz az çok rakamlardan kazancınızdan bahsedelim

anadolunun 2011 ortalama fon karmalarıyla beraber agırlıklı ortalama getirisi -3.38%
  • quote:

Orijinalden alıntı: ssserin

bir kaç fon getirisine baktım 01-01-2011 30-12-2011 yanı bir yıllık getir tablosuna bakltım söyledniz fonlardan

ahe hisse fron % -28.41
    ahe atak fon % -23.51
    bric plus fon % -10.68

eksilerde açıkcası bu durum pek iç açıcı değil isterseniz fonlarınızı bir gözden geçirin
    bana tam oalrak kaç yıldır bes sisteminde olduğunuzu ve içerideki miktardan bahsederseniz az çok rakamlardan kazancınızdan bahsedelim

anadolunun 2011 ortalama fon karmalarıyla beraber agırlıklı ortalama getirisi -3.38%

adam haklı beyler
  • bes hakkında sorularınız varsa yardımcı olabilirim ancak hiç bir şekilde bir fon a ya da şu hisseye yönelin diyemem oranlar ne ise onları size iletebilirim yorumu sizin yapmanız lazım. zaten ileteceğim rakamlar aklınızda az çok net fikirler oluşturacaktır
  • sn ssserin,

Konuyu açmamdaki amaç direk fon tipi bazında tavsiye, fikir paylaşımı, plan değişiklikleri vs detay konulardır. Yoksa sistemi zaten çok iyi biliyor, ve avantajlarından faydalanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ssserin

bir kaç fon getirisine baktım 01-01-2011 30-12-2011 yanı bir yıllık getir tablosuna bakltım söyledniz fonlardan

ahe hisse fron % -28.41
    ahe atak fon % -23.51
    bric plus fon % -10.68

ağırlıklı birikimim YKE'de. Onlar da hisse ağırlıklı. Dediğim gibi yaşım ve gelirim itibariyle yüksek risk alabilirim.

Gözden geçirelim:

2012 (26 günlük)
    ahe hisse fron % +6,40
    ahe atak fon % +3,99
    bric plus fon % +10,3

bu fonların değeri sizin daha iyi bildiğiniz gibi içerikleri ile ilgili. Yani esasında önümüzü tahmin etmeye çalışmak diyebiliriz.

Diğer fon tiplerinin artıda olması geçen sene dövizdeki ani yükseliş, esasen tahmin etmiştim, seçim öncesi tamamını USD EUR fonlarına döndürme talimatı vermiştim, borsa düşünce de hisse fonlara geri dönüş yapacaktım ama son anda cesaret edemeyip pozisyonumu korumak üzere talimatımı iptal ettim, borsa da düşünce değer kaybettim, yaklaşık 3-4 bin lira kardan zarar, sağlık olsun.

Mesela o dönemde bu şekilde fikir paylaşımı yapılabilseydi, cesaret edip operasyonu gerçekleştirebilirdim...

Geçmişte ne olduğundan ziyade önümüzdeki dönemlerde nasıl bir strateji izleyeceğimizi tartışalım, mesela ben borsanın yakın gelecekte 70.000 üzerine taşınacağını düşündüğümden hisse ağırlıklı pozisyonumu koryorum.

• ben allianz'dayım.
    uluslararası esnek fon var.
    önümüzdeki dönem kamu borçlanma faizi yükselecek hissi taşıyorum. bu konuda fikri olan var mı?
  • YKB fonlarım da bu sene:

YEH +5,78
    YEN +2,84
  • 16aydır ödeme yapıyorum. yaklaşık 20 ay oldu sisteme gireli. son 3 aya kadar zarardaydım. şimdi artık +ya geçtim. ama fon dağılımını aşağıdaki gibi yaparak sağladım bunu

ESNEK ALTERNATİF EYF %25
    GA KAMU DIŞ BORÇ. ARAÇ. (EUROBOND) %25
    LİKİT-KAMU EYF %25
    GA DEVLET İÇ BORÇLANMA ARAÇLARI EYF %25
  • Bir kaç şey soracağım. Aşağıdaki linkte bireysel emeklilik firmalarının verileri var. Anadolu Hayat Emekliliiğin 584.157 katılımcısı varken Vakıf Emekliliğin 205.152

http://web2.egm.org.tr/webegm2/chart/besgosterge/wg_sirketview_tablolu.asp?raportip=10

Yatırımcıların bu seçimi yapmalarındaki amaç nedir. Anadolu Hayat, Vakıf Emekliliğe göre daha mı fazla kazandırıyor. Ya da ne gibi avantajları oluyor onu merak ediyorum.

------------------------

Bir de, ben ve eşim devlet memuruyuz. İkimizi de sisteme dahil etmek istiyorum. Dün kurumumuza vakıfemeklilikten geldiler. Sistem hakkında bilgilerini sundular. Anlattıklarına göre kamu personeli için bir kampanyaları varmış. Her ay 90 lira kesilecekmiş ama sisteme 120 lira ödeme yapılmış gibi gözükecekmiş. Bu konuda bilginiz var mı?

Misal olarak, ben her ay bana anlatıldığı şekilde 120 ay ödeme yaptım ve toplamda 14.400 TL biriktirmiş oldum 10 yıl ödemeyle. Bu durumda 56 yaşıma kadar beklersem, bana ödenecek toplu para ne kadar olur? Bunu hesaplamanın bir yöntemi var mıdır?

• arkadaşlar, ben hala yüksek risk hisse grubundayım, endeks nereden aşağı döner tahmini olan var mı? Yani tepede yakalayıp, biraz kamu fonlarda dinlenip endeks düşünce hise fonlara tekrar girmek gibi bir düşüncem var ama bunu başarmak da çok zor açıkçası, fikri olan varsa paylaşalım lütfen...
  • Bireysel emeklilik sisteminde yeni düzenlemeler olacak sanırım.
  • Bulaşmayın zarar edersiniz.
  • Arkadaşlar fonların içeriklerini okuduğumda neredeyse hepsi çorba kıvamında.. Ancak düşerken çakılan fon fiyatları mesela döviz çıkıncaaynı oranda çıkmıyor. Buı yüzden faizlerin artması ile birlikte artık riske gerek yok diye düşünüyor, daha da ilerlemesi zor olan döviz ve herşeyin pamuk ipliğine bağlı olduğu hisse senedi fonlarından çıkıp faiz getirsi veren bir fona girmek istiyorum. Garanti emeklilikteyim, sizce hangi fonu seçmeliyim. Saygılar.
  • 2006 girişli bi fonum var, 2 yıl sonra ordan 10 yılı tamamlayıp toplu para alacağım.
    50 lira ile başlamıştım şu an 130 lira ödüyorum. Şu an 11 bin lira civarında bi meblağ var.

Aynı zamanda geçen yıl avivasa'dan tekrar yeni bi plan başlattım. 200 lira şeklinde ödeme yapıyorum 11 ay oldu. Bunu da aynı şekilde 10 yıl sonra bitireceğim, planlarım şimdilik bu şekilde.
    Avivasa'da ki planımda şu an için zarar gözüküyor ama gerekli görüldüğünde plan değiştirebilirim.

Konuyla alakalı tam yetkin bi insan değilim, ödemiş olduğum meblağlar yüksek olmadığı için zaten oturup saatlerce inceleme de yapmıyorum, saldım çayıra mevlam kayıra şeklinde devam ediyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.