Şimdi Ara

Benzinli araç sahibi olmak kafama yattı (İşte hesap) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
305
Cevap
1
Favori
12.584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ex_silver

quote:

Orijinalden alıntı: Akhilleus

Golf gibi sıradan bir araca 60-70 bin lira para veren insanlara acıyorum.Bu kadar para verdikten sonra yok şu kadar kâr ettim vs diyenlere ise sadece gülüyorum.Yanlış anlamayın bu sadece benim fikrim.Herkesin parası zevki kendine.İsteyen istediğini alır.

Sizin TÜrkiye otomobil piyasasından haberiniz olmadığını düşünüyorum...

Golf,Astra,Focus vb bütün hepsi aşşağı yukarı aynı fiyat.

D segmenti desen 2.0 ları 100 bin TL yi geçmiş.Onlarda etmiyor o zaman.

Bmw 1 serisinin 80000TL fiyatı var ya da eski 3 serisinie 150000 TL para istiyorlar.Bunları alanlarda acımayıpta ne yapılır o zaman.

İngilterede Golf ile 118 arasında 1500 pound fark var TÜrkiyede aynı 2 araç arasında 28000 TL.Bunlarıda görmeli biraz.

Nereye 150000 liraya satılıyor bmw 3 ler??? Borusan dan gidip fiyat aldınız mı? Liste fiyatında 150000 lira yazıyor sadece. Daha demin 3.20D için kapora verdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Caipirinha

quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

quote:

Bu kadar hesap kitap yapan adamın jetta ya 70000 kağıt bayılması ilginç

konuşmalarınıza dikkat edin lütfen

kimseye bir-şey bayılmadım

verdiğim para yada alacağım araba sizi hiç ama hiç ilgilendirmez

parayı benimle berabermi kazanıyorsun neye kaç para verdiğimi eleştiriyorsun

İşte size göre süper tercih, bana göre parayı klözete atıp sifon çekmekten farksız bir eylem, tabi beni ilgilendirmez ama forum burası dalgamıda geçerim cihan bey

duzgun kelimeler kullanıp yazarsan guler gecerim

ana kelimelerin aşagılıyıcı yada hakaret boyutuna varmamalı bence

ben 69500 tş ye jetta aldım evet ucuz aldım aracın ustundeki ek donanımları hesaba katarsak

daha ucuzunu bul onuda alim problem değil

senin 70.000 tl olursa inşallah çok daha fazlası olur jetta almaz klozete atıp üstüne sifon çekersin problem değil

ben jetta almayı tercih ettim inşallah sen daha iyilerini alırsın bayılmazsın benim gibi senin tabirinle

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bu kadar hesap kitap yapan adamın jetta ya 70000 kağıt bayılması ilginç

konuşmalarınıza dikkat edin lütfen

kimseye bir-şey bayılmadım

verdiğim para yada alacağım araba sizi hiç ama hiç ilgilendirmez

parayı benimle berabermi kazanıyorsun neye kaç para verdiğimi eleştiriyorsun

İşte size göre süper tercih, bana göre parayı klözete atıp sifon çekmekten farksız bir eylem, tabi beni ilgilendirmez ama forum burası dalgamıda geçerim cihan bey

duzgun kelimeler kullanıp yazarsan guler gecerim

ana kelimelerin aşagılıyıcı yada hakaret boyutuna varmamalı bence

ben 69500 tş ye jetta aldım evet ucuz aldım aracın ustundeki ek donanımları hesaba katarsak

daha ucuzunu bul onuda alim problem değil

senin 70.000 tl olursa inşallah çok daha fazlası olur jetta almaz klozete atıp üstüne sifon çekersin problem değil

ben jetta almayı tercih ettim inşallah sen daha iyilerini alırsın bayılmazsın benim gibi senin tabirinle

Cihan bey allahtan VW aldınız, mazdaya filan verseniz o kadar para dalgamı geçmezdim, çünkü o parayı satıp geri alamazdınız, ama şimdi hata yaptığınızı farkedip istediğiniz zaman jettanızı satarsınız diğer kerizlere, onun için dalga geçiyorum

Bu arada temennileriniz için çok teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Caipirinha -- 17 Aralık 2011; 19:07:07 >

• saat 4 gibi Kağıthane/Sarıyer gidip geldim evden çıkar iken trip sıfırladım döndüğümde 4.8lt ortalamam vardı
    dikkatimi çektide çayırbaşında dev gibi bağlantı yolu yapılıyor 3. köprü bağlantı yollarından birimi
  • quote:

quote:

quote:

Golf gibi sıradan bir araca 60-70 bin lira para veren insanlara acıyorum.Bu kadar para verdikten sonra yok şu kadar kâr ettim vs diyenlere ise sadece gülüyorum.Yanlış anlamayın bu sadece benim fikrim.Herkesin parası zevki kendine.İsteyen istediğini alır.

Bmw 1 serisinin 80000TL fiyatı var ya da eski 3 serisinie 150000 TL para istiyorlar.Bunları alanlarda acımayıpta ne yapılır o zaman.

İngilterede Golf ile 118 arasında 1500 pound fark var TÜrkiyede aynı 2 araç arasında 28000 TL.Bunlarıda görmeli biraz.

Nereye 150000 liraya satılıyor bmw 3 ler??? Borusan dan gidip fiyat aldınız mı? Liste fiyatında 150000 lira yazıyor sadece. Daha demin 3.20D için kapora verdim.

Arkadaş golfün 60 binliğinden bahsetmiş yani en üst versiyon.Bende 3 serisinin en üstünden bahsettim.O da aşşağı yukarı 145000 civarı.Burada liste fiyatı üzerinden konuşuluyor.

Kaldıki o eski 3 serisine 120000 bile fazla.Nasıl jetta ya 2. elde 70000 Tl vermek tuvalete para dökmek gibiyse,eski kasa 3 serisine o parayı vermekte parayı mithatpaşa stadının tam ortasında yakmaya benzer...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ex_silver -- 17 Aralık 2011; 19:08:44 >

• quote:

yıllardır hep benzinli araç bize gelmez batarız çok yakar gibi laflar ettik durduk aramızda yani ailecek

az önce bir hesap yaptım benzinli araç aslında karlı bile olabilir kullanıma göre

şimdi iki adet araç arasındaki yakıt farkları ve araç fiyat farklarını içeren kısa bir hesaplama yaptım

benzinli araba daha mantık geldi bana

Golf 1.4 TSI 122 PS Tiptr. DSG Highline 58.200,00

Golf 1.6 TDI 105 PS Tiptr. DSG Highline 66.600,00

arada tam 8400 tl fark var

benzinli araçlarda çok sıra yok ve indirim alınabilir dizel araçta ise bu mümkün değil en azından vw araçlarında

diyelim ki yılda 15.000 km yol yapıyoruz

Golf 1.4 TSI 122 PS Tiptr. DSG Highline
    teknik verileri ortalama 6 litre ben buna 7 litre diyorum

100 kmde 4.20 tl benzin 29.40 tl benzin tüketimi oluyor

15.000 km ise 4410.00 tl yapıyor

Golf 1.6 TDI 105 PS Tiptr. DSG
    ortalama 6 litre yaksa mazot şuanda 3.80 tl buda 22.80 tl yapar 100 kmde

15.000 kmde 3420.tl yapıyor

arada sadece 990.00 tl fark var

aracı alırkende zaten 8400 tl fazla para ödüycez

bence yılda 15.000 km yol yapan biri için benzinli araç her türlü daha karlı

birde bakım masrafı dizeli benzinden daha fazla

hesap bu sizce nasıl mantıklı mı

Kardeşim olaya baştan görmek istediğin gibi yaklaşıyorsun.
    Yakın hacimdeki dizel ve benzinliye bakacak olursan;dizelin 6 litre yaktığı yerde benzinli 7 litre yakamaz.
    Diğer bir husus da aracı satarken.Beş yaşında ve 50 bin km deki dizel aracı herkes havada kapar.

• quote:

Orijinalden alıntı: omerf

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Beamer

1.4 TSI 7 litre mi ?

Arkadaşımda var 10 lt'nin aşağısına daha düştüğünü göremedik.

sakin kullanımda çok rahat 7 litre seviyelerinde tüketim olur

basarsan dizelde yakıyor

Alakası yok.

Dizeli eşşek gibi kullansan gene 6 lt civarlarında yakıyor bugun tsi motorlu bir aracı dizel kullanır gibi kullanırsanız 9lt'nin aşağısını zor görürsünüz.

Bakım kısmı falan hikaye dizel ve benzinlinin bakım fiyatları nerdeyse aynı seviyede.Heleki diğer araçda turbo benzinli bir araçsa.

Birde dizeli satarken benzinli parasına satmıyorsun sonuçta.

İster 10.000km yap ister 100.000km dizel her türlü karlı bir motor seçeneği.

Kimse keyifden binmez dizele bende keyifden binmiyorum hatta benzin 1tl olsun kim bakar dizel aracın yüzüne?Benzinli motoru kullanmanın keyfi daha başka.

Fakat benzinli daha mantıklıdır,daha hesaplıdır işi bence insanın kendini kandırmasından başka birşey değil.

Nolursa olsun dizele çok daha rahat biniyor insan.

hocam tdı motorda basarsan yakar 6 litre falan hikaye olur basarsan

sen otobana çık 200 km hızla yada 180 km hızla 100 km yol git bak gör nekadar yakıyor

Fakat benzinli daha mantıklıdır,daha hesaplıdır işi bence insanın kendini kandırmasından başka birşey değil.

sende 15.000 kmden az yol yapıyorsan bence gayet mantıklı benzinli araç

• quote:

Orijinalden alıntı: Serkan Sarı

Son zamanlarda da bu hesap kitap işi moda oldu.

en kötü hesap bile hesapsızlıktan iyidir
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaş golfün 60 binliğinden bahsetmiş yani en üst versiyon.Bende 3 serisinin en üstünden bahsettim.O da aşşağı yukarı 145000 civarı.Burada liste fiyatı üzerinden konuşuluyor.

Kaldıki o eski 3 serisine 120000 bile fazla.Nasıl jetta ya 2. elde 70000 Tl vermek tuvalete para dökmek gibiyse,eski kasa 3 serisine o parayı vermekte parayı mithatpaşa stadının tam ortasında yakmaya benzer...

okadarda değilde genede 140.000 tl bmw 3 kasaya hayatta vermem

ne yalan söyliyim ama genede paramı ne yakarım nede vw atarım

• Şu ülkede kazığın büyüğünü borusan yapıyor ya neyse...
  • quote:

Şu ülkede kazığın büyüğünü borusan yapıyor ya neyse...

Çok pis kazık atıyorlar hakkaten

184 beygir 2 litrelik aracı steptronic + navigasyon + iklim kontrol dahil 40 bin euroya bırakıyorlar, ha çakma premium aracada binmiş olmuyorsun. Çok kazıkçı borusan
  • @cihanair

@ömerf in dediği noktayı kaçırıyorsun. aynı kullanım tarzında tsi ve tdi eşit tüketemez. fabrika verileri, tüketim konusunda pratik ile örtüşmüyor. en azından büyükşehirlerde yoğunda araç kullananlar için.

1.6 tdi ne kadar basarsan bas 7lt ş.içi iken. tsi ile aynı kullanımda 11lt mümkün.

eğer yoğun ş.çine girmiyorsan, sakin kullanıyorsan, uzun yoldada 120 yi geçmiyorsan. dizel benzin eşit tüketebilir. ancak yinede 2. elde dizel beniznli eşit satılmıyor. birde 2. elde benzinli rabet görmediğinden çok daha fazla değer kaybediyor. ancak aynı şekilde dizelde 100.000 den sonra değer kaybediyor. (ayrı konu)

sonuçta tdi dsg kullanıyorsun ortalama 1 ve 2 ne durumda? ona göre aynı gğzerhata tsi tüketimi tahmini yapalım. sonra yaptığın yıllık 15000 km hesabını yapalım.
  • quote:

quote:

184 beygir 2 litrelik aracı steptronic + navigasyon + iklim kontrol dahil 40 bin euroya bırakıyorlar, ha çakma premium aracada binmiş olmuyorsun. Çok kazıkçı borusan

bir gün borusana aracını bakıma götür o zaman anlarsın ne kadar kazık olduğunu

elini verdin mi daha kolunu almazsın doğuş oto onun yanında sana bedava gelir

mesala ben audi q5 15.000 bakına götürdüm 420.00 tl verdim sende x3 olsa en az 1.5 katını verirdin hele birde iş ince işçiliğe girerse arabayı bırakırsın

ama 3.20 d gerçekten çok uygun bununda sebebi yeni kasa çıkıcak ve aralık ayı araç indirim zamanı ama cidden bmw 3.20 d binmek için yani bmw sevenler için çok iyi bir seçim olur

• Olaya ne taraftan bakarsan bak değişen bir şey yok. Benzinli araç ile dizelin ekonomisine yetişebilmek bu ülkede mümkün değil.

Dizelin var olma amacı zaten ekonomiklik...

İlla ki dizelden az yakmak istiyorum diyorsan gariban dostu sihirli üç harf l~p~,g ***
  • quote:

quote:

quote:

mesala ben audi q5 15.000 bakına götürdüm 420.00 tl verdim sende x3 olsa en az 1.5 katını verirdin hele birde iş ince işçiliğe girerse arabayı bırakırsın

ama 3.20 d gerçekten çok uygun bununda sebebi yeni kasa çıkıcak ve aralık ayı araç indirim zamanı ama cidden bmw 3.20 d binmek için yani bmw sevenler için çok iyi bir seçim olur

Verecen kardeş tabi aradaki farkı, BMW ye biniyon skodaya değil. O aradaki farklar toplasan 2000-3000tl yi geçmez 2 senede.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Caipirinha -- 17 Aralık 2011; 19:23:02 >

• istanbulda benzinli arabaya 7 litre yaktıracam diye kanser olursun, hastane masrafına gider bütün paran

senede 7000km yapan adamın arabası yatıyor demektir, zaten paranı faize koysan, ya da öhmm kar payına yatırsan getirisi senin taksi paranı karşılar. çok mutlu olursun.

ne hesabı yaparsan yap dizelin yakıt+işletim maliyeti benzinliyi geçmez. durduk yere bozmazsan turbosunu o ayrı tabi bu risk TSI'da da var. Hesap tutturmak için LPG takılır ama TSI alırsan LPG de takamazsın.
    Benim için L,P ve G harfleri T,S ve I harflerinden daha mantıklı.
    kimse kendini kandırmasın derim.

bu arada 2. elde benzinli ile dizel farkı kapanıyor çünkü 2. el araba alan adam garanti bitti diye hemen LPG taktırıyor, dizelin avantajı kalmıyor. bu da bir eksi tabi. ama TSI arabalar da bu sebeple ikinci elde değer kaybediyor.
    yani çok uzun 4-5 yıl vadeli kullanımda dizel avantajlı oluyor. ama direk LPG taktırırım diyen adama da dizel al denilmez. böyle bir ikilem var. TSI ise dizelle kıyas bile edilemez (uyumlu LPG kiti olana kadar)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Sye88

HESAP YANLIŞ

Evet yıllık 990 TL farkla fazladan vereceğiniz 8400 lira 8-10 senede ancak kapanır, buraya kadar her şey tamam.

Ama dizeli satarken benzinli fiyatına verecek haliniz yok. Fazladan verdiğiniz parayı satarken geri alacaksınız neticede. Yani benzinli bir aracı verdiğiniz değerler üzerinden yürütmenin maliyeti dizel olanını yürütmekten yılda 1000 lira daha fazla. Her yıl 1000 liranız buharlaşacak.

O eskidendi

Artik arac satislarinda cok buyuk bir aciliyet yoksa
    Fazla deger kaybi olmuyor ozellikle vw modellerinde kinci elde deger kaybi cok az

Cihan hocam bi önceki aracım 2008 jetta benzinlydi.(1.6).alırken lpg siz olarak 31 e aldım.2 yıl kullandım ve yaklaşık bi 70 km yaptım.30 bine de sattım aracı.aynı fiyata da satardım.tanıdığımıza sattım o yüzden.yani fazla bi değer kaybı yok.

• quote:

quote:

ohh daha ne olsun 2 motor araba alıyorsun

Benzinli araç sahibi olmak kafama yattı (İşte hesap)

• quote:

Orijinalden alıntı: oquzdag

@cihanair

@ömerf in dediği noktayı kaçırıyorsun. aynı kullanım tarzında tsi ve tdi eşit tüketemez. fabrika verileri, tüketim konusunda pratik ile örtüşmüyor. en azından büyükşehirlerde yoğunda araç kullananlar için.

1.6 tdi ne kadar basarsan bas 7lt ş.içi iken. tsi ile aynı kullanımda 11lt mümkün.

eğer yoğun ş.çine girmiyorsan, sakin kullanıyorsan, uzun yoldada 120 yi geçmiyorsan. dizel benzin eşit tüketebilir. ancak yinede 2. elde dizel beniznli eşit satılmıyor. birde 2. elde benzinli rabet görmediğinden çok daha fazla değer kaybediyor. ancak aynı şekilde dizelde 100.000 den sonra değer kaybediyor. (ayrı konu)

sonuçta tdi dsg kullanıyorsun ortalama 1 ve 2 ne durumda? ona göre aynı gğzerhata tsi tüketimi tahmini yapalım. sonra yaptığın yıllık 15000 km hesabını yapalım.

böyle yaparsan dizel 5 litrenin altına düşer. benzinliyle nasıl eşit tüketebilir?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Verecen kardeş tabi aradaki farkı, BMW ye biniyon skodaya değil. O aradaki farklar toplasan 2000-3000tl yi geçmez 2 senede.

skoda q5 değil

audi q5 yanlız

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.