Şimdi Ara

Benim Oyun ÖTV yi kim kaldırırsa ona. (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
177
Cevap
1
Favori
6.938
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
191 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ÖTV nin kalktığını rüyamızda görürüz ancak.

Bu dünyaya çile çekmeye geldik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

Herkes okusun diyen yok. Ama arkadaş ki gayet kötü niyetli kimse okumasın diyor. Ekşi, DH ve twitter da son dönemde bunlar peydah oldu. İplerini kim saldıysa gençleri çocukları okumamaya yönlendiriyorlar. O okumayan çocuklar ne olacak? Hepsi ticaret mi yapacak? Yoksa bir yerlerde garantisi olmayan 3 kuruşa mı çalışacak? Dünyanın heryerinde okuyan birileri gidip başka ülkede çalışmaya uğraşıyor. Amerikalısı ingilizi fark etmez. Adamlar ekmeği neredeyse oraya gidiyor. Niyeyse bu ülkede dışarı gitmek kaçmak oluyor.

Alıntıları Göster

12 yıl zorunlu eğitimi ve Almanya'nın 3 katı üniversiteyi eleştirmekle kimse okumasın sonucu çıkarmak nasıl bir zekanın ürünü acaba?

Tabii tabii herkes 17 yıl okuyunca 3 kuruşa çalışmak zorunda kalmıyorlar artık (!)

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

İnsanlara bomboş hayaller satıyorsunuz. Universite denilen yerler herkesin dalması gereken mekanlar degildir sadece ciddi sınamalardan arta kalan çok ufak bir kesimin gidebileceği gerçek bilimin üretildiği yerlerdir.

Çözüm belli artık köhnemiş bu betonarme binalarda yolsuzlukla adam kayırmayla torpille dolusmus ogretim görevlilerinin ellerinde kitapta ezberletilen hayatta karşılalılmayan lakırtılar öğretileceğine oraya bilim için değil iş bulmak, meslek edinmek için gelenleri bu upuzun eğitimler yerine lise ve lise sonrasında sertifika programlarına yönlendireceğiz.

Kısa yoğun ve mesleğe yönelik alanlarda bireyler o mesleğin asla kullanmayacakları teferruatları yerine işlerinin parçalarını ihtiyaçları doğrultusunda kısa ve yoğun sertifika programlarında öğrenerek doğrudan iş hayatı ile bağlı bir eğitim süreci geçirecekler.

Artık çürümüş ve kokusu sokağa kadar taşan bu yükseköğretim sistemi ciddi derecede lağvedilip sadece toplıiumun elitleri e ( elitten kastım zengin değil oldukça zorlu sınamaları aşan ve meslek değil bilime meraklı insanlara) hitap edecek hale getirilecek.

Devletin halkın parasıyla birilerinin bebelerine hayal satmaya hakkı yok. Bizim eğitim sistemimiz, üniversitelerimiz bırakın ekonomiye bir katkı sağlamayı tam tersi varlıkları ve ürettikleriyle ekonomiye aşırı derecede toksik bir çıktı veriyor. Ekonominin gelişiminin önüne geçiyorlar.

Eğitim dediğimiz olayı lastik gibi uzatmaktan ziyade daha modüler, hedefe yönelik, ihtiyaca yönelik ve kademeli hale getirmek zorundayız.

Liseden itibaren herkesin üniversiteye gectiği bu garabetin sonucunu hepimiz yaşamıyor muyuz? Üniversitelerin tekrar ciddi bedellerle girikebilem elit kurumlar haline getirilmesi ve üniversitelere karşı ciddi alternatifler oluşturulması gerekiyor.

Bu sayede israf azalıp asalak kültürü belki azaltılabilir.

O kadar yazmışsın ama adam devlete çöreklenen taraftan yazdıklarını anlayabilecek kapasitede bile olmayabilir bir çaycı bir şoför olup 15-20 bin götürüyor bile olabilir. Onun parasını çıkarmak içinde 5 asgari ücretli 12 saat çalışmak zorunda... Ha çaycı yerine öğretim görevlisi olsa bile şaşırmam. Torpil sonuçta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 23 Haziran 2021; 19:27:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: muhalif13

Devletin tek gelir kalemi vergi. Şimdi ötv kaldırsa yerine ptv gelir. Devleti küçültmeden tüm kamu çalışanlarını azaltmadan tüm harcamalarını azaltmadan nasıl gelirlerini azaltacak.

Başta 600 milletvekilini 200 e indirecek. Dar bölge seçim sistemi gelecek. Ülke nüfusu bölü vekil sayısı şeklinde.

Sonra tüm kamu çalışanlarının yarısını bakandan odacısına işçisine kadar kovacak.

Kamu ya alınacak tüm araç gereç vs önce yerli olacak. Yok öyle en basit müdür bile mercedes belediye başkanı s600 mercedes e binemeyecek.

Başta belediyeler olmak üzere sıkı bir disiplin altına alıp önüne gelen başkan yardımcısı bilmem ne müdürü vs olmayacak en az %50 azalacak.

Rantı yani arazilerin planları değişmesi ruhsat vs işleri sıkı kontrol altına alınıp yerel halk oylamasına gidilecek ki birileri basit bir imza ile trilyon kazanamasın. Yid vs saçmalıkları olmayacak.

Devlet asli görevleri harici güvenlik temel eğitim sağlık vs harici tamamından çıkacak.

İşte o zaman fazla gelire ihtiyaç duymayıp yasal mafya olmaya ihtiyacı kalmayacak.

Dediklerimi de hiç bir partinin işine gelmeyeceği için bu ülke düzelmez.

Konudaki en rasyonel cevap

• quote:

Devletin tek gelir kalemi vergi. Şimdi ötv kaldırsa yerine ptv gelir. Devleti küçültmeden tüm kamu çalışanlarını azaltmadan tüm harcamalarını azaltmadan nasıl gelirlerini azaltacak.

Başta 600 milletvekilini 200 e indirecek. Dar bölge seçim sistemi gelecek. Ülke nüfusu bölü vekil sayısı şeklinde.

Sonra tüm kamu çalışanlarının yarısını bakandan odacısına işçisine kadar kovacak.

Kamu ya alınacak tüm araç gereç vs önce yerli olacak. Yok öyle en basit müdür bile mercedes belediye başkanı s600 mercedes e binemeyecek.

Başta belediyeler olmak üzere sıkı bir disiplin altına alıp önüne gelen başkan yardımcısı bilmem ne müdürü vs olmayacak en az %50 azalacak.

Rantı yani arazilerin planları değişmesi ruhsat vs işleri sıkı kontrol altına alınıp yerel halk oylamasına gidilecek ki birileri basit bir imza ile trilyon kazanamasın. Yid vs saçmalıkları olmayacak.

Devlet asli görevleri harici güvenlik temel eğitim sağlık vs harici tamamından çıkacak.

İşte o zaman fazla gelire ihtiyaç duymayıp yasal mafya olmaya ihtiyacı kalmayacak.

Dediklerimi de hiç bir partinin işine gelmeyeceği için bu ülke düzelmez.

Cahil kardeş gelişmiş ülkelere bak bakalım nüfusa oranla kaç memur çalışıyor. Sizin gibi tiplerin tek derdi memurlardır. Ülkede memur fazla değil. SIkıntı olan memurun düzgün çalıştırılamaması. Ben sana neden bunun yapılamadığını anlatırdım ama yapamıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

Cahil kardeş gelişmiş ülkelere bak bakalım nüfusa oranla kaç memur çalışıyor. Sizin gibi tiplerin tek derdi memurlardır. Ülkede memur fazla değil. SIkıntı olan memurun düzgün çalıştırılamaması. Ben sana neden bunun yapılamadığını anlatırdım ama yapamıyorum.

Alıntıları Göster

Gelişmiş ülkeler adı üstünde gelişmiş ülkeler . Apple, Mercedes , Amazon, BMW ,Google gibi Zenginlik kaynaklarının gelirlerinden bir kısmını vergiyle alıp halkına dağıtabilmek için fazladan memur alabilir sosyal hizmetli alabilir bunlara maaş verebilir başarılı öğrencilere burs verebilir sosyal yardıma ihtiyaç duyanlara para dağıtabilir. Böylece apple Mercedes Amazon'un kazancından sadece orda çalısanlar değil Apple kullanmayan mercedes binmeye kimselerde yararlanmış olur.. oysa Türkiye'de bu firmalar ayarında şirketler yok ordaki vergiyi buraya getirirsen Türkiye'de hiçbir zaman apple mercedes Amazon ayarında şirketler kurulmaz olanlarda devamlı küçülmeye gider. Onlar küçüldükçe de halk devamlı fakirleşir. Memurun emeklinin maaşını devlet vermiyor Arçelik Beko Vestel Toyota Ford Mc Donald gibi şirketler ve bu şirketlerde çalışanlar, çiftçiler ,turizmciler vs ödüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 23 Haziran 2021; 19:51:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Technotronic

Bende öyle düşünüyorum, vergiler çok fazla. Araba alamıyorum, telefon alamıyorum acilen vergilerinn azaltılması gerekiyor. Bu kadar yüksek vergi mantıklı değil. Aylık maaştan bile dünya kadar vergi kesiliyor.

Bana kalirsa vergilerin azaltilmasi degil, vergilerin dogru harcanmasi lazim.

Hukumetin topladigi butun vergiler egitime, girisimcilige, isi iyi yapan insanlara gitse zaten ulke sahlanir, cari acik kapanir, dolar 4 liraya iner ve alacagimiz araba telefon fiyatlari da yari yariya duser.

Vergi indirmek sacma bir secim vaadi, komur dagitmakla ayni. Asil egitimi adaleti duzelticem diyen adam gelmeli. Artik kisa vadeli vaatler sokmuyor

• quote:

Orijinalden alıntı: saveyourself

Bana kalirsa vergilerin azaltilmasi degil, vergilerin dogru harcanmasi lazim.

Hukumetin topladigi butun vergiler egitime, girisimcilige, isi iyi yapan insanlara gitse zaten ulke sahlanir, cari acik kapanir, dolar 4 liraya iner ve alacagimiz araba telefon fiyatlari da yari yariya duser.

Vergi indirmek sacma bir secim vaadi, komur dagitmakla ayni. Asil egitimi adaleti duzelticem diyen adam gelmeli. Artik kisa vadeli vaatler sokmuyor

Alıntıları Göster

Ben vergi alınmasın demiyorum ama insafsızca alınmasın diyorum. Ötv saçmalığı adı altında araba fiyatlarının bu denli uçuk fiyatlara çıkmasına sitem ediyorum. 130 bin liralık aracın ötv saçmalığı ile 250-300 bin liralara satılmasını doğru bulmuyorum. Ama diğer söylediklerinizde haklısınız.

• sadtneverdie kullanıcısına yanıt
    Belli ki memursun yada memur yakının var.

Olay basit 100 birim sabit giderin var. Bunu 50 birime düşürmediğin sürece 100 birim gelire ihtiyacınız var demektir. Araplar gibi devletin petrol kuyuları şirketleri Aramcon da yok. Apple microsoft mercedes vw zaten hayal. Nereden bulacaksın 100 birim parayı mafya gibi halkın parasına çökeceksin.

Muhalefetin tek önerisi atanamayan ki bu lafa sinir oluyorum her üniversite okul bitirene devlet iş garantisi vereceğine dair anayasa mı var? Bolca memur işçi almak. Her muhtara özel kalem müdürü tahsis etmek olan muhalefet parayı nereden bulacak?

100 birim gideri düşürmeden vergi indirimi hayal. Ötv en kolay toplanan vergi kaçırman çok zor. Bu yüzden hayal kurmayı bırakın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Katma Değer Vergisi veya kısaca KDV, yapılan mal ve hizmet teslimlerinde, mal ve hizmeti teslim edenin ödediği ancak teslim alana yüklenen bir harcama vergisidir. %1'den %18'e kadar değişmektedir.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir.

Ötv kaldırılamaz ama azaltılabilir. Zaten ötv iyi bir şey denge için var. Alanı daraltılmalı ve değerleri düzeltilmeli. Beyaz eşya lüks değil mesela zaruret

• cabriyo kullanıcısına yanıt
    Birim parayı alım gücünü geçtim TL üzerinden bile o araba çok ucuz geliyor bize. Keşke ithal edilebilse. 19K Pound arabaya 10K Pound devlete bile ödemeye razı olurdum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Last Troll Bender

Bayılıyorum bu "hükümetimiz dış ticaret açığını kapatmak için ötv koydu yeaa" kafasına. Pırıl pırıl. Milyarlarca doları betona gömmeseydiler, üretimi istihdamı teşvik etselerdi ne olurdu acaba?

Hükümetimizin bizi düşünüp dış ticaret açığı artmasın diye ötv aldığı kalemlerin başlıcaları...

Otomobil - vergisiz fiyatının 3 katına kadar çıkıyor
    Alkol - bir kutu birada bile %70'e yakın vergi yükü var
    Sigara - paketin yarısından fazlası vergiye gidiyor
    Akaryakıt - rafineri çıkış fiyatından fazla ötv kdv var
    Kola limonata - dış ticaret sağlığımızı düşündükleri için bunlarda da ötv var
    Mobilya beyaz eşya - büyük çoğunluğu yerli üretilen mobilya beyaz eşyadan da sağlam ötv indiriyorlar
    Maaşlardan kesilen vergiler - paraları mazallah ithal ürünlere harcarız diye %40'a kadar gelir vergisi ve üstüne %15 sgk primi kesiliyor.
    Elektrikli otomobil - bütün dünya vatandaşına ne olur elektrikliye geç ben sana vergi iadesi yapacağım derken bizimkiler önce mtv (güya çevreyi kirleten araçlar için alınıyordu bu) üstüne ötv geldi. Mazallah yerli togg'umuz dururken ithal elektrikli otomobil alırız da cari açığımız artar.

Dimi canım kardeşim?

Bravooo.

Demek alkol sigara ayrı ayrı değerlendirilirken beyaz eşya ile mobilya tek katagori altında alınabiliyormuş.

Diyecek laf yok saftirklerin üzerinden başarı umarsanız o başarı saftiriktir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Technotronic

Ben vergi alınmasın demiyorum ama insafsızca alınmasın diyorum. Ötv saçmalığı adı altında araba fiyatlarının bu denli uçuk fiyatlara çıkmasına sitem ediyorum. 130 bin liralık aracın ötv saçmalığı ile 250-300 bin liralara satılmasını doğru bulmuyorum. Ama diğer söylediklerinizde haklısınız.

Alıntıları Göster

Hocam anliyorum da istanbulda trafige girdiniz mi bilmiyorum

Ben o trafige bir kere girdim bir daha tovbe ettim. Havalimanina 2 km ortalama hizla 4 saatte vardiktan sonra kaza falan var sanip yanimdaki taksiciye sordum. Adam gayet normal bir sekilde yooo bu yol hep boyle dedi

10 bin euroluk araba 400 bin liraya satilirken benzinden %100 vergi alinirken durum boyle, arabalardan vergi alinmazsa benzin ucuz olsa durum ne olur hayal bile edemiyorum

Bizim millet daha o olgunluga ulasmadi o yuzden bence arabayi zengin kesim almali. Ha ne zaman millet sirket direktorlerinin metroya bindigi londradaki gibi olgunlasip arabasini gerekli zamanda binmesini bilir o zaman herkes alsin

Bu arada ingilterede yasiyorum arabalar 400-500 pound, yani 15 yasindaki cocuk biriktirdigi parayla araba alir. Ama hic oyle bir trafik oldugunu gormedim. Sadece londrada belli caddelerde olur. Adamlar surekli metroya biner otobuse biner yurur bisiklet surer skooter kiralar elektrikli bisikler alir

Dedigim gibi ne zaman turkiye bu kafaya ulasir o zaman bence vergilerin inmesi mantikli olur

• saveyourself S kullanıcısına yanıt

Aman boyle gercekleri dile getirmeyin ampul tayfası sonra güceniyor. Burada hayat cok pahalı hepsi yalan diye sabote ederlerler sonra

• Takım tutar gibi parti tutmanın kimseye faydası olmadığını görüyoruz ben de oyumu ötvyi kaldıracağım diyen partiye vereceğim. İsterse yalan söylesin hiç olmazsa bir ihtimali var mevcut düzende o ihtimal yok.

• TRT bazı kişilerin yüksek maaşlarını ben neden veriyorum.

Saçmalık ötesi durum

• quote:

Belli ki memursun yada memur yakının var.

Olay basit 100 birim sabit giderin var. Bunu 50 birime düşürmediğin sürece 100 birim gelire ihtiyacınız var demektir. Araplar gibi devletin petrol kuyuları şirketleri Aramcon da yok. Apple microsoft mercedes vw zaten hayal. Nereden bulacaksın 100 birim parayı mafya gibi halkın parasına çökeceksin.

Muhalefetin tek önerisi atanamayan ki bu lafa sinir oluyorum her üniversite okul bitirene devlet iş garantisi vereceğine dair anayasa mı var? Bolca memur işçi almak. Her muhtara özel kalem müdürü tahsis etmek olan muhalefet parayı nereden bulacak?

100 birim gideri düşürmeden vergi indirimi hayal. Ötv en kolay toplanan vergi kaçırman çok zor. Bu yüzden hayal kurmayı bırakın.

Ben memurum ve emin ol sıkıntıları hepinizden iyi biliyorum. Sizin gördüğünüz sıkıntıların yanında görmediğiniz daha fazla sıkıntı var. Bu ülkede twitter üzerinden atama olmazsa oy yok diye hükümet tehdit eden bir öğretmen kitlesi varken ne düzelmesinden bahsediyoruz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Gelişmiş ülkeler adı üstünde gelişmiş ülkeler . Apple, Mercedes , Amazon, BMW ,Google gibi Zenginlik kaynaklarının gelirlerinden bir kısmını vergiyle alıp halkına dağıtabilmek için fazladan memur alabilir sosyal hizmetli alabilir bunlara maaş verebilir başarılı öğrencilere burs verebilir sosyal yardıma ihtiyaç duyanlara para dağıtabilir. Böylece apple Mercedes Amazon'un kazancından sadece orda çalısanlar değil Apple kullanmayan mercedes binmeye kimselerde yararlanmış olur.. oysa Türkiye'de bu firmalar ayarında şirketler yok ordaki vergiyi buraya getirirsen Türkiye'de hiçbir zaman apple mercedes Amazon ayarında şirketler kurulmaz olanlarda devamlı küçülmeye gider. Onlar küçüldükçe de halk devamlı fakirleşir. Memurun emeklinin maaşını devlet vermiyor Arçelik Beko Vestel Toyota Ford Mc Donald gibi şirketler ve bu şirketlerde çalışanlar, çiftçiler ,turizmciler vs ödüyor

Alıntıları Göster

Yurtdışında okumanın bedava olduğunu sanan bir ahmakla muhattap olmuyorum.

• Peni_Silin P kullanıcısına yanıt
    Alkol ve sigaranın oranları ayrı ayrı belirlendiği için olabilir mi sevgili alkol sigara duyarcısı?

https://www.pwc.com.tr/tr/hizmetlerimiz/vergi/dolayli-vergi/bultenler/kdv-otv-bultenleri/2021/alkollu-icecekler-ike-bazi-tutun-mamullerinde-otv-tutarlari.html

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.