Şimdi Ara

Ben neyi beceremiyorum??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
665
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu oyunu belki 7-8 yıldır oynuyorum. Şu anda da hesabım gold2. Ama hiç bir oyun hatırlamıyorum ki ben taşımış veya ben ezmiş olayım. Sürekli takımıma gelen duolar veya otp şampiyonunu alan kişiler kazandırıyor. Herhangi bir lanede seçemiyorum kendime.

support olayım diyorum, adcden yemediğim küfür kalmıyor.

adc geçiyorum, vurduğum damage ortalama altı

mide geçiyorum, minyon kesemiyorum kesmeye çalışsamda beni sürekli dürtüp öldürüyorlar

jungle geçeyim diyorum, karşı jungle a asla yetişemiyorum.

bari topa geçeyim, tank kasayım diyorum takıma fayda sağlamak için karşımdaki lane i zülüm ediyor bana.

blitz.gg indirdim bu oyun içinde minyonu falan göstersin diye gold seviyesini anca yakalıyorum. İtemleri, runleri en iyi şekilde ayarlıyor ama yok yine olmuyor yine olmuyor.

geçen maçta benim takımdan biri dalga geçmek amaçlı miss click ustası falan mısın sen dedi. Bende doğal olarak o konuya daha dikkatli davranmaya çalıştım ama yok yani beceremiyorum. Fakat seviyorum da bu oyunu çünkü çok sıkıldım FPS oyunlarından iyi olduğum halde csgo pubg warzone vs. Çünkü ses kasmak zorundasın ve ben istemiyorum bunu bunaldım artık.

allah aşkına buradaki bir kaç iyi oynayan arkadaş varsa taktik falan versin? Bu oyunu daha iyi oynamak için neler yapmayalım?

dalga geçmek isteyen geçsin ama yardımıma dokunacak bir şeylerde söyleyin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sürekli olarak soloq oynuyorum

• Bir oyunu iyi oynamak için, o oyunu ezmiş veya taşımış olmana gerek yok. Taşımak işin şov kısmı sadece.

Zamanında EuWest Master 400 puana kadar çıktım, bu tarz "taşıyarak" kazandığım maçlar binde bir falandır.

Kendini izleyerek, düşünerek bir şeyleri aşabilirsin.

Midde çok dürtüldüğünü söylediğin için, bir vaysayımdan yola çıkarak örnek gösteriyorum:

Farm alırken dürtüldün mü?

• O farmı dürtülmeden alabilme şansın var mıydı?
    • Farmı almak yerine, adamla takasa girersen daha karlı olur muydu?
    • Sen, o farm alırken dürtebileceğin bir an/anlar var mıydı?

Çok basit bir örnek olacak ama, 7-8 yıl önce, karşıma ne zaman blitzcrank gelse, çok güçlü oluşundan yakınırdım.

Kendim blitzcrank oynayınca zayıflıklarını gördüm.

Q'sunu ıskalayınca hiç bir şey yapamıyor mesela. Bunu avantajıma kullandım hep.

Rakip itiyorsa, minyonlardan dolayı doğru açıyı bulmakta çok zorlanıyor.

Falan filan öf izle işte kendini  

• Rakibinin zayıf noktalarını öğrenmen gerekiyor. arkadaş blitz örneğini vermiş mesela.

bunun içinde diğer şampiyonları mümkün mertebe oynaman gerek.

adam sana skilleri kullandığında eğer sıvıştıysan, mümkünse sende ona saldırmalısın ki. bir dahakine tekrar düşünsün.

yoksa sana skillerini kullanınca sen hep geri kaçarsan adam sürekli sana yüklenir.

• Valla arkadaşlar ben daha hiç dürtmelerde galip çıkamadım :((

bir şeyi yanlış yapıyorum ama neyi??

dediklerinize dikkat edicem.

• Mesela az once bir oyunda

Karsida syndra vardi bende lissandra yedi bitirdi beni

• Uzun yıllardır bu oyunu oynayıp hep aynı liglerde takılıyorsanız bunun tek bir sebebi var

oyunu başından yanlış öğrenmişsiniz şimdi de robot olmuş hep aynı şeyleri yapıyorsunuzdur.

Verilen taktikler yeni ve robotlaşmamış oyuncularda işe yarar 3-5 senedir oynayıp yükselemiyorsanız daha da yükselemezsiniz. Ama hiçbir şekilde hangi kümede olduğunuza ve LP durumuna bakmamak ,yükselme amacı olmadan oynamak ufakta olsa işe yarıyor.

• Dogrusunu ogretin hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: WinterSoldier

Dogrusunu ogretin hocam

Öğrenemezsin kardeşim bir nevi refleks haline dönüşüyor oyun. Birkaç oyun dikkatli olup bişeyleri düzeltsende bir süre sonra yine robota bağlıyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cruella

Bir oyunu iyi oynamak için, o oyunu ezmiş veya taşımış olmana gerek yok. Taşımak işin şov kısmı sadece.

Zamanında EuWest Master 400 puana kadar çıktım, bu tarz "taşıyarak" kazandığım maçlar binde bir falandır.

Midde çok dürtüldüğünü söylediğin için, bir vaysayımdan yola çıkarak örnek gösteriyorum:

Çok basit bir örnek olacak ama, 7-8 yıl önce, karşıma ne zaman blitzcrank gelse, çok güçlü oluşundan yakınırdım.

boşwer karıcım laf dinlemez bunlr

• karıcım değil

ebeveyn 2 diyeceksin

• quote:

karıcım değil

ebeveyn 2 diyeceksin

cocuğumuza ebeveynlik yaptığın mı var tüm gün lol de lol beni de üzüyosun okyanus hıdırcanı da yeter artık karıcım dön evimize

• WinterSoldier W kullanıcısına yanıt

Bunun temelde 3 sebebi var.

1) Oynadığınız şampiyonun sınırlarını bilmiyor olmak.

• OTP olmak herkese uygun bir şey değil ama önceliğiniz bir rol seçip o rolde genel anlamda kiti dolu olan 3-4 şampiyonda uzmanlaşmak olmalı. Biri banlanırsa diğerini seçtiğinizde de onun kadar rahat etmeniz mühim. Misal Lissandra ile Syndra'ya kaybettim diyorsunuz. Basitçe olması muhtemel şeyleri yazayım. Syndra'nın ilk seviyeleri epey güçlüdür. Liss gibi erken oyunu defansif oynayan bir karaktere karşı ise daha da güçlüdür. Mümkün olduğu kadar 6. seviyeye kadar 1v1 takastan kaçınmanız gerekir. Hele ki Lissandra koridoru 1 yetenek eksik oynar Syndra'ya karşı. Çünkü W'su yakın menzilli bir yetenektir. Sizin Syndra'yı kesmek için ormancıya ihtiyacınız vardır ilk 6 seviyede. Ama bunun karşılığında Liss harika bir defansif şampiyondur. Kule altında çok rahat minyon biçer, baskınlardan çok rahat sıyrılır E-W sayesinde. Üstelik rakip sabırsız davranırsa kule altına vs dive atarsa paramparça edersiniz. Yani buradan hareketle, Liss erken oyunda defansif, orta oyunda roamer, geç oyunda engager rolünde oynanır. Misal bakın, tek bir şampiyonu oynamak için 3 farklı tarzınız olması lazım. Her tarzın sınırları da başka başka tabii. Burada sormanız gereken sorular şunlar: Lissandra benlik mi ? Öğrenebilir miyim ? Bu tip şampiyonları oynarken eğleniyor muyum ? Cevapları siz vermelisiniz.

2) Karşınızdaki şampiyonun sınırlarını bilmiyor olmak.

• Yine Syndra-Liss eşleşmenizin erken safhalarını örnek alalım, işin açığı Syndra size göre daha özgür yetenek kullanan bir şampiyon. Misal siz uzaktan rakip dürtmek için, minyonları doğru açıdan hedef alarak Q'yu arkaya sektirmelisiniz. Ama Syndra ise, özgürce menzili dahilinde Q atabiliyor. Bu noktada dezavantajlısınız. W yeteneklerinde de Syndra galip. Çünkü sizinki kısa menzilli iken, Syndra uzaya kadar fırlatıyor W'sunu. Burada da kaybettiniz. E yetenekleri... Sizdeki çok özel bir yetenek. Giriş veya çıkış için kullanılabilir bir yetenek. Syndra'nın ki de gayet güzel, ama tek bir yana adımla sıyrılabilirsiniz. Burada Liss galip. Bunlar kağıt üzerindeki avantaj-dezavantajlar tabii. Peki Liss ile Syndra'ya karşı nasıl oynanır ? Makul ve mantıklı bir Syndra oyuncusu totemleri olduğu sürece sizi kule altına hapsetmek ister. Sizin yapmanız gereken şey ise bunu kabul etmek. Bunu kabul etmek ormancınıza büyük bir kapı açar orta koridor için. Syndra ise baskınlar için E yeteneğini kaçırdığı anda bedava kill anlamına gelir. Dolayısıyla ormancınızdan 3-4-5 seviyeden birinde yardım isteyin. Tek dikkat etmeniz gereken, kule altına hapsolmadan önce orman girişleri ve/veya nehiri doğru totemlemeniz. Çünkü Syndra sizi kule altına hapsedip, diğer koridorlara giderse sıkıntı olur. Siz de takip edemeyeceğiniz için, totemler koyup, diğer koridorlara görüş sağlamalısınız.

• Eğer ormancınız gelir ve kill çıkartırsanız, can-mana durumunuz da müsaitse, back atar gibi yapıp farklı bir koridora roam atın. Liss gerçek bir kitle kontrol canavarı çünkü. E sayesinde baskın potansiyeli de muhteşem. Mutlaka diğer koridorlara da yardımınız dokunur. Veya ejder-alamet gibi objektiflere yardım etmek de bir diğer seçenek.

• TEK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ŞEY SYNDRA İLE KAFA KAFAYA GİRMEMEKTİR KORİDORDA. ÇÜNKÜ SYNDRA BURST, SİZ KİTLE KONTROL ŞAMPİYONUSUNUZ.

• Rakibi tanımak mühim yani.

3) Takasa gireceğiniz zamanı doğru seçememek.

• Misal rakibin minyonları çoksa takasa girmek hiç doğru değildir. Rakibinizden çok minyonlar hasar vurur erken oyunda.

• Diyelim ki sizin minyonlarınız çok. Rakibinizi bu minyonlara çekebildiğiniz kadar çekip takasa öyle başlayın.

• Rakip ormancının bilgisi gelmeden çok agresif olmayın. Ama başka koridorda veya karşı ormana atılmış bir totem sayesinde görünüyorsa, size de uygun olduğunda yapın takasınızı.

• ALL-IN denen saçmalığı unutun. Genelde silver-gold eloda böyle bir tuhaflık var. Takasa giren çıkmıyor. Oysa ufak tefek hasarlar bile bir tarafı öne geçirir. Takas demek, bir tarafın ölmesi demek değildir.

• Geri dönüş hasarı yememeye çalışın ki takaslarınızın anlamı olsun.

• Rakibinizin pot durumunu kontrol edin. Potu yoksa, ufacık ufacık düz vuruşlar bile size avantaj sağlar.

• Takasa girdiğinizde sihirdar büyülerinize ve rakibinizin sihirdar büyülerinin süresine dikkat edin. Tutuştur alan bir rakibinize karşı, örneğin teleport ile oynuyorsanız, sizden bir yetenek fazlası olduğunu unutmayın. Eğer rakibinize sihirdar büyülerini kullandırırsanız, ormancı başta olmak üzere, takım arkadaşlarınızı haberdar ediniz. Ama ortalığı ping cehennemine de çevirmeyin tabii.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Siannis -- 16 Nisan 2021; 5:53:4 >

• Siannis kullanıcısına yanıt

Hocam valla cok tesekkurler, hepsine tek tek dikkat edicem umarim basarili olurum

• bir sürü şey olmaya calisirken hicbir sey olamazsin, 2015'ten beri master challenger diamond aralıgında oynuyorum, 1- kendine rol seç o rolü oyna 2- o rolde gerçekten iyi olan kişilerin yayınlarını tekrarlarını izle. 3- oyun oynarken kendini her zaman öz eleştir nereyi daha iyi oynayabilirdim mikroplay ve makroplayimde ne eksik ne doğru? 4- her zaman çok iyi takim gelmeyecek feeder trolle karsı mentalini saglam tut onlara ragmen kazanmayı ögren( iyi oynayan yayıncılardan bakabilirsin) , 5- küçük mekanik ayrıntıları öğrenmeye çalış sana ciddi ivme kazandırıyor aimini geliştir, comboları nasıl daha iyi yaparsın? pratik yap. 6- Eşya metasını iyi takip et probuilds kullan. bu 5 mottoyla yıllardır yüksek eloda oynuyorum.

• quote:

Bir oyunu iyi oynamak için, o oyunu ezmiş veya taşımış olmana gerek yok. Taşımak işin şov kısmı sadece.

Benim adım alper ama bana ağa derler söylediğim sözler tır gibi ezer geçer aynı bir boks maçına benzer ilk raundda nakavt ve galip alper

• Klise Adam kullanıcısına yanıt

Sanırım durum cidden böyle. Umutsuz vaka mıyız bilmiyorum ama bende de olanlar az çok böyle özetlenebilir.

• Genelde kostüm takınca daha iyi kd alıyorum

• Merhaba yaklaşık 15 gün önce bende aynı şekilde senin gibi yakınırdım. Neyi beceremiyorum ben? diye bunu şöyle çözdüm;

• Kendime bir şampiyon belirledim, temelini skillerini dikkatlice okudum ve adapte olmaya çalıştım.
    • Sık sık denemeler yaptım ve yaptıkça da yaptığım hataların farkına vardım.
    • Oyunda ki asıl amaç oyunu taşımak değildir, Penta atmak değildir bu işin şov kısmı.
    • Misal ben Mid Lane oyuncusu yone"yim genellikle karşıma mid"de yasuo ve zedler gelir, Yasuo gelirse fırtınasından kaçınırım ve ona çok yakın durmam. Farmları yavaşça keserim ki kule altına gelsin adam...
    • Ve kule altına yakın durdukça adamı delirtirim mesela yasuo çok güçlü ve adapte olması zor bir hero olmasına rağmen zayıf noktaları oldukça çok
    • Ben şöyle faydalanıyorum o zayıflıklardan; Çok yakın durmuyor, farm keserken adamı dürtüp duruyor, ve farmlarını almasına engel oluyorum böylece adam iyice stres yapıp oynayamıyor kısaca bana "tilt oluyor" 6 level olunca da bana genelde fırtına skilini gönderiyor ulti "R" atabilmesi için onları da yemiyorum çünkü heroya uzak duruyorum Umarım işine yaramıştır.

Not: Zed üzerinde hala çalışıyorum bulursam ekleyeceğim :D

• oyunun %60'lık bölümü matematiksel istatistiklerden ve analizden ibaret diyebilirim.

+ tüm champlerin yeteneklerini, buildlerini, rune seçimlerini ve olası rune kombinasyonlarını az çok öğren.

+ hangi champ oyun başında ne kadar dmg atabilme potansiyeline sahip, orta aşamada ne kadar potansiyele sahip, ilerleyen süreçte max ne kadar fayda sağlayacak kendi takımına gibi bilgileri kendinde bulundurmalısın.

+ gireceğin 1v1 aksiyonlarda alacağın trade'e değecek mi, değmeyecek mi ve hatta trade alabilecek misin yoksa sen mi zararlı çıkacaksın hesap etmeyi alışkanlık haline getir. bunun için de bilgi birikimi gerekir.

+ lane farm kontrolünü öğren, ne zaman base atacağını bil ve uygula. gözlemlediğim kadarıyla 10 oyuncudan 7'si lane kontrolünden habersiz şekilde bamgüm oynuyor bu oyunu. farm donduracağın zamanı bil.

+ harita kontrolü. gözün ve zihnin başlarda yorulabilir, ama alışkanlık haline getir. oyun seslerini sakın kapama, takım arkadaşlarının uyarı sinyallerini görmezsin eğer o an kendini farm'a veya karşılıklı dürtüşmelere odaklamış durumdaysan. bu dalgınlığın sonucu, karşı taraf ormancısının senin üzerinden beleş kill veya asist alması anlamına gelir. belki senin bu hatan nedeniyle adam snowball yapacak ve oyunu domine edebilecek düzeye gelecektir.

+ item buildini asla ezbere ve sadece koridorundaki rakibine göre yapma. her 5-10 dakikada bir skor tablosundan rakiplerin hangisi kasmış kaç kill asist almış bak, hangisi oyunu domine edebilme potansiyeline sahip diye takip etmelisin. buildini de o karşıdaki parlayan yıldızı yok edecek veya dengeleyecek şekilde inşaa etmelisin. (normalde bunu takımın en çok kasan oyucusu yapmalı ama random insanlarla girdiğin için onlara güvenip bu sorumluluğu onların omuzlarına yükleyemezsin, çoğu senin ne dediğini veya demek istediğini anlamayacaktır bile) birincil amacın her zaman şu olmalı:

+ ölme (en önemli etken)

+ farm yap, olabildiğince para topla (sana yakın olan aksiyonlara dahil ol, asistini al çık, eğer karşı tarafa baskı kuramayacak durumdaysan kill almak için ekstra çaba harcama)

+ item buildini karşıdakilerin buildlerine ve kasılan champlerine göre diz. (hatta ilerleyen seviyelerde daha da ileriyi görüp runelerini bile champ seçim ekranında beklerken ona göre her oyun farklı şekilde manuel düzenle)

+ kill almak için atılımda bulunma, killeri(skorları) karşı tarafın hata yapması sonucunda elde et. yani sabırla farm yap, adamı %100 ezeceğinden emin değilsen adamın hata yapmasını bekle. ki çoğu oyuncu sabırsızdır, kill almak oyun kazandırır diye düşünür ve hamle yapmaması gereken pozisyonda sırf sabredemediği için seni kesmek için hamlede bulunur, karşı tarafın bu hatalarını değerlendir, akıllı oyna ve hamle yap. sen kârlı çık.

+ en az 2 champ üzerinde tek koridorda ustalaş, sadece bu 2 champ'ı oyna ve kendini geliştir. neden 2 champ? neden 1 değil? oldu ki uzmanlaştığın 1 champ banlandı, ne yapacaksın? elinde ikinci bir uzmanlaştığın champ olmalı.

+ sürekli aynı koridorda oynamak için gayret göster, zamanla beyninde otonom oluşacaktır (kas ve refleks hafızası). zaten karşına gelecek rakiplerde hep aynı olacaktır 5 aşağı 5 yukarı, bu nedenle hangi champ'a karşı nasıl bir oyun tarzı sergilemen gerektiğini oynaya oynaya öğreneceksin, zamanla bu sende bir refleks haline gelecektir. (örneğin bisiklet sürmek, araba sürmek... ilk araba süren insan gözünü yoldan ayırmaz, şeritleri takip eder... ama kas hafızası oluştukça artık yolu gözlemlemez, geniş derinlemesine bakmayı öğrenir, olası bir tehlikeyi öngörebilir, gerekli durumda gerekli reaksiyonu gösterebilir)

+ eğer bir fighta girdiysen ve fight'ta pek kasamayan takım arkadaşın varsa kill'i ona sal. çünkü sen her zaman takımın ortalaması kadar güçlüsündür. takımındaki diğer kişiler güçsüzse, kendi başına bir şey yapamazsın, hele ki oyunu uzatmayı başardıysa rakip takım, hiç şansın kalmaz galibiyet elde etmek için.

tüm bunları hatasız uygulayıp hala daha yeniliyorsan, takımına sövebilme hakkına sahip olursun :)

%60-65 civarında galibiyet oranına erişirsin bunları uyguladığında. gerisi takımdaki diğer oyunculara bağlı.

mid 0-9-0 oynarken ve bot lane sürekli baskılanıyorken, sen ne kadar iyi oynarsan oyna kazanma ihtimalin mucizelere bağlı olacaktır. zira lol bir takım oyunudur, her ne kadar takım oyunu başlangıçta belirleyici bir etken olmasa da, oyunun ilerleyen aşamalarında bunun farkı çok fazla hissedilecektir. sen istersen en iyi oyuncu ol, karşındaki 4-5 kişi seni tek başına kıstırıp indirebiliyor. an gelir 30 dakika boyunca koridorunda ezdiğin rakip sana yetişir. yani %30-40 arası şansa kalıyor kazanıp kazanamayacağının.

ki kendini çok iyi geliştirmediysen ve solo giriyorsan yanında partnerin olmadan, çok yükseklere erişemezsin.

zira riotun algoritması bu şekilde ayarlanmış. sen 3 adım yüksel, 3 adım geri alçal olacak şekilde eşleştiriyor. böylelikle hırs oluşuyor ister istemez, daha çok oynamak istiyorsun.

bir oyunda düzgün takım arkadaşları gelirken, diğer oyunda sanki daha yeni mouse ve klavye kullanmaya başlamış gibi insanlar geliyor.

ve unutma, bazen kill almak galibiyeti getirmez, kill vermemek galibiyet getirir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.