Şimdi Ara

Bedelli Askerliğe Giderken Alınacak Malzemeler - LİSTE

Bu Konudaki Kullanıcılar:
8 Misafir (6 Mobil) - 2 Masaüstü6 Mobil
5 sn
5
Cevap
5
Favori
8.335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Arkadaşlar bedelli askere giderken alınabilecekler konusunda sizlere kısa bir şeyler yazmak istiyorum. Bu konu çok merak ediliyor ancak detaylı ve tek başlık altında forumda göremedim. Ben de bu merak edilen konuyu tek başlık altına indireyim, tecrübelerimi aktarayım ve sorularınızı alayım dedim. Öncelikle bana bedelli askerlikte verilenlerden bahsedeyim.


  - 2 fanila (çok kaliteli)

  - 2 boxer (çok kaliteli)

  - 2 çorap (çok kaliteli)

  - Kamuflaj takım (çok kaliteli)

  - Eşofman takımı (naylon gibi ama dayanıklı, yazın yakar)

  - Spor ayakkabı (çok kötü)

  - Banyo havlusu (orta kalite)

  - Künye zinciri

  - Palaska (kaliteli)

  - Pijama takımı (bez gibi bir şey)

  - Şampuan (çok kötü)

  - Tıraş köpüğü (standart)

  - Tıraş bıçağı. (kötü)


  Asker malzemelerini nereden almalıyım? ( %5 İNDİRİM )

  Genellikle askere gidecek olan kişiler bulunduğu şehirdeki askeri malzeme satan yerlere gidiyor. İstanbul'da Kadıköy ve Eminönü tarafında. Ama dükkan dükkan gezmektense doğrudan internetten sipariş de verebilirsiniz. Güvenilir ve hızlı kargo ile tüm malzemeler 1-2 iş gününde evinize gelebilir. Reklam olarak kabul edebilirsiniz belki ama AskerKolisi.com’dan sipariş vererek; isterseniz kendi asker setinizi sepet yaparak oluşturabilir ya da hazır asker setleri ile zahmetsiz bir şekilde askere gidebilirsiniz. Tercih sizin.


  Şunu belirtmem gerekiyor sanırım. Asker Kolisi 4 yıldır aktif olan ve sipariş hazırlama süresi 4 saat olan (mesai saatleri içerisinde), aynı gün kargoya ulaştıran ve bana ait olan bir firma :) Bu nedenle forum üyelerine özel bir de %5 indirim kodu oluşturduk. Sipariş verdiğinizde kupon kodu alanına "donanimhaber" yazarak yüzde 5 indirim kazanabilirsiniz.


  Bedelli Askerliğe Giderken Alınacak Malzemeler - LİSTE  Bu ürünler kesin veriliyor mu?

  Buradaki problem şu. Bu ürünlerden ikişer adet fanila, tişört, çorap ve kamuflaj takımı/bot dışındaki hiçbir ürünü ilk hafta alamadık. Giyim ürünlerini ilk gün aldık ama tıraş köpüğü ve tıraş bıçağını terhis olmadan önceki Salı günü aldım. Hepsini ilk zamanlarda vermediler yani. Bu tamamen birliğin düzeni ve stoğuna göre değişen bir durum. Her yerde aynı olmadığı gibi hiçbir şekilde (özellikle bakım ürünleri) verilmediği de olabiliyor. Arkadaşlarımdan doğrudan duyduğum bu.


  Ben Samsun’da yaptım ve kantinde hiçbir şey yoktu. Abartısız söylüyorum, su bile olmuyordu. Zaten kantin sırası çoktu ve aralarda vaktimi kantinde geçirmek zulüm gibi geliyordu. Tabi her yer aynı değil, tüm birlikleri zan altında bırakmayayım.


  Askere giderken mutlaka alınması gereken ürünler neler?  

  Fanila, boxer, çorap kesin. Kış mevsiminde giderseniz sayıyı daha az tutabilirsiniz ancak bahar-yaz-sonbahar’da gidiyorsanız adetleri yükseltebilirsiniz çünkü çamaşır yıkamak gerçekten çok zor olabiliyor.


  Kışın gidiyorsanız içlik takımı da mutlaka alın. 2 adet olsa iyi olabilir çünkü birini yıkama şansınız olsa da 1-2 gün kuruyana kadar içliksiz gezmeniz hasta olmanıza neden olabilir.


  Aşağıdaki listeyi, hangi ürünün ne işe yaradığını kısaca size anlatayım.


  Bedelli Askerliğe Giderken Alınacak Malzemeler - LİSTE

  Listenin yüksek çözünürlüklü hali


  Bedelli Askere Giderken Alınacak Malzemeler

   

  Metal dolap askısı: En fazla 4 adet alın, dolaba sığmaz.


  Sabun kutusu: Banyoda her zaman sabun olmuyor. Bazen 1-2 gün. Bu nedenle bir katı sabun ve sabun kutusu götürebilirsiniz.


  Dikiş seti: Küçük çaplı sökükler için pratik çözüm. Şart mı derseniz, tabi ki değil. Ama askerde kullanmasanız bile sivil için evde tutabilirsiniz.


  Kirli temiz torbası: Dolap düzeni için şart tutuluyor


  İpli asker cüzdanı: Boyuna asılır ve hırsızlık/kayıplara karşı etkili


  Tıraş çantası: Jilet, köpük, diş fırçası vs ürünleri tek çantaya koyup banyoya gidersiniz, hayat kurtarıyor


  Bot Kilidi: Botların çalınma/kayıp ihtimaline karşı, dolaplar kitlenmediği için bir tane de çanta için alınıyor


  Pudra: Hem ayak hem de apış arası pişiklere karşı


  Vatka: Bot vurmasında diye ayağınız arkasına koyabilirsiniz. Çünkü ne olursa olsun o bot vuruyor J


  Boya-parlatıcı: çoğu birlikte (benimki dahil) botlarınız temiz olmak zorunda.


  Tabanlık: Standart bir tabanlık da alabilirsiniz, ayağınız hassassa jel veya akıllı tabanlık da tercih edebilirsiniz. Bütün gün ayakta “rap rap” yürüyeceğiniz için ayak tabanlarınız çok ağrıyacaktır.


  Çamaşır filesi: Çamaşır yıkamak için alınıyor. Yıkama yapmayanlar duşa giderken elbiselerini asmak için kullanıyor.


  Diş macunu-diş fırçası: Tercihe kalmış ama kesinlikle kapaklı diş fırçası götürün. Diş fırçası düştüğü ya da kirlendiği an çöp oluyor.


  Krem: Özellikle soğuklarda el çatlaklarına ve kanamalara karşı bire bir.


  Sabun: Her zaman banyoda sabun olmayabiliyor. Sabun kutunuzun içinde bir de sabun olabilir. Dove sabun yüz için de kullanılabiliyor.


  Jilet-Köpük: Bu da tercihe kalmış. Bir köpük fazlasıyla yeter. Jilet sayısı da 3-4 ve fazlası her türlü iş görüyor.


  Tıraş losyonu: Ben çok tıraş olan biri olmadığım için yanaklarım tahriş oluyordu, ben de direkt kolonya sürüyordum. Kokusu da iyi geliyordu, yanaklarım da tahriş olmuyordu.


  Ayak koku önleyici toz: Bütün gün ayaklarınız botun içerisin kokuyor. Bunu bir kez kullandığınızda fazlasıyla yetiyor. 120 gün etkili diyor. O kadarını bilemem ama 30 gün her türlü yetiyor. Bu da tercihe kalmış.


  Kulak tıkacı: Benim de gibi seslerden dolayı uyuyamayanlar için çok iyi ürün. Bir de atışlarda size verilse de kaybolur diye yedekte durması için kenarda tutulabilir.


  Banyo lifi: Plastik lifler hızlı köpürüyor ve kuruma derdi yok.


  Havlu set: Askerde havlu verilmişti bana ama yedek almakta fayda var. Ya da evden getirebilirsiniz, size kalmış.


  Peçete-ıslak mendil: Askerdeki tuvaletlerde tuvalet kağıdı vs yok, ona göre tedarikli gidin.


  Cımbız: Bu kişisel bakımla alakalı bir şey. Kaş ve yanak için kullanılabilir.


  Çengelli iğne: En önemli ürünlerden çünkü her gün yatağınızı düzenlemek şart. Bu nedenle çarşafı alttan bir kez bağladığınızda her sabah sadece germe işi kalır. Çengelli iğne olmazsa sabah kalktığınızda çarşaf bambaşka şekile girmiş oluyor.


  Tırnak makası: Kişisel bakımla alakalı.


  Yara bandı: Çok şart değil, her ihtimale karşı götürebilirsiniz.


  Kulak çubuğu: Banyo sonrası, tercihe kalmıl.


  Saat: Sivildeki gibi telefon kullanımı olmadığı için ucuz bir saat alınabilir. Ya da kendi saatinizi getirebilirsiniz. Eğitim aralarını takip etmek için saate ihtiyaç olabiliyor.


  Bot fırçası: Özellikle kışın askere gidiyorsanız, o botlar çamur oluyor ve çamurun üstüne boya-parlatıcı işe yaramadığı için devreye fırça giriyor. Benim çok işime yaramıştı.


  Elbise naylonu: Temiz elbiselerinizi koyabilirsiniz. Benim çok işime yaramamıştı.


  Terlik: Basit bir terlik şart. Bazı arkadaşlar onlara askerde verildiğini söylemişti ama bana verilmedi açıkçası. Mesai sonrası veya sabah banyoya botla girilmiyor genellikle. Terlik ya da askeriyenin verdiği spor ayakkabı oluyor ama o da çok zahmetli. Renk ve model fark etmiyor.


  Yastık kılıfı: Nevresimler temiz oluyor ama daha önce kullananlardan kalma kalıcı lekeler olabiliyor. Bu nedenle çok tercih eden oluyor. Yastık kılıfı almayan tişört kullanıyor J


  Nevresim takımı: Siz gittiğinizde nevresimler yıkanmış oluyor ama hijyenine çok dikkat eden alıyor. Bu da tercihe kalmış yani.


  Asetat kalemi: Çamaşır filesine çıkmayan kalem ile ad-soyad vs yazılıyor.


  Lateks eldiven: Standart, doktor eldiveni gibi. Askerde mıntıka temizliği yapanlar kullanabiliyor. Sigara izmaritleri ve çöplere dokunmak istemeyenler tercih ediyor.


  Cep boy not defteri: Eğitimlerde bizim komutan alın demişti. Gömlek cebine koyabilirsiniz. Ben eğitimden çok anıları yazmıştım. Küçük olduğu için her an yazabiliyorsunuz.


  Okuma ışığı: Kitap okumak isteyenler pilli fener alabilir ama çok da şart değil. Ben çok kitap ve yazı okuyan biri olmama rağmen çok dermanım kalmamıştı. Mesai sonrası telefon ile konuşuyordum.


  Tuşlu telefon: Askercell zorunlu deniyor ama şart değil, buna emin olabilirsiniz. Kendi hattınızı kontrol etmeyeceklerdir, en azından benim çevremde kontrol olmamış. Herhangi şarjı uzun giden bir tuşlu telefon götürebilirsiniz.  Asker malzemelerini nereden almalıyım?

  Genellikle askere gidecek olan kişiler bulunduğu şehirdeki askeri malzeme satan yerlere gidiyor. İstanbul'da Kadıköy ve Eminönü tarafında. Ama dükkan dükkan gezmektense doğrudan internetten sipariş de verebilirsiniz. Güvenilir ve hızlı kargo ile tüm malzemeler 1-2 iş gününde evinize gelebilir. Reklam olarak kabul edebilirsiniz belki ama AskerKolisi.com’dan sipariş vererek; isterseniz kendi asker setinizi sepet yaparak oluşturabilir ya da hazır asker setleri ile zahmetsiz bir şekilde askere gidebilirsiniz. Tercih sizin.


  Şunu belirtmem gerekiyor sanırım. Asker Kolisi 4 yıldır aktif olan ve sipariş hazırlama süresi 4 saat olan (mesai saatleri içerisinde), aynı gün kargoya ulaştıran ve bana ait olan bir firma :) Bu nedenle forum üyelerine özel bir de %5 indirim kodu oluşturduk. Sipariş verdiğinizde kupon kodu alanına "donanimhaber" yazarak yüzde 5 indirim kazanabilirsiniz.  Umarım faydalı bir başlık olmuştur. Hem bedelli askerlik yapan biri hem de 4 yıldır yüzlerce asker ile iletişimde olduğum için birçok konuya hakimim.

  Sorularınız varsa bu başlık altında sorabilirsiniz.  

   


   
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kkerimarslan -- 31 Temmuz 2023; 16:12:18 > • Yastık kılıfı almayı unutmayın, gerçekten çok lekeli oluyor. En azından bana öylesi denk geldi.

 • Ayak kokusu önleyici toz gerçekten bir nimet herkese öneririm alın :D

 • Brisbane kullanıcısına yanıt

  kesinlikle ben de öneriyorum. ilk kullanımda çoraplar biraz toz oluyor ancak sonrasında botta koku kalmıyor gibi bir şey.

 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.