Şimdi Ara

BC547 ile LDR Kullanımı [YARDIM]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
3.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar elimde 1 buzzer , 1 adet 9v pil ve ldr var bunları birleştirince ldr'ye ışık tutunca buzzer ötmeye başlıyor yani aydınlıkta akım ldr'den geçiyor fakat karanlıkta direnç uyguluyor ve geçmiyor.Benim yapmak istediğim ise tersi yani ışık gelince akın geçmeyecek ve karanlıkta akım geçip devre çalışacak.
    Bunu bc547 yapanlar olmuş ve bana da böyle yapabilirsin dediler acaba bc547 transistör ile bunu nasıl yapabilirim ?

Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neçayevx -- 27 Ağustos 2012; 23:52:24 >

• benim aklımda olan projeyi düşünmüşsün sanırım aynı malzemeler o yüzden yardım edemiycem hatta elimi çabuk tutucam
  • Pm ni aldım eğer bunu bir yerde yayınlamıyacaksan yardımcı olurum

• quote:

Orijinalden alıntı: untayk

http://www.buildcircuit.com/dark-sensor-using-two-transistors-buildcircuit/
    http://alectronicx.blogspot.com/2010/05/light-relay-switch-by-bc547-bc337.html

Verdiğiniz sitelere baktım güzeller fakat fazla karışık yani basit değil benim yaptığım basit bir devre ve şuan ihtiyacım olan tek şey transistörü konuda bahsettiğim amaçla kullanlamak yine de teşekkürler... :)

ayrıca buralarda 2 transistör kullanılmış bildiğim kadarıyla bu tarz devreler tek transistörle oluyor hatta bi arada bir internet sitesinde çok basit bir şekilde yapanı görmüştüm ama oradada nasıl olduğundan bahsedilmemiş...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neçayevx -- 28 Ağustos 2012; 0:44:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: certy

quote:

Orijinalden alıntı: furkansevke

Pm ni aldım eğer bunu bir yerde yayınlamıyacaksan yardımcı olurum

Neden yayınlamasın?

lazerli alarm sistemi diye ben yayınlıyacam bi sitede proje olarak malzemeler tam değildi ama yaptım yayınladım :D hani kondansötr sordum ya onun içinde lazer kesilince ldrden ışık yanıyor ışık yerine buzzer falan takıcaktım. lazer anında ldrye tekrar vursada buzzerın biraz yanması için kondanstör sordum
  • transistörün bacaklarında sorun yapıyo olabilirsin bc547 nin c bacağına pozitif gerilim vericeksin b bacağına ldrnin bi bacağını bağlayıp diğer bacağınıda transistörün c bacağına bağlıyacaksın. e bacağınada ledin negatif bacağını bağlıyıp pozitif bacağınıda c bacağına bağlıyacaksın. tabi led geriliminden fazla gerilim vericeksen devreye c bacağını beslerken araya direnç koy
  • devreside bu tarayıcıdan geçirdim

valla elimde basit güzel çalışan nette zor denk gelen devreler olarak bi bu bide fan kontrol devresi vardı ikisinide ifşa ettim forumda bu hafta :D

BC547 ile LDR Kullanımı [YARDIM]
  • Çok teşekkürler yardımlarınız için işime yarayacak :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.