Şimdi Ara

Batumdan iphone 14 pro max alma rehberi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
13
Favori
19.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Herkes görebilsin diye iphone 14 konusuna yazmak istemedim. Yeni konu açarak paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur.

Telefonu 21.09 tarihinde iplus batum mağazasıyla görüşerek ayırttım. Son ellerinde 2 tane pro max 256 gold vardı. Malesef bir tanesini ayırdılar( ödeme yapmadığım daha doğrusu yapamadığım için). Çok ilgili bir mağaza tavsiye ederim. Batum mall alışveriş merkezinin zemin katında.

Herkesin bildiği gibi batuma kimlikle geçebiliyordusunuz. Bende batuma uçaklar pahalı olması nedeniyle rize-artvin havaalanına bilet aldım. Ordan da araçla sarp sınır kapısına kadar gittim.(Eşim rizeli olduğu için araç kolay buldum ama sizde araç kiralayabilirsiniz yada pazar-ardeşen bölgesinden 60 liraya otobüsler var. Sizi sınıra götürüyor 1 saate)

Sınıra ulaştıktan sonra sağ tarafta bir otopark var oraya aracı bırakarak binaya girdim. (Otopark tam gün 60 tl, saatlik ücretlendirmede mevcut). Girişte yukarı çıkıyorsunuz ve yurtdışı pulu almanız gerekiyor. 150tl ve kart geçmiyor. Küçük birde form dolduruyorsunuz. Tc isim soyad ve telefon yazıyorsunuz. Kontrolden geçtikten sonra sadece çantanızı xrayden geçiriyorlar. Üstünüzü aramıyorlar. Bu şekilde kolayca gürcistan tarafına geçtim.

Sınır kapısından çıkar çıkmaz taksiciler size hucum ediyor dikkat edin. Batuma 30 lariye götürüyorlar ve çok pahalı. Yanda minibüsler var ve 1.5 lari. Bence minibüsle gidebilirsiniz. Otobüslerde var ama kart olması lazımmış.

batumda indikten sonra mağazaya gittim ve bana ayırdıkları telefonu aldım. Tax free için kendisi sordu ve istediğimi belirttim. Ödememi kredi kartımla yaptım. Ekstremde dolar olarak gözüktü. İşlemler hallolunca telefonu alarak minibüsle geri döndüm. Sınır kapısından geçerken de aynı şekilde üstüm aranmadı. Sadece çantam xrayden geçti. 1 tane aldığım için zaten sorun olmadı.

Şunu da belirtmek isterimki sınırı geçer geçmez paranızı çevirmeyin. Kur farkı çok yüksek oralarda. Batum merkezde daha iyi oranlar var. Benim açıkçası hiç lari ye ihtiyacım olmadı. Sadece minibüse verdim. Kredi kartı geçiyor zaten.

Aldığım telefon iphone 14 pro max 256gb gold. Fiyatı 4999 lari. Tax free işlemlerini yaparken 570 lari almam gerektiğini söylesede iplus mağazasındaki görevli. Bana 3400tl ödeme yapıldı. Tax free gişesinde yaklaşık 30-40 dk arası görevlinin gelmesini bekledim. İşlemlerim yapıldı ve nakit olarak ödeme aldım. Ödeme yapan kadın hangi para birimden nakit istediğimi sordu. Yani dolar olarak ve tl olarak vergi iade alabilirsiniz.

Bizim tarafa geçişte de gene üstüm aranmadı sadece xrayden geçti çantam. Baktığını bile düşünmüyorum açıkçası, telefonuyla oynuyordu :)

Telefon bana 29500 gibi bir rakkama gelmiş oldu. Çok ucuz olmadı ama fırsatçılara vermektense kendim almayı tercih ettim. Hemde kimliğime işletirim dedim.

Benim telefon alma sürecim böyle gelişti. Umarım giden arkadaşlara faydalı olur. Yurtiçinden almaktansa bu şekilde alıp kullanmanın çok daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Not: telefon stokları 5 ekim sonrası yenilenecekmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scalebor90 -- 25 Eylül 2022; 10:32:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Çayeli'de yaşıyorum Pazar'lıyım bu konu işime gelir hocam. Yalnız anlamadığım mesele şu imei kayıt olayı nasıl olacak?

• pilotaFerrari kullanıcısına yanıt

Online olarak harcı ödeyip edevlet üzerinden kimlik üzerine kayıt yapabilirsin. Kayıt sonrası kullandığın hat kendi adına olmalı. 1ocak 2025 e kadar telefonu satamazsın hocam. Bu tarihten sonra telefonu başka hat sahipleri de kullanabilir.

• Rehber için teşekkürler.
    3 sene satamama kuralı güzel,olması gereken ama keşke kayıt parası o kadar olmasa. Fiyat fena değil ama 30k da bir telefon için çok sanki. 2700 de kayıt olacak.

• Ordan alınan cihazın türkiyede garantisi var mı?

ikinci sorum garantisizde olsa abd gibi ülkelerin cihazlarına parasıyla bile bakmıyorlar türkiyede.

Servis desteği alabilir miyiz türkiyede?

• Playstation için aklımdan geçen olaydı benimde.. muhtemelen gidip alıcam ya :) teknoloji mağazalarına ulaşsam yeter

• Mystical23 M kullanıcısına yanıt

Model kodu olarak tr de satılan ile aynı ama test etmeden bilemeyeceğiz sanırım. Daha önce xs max yurtdışı(italya) cihazımı gürgençlerde faturasıyla işlem yaptırmıştım. Sıfır cihaz vermişlerdi. Sanırım gene zorlu, akasya ve bağdat caddesindeki mağazalar hariç diğer servisler faturasıyla işlem yapar. Tekrar batuma gitme imkanı olanlar için sanırım orda 2 yıl garantisi var.

• scalebor90 S kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Bende Samsung S22 var yurtdışından gelme. İmei kayıt yapıldı. İmei kaydı yapıldıktan 2 sene sonra istediğimiz hattı takabiliyor muyuz? Ya da satabilirsek sattığımız kişi kullanabiliyor mu?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • MEVALP M kullanıcısına yanıt

3 takvim yılı hocam. Ocağa kadar yaptırırsanız 2025 ocaktan sonra istediğiniz hattı takarsınız.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.
    Ben yurt dışından getirilen telefonların, kayıt yapılsa dahi hiç bir zaman başkasının kullanamadığını sanıyordum. Kayıtlı pasaport üzerindeki şahsın sadece kendi hattıyla kullanabildiğini sanıyordum. 3 sene sonra başkasına devredilebilmesi iyi bir şey en azından

• ekim sonu gibi trabzona gideceğim.Ordan araçla geçeceğim batum'a.Konu çok faydalı oldu teşekkürler.

• Telefonsuz gidip 2 cihaz getirebiliriz değil mi bir tanesi kapalı kutu biri cepte öyle bilgi aldım teyit eden olur mu

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Faydalı konu olmuş teşekkürler. Tek sim mi cihaz.

• Jovi kullanıcısına yanıt

Cihaz tek sim aynen. Birde e-sim var. Tr de satılan model gibi. Zaten model no da aynı. Orda çift simli modellerde satılıyor ama daha pahalıydı.

• zamangaribi Z kullanıcısına yanıt
    Dolandırıcılık mertebesinde Kayit ücreti çıktıktan sonra gümrüklerde bakmaz oldular telefonlar 2-3 tane bile getirirsiniz

• zamangaribi Z kullanıcısına yanıt

benim gözlemlediğim kadarıyla üst kontrolü yapılmıyor yani o sizin şahsi telefonunuz gözüyle bakılıyor. Kapalı kutu 1 adet çantaya atarsınız. Diğerinin kutusuda çantada durur, telide cebe atarsınız.

yani düşününce zaten 2 telefon kullanan birçok insan var. Nerden bilecek benim onu yurtdışından aldığımı. Belki öyle çıktım ben zaten?

Aynen öyle ama şimdi ordaya gidince alıp kullanacağım kaldığım 1 hafta süre zarfında, tabi aldıktan hemen sonra tax free işemi için havalimanına veya nerdeyse gidip yapabiliyor muyum, Pasaporta tek cihaz işlenir vs diye demezler mi en ince detayına kadar düşünüyorum maalesef :) çünkü cihazı alıp bir de sıkıntı yaşarsam baya kötü bir deneyim olur ama sağolsun yukarıda sorun olmaz dedi bilgi sahibi olanlar. Bakalım 2 cihaz için de tax free yapıp getirme de sorun olmayacak mı çok merak ediyorum

• maaart M kullanıcısına yanıt
    Öyle tabi ama 22-33 aldığımız burda 40 bin olan telefona 2-3 bin kayıt parası az görüp Ocak da aşırı bir artış koyacaklarını düşünüyorum

İnstagramda bir kişi Tiflis’te pasaport olmadan tax free yapmıyorlar demiş. Siz tax free iadesini kimlik ile mi aldınız

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.