Şimdi Ara

BASS icin 2ohm,4ohm,8ohm hangisi ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
799
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Pioneer TS-W307D4 hoparlörü Nilestrem 1600x4 (4x60 rms nominal power,bridged power 2x 4ohm/200watt) Amfi ile besliyorum.(3/ch ayarlı,2+1 olarak) 2 çıkışa kompanent ve +1 olan köprülü (bridge) çıkışada bass bağlı.
    Bu hoparlör 2 adet 4ohm luk bobine sahip,Seri bağlanırsa 8 ohm,paralel bağlanırsa 2 ohm ve tek bobin kullanılırsa 4 ohm oluyor.

Sorum:

1.Bobinleri seri bağlayıp 8 ohm da kullanırsam ne olur ? (bu şekilde kullanmayı düşünüyorum)
    2.Tek bobin 4 ohm da kullanırsam ne olur zararı olurmu?
    3.2 ohm da paralel bağlayıp kullanırsam ne değişir ?

Uzun süre 2 ohm da kullandım.Sesi çok açınca amfi kapandı,bende abartmıştım maximum u deniyordum.(sanırım ses arttıkça hoparlör omajı düştü ve amfi kısadevre koruması amfiyi kapattıonun haricinde sorun yoktu)
    Tavsiyeleriniz nelerdir ?

• Kardes pek bir sorun olucağini tahmin etmiyorum... Ancak elindeki woofer değidğin üzere 4 ohm... 2 Ohmda veya 8 ohmda beslediğin zaman ses kaybi yaşiyican keske wooferin d2 modelini alsaydin... Beslemesi daha kolay ve direk 2 ohmda bağladiin zaman ses kaybi yaşamiyorsun...

Sen 60 rms çikiş başina 200 rms verdin dogru mu sence tabiki değil, Anfinin çikişlarini kül edebilirdin... Wooferdan gaini kissan tat vermicek sonuna kadar açsan anfiye zarar vericek... Ya yeni bir anfiye geçicen yada 4 kanalı köprüleip 2 ye düşürücen 140 x 2 felan rms vermesi gerekiyor... Buda wooferi iyi bir şekilde beslemen anlamina geliyor tabiki o anfiden tam performans beklemek biraz suç ancak yinede senin tatmin eder...

Yaw anlamadiim bişe war 60 rms kanal başina veriyor... 4 kanali 2 yrdüşürp köprülediin de nasıl 200 rms oluyor... En fazla 140-160 rms arasi bişey olur... Ama ölede olabilir bilmiyorum...

8 ohmda wooferın bobin yanma riski daha azalicak ama wooferin performansi yariya düşücek 2 ohmda kullandiğinda ise performans ikiye katlanicak ama netlik ve düzgün vuruslar azalıcak...

Karar senin

• işin aslı bende tam çözemedim 60 ları köprüleyince nasıl 200 oluyor
    Tek 4 bağlasam ne olur ? yani d2 modeline yakın bir ses elde edemezmiyim ?

İşin aslı ben hoparlörü ilerde evdede kullanırım diye 8 ohm luk olan d4 ü seçtim.
    Sanırım deneme yanılma yoluna gideceim :P
  • quote:

Orjinalden alıntı: gokhan2

Kardes pek bir sorun olucağini tahmin etmiyorum... Ancak elindeki woofer değidğin üzere 4 ohm... 2 Ohmda veya 8 ohmda beslediğin zaman ses kaybi yaşiyican keske wooferin d2 modelini alsaydin... Beslemesi daha kolay ve direk 2 ohmda bağladiin zaman ses kaybi yaşamiyorsun...

Sen 60 rms çikiş başina 200 rms verdin dogru mu sence tabiki değil, Anfinin çikişlarini kül edebilirdin... Wooferdan gaini kissan tat vermicek sonuna kadar açsan anfiye zarar vericek... Ya yeni bir anfiye geçicen yada 4 kanalı köprüleip 2 ye düşürücen 140 x 2 felan rms vermesi gerekiyor... Buda wooferi iyi bir şekilde beslemen anlamina geliyor tabiki o anfiden tam performans beklemek biraz suç ancak yinede senin tatmin eder...

Yaw anlamadiim bişe war 60 rms kanal başina veriyor... 4 kanali 2 yrdüşürp köprülediin de nasıl 200 rms oluyor... En fazla 140-160 rms arasi bişey olur... Ama ölede olabilir bilmiyorum...

8 ohmda wooferın bobin yanma riski daha azalicak ama wooferin performansi yariya düşücek 2 ohmda kullandiğinda ise performans ikiye katlanicak ama netlik ve düzgün vuruslar azalıcak...

Karar senin

• quote:

Orjinalden alıntı: iengin

işin aslı bende tam çözemedim 60 ları köprüleyince nasıl 200 oluyor
    Tek 4 bağlasam ne olur ? yani d2 modeline yakın bir ses elde edemezmiyim ?

İşin aslı ben hoparlörü ilerde evdede kullanırım diye 8 ohm luk olan d4 ü seçtim.
    Sanırım deneme yanılma yoluna gideceim :P

d4 ün 4 ohm olmasi gerekmiyor mu ? Evde kullanicak olsan bile wooferlarin cogu 4 ohmdur 8 ohm az görülür...
  • kardeş 8ohm çok abartmışın sen bence bu anfiyi tamamen subwoofera daya yeni bir companent anfisi al
  • en ideali oto gurubunda 4 ohm dur .
  • Zaten araba dedinmi 4ohm,evdeki hoparlörler genellikle 8 ohm dur,32ohm a kadar gider.(32ohm philips ses sistemlerinin bir kısmında rastladım)
    Kendi yaptığım STK4231ii li amfinin çıkışı 8ohm da minimum 100x2 watt(Tabii 2x45 volt ,350 wattlık bir trafo ile besliyorum) .4ohm da watt artıyor ancak kalitede azalma oluyor diye biliyorum.

Nedense tüm hoparlör satıcıları hep 4ohm luk hoparlörler getirtiyor.Hem ev Hemde arabada kullanılabiliyor diye.20cm 8ohm hoparlör bulmak için izmir çankayada dükkan dükkan dolaştım zor buldum.

Sonuçta tek bobin 4 ohm kullanmanın zararı olmaz kanımca.
  • kardeş dediğim gibi elindeki 4 kanallı anfinin iki kanalını köprüle bir bobine diğer ikisini köprüle diğer bobine ver sonrada git bir companent anfisi al
  • Alakası yok sesle , sadece besleyebilmekle alakası var..1 ohmda o kadar güç veren amfin olur d2 alırsın..8 ohmdan aşşağı inmeyen çok güç üreten amfin olur d4 alırsın..eğer amfin köprüde 2 ohma iniyorsa d4 ü 2 ohmda bağla..
    ayrıca evde 8 ohm falan işi hikaye isterse adam evde 4 ohmluk iki kolonu seri bağlar ve 8 ohm empedansta çalıştırır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HarryBlade -- 1 Aralık 2007; 9:21:03 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.