Şimdi Ara

Başlangıç DSLR Sistemi - İyi mi Kötü mü??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
756
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Canon EOS 400D Kit , Canon EF 100mm F2.8 Macro USM, Canon EF 50mm F1.4 USM. Bunları almak istiyorum fakat daha ucuza bulabileceğim daha iyi bir set warmı yada aynı fiyata şu lens daha iyidir diebilirimsiniz?? Yoksa böle ii mi??

NOT: Bu ilk DSLR'ım....
    NOT 2: Hepsini bi kerede almam şart değil, şunları ilk al şunları da sonra alırsın da diebilirsnz....

• hocam sırf makro dersen o objektif süperdir ama pahalıdır..

Ama yerinde olsam bi tane geniş açı alırım sigma 24-70 F2.8 idealdir
    bir de sigma 70-300 apo alırım hem telede hem makro da işini görür..makrolar ile ilgili cook özel bi ilgin yoksa bunu al bosuna paranı verme canon 100mm'ye
  • quote:

Orjinalden alıntı: ΣŠΛĠΣ

Canon EOS 400D Kit , Canon EF 100mm F2.8 Macro USM, Canon EF 50mm F1.4 USM. Bunları almak istiyorum fakat daha ucuza bulabileceğim daha iyi bir set warmı yada aynı fiyata şu lens daha iyidir diebilirimsiniz?? Yoksa böle ii mi??

NOT 2: Hepsini bi kerede almam şart değil, şunları ilk al şunları da sonra alırsın da diebilirsnz....

Arkadaşım, yazdığın lenslerden anladığım kadarıyla bütçen epey yüksek. Yazdıklarım bu doğrultuda olacak...

Tavsiyem, 400D body (only) alman ve yanına da Sigma 17-70 ve 50f1.8 alman (tabii 50f1.4 birazcık daha iyi ama aradaki fiyat farkına değmez bence. Ama bu fark senin için sorun değilse, en azından fokus performansı için 50f1.4 de alabilirsin! IQ pek farketmeyecektir.)

Daha sonra da, biraz öğrenip ihtiyaçlarını ve tarzını anladıktan sonra bir tane de süper tele zoom veya tele zoom seçebilirsin. İlk etapta prime tele lensleri önermeyeceğim, onlar zirve çünkü!

Yok ben ilk etapta bir de tele-zoom almak istiyorum dersen, kesinlikle ve kesinlikle hiç düşünmeden önereceğim harika (eşsiz) bir lens var: canon 70-200f4L IS USM. keskinliği prime lesnlere bile taş çıkartıyor, sabit f4, L serisi, 4-5 stop avantajlı IS var, USM ve FTM, sabit ön mercek, emasllerine göre hafif, taşınabilir ve sağlam... (daha ne olsun!) Yurt dışında 1200$ altına indi, bütçene uyuyorsa hiç düşünme!

Diğer alternatiflerin için de başka bir topikte yayınladığım bir listem vardı, arkadaşların da önerileriyle biraz daha güncelledim. son halini senin için tekrar koyayım:

• quote:

Orjinalden alıntı: Alehar

quote:

Canon EOS 400D Kit , Canon EF 100mm F2.8 Macro USM, Canon EF 50mm F1.4 USM. Bunları almak istiyorum fakat daha ucuza bulabileceğim daha iyi bir set warmı yada aynı fiyata şu lens daha iyidir diebilirimsiniz?? Yoksa böle ii mi??

Arkadaşım, yazdığın lenslerden anladığım kadarıyla bütçen epey yüksek. Yazdıklarım bu doğrultuda olacak...

Tavsiyem, 400D body (only) alman ve yanına da Sigma 17-70 ve 50f1.8 alman (tabii 50f1.4 birazcık daha iyi ama aradaki fiyat farkına değmez bence. Ama bu fark senin için sorun değilse, en azından fokus performansı için 50f1.4 de alabilirsin! IQ pek farketmeyecektir.)

Daha sonra da, biraz öğrenip ihtiyaçlarını ve tarzını anladıktan sonra bir tane de süper tele zoom veya tele zoom seçebilirsin. İlk etapta prime tele lensleri önermeyeceğim, onlar zirve çünkü!

Yok ben ilk etapta bir de tele-zoom almak istiyorum dersen, kesinlikle ve kesinlikle hiç düşünmeden önereceğim harika (eşsiz) bir lens var: canon 70-200f4L IS USM. keskinliği prime lesnlere bile taş çıkartıyor, sabit f4, L serisi, 4-5 stop avantajlı IS var, USM ve FTM, sabit ön mercek, emasllerine göre hafif, taşınabilir ve sağlam... (daha ne olsun!) Yurt dışında 1200$ altına indi, bütçene uyuyorsa hiç düşünme!

Diğer alternatiflerin için de başka bir topikte yayınladığım bir listem vardı, arkadaşların da önerileriyle biraz daha güncelledim. son halini senin için tekrar koyayım:

Tawsielerin için çok saol, bu arada bütçem o kadar yüksek değil çünkü tr'den almayı düşünmüyorum, amerika'dan alacağım we amerika'da nerdeyse tr'dekinin yarı fiyatı herşey.... Bu arada bişey sorucam; herkes orjinal Canon Sigma'lardan falan daha iyidir diyor, ama sen ikisini de Sigma önermişsin (ikincisi yannış anlamadısam canon?), bu duyduklarım/okuduklarım tamamen gerçek diilmi, yoksa aynı fiyata daha iyisini mi önerdin?

Bu arada şu koyduun listenin yanındaki kırmızı yıldızlar kalite değerlendirme yıldızları mı?? Ve "?"lar ne anlama geliyor??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ΣŠΛĠΣ -- 23 Aralık 2006; 11:58:31 >

• Yeni başlamak için fazla bile

Tabiki yeterli.. Yanına bir de tele zoom lu lens aldınmı süper ötesi..

Paran varsa Sigma 50-500 ya da Sigma 170-500.. Bunların fiyatı fazla gelirse fiyat olarak Sigma 70-300 Apo ya da Tamron 70-300 Di LD al geçç..
  • quote:

Orjinalden alıntı: WILLIAMs

Yeni başlamak için fazla bile

Paran varsa Sigma 50-500 ya da Sigma 170-500.. Bunların fiyatı fazla gelirse fiyat olarak Sigma 70-300 Apo ya da Tamron 70-300 Di LD al geçç..

Sigma 70-300 $170 buldum ben.. Bu biraz ucuz diilmi??
  • bu senin saydıkların başlangıç için degil.
    "başlangıç" istiyoersan 400d kit al başla bakalım. sonrasını sonra alırsın.
  • quote:

quote:

Yeni başlamak için fazla bile

Sigma 70-300 $170 buldum ben.. Bu biraz ucuz diilmi??

üç verisyonu var:
    70-300 (en eski)
    70-300 DG
    70-300 APO DG

• quote:

Orjinalden alıntı: aLper_iLeri

bu senin saydıkların başlangıç için degil.
    "başlangıç" istiyoersan 400d kit al başla bakalım. sonrasını sonra alırsın.

Sence çok mu abartmşm??
  • Abartı sayılmaz.. Paran varsa al bence.. Ömürlük bir makine.. Bir defa alacaksın sonuçta..

Bence şimdilik 100mm macroyu 2. plana at.. 50mm ve 70-300 al şimdilik.. Alacağın 70-300 ün macrosu yeterli gelmesse 100mm macro alırsın.. Ya da 150mm macro.. Parana göre..

İleride macro lens alma ihtiyacı hissedersen kesinlikle 1:1 macro kabiliyeti olan bi lens al.. Sanırım 100mm 1:1 ölçekte veriyor. 1:1 gerçekten çok farklı bir olay.. Nikon makine alsaydın şiddetle 60mm macroyu tavsiye ederdim.. Çok çok aşırı keskin bir lens.. Muadili yok ( 105mm macro 60mm yakın sayılır keskinlik olarak ama 60mm ayrı )

Paran varsa tele lens olarak Sigma 170-500mm, 50-500 den birini al derim.. Tele olarak işini fazlasıyla görecektir.. Tele lensi şimdi almasan bile yokluğunu mutlaka ararsın..

Eğer fiyatı fazla kaçar dersen; ki 170-500mm -650-680 $- , 50-500mm -980-1100 $- arasında, o zaman Sigma 70-300 APO DG macro ya da Tamron 70-300 Di LD macro yu al.. Sigma da Tamron da 189 $.. Tabi ABD fiyatı.. Ama Sigma 70-300 APO DG macroyu hayyamda metro fotoda 200$ a alırsın tahminim.. Makrosuda yeterli olacaktır tahminimce.. Sonuç olarak iş ayırabileceğin bütçeye bakıyor..

• Canon EF 100mm f/2.8 USM Macro Lens İncelemesi

Canon EF 100mm f/2.8 USM Macro Lens ile çekilmiş fotoğraflar

Canon EF 50mm f/1.4 USM Lens İncelemesi

Canon EF 50mm f/1.4 USM Lens ile çekilmiş fotoğraflar

CANON EOS 400D XTi Noise Tablosu..

ISO 100 de 30D den daha iyi sonuç vermiş.. ISO performansı gerçekten çok iyi.. Abisi 350D gibi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WILLIAMs -- 23 Aralık 2006; 22:15:50 >

• Canon EF 50mm f/1.4 USM yerine daha uygun fiyatlı ve 1:1 makro olanağı veren Sigma 50mm f/2.8 EX DG Macro yu alabilirsin..

Eğer ben Canon EOS 400D alsaydım yanına

Sigma AF 17-70mm f/2.8-4.5 DC Macro ( Geniş açı ve günlük kullanım için )
    Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro ( Tele ve daha uzaktan makro için )
    Ve de Sigma 50mm f/2.8 EX DG Macro ( 1:1 gerçek makro ) ya da
    Sigma 105mm f/2.8 EX DG Macro ( 1:1 gerçek makro ) ( Hem makro, hem tele, hem portre çekim için ) yu alırdım..

Toplam da mali külfeti

Canon EOS 400D Xti-----------------------------700$
    Sigma AF 17-70mm f/2.8-4.5 DC Macro-----------389$
    Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro--------189$
    Sigma 50mm f/2.8 EX DG Macro------------------269$

Toplamda 1547$.. Bence değer.. Hemde verdiğin paranın hakkını fazlasıyla alırsın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WILLIAMs -- 23 Aralık 2006; 22:39:14 >

• Önerilerin için çok teşekkürler Williams yalnız bir sorum olacak, önerdiğin sigmaların f/falan filan'ları canonunkilerden daha düşük, bu canon'u arattırırmı??
  • Canonun lenslerini arattırmaz merak etme dostum.. Zaten canonun çoğu lensi hak ederinin üzerinde fiyatta satılıyor.. ( EF 70-200mm f/4.0 L USM hariç )

Sigma 50mm f/2.8 EX DG Macro lensi şahane bir lenstir.. Canon un 50mm sinden daha da keskin bir lens..

Sigma AF 17-70mm f/2.8-4.5 DC Macro ise hem diğer muadiilerine kıyasla daha ucuz, performansı ise diğerlerini aratmayacak kadar iyi bir lens..

Son olarak Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro ise Sigma 70-300 APO DG macro ile hemen hemen aynı performansı vermektedir.. Fiyat olarak ikiside aynı.. Ama şahsen Tamronu seçerim..

Bir de şöyle bir olay var.. Eğer tele lense 500-600$ gibi bir para ayırabilirsen Canon EF 70-200mm f/4.0 L USM yi şiddetle tavsiye ederdim.. Şahsen SLR setimi aldıktan sonra tele lensim eksik ve o kadar da param varsa Canon Ef 70-200 f/4.0 L USM yi gözüm kapalı alırdım.. Şahane, mükemmel, harikulade, harika, inanılmaz gibi ve daha bir çok övgü sözlerini fazlasıyla hak ediyor.. Bu lensi yaklaşık 3-4 hafta gibi çok kısa bir süre kullandım..

O kadar para ayıramasanda Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro yu al derim.. Ya da tele lensi daha sonraya bırakabilirsin..

Dostum ΣŠΛĠΣ...
    Sana şöyle bir tavsiyede bulunayım..

Yeterli paran yoksa Canon EOS 400D XTi + 1GB CF kart + Sigma AF 17-70mm f/2.8-4.5 DC Macro yu al derim.. Günlük kullanım, portre, manzara, çiçek-böcek makroları için yeterli olacaktır..

İleride de 17-70 in makrosunu yeterli görmüyorsan (1:2); ki bence yeterli, Sigma 50mm f/2.8 EX DG Macro yu sete dahil edersin..

Sigma 50mm f/2.8 EX DG 1:1 ( yani gerçek görüntü ile sensör üzerindeki görüntünün eşit olması ) makro kabiliyeti sunmaktadır.. 1:1 ise çok farklı bir olay olup, fotografçıya yeni ufuklar açmaktadır.. Ama 1:2 yeterli kanaatimce..

İleride tele lense mutlaka ihtiyaç duyacaksınız.. O zaman da para sorununuz yoksa Canon EF 70-200mm f/4.0 L USM yi devreye sokar tele işini kökten çözmüş olursunuz.. Tabi para çıkışmassa yine tekrarlıyorum Tamron 70-300mm Di LD macroyu alın..

• quote:

Canonun lenslerini arattırmaz merak etme dostum.. Zaten canonun çoğu lensi hak ederinin üzerinde fiyatta satılıyor.. ( EF 70-200mm f/4.0 L USM hariç )

Sigma 50mm f/2.8 EX DG Macro lensi şahane bir lenstir.. Canon un 50mm sinden daha da keskin bir lens..

Sigma AF 17-70mm f/2.8-4.5 DC Macro ise hem diğer muadiilerine kıyasla daha ucuz, performansı ise diğerlerini aratmayacak kadar iyi bir lens..

Son olarak Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro ise Sigma 70-300 APO DG macro ile hemen hemen aynı performansı vermektedir.. Fiyat olarak ikiside aynı.. Ama şahsen Tamronu seçerim..

Bir de şöyle bir olay var.. Eğer tele lense 500-600$ gibi bir para ayırabilirsen Canon EF 70-200mm f/4.0 L USM yi şiddetle tavsiye ederdim.. Şahsen SLR setimi aldıktan sonra tele lensim eksik ve o kadar da param varsa Canon Ef 70-200 f/4.0 L USM yi gözüm kapalı alırdım.. Şahane, mükemmel, harikulade, harika, inanılmaz gibi ve daha bir çok övgü sözlerini fazlasıyla hak ediyor.. Bu lensi yaklaşık 3-4 hafta gibi çok kısa bir süre kullandım..

O kadar para ayıramasanda Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro yu al derim.. Ya da tele lensi daha sonraya bırakabilirsin..

Dostum ΣŠΛĠΣ...
    Sana şöyle bir tavsiyede bulunayım..

Yeterli paran yoksa Canon EOS 400D XTi + 1GB CF kart + Sigma AF 17-70mm f/2.8-4.5 DC Macro yu al derim.. Günlük kullanım, portre, manzara, çiçek-böcek makroları için yeterli olacaktır..

İleride de 17-70 in makrosunu yeterli görmüyorsan (1:2); ki bence yeterli, Sigma 50mm f/2.8 EX DG Macro yu sete dahil edersin..

Sigma 50mm f/2.8 EX DG 1:1 ( yani gerçek görüntü ile sensör üzerindeki görüntünün eşit olması ) makro kabiliyeti sunmaktadır.. 1:1 ise çok farklı bir olay olup, fotografçıya yeni ufuklar açmaktadır.. Ama 1:2 yeterli kanaatimce..

İleride tele lense mutlaka ihtiyaç duyacaksınız.. O zaman da para sorununuz yoksa Canon EF 70-200mm f/4.0 L USM yi devreye sokar tele işini kökten çözmüş olursunuz.. Tabi para çıkışmassa yine tekrarlıyorum Tamron 70-300mm Di LD macroyu alın..

Bütün önerilerin we yardımların için çok teşekkür ederim williams. Sanırım ilk olarak alacaklarım şunlar; Canon EOS 400D, Sigma 50mm, Tamron 70-300mm, Sigma 17-70mm ve 1GB'lık bir memory card. Canon'un tele lensinin fiyatı beni biraz aşıyor .. Yardımların için tekrar sağol...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ΣŠΛĠΣ -- 24 Aralık 2006; 19:32:51 >

• Rica ederim dostum.. Asıl ben teşekkür ederim.. Bu arada toplam ne kadar bütçen var? Merak ettim sadece..

Sigma 50mm ve 17-70mm yi gözün kapalı al bence.. Aldıktan sonra inan hiç pişman olmayacaksın.. Tamron 70-300mm Di LD henüz yeni bir lens.. Onun için fazla inceleme yok.. Eğer tamron bulamayacak olursan Sigma 70-300mm DG APO yu al geç..

Sizi en çok sevindirecek ve performansından dolayı Sigma ya binlerce teşekkür edeceğin bir lenstir Sigma 50mm.. 1:1 makro kişinin fotoğrafa; daha doğrusu makro fotoğrafa olan bakış açısını değiştiren, insana yeni ve eşsiz deneyimler sunan bi olaydır..

Sigma 17-70mm ise günlük yani normal foto ihtiyaçlarını "fazlasıyla" karşılayacaktır.. Portre olsun, çok detaya girmeden makro olsun, geniş açı manzara olsun tüm eksikleri kapatacaktır.. 70-300 ise tele için yeterli bir lens.. Daha sonra tele yetersiz gelirse x1.4 ya da x2.0 tamron extender ile x1.4 için 450mm, x2.0 için 600mm tele ye ulaşırsın.. Tabi 180-300mm arası makro çekim cabası..

Ayrıca bir hatırlatma daha.. Tamron 70-300mm Di LD macroyu BHphoto ( ABD ) dan alma şansın varsa +20$ ödeyerek Tamron 28-80mm e de sahip olabilirsin.. İkisi kit olarakta, ayrı olarakta satılıyor. 20$ a + 1 lens.. Daha ne olsun.. Eğer gerek duymuyorsan da alma.. Sigma 17-70mm yeter de artar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WILLIAMs -- 24 Aralık 2006; 20:08:02 >

• Şu dediin BHphoto'nun linkini werebilirmsin, merak ettim bakıcam.. Bu arada bütçem 2,000 YTL'nin üstüne biraz çıkar, çok zorlarsam 2,500 YTL'ye gelir ama o kadar
  • Anladım dostum..www.bhphotovideo.com adresinde neredeyse tüm markaların tüm lenslerini ve dfm lerini bulabilirsin.. New york ta bir şirket.. Manhattan da Linkoln tünelinin o taraflarda.. Fiyatlarıda gayet uygun.. Tabi diğer sitelere göre.. Bazı ürünlerin ikinci elini bile bulabilirsin.. Lenslerde genelde 50-100-150 $ daha ucuz sıfırlarından..

Ayrıca bir çok aksesuar ve yardımcı ekipmanda mevcut..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WILLIAMs -- 25 Aralık 2006; 21:06:08 >
  • Saol
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.