Şimdi Ara

Basketbol Temalı Gençlik Dizisi : Senaryo İçin Yardımınız Gerekiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
3.595
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bazı özel sebeplerden dolayı ( ) forumdan epey uzak kalmak zorunda kaldım ancak bundan sonra hafta sonları selam vereceğiz inşallah

Haftasonuna kadar nete girme imkanım olmayacağı için gelişmleri takip etme imkanım çok zor olacak fakat

nicelik ve nitelik bakımından zengin cevap gelecek olması bizleri bu konuda epey umutlandıracaktır.

şimdi arkadaşlar konumuz şu:

biz basketbolseverlere hitap eden ve her hafta merakla bekleyip izleyebileceğimiz bir dizi film ne yazıkki göremiyoruz ekranlarda.

bu konuyla ilgli uzun zamandır bir şeyler aklıma geliyordu ancak sistemli bir düşünme ortaya koyamamıştım.

fakat eski bir öğrencimin babasının yardımıyla moralimiz düzeldi.

önümüzdeki hafta ya da bayramdan sonra bir proje taslağı hazırlayıp

bu taslak ile birlikte özel bir TV kanalını genel müdürünün yanına gidip projemizi anlatacağız.

amacımız:

uzun ve gayretli bir çalışma ile, önümüzdeki sezona kadar güzel bir basketbol dizisi hazırlanması.

daha önce de kısa film tadında reklam fikri olarak düşündüğüm bir senaryoyu zenginleştirip

uygun ekleme çıkarmalar yaparak; sadece basketbolseverler tarafından değil

bütün gençler tarafından merakla takip edilecek bir gençlik dizisinin hikayesini oluşturmak istiyoruz.

temamız basketbol, hitap ettiğimiz kişiler 12 - 25 yaş arası gençler, ortaya koyacağımız ürün de bir Gençlik Dizisi olacak.

sallama bir şey yapmak istesek hiç burnumuzu sokmayız. tam tersine nitelikli ve eli yüzü düzgün bir iş yapmak istiyoruz.

isterseniz hikayemize ilham veren iskeleti bir anlatayım. ( eskiler hatırlayacaktır ama )

dizimiz bir şehit haberi ile başlıyor. binbaşı Ahmet Bey PKK saldırısında 15 askerimizle birlikte şehit düşüyor

3 yaşındaki kızı ve 6 aylık oğlu babasız kalıyor. annesi çocuklarına kol kanat geriyor ve onları büyütüyor.

aradan yıllar geçiyor ve 6 aylık Mehmet 7 yaşına geliyor.

mahallelerinde amerikalı arkadaşı Danny var ve yaşları da yakın. beraber Türkiye - ABD millli maçını izliyorlar.

ara ara bizim takım iyi oynuyor ve güzel sayıar izliyoruz ancak

maç boyunca ABD lilerin etkili smaçları moralimizi bozuyor ve takmımızı farklı yeniyorlar.

bu Danny, arkadaş olmalarına rağmen Mehmet ile alaylı konuşuyor ve onu çok üzüyor.

bu durumdan şehit oğlu olan Mehmet etkileniyor ve eve gidip çok iyi bir basketbolcu olmaya bu olayla karar veriyor.

çok yi bir basketbolcu olacak, aynı zamanda da eğitimine önem verecektir.

tabiki güzel basketbolunu birbirinden güzel smaçları ile süsleyecek ve gelecekte Türk milli takımının da vazgeçilmez oyuncusu olacaktır.

doğruca eve gidip kumbarasını açar ve 2 tane milli forma alır.

biri tam kendine göre, diğeri de en büyük boyundan bir tanedir.

büyük boy olanı yatağının ayak ucundaki duvara asar ve bu onu sürekli motive edecektir

dizi filmimizde de lise yıllarından ve yaşadığı maceralardan bahsedeceğiz.

mehmet örnek karakterimiz ve filmimizin ana kahramanı olacak.

annesi ona destek olup dedesi ile onu eğitimini aksatmaması için sürekli motive edecek.

bunun yanında klüp hocası da onun en büyük destekçisi olacak. ona her hafta basketboola ilgli bir hikaye anlatacak.

sürekli, basketbolun önemli bir yönünü anlatacak. burada hayatın içinden karşılık bulacak şeylerden bahsetmesi çok önemli tabiki

kimi zaman duygusal kimi zaman da başarı için ilham veren spor hikayeleri olacak hocasının anlattıkları.

espirili bir kaç karakterimiz de olabilir. mahalleden bir kişi olabilr mesela.

ötü karakterlerimiz de olacak ama daha karar veremedim aslında. bazı kötü adamlar onları evinden etmeye falan çalışıyor olabilir.

ilk aklıma gelen bu oldu daha mantıklı bir şeyler de seçilebilir.

hedef kitlemizi genişletmek için Mehmet'in 2 tane kankası olur. bunların biri müzik yeteneğine sahiptir bu yönde çalışmalar yapar

bunlar da hikayeyi genişleten yan öğeler. diğer arkadaş da girişimcidir proje geliştiren, bir şeyler başarmaya çalışan

fakat biraz çılgın bir tiptir. aralar daha doldurulamadı aslında epey yardıma ihtiyaç var.

bu konuda da iş size düşüyor.

finalde de Mehmet milli takıma seçliyor ve daha ilk maçında son dakikada oyuna girer.

1 sayı gerideyizdir ve sol çaprazdayken pas alır. topu alır almaz içeri yüklenir. bir crossover ile kendini tutan adamı geçer ve

içeri dalıp topla beraber zıplayışını yapar. rakibin pivotu ve 4 numarası da çemberin önünde resmen ikili bloğa çıkarlar.

fakat Mehmet öyle büyük bir güçle zıplamış ve yükselmiştir ki çok güzel bir smaçla iki raibini de adeta potaya sokarak inanılmaz bir smaç yapar.

iki rakibi de yerdedir. gidip iki rakibine de elini uzatıp kaldırır. ve son bir kaç saniye de bitince sahaya atlayan inanılmaz bir

seyirci arasında kameralara koşar. ve formasını çıkarır. altında o ilk gün aldığı en büyük forma çıkar ve üzerindeki yazıyı kameralara gösterir:

IT'S FOR YOU DANNY !

ve bu sırada tribünlerde şehit babasının silüetini görür.

babası asker kıyafeti içerisinde ona selam duruyordur. ve gözyaşları orada boşalır.

Lütfen arkadaşlar, değerli görüşlerinizi mümkünse ayrıntılı olarak;

olmazsa en azından iki satırla belirtmeniz bizi memnun edecektir.

• Hocam bu dizi sektörleri tekelleşmiş durumda olduğu için Allah kolaylıklar versin. İşin gerçekten çok zor bu aşamada.
  • quote:

Orjinalden alıntı: The_Wade

Hocam bu dizi sektörleri tekelleşmiş durumda olduğu için Allah kolaylıklar versin. İşin gerçekten çok zor bu aşamada.

The Wade, ilgin ve hemen cevap vermen için teşekkür ederim.

fakat bahsettiğim gibi eski bir öğrencimin babası, gitmek istediğimiz özel kanalın genel müdürü ve yardımcısını tanıyor.

benim selamımla gidin yardımcı olacaklardır, dedi.

yani güzel bir proje hazırlarsak dinleyeceklerini düşünüyoruz.

biz yeter ki güzel bir fikir kurgulayabilelim.

peki şimdi fikirlerini alsak?

• amerika, türkiye ve şehit baba... valla bilmiyorum hangi kanala gideceksiniz ama öküzün altında buzağı arayıp belki soğuk bakabilirler bu olaya.
    onun dışında senaryo yazmak çok zahmetli iş. başını-sonunu, her şeyini belirleyip git derim. bir dizi başlıyor ve tutuyor mesela ama senaryo baştan belirlenmediği için daha sonraki bölümlerde dizinin içine ediyorlar. tutarsız, saçma sapan şeyler sokuyorlar diziyi uzun tutmak için..
    bu arada bu tarz, benim hastası olduğum bir dizi var; one tree hill. özellikle ilk sezonlar basketbol ağırlıklı olduğu için daha da güzeldi. kavak yelleri, dawson's creek'ten uyarlanmış bir dizi ve fena değil. siz de, imkanınız olur mu bilmiyorum ama one tree hill'in haklarını alırsanız işiniz oldukça kolaylaşır ve başarısı garantilenmiş bir dizi sonuçta, sıkıntı yaşamazsınız. belki haklarının alınması diye bir şey de yoktur, bir araştır istersen beleşe getirirsiniz belki senaryoyu. izlemediysen birkaç bölüm indirip izle bence, en azından yeni fikirler üretmene yardımcı olur.

imdb adresi:http://www.imdb.com/title/tt0368530/
    forumdaki konusu:http://forum.donanimhaber.com/m_4752993/tm.htm

• Daha ilk maçında ve son dakikada oyuna giren oyuncuya son saniye topu veren koça ben küfrederim.Uyarayım dedim biraz saçma olmuş
  • Negatif yorum yapabiliyo muyuz bilmiyorum ama bana senaryo basit geldi ayrıca dizi yapmanında o kadar kolay bir iş olduğunu düşünmüyorum... Olmamışş bence !

Bu kendi fikrim tartışma amaçlı söylemedim ama umarım istediğin şeyi başarırsın ....
  • Biliyorum uğraşmışsın bu kadar düşünmüşsün bu bile güzel bence ama senaryo basit geldi.Mehmet hangi şehirde yaşıyor?,Eğer Doğu ve Güneydoğu A.'da yaşıyorsa bence amerikalı biri garip olmuş.Bir de son saniye topu tesadüf bir biçimde ona gelmeli bence mesela takımın en iyi xxxx oyuncusu turnikeye girip,kaçırıyor ve mehmet'in önüne düşen top mehmet'in bir anda içinden gelen bir sezgiyle basket oluyor falan..Bir de aşk senaryosu koyup,güzel de bir fıstık bulmak lazım..Türkiye-ABD değil de Türkiye'deki göçmen olarak yaşayan ülkelerden birinin ile Türkiye maç yapmalı bence..PKK saldırısı tarzı şeyler olmamamış bence mehmet babasının 1 yaşında kaybetsin.Mesela babası onu parka götürsün,biri tarafından saldırıya uğrasın,mehmet'in kolu kırılsın parmaklarını 1 sene hiç oynatamasın olabilir.

• Ben senaryo işlerinden hiç anlamam bu yüzden ahkam kesecek değilim ama potansiyel bir seyirci olarak şöyle söyleyeyim; bu şekliyle benim izleyeceğim bi dizi değil. Gerçi ben iyi bir örnek sayılmam, sadece bi tane Türk dizisi izliyorum. Bugüne kadar izlediğim Türk dizilerinin de %80'den fazlası komedi dizisidir. Bu haliyle pek ilgi çekici gelmedi bana. Tabi umarım iyi bi şekilde ortaya konur da herkes izler...
  • Bende senaryo islerinden pek anlamam ancak suan ki senaryo cok basit olmus gercektende. Pkk falan olaylarida pek dizinin konusuna gitmemis gibi. Mesela soyle birsey olabilir:

Mehmet 7 yasindayken babasi onu basketbola yazdirir ve onun ilerde iyi bir basketbolcu olmasini ister ama Mehmet basketbolu pek umursamaz. Daha sonra babasi birgun Mehmet'i basketbol kursundan almaya gelirken trafik kazasi yapar ve hayatini kaybeder. Mehmet bu olaydan sonra kendisine ve babasina cok iyi bir basketbolcu olacagina dair soz verir. vs vs
  • Bu arada bir şey dikkatimi çekti.Her şeye neden dram katar bu Türk milleti anlamıyorum TV lerde zaten %90ı öyle.Bari komedi tarzı bir şeyler yapın be. Babası ölmesin mesela.Yaşasın.(Bazen yaşatırlar ama alkolik yaparlar.Alkolik de olmasın ) Mutlu mutlu gitsin. Komedi olsun.Sürekli kaybetsin takım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.