Şimdi Ara

Basit Ftp Server Kurulumu Ve Kullanımı... (Görsel Anlatım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
4
Favori
109.816
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle bu konunun genelinde büyük katkıları olan dostum Lancelot_Real'a teşekkür ederek yazıma başlamak istiyorum.
    Konuyu dört bölüme ayırıp anlaşılır, sade bir tarzda anlatmaya özen göstereceğim.... Anlatıma başlamadan önce gerekli dosyalarımızı verelim.

Portable Paket (Baby FTP + Bl-Local FtpLinks):http://bluelife.winbuilder.net/index.php?dir=FtpServer%2F&download=BLFL%2BBaby%28P%29.zip
    Sadece BabayFtp:http://www.pablosoftwaresolutions.com/files/babyftp.zip
    Sadece Bl-Local FtpLinks:http://bluelife.winbuilder.net/index.php?dir=Autoit%2FBL-Local+FtpLinks%2F&download=BLFL.zip
    Port Açmak İçin Video:http://bluelife.winbuilder.net/index.php?dir=Video%2F&download=PortOpen.zip
    Baby Ftp Server Web Sayfası:http://www.pablosoftwaresolutions.com/html/baby_ftp_server.html

1.Ftp Server Nedir ve Ne İşime Yarar?

Kısaca ftp uzak bir bilgisayara(internete bağlı herangi bir bilgisayara) veya yerel ağımıza bağlı bir bilgisayara dosya gönderip almamıza yarayan dosya transfer protokolüdür.
    Kısaca bilgisayarımızdaki herangi bir dosyayı herangi bir dosya barındırma sitesine yüklemeden internete bağlı veya ağımızdaki herangi bir bilgisayar ile Ip adresimiz üzerinden paylaşabiliriz (Link verebiliriz).
    Tabi aynı anda birden fazla bilgisayar ile de dosyalarımızı paylaşabiliriz.
    Upload hızımıza bağlı olarak gerçekten hızlı doya transferi gerçekleştirebiliriz.
    Büyük dosyalar göndermek içinde kullanabiliriz. Tabi flashget tarzı indirme programları kullanırsak, bağlantımız kopsa bile indirmeye kaldığımız yerden devam edebiliriz.
    vs. gibi. çok fazla örnekler verebilirim ama sizleri sıkmamamak için diğer bölüme geçiyorum.

2. Ftp Server İçin Program Kurmak

Ftp Server için bir çok program kullanabiliriz ama ben basit ve ücretsiz Baby FTP Server programını sizlere tanımak istiyorum.

Baby FTP Server v1.24

Yukarıdaki linkten programı kullanmak istediğimiz bir konuma çıkartıp aşağıdaki yönergeleri izleyiniz.
    C:\ sürücümüzde FTP adında bir klasör oluşturalım.

Baby Ftp Server programını açalım ve ana ekrandaki Setting tuşuna basalım.

Home Directory kısmından oluşturduğumuz C:\FTP klasörünü gösterelim.
    Automatically active server at startup ile Allow download kutuları işaretli deyilse işaretleyelim.
    Yukarıdaki resimdeki gibi ayarlarımızı yaptıktan sonra Ok tuşuna basarak ayarlarımızı kayıt edelim.

Sonra firewall gibi programlar kullanıyorsan programımız için gerekli izinleri verelim.

3. Kurduğumuz Ftp Server Programı İçin Modemimizden Port Açmak ve Ağımızdaki Ip Adresimizi Sabitlemek.

Ftp Server Programımızı kullanabilmek için modemimizden, bilgisayarımız için programın üzerinde çalıştığı portu açmamız gerekiyor.
    Bilgisayarımızı ağımızdaki Ip Adresinide sabitlersek te fena olmaz.
    Baby FTP Server için biz 21 portu açmalıyız. Yani 21. porttan gelen istekleri bilgisayarımıza yönlendirmeliyiz. Baby Ftp sadec 21. portta çalışmaktadır.
    Farklı Fpt server programı kullanarak bu port numarasını değiştirebilmeniz de mümkün (Serv-U FTP Server gibi).

Ben bu yazıyı hazırladığım bilgisayarda AirTies markalı bir modem kullandığımı için onun üzerinde kısa bir video hazırladım.
    Modeminiz AirTiesten farklı olsa bile sizin için faydalı olacaktır.
    Videoda modemin arayüzünden sabit Ip atamak, port açmak ve alternatif olarak ağ bağlantılarından sabit Ip atamak anlatılmıştır.

Farklı modemler için google ufak bir araştırma yaparak nasıl port açabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
    Yukarıdaki ilgili linkten videomuzu indirip izliyor ve modemimizden bilgisayarımız için 21. portu açıyoruz...

4. Ftp Serverimiz İle Hızlı Bir Şekilde Dosya Paylaşmak

Baby FTP Serveri kurduysak ve modemimizden 21. portu bilgisayarımız için açtıysak artık dosyalarımızı ip adresimiz üzerinden paylaşabiliriz.

Ama bir dosyayı ftp serverimiz ile paylaşmak için rutin işlemler yapmamız gerekiyor. :(
    Dosyamızı ilgili Ftp klasörüne kapyalayacağız.
    Ftp programı açık deyilse açacağız. (Ben genelde kapalı tutarım. Gerektiğinde açarım)
    Ip adresimizi öğreneceğiz.
    Sonraftp://ipadresi/dosyaismi.uzantısı şeklinde paylaşmak istediğim kişiye linkimizi verceğiz.

Gerçekten sıkıcı rutin bir iş trafiği.

Ama üzülmeyin :). Yukarıdaki rutin işler için ufak bir program hazırladım. Tek tuşla anında dosyamızın linkini alabileceğiz. :)

Bl-Local FtpLink v1.2

Program portable olacak şekilde hazırlanmıştır. Yalnız sağ tuş eklentisini kullanırsanızki gerekiyor bu bilgiler sistemde tutulmaktadır.

Programı indirdiysek kişisel ayarlarımızı yapmak için programı çift tıklatıp açıyoruz.

Sağ tuş eklentisi kısmından bir isim belirleyip artı iconuna basarak sağ tuş eklentimizi ekliyoruz.

Sonra Ftp klasörü kısmından Ftp klasörümüzü gösteriyoruz. Yani C:\FTP
    Program türkçe olduğu için her ayardan bahsetmek istemiyorum. Kendinize göre ayarlayınız.

Sol alt köşedeki ok işaretine basarak diğer ayarlar ekranını açıyoruz.
    Başlangıçta başlatmak istediğimiz program için gerekli ayarları yapıyoruz.

Ayarlarımızı yaptıktan sonra Kaydet - Uygula tuşuna basarak ayarlarımızı kayıt ediyoruz.

Daha sonra paylaşmak istediğimiz bir dosyaya sağ tıklattıp sağ menümüzdeki ilgili seçeneği seçtiğimizde programımız işini yapıp dosyamızın linkini panoya kopyalıyor...

Son Not: Ben bu şekilse ftp serveri yaklaşık 5 - 6 aydır kullanıyorum ve gerçekten çok hoşuma gidiyor.
    Konuyu çok uzun bir süre önce yazmayı planlıyordum ama bir türlü yazamadım :(
    Umarım sizin için faydalı olur. Emek için bir teşekkür yeter. Sağlıcakla kalın.......

Resim sorunu nedeniyle konu güncellenmiştir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blue_life -- 4 Ağustos 2010; 11:15:44 >

• ellerine sağlık.

ben de ftp serverimi cebimde taşıyorum. ufak bir memory stick.
    alo diyorlar, cep telefonumun ip' sini veriyorum, bağlanıyorlar bana dermişim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The souls migration

ellerine sağlık.

ben de ftp serverimi cebimde taşıyorum. ufak bir memory stick.
    alo diyorlar, cep telefonumun ip' sini veriyorum, bağlanıyorlar bana dermişim.
    Benim Dlink modem ama port açmayı yapamadım yardım etme imkanınız var mı????
  • quote:

Orijinalden alıntı: AsT-R

http://portforward.com/
  • quote:

Orijinalden alıntı: yekialem

quote:

Orijinalden alıntı: AsT-R

http://portforward.com/

Alıntıları Göster
    saol bılgılerın ıcın

• quote:

Orijinalden alıntı: amt_vtn

saol bılgılerın ıcın

Alıntıları Göster
    teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-FD5B74970

teşekkürler

Alıntıları Göster
    Güzel paylaşım.Saolasın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kemalist

Güzel paylaşım.Saolasın

Alıntıları Göster
    güzel paylaşım
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrebab-92

güzel paylaşım

Alıntıları Göster
    Güzel paylaşım.Saolasın
  • Dostum çok güzel anlatmışsın ellerine yüreğine sağlık. Fakat bir sorunum var. Baby ftp yi çalıştırıyorum ve start dediğimde server failed start on port 21 diyor. Bunun nedeni nedir? Yardım pleaseee.
  • tam olarak ne dediğini yazmak istedim .
    " FTP server failed to listen on port 21"
    portu videoda anlatıldığı gibi açtım ama hala aynı sorunu veriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elenasse

tam olarak ne dediğini yazmak istedim .
    " FTP server failed to listen on port 21"
    portu videoda anlatıldığı gibi açtım ama hala aynı sorunu veriyor.
    Bilgisayarında herangi bir güvenlik duvarı var ise; programı engelliyor olabilir. (Misal Nod32 Smart Security vb.)
    Ayrıca düşük bir ihtimal olarak windowsun kendi güvenlik duvarı bile sorun çıkarabilir...

Kullandığın işletim sistemi nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: blue_life

Bilgisayarında herangi bir güvenlik duvarı var ise; programı engelliyor olabilir. (Misal Nod32 Smart Security vb.)
    Ayrıca düşük bir ihtimal olarak windowsun kendi güvenlik duvarı bile sorun çıkarabilir...

Kullandığın işletim sistemi nedir?

Alıntıları Göster
    merhaba usta ben dediğin herseyi yaptım hepside oldu bi dosyaya sağ tıklayıp ftp ye de atabiliyorum hersey süper de ben şimdi bu ftp ye arkadaşlarım nasıl girecek onu sorcaktımftp://ipadresim/dosya adı yaazım enterladıgımda parola falan cıkıyo girmiyo bi yardımcı olur musun

• quote:

Orijinalden alıntı: msn_ci

merhaba usta ben dediğin herseyi yaptım hepside oldu bi dosyaya sağ tıklayıp ftp ye de atabiliyorum hersey süper de ben şimdi bu ftp ye arkadaşlarım nasıl girecek onu sorcaktımftp://ipadresim/dosya adı yaazım enterladıgımda parola falan cıkıyo girmiyo bi yardımcı olur musun

Alıntıları Göster
    usta gerçekten 4 gündür ugrasıyorum yapamadım çok ihtiyacım var yardımına yüzdüm yüzdüm kuyrugundayım bir el atsan :(

ugur_ylmz@msn.com

• quote:

Orijinalden alıntı: msn_ci

usta gerçekten 4 gündür ugrasıyorum yapamadım çok ihtiyacım var yardımına yüzdüm yüzdüm kuyrugundayım bir el atsan :(

ugur_ylmz@msn.com

Alıntıları Göster
    @msn_ci

Programları kurduktan sonra, ilgili klasöre gönderdiğin dosyanın linki panoya kopyalanır.
    Lakin sen bu linki kendi bilgisayarında kullanamazsın.

Internete çıkış ipsi farklı olan bir bilgisayarda bu link kullanılabilir.
    Uzun zamandır ftp kullanmıyorum lakin, kendi bilgisayarında oluşturduğun Ftp serverin çalışıp çalışmadığını konrol etmekte bir proxy kullanabilirsin... Tabi en güzel yol bir arkadaşına linki verip test ettirmendir.

Proxy olarak misalen o aralar aşağıdaki site işe yarıyordu.
    http://anonymouse.org/anonwww.html

Tabi her proxy işe yaramaz... Umarım sorun sadece budur.....
    Kolay gelsin...

• quote:

@msn_ci

Programları kurduktan sonra, ilgili klasöre gönderdiğin dosyanın linki panoya kopyalanır.
    Lakin sen bu linki kendi bilgisayarında kullanamazsın.

Internete çıkış ipsi farklı olan bir bilgisayarda bu link kullanılabilir.
    Uzun zamandır ftp kullanmıyorum lakin, kendi bilgisayarında oluşturduğun Ftp serverin çalışıp çalışmadığını konrol etmekte bir proxy kullanabilirsin... Tabi en güzel yol bir arkadaşına linki verip test ettirmendir.

Proxy olarak misalen o aralar aşağıdaki site işe yarıyordu.
    http://anonymouse.org/anonwww.html

Tabi her proxy işe yaramaz... Umarım sorun sadece budur.....
    Kolay gelsin...

Alıntıları Göster
    arkadaşım çok güzel anlatılmış teşekkür ederim ama bir sorunum var

ben 21. portu açtım fakat kendi makinamın internet IP si ile FTP ye ulaşamıyorum local ip ile (192.168.0.2) sorunsuz FTP dizinini görebiliyorum

tavsiye ettiğiniz alternatif Ftp server programı varmı kullanıcı ve password ekleyebileceğim?

• quote:

Orijinalden alıntı: ASiL35

arkadaşım çok güzel anlatılmış teşekkür ederim ama bir sorunum var

ben 21. portu açtım fakat kendi makinamın internet IP si ile FTP ye ulaşamıyorum local ip ile (192.168.0.2) sorunsuz FTP dizinini görebiliyorum

tavsiye ettiğiniz alternatif Ftp server programı varmı kullanıcı ve password ekleyebileceğim?

Alıntıları Göster
    @ASİL01

Local ağda local ip ile ftp dizinine ulaşabilirsin. Lakin internet ipsi ile o ip üzerinden ftp dizinine ulaşamazsın. Bir önceki mesajımda yazdığım üzere bir proxyden faydalanabilirsi. Kullandığım zamanlarhttp://anonymouse.org/anonwww.html işe yarıyordu.

Yada bir arkadaşına link verip test ettirebilirsin...

Şifre verebileceğin hatırladığım programlar,
    Golden FTP Server Pro
    Serv-U

vb.gibi

• quote:

@ASİL01

Local ağda local ip ile ftp dizinine ulaşabilirsin. Lakin internet ipsi ile o ip üzerinden ftp dizinine ulaşamazsın. Bir önceki mesajımda yazdığım üzere bir proxyden faydalanabilirsi. Kullandığım zamanlarhttp://anonymouse.org/anonwww.html işe yarıyordu.

Yada bir arkadaşına link verip test ettirebilirsin...

Şifre verebileceğin hatırladığım programlar,
    Golden FTP Server Pro
    Serv-U

vb.gibi

Alıntıları Göster
    anladım pekala makinamızı ftp server olarak kullanmak istersek ne gibi yolları izlemeliyim

• quote:

Orijinalden alıntı: ASiL35

anladım pekala makinamızı ftp server olarak kullanmak istersek ne gibi yolları izlemeliyim

Alıntıları Göster
    Basit olarak seçtiğin ilgili programı kurup gerekli ayarları yaptıktan sonra makinanı ftp server olarak kullanabilirsin.
    Ben genelde arkadaşlarımla hızlı dosya paylaşmak için kullanıyordum.

Serv-U hatırladığım kadarıyla çok gelişmiş özellikleri olan bir programdı.
    Golden FTP Server Pro ise basit ama kullanışlı bir programdı.

Tabi ben genel olarak BabyFtp kullandım. Güvenlik içinde işim biitnce kapatırdım.

Güvenlik için Serv-u tarzı gelişmiş programlar port numarsınıda değiştirilebiliyor..

• quote:

Basit olarak seçtiğin ilgili programı kurup gerekli ayarları yaptıktan sonra makinanı ftp server olarak kullanabilirsin.
    Ben genelde arkadaşlarımla hızlı dosya paylaşmak için kullanıyordum.

Serv-U hatırladığım kadarıyla çok gelişmiş özellikleri olan bir programdı.
    Golden FTP Server Pro ise basit ama kullanışlı bir programdı.

Tabi ben genel olarak BabyFtp kullandım. Güvenlik içinde işim biitnce kapatırdım.

Güvenlik için Serv-u tarzı gelişmiş programlar port numarsınıda değiştirilebiliyor..

Alıntıları Göster
    golden ftp yi kurup hazır hale getirdim fakat benim asıl sorum şu başka bir bilgisayar internet ip mi yazarak nasıl FTP klasörüme ulaşabilecek 21. portuda açtım geriye ne kaldı

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.