Şimdi Ara

Basit Eşitsizlikler Sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
665
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Karekök 0 kitabındaki sorulardan bir tanesi yapamadım bana detaylı bir şekilde anlatabilecek birisi varmı acaba arkadaşlar anlatandan Allah razı olsun şimdiden
    Basit Eşitsizlikler Sorusu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Up

• Basit Eşitsizlikler Sorusu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • -1 den küçük -1 0 0-1 ve 1 den büyük aralıklarda dene
  • quote:

Orijinalden alıntı: myemirr

Hocam bu çözümü karekökün çözümündede gördüm anlamadım bana ayrıntılı anlatabilme imkanınız varmı acaba mesela paranteze almışsınız a kare neden 0 oldu diğeri neden 1 oldu biraz açarmısınız hocam

• RunoaD R kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle iki ifadeyi bir araya getirdim a^3 ün yanına a^2 eksi olarak gelir ondan sonra bu ifade (a^3-a^2<0) kolay çözebilmek için a^2 parantezine aldım burdan a^2(a+1) gelir burdan sonra sıfır yapan değerleri bulacağız a 0 olabilir ama çift kat köklüdür(çünkü çift kuvvetli) a -1 olabilir tek kat köklüdür eşitsizlik tablosunyaptığın zaman küçükten büyüğe doğru bulduğun kökleri yazacaksın 0 1 sağdan başlayarak a nın işaretine göre + yada - koyacaksın çift kat köke geldiği zaman işaret değişmez tabloda küçük eşit olmadığı için kapalı yuvarlak değilde açık yuvarlak olucak bizden istediği aralık 0 dan küçük olanlar (a^3-a^2<0) - ise negatif değerleri temsil eder + ise pozitif değerleri bizden negatif yerleri istediği için - li kısımlarla çözüm kümesi oluşturcaz . Hocam yazdığım işlemleri tek tek kendin uygula normalde bu kadar anlatılmaz bu soru çünkü aşırı temel bi soru yanlış anlama küçümsemiyorum kesinlikle ama başka bi yol da şıkları denemek şıklardaki aralıklardan sayı koyarak daha çabuk ulaşırsın bu tip sorularda ne de olsa test sınava girecez

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• bu tarz sorularda şöyle bir mantık da deneyebilirsin.

bir sayı doğrusu çiz ufak,-1 0 1 yerleştir başlara ve ortaya,her kısımdan bir tane değer dene.sonra aralığı yazarsın.

alınabilir. -3 -2 -1----1/2----0---1/2----+1 2 3 4 5 alınabilir.

mantığı anladın sanırım.tek tek değer ver bu bölgelerden birer tane.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.