Şimdi Ara

Basit bir soru... (devre) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
992
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok şüpheciyim yoksa cihazın garantisimi var bende merak ettim şimdi ya
  • Kabloyu bir nüvenin üstüne yeteri kadar sarıp indüktans elde edersen alternatif akımların geçmesini engelleyebilirsin. Kablo da bozulmamış olur. Tabii pratikte engelleyeceğin frekanslar çok düşükse kısa bir kabloyla yeterli sarım sayısına ulaşman mümkün olmayabilir.
  • Bu kadar az bir bilgiye bu kadar az bir cevap. O zaman :
    1. Bu kablo tek bir kablo mu , 2li mi , 3lü mü veya kaç ayrı kablo yanyana ?
    2. Bu kablolardan geçen akım DC mi , değil mi ?
    3. Dc ise kaç Amper ?
    4. AC ise akımın fonksiyonu nedir ? Genlik frekans ve dalga biçimi yani ?
    5. Kablonun ulaşabilinecek uzunluğu ne kadar ?
    6. Kablo türü nedir ? Blendajlı veya folyo kaplı bir kablo mudur ? İçi tek adamar mı çok damarlı mıdır ? Twisted pair bir çift midir ?
    7. Amaç kablodan sıfır akım geçirmek mi , yoksa bu kablonun bağlı olduğu cihazı bozmak mı ?
    8. Amaç kablonun ulaştığı cihazı bozmak ise , bu kablo cihaza nasıl bir kuplajla girmektedir ?
    9. Kuplaj , galvanik yalıtımlı ise , izin verilen max. ESD değeri nedir ?
    10. Bu soruların net cevapları verilmeden verilecek her yanıt masal veya bir varsayımdan öte gitmeyecektir.
    Bu sebeple , sorduğunuz sorunun cevabı , verilen veriler ışığında sadece : YAPAMAZSINIZ olacaktır. Sizin cevabı bulamamanız gayet normal , çünkü cevap benim verdiğimden başka bir cevap değil. Ancak siz bunu başarmak için , verilmiş cevabı doğru kabul etmediğinizden cevabı yanlış olarak yorumluyorsunuz. Ve doğal olarak Zaten ben de cevabı bulamadığım için yazdım buraya :) demek zorunda kalıyorsunuz.
    Saygılar.

• Vallaha yaw.adam kablo demiş geçmiş .Sonra bende biliyorum diyor

Üntay hocam bu arada,9. sorunuzdaki hiçbir kelimeyi daha önce duymamıştım
  • Öğrencek abisi
    Kuplaj , iki ayrı dünyanın birbiriyle bağlanması demek. Mesela süpürgenin sopası ile süpürge kısmının birbirine kaynaştığı nokta gibi , bir pervanenin bir motora bağlandığı gibi veya bir elektronik devre katının diğer bir kata birleşimi gibi yani.
    Galvanik yalıtım dan kasıt , birbirine direkt bağlantılı olmaması gibi bir durum. Mesela şebekenin 220VAC si , bir trafodan çıkıp 12VAC olduğunda , biz bu 12VAC uçlarını tutarsak çarpılmayız. Çünkü şebeke , trafonun sekonderinden galvanik olarak yalıtılmıştır. Veya bir opto kuplör , 2 ayrı devreyi , galvanik olarak yalıtılmış bir şekilde ilişkilendirir. İki devrenin birbiri ile bağlantısı , direkt bağlantı yerine trafo , opto veya yanyana 2 bobinden indüklenme şeklinde olduğunda , 2 devre birbirinden galvanik olarak ayrılmış şekilde kuple edilmiştir denilir.
    ESD ise elektrstatik deşarj ın kısaltılmış halidir. Mesela 2 devre birbirinden optokuplörle ayrılmış olsa , bir opto nun bir tarafına ne yaparsak yapalım , diğer tarafa etkimiz çok fazla olamaz. Ama mesela bu opto nun max. ESD voltajı 10kV olsa ve biz bu optoya 20kV uygularsak , devrenin karşı tarafını dağıtabiliriz Çünkü opto nun max dayanma gerilimini aşıp , bu malzemeyi delip karşı tarafa yüksek voltaj uygulayabilmiş oluruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi untayk -- 28 Kasım 2012; 16:59:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: untayk

Öğrencek abisi
    Kuplaj , iki ayrı dünyanın birbiriyle bağlanması demek. Mesela süpürgenin sopası ile süpürge kısmının birbirine kaynaştığı nokta gibi , bir pervanenin bir motora bağlandığı gibi veya bir elektronik devre katının diğer bir kata birleşimi gibi yani.
    Galvanik yalıtım dan kasıt , birbirine direkt bağlantılı olmaması gibi bir durum. Mesela şebekenin 220VAC si , bir trafodan çıkıp 12VAC olduğunda , biz bu 12VAC uçlarını tutarsak çarpılmayız. Çünkü şebeke , trafonun sekonderinden galvanik olarak yalıtılmıştır. Veya bir opto kuplör , 2 ayrı devreyi , galvanik olarak yalıtılmış bir şekilde ilişkilendirir. İki devrenin birbiri ile bağlantısı , direkt bağlantı yerine trafo , opto veya yanyana 2 bobinden indüklenme şeklinde olduğunda , 2 devre birbirinden galvanik olarak ayrılmış şekilde kuple edilmiştir denilir.
    ESD ise elektrstatik deşarj ın kısaltılmış halidir. Mesela 2 devre birbirinden optokuplörle ayrılmış olsa , bir opto nun bir tarafına ne yaparsak yapalım , diğer tarafa etkimiz çok fazla olamaz. Ama mesela bu opto nun max. ESD voltajı 10kV olsa ve biz bu optoya 20kV uygularsak , devrenin karşı tarafını dağıtabiliriz Çünkü opto nun max dayanma gerilimini aşıp , bu malzemeyi delip karşı tarafa yüksek voltaj uygulayabilmiş oluruz

kusura bakmayın benim o kadar bilgim yok elektronik hakkında. 12. Sınıf öğrencisiyim daha. Sadece fotoselle çalışan sokak lambasının gece açılmasını engelleyecek şeyi yapmak istiyorum. Çaba veya masraf abartı olmayacak şekilde ama yine de koparmadan daha çaba gerektiren bi şey olacak. Orası tamam. Belki -ki öyle galiba- fevri bi şeydir ama yapmam gerekiyo. Önemli bi mesele oldu. Soruların çoğunun cevabını bilmiyorum çünkü incelemedim. Zaten son sorular beni aşan sorular :) yanlış anlaşıldıysam ben özür dilerim.
    Bu arada mesleğiniz nedir? Kaç yaşındasınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• abisi ara teki deki erken yanıyo sokak lambası de gelsin ayar çeksinler..
  • Yaşım 47 ve elektronikçi sayılırım.
    Bu durumda yapabileceğiniz en basit şey , sokak lambasının fotoselinin bulunduğu noktayı aydınlatmak.
    Bunun da en kolay yolu , milyoncularda satılan en ucuzundan bir kırmızı lazer alıp , ışığını fotosele göndermek. Bunun dışında yapabileceğiniz pek fazla birşey olduğunu sanmıyorum. Bu ışının görülmesini istemiyorsanız , ultraviyole birkaç led kullanıp görünmez bir ışığı fotosele göndermeniz gerekecek ki fotosel gündüz sanıp lambayı yakmasın. Kapalı bir çevrim halinde çalışan fotosel kontrollü bir sokak lambasının yanmasını başka türlü sağlayamazsınız kardeşim.
    Saygılar.
  • hocam dediğiniz mantıklıda o fotosel her direkte mevcut değilim sanırım her sokağa bir tane konulmuş hepsini birden o konrtol ediyo o nerde onu bulmak lazım belkide trafonun olduğu yerdedir.
  • doğru bulmak onu işkence. Aynı şeyi ben düşündüm de onun için de boyumun 7 metre falan olması gerekiyo. Benim söndürmeye çalıştığım direkte olsa bile

• Valla doğrusu , elektrikçi olmadığım için bu ihtimal hiç aklıma gelmemişti.
    Bence siz bu , deveye hendek atlatma işinizden vazgeçin. Başka bir ihtimal aklıma gelmiyor doğrusu...
  • aslında ufak bi çakıltaşı yeterlide sonrasında hırsızlık falan olursa vicdan azabı var sonunda mesele erken yanması ise telefon edin erken yanıyo elektrik cebimizden yanıyodu veryansın edin ayar yabılır bizim sokakda bazen çok erken yanınca telefon ediyon ertesi gün yapılmış oluyo..
  • teşekkürler yardımlarınız için. Aramaktan başka çare yok galiba. Sonuç olacağını zannetmiyorum ama yine de teşekkürler. Olmasa fotoseli bulurum :) bi lazerle istediğim zaman kapatırım direği

• fotoselibul, uçlarını kısa devre et. iş tamamdır:D ömür billah yanmaz o lamba:D sonuçta fotoselin direnci düşünce yani ışık alınca lambalar sönüyor:) fotoseli sökersen sürekli yanar, kısa devre edersen söner:D en mantıklısı fotosele paralel 560ohm direnci paralel bağla geç:) iş tamamdır :D
  • evet onu biliyorum fotoelektrik olaydan. Işık geldiğinde akım sağlanıyo karanlıkta devre açık kalıyo. Paralel olarak tamamlarsam devreyi hiç yanmaz doğru ama sürekli kapalı olursa sorun olur gelip bakarlar :) ve yapamam fotosel yüksektedir. :)

• o zaman sana son bi çare kalıyor ; ara belediyeyi baksınlar. biraz daha karanlıkta yanmaya başlasınlar:)
  • aynen öyle :-)

• Bu sokak lambası neden bukadar rahatsız etti anlamadım.. Ben sabaha kadar ayaktayım akşama kadar uyuyorum. Odamın iki yanı pencere ve tamamen güneş alıyor. Sırf uykumu bölüyor diye güneşi mi şikayet edeyim.. Rahatsız oluyorsanız çekin perdeyi oturun. @ untayk hocam ultraviyole olmaz. Demek istediğiniz infrared ise işe yarayacağından şüpheliyim. Ayrıca sistemin merkezi bir şebekeye bağlı olma ihtimali de yüksek. Ldr lerin renk spektueumundaki hassasiyetini biraz araştırmak gerek.

• Hiç irdelemedim bile inanır mısınız
    Böyle muhabbete , ilk aklıma geleni yazdım. Matematiğini bile yapmadan
  • muhtemelen 380-760 nm

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.