Şimdi Ara

Başarmak Kelimesinin Kökü?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
23.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamünaleyküm. Başar- direkt kök hâlinde midir yoksa baş'tan mı başarmak olmuştur? İnternette kökenine bakınca baş diyor ama ÖSYM sonuçta bizden etimolojik bir inceleme yapmamızı istemiyor, kökenini değil kökünü soruyor.

• baş isim kökünden --->>> başarmak fiili oluyor.
    baş-ar

Yani sözcüğün kökü ''baş'' tır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6lue -- 12 Haziran 2019; 12:37:40 >
  • kök bulurken bulduğun kökle kelimenin anlam ilişkisi olması gerekiyor diye biliyorum. Yani başarmak-başarı anlam ilişkisi var ama başarmak-baş ile bi anlam ilişkisi yok o yüzden başarı diye düşünüyorum

Edit : Daha da küçülterek başar kökünü buldum. Bence kökü "başar".

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Travis Scott -- 12 Haziran 2019; 12:46:28 >
  • Travis Scott kullanıcısına yanıt
    Başarmak fiilinin ''baş'' isim köküyle anlamca bağı var.

Bir şeyin başı... Mesela sınav sonuçlarında listenin başında olursan sınavı başarmış olursun ya da bir yarışta en başta yarışı bitirince yarışı başarmış olursun vs.

Bu yüzden başarmak fiilinin kökü ''baş'' isim köküdür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6lue -- 12 Haziran 2019; 12:54:50 >
  • Travis Scott kullanıcısına yanıt
    Başarı ise böyle oluyor:
    baş-ar-ı

''Baş'' tan ''başarmak'' buradan da ''başarı''

Yani onun da kökü ''baş'' isim köküdür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6lue -- 12 Haziran 2019; 12:53:53 >
  • 6lue 6 kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam doğrudur
  • peki üretmek kelimesinin kökü üremek midir ? araştırdım ama bi şey bulamadım pek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • şalınamünhasır kullanıcısına yanıt
    Üremekten üretmek olur hocam. Şöyle düşün, -t eki o işi başkasına yaptırmak anlamına geliyordu ya, üretmek de o şeyin üremesini yani ortaya çıkmasını sağlamak.
  • yaşamak kelimesinin köküne de yaş diyebilir miyiz?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.