Şimdi Ara

Banka Bonoları Vadeli Mevduatın Yerinş alır mı? (Örnek : N Kolay Bono)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
1.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Milliyet' in 03.02.2011 tarihli bir haberi var. 2011 yılında devletin bankalara bono ihracı yetkisi vermesiyle birlikte Vadeli Mevduat hesabı yerine banka bonosu kullanımının bireysel yatırımcının ne kadar ilgisini çektiği anlatılıyor. O yıllarda bireysel alım ve satımın çok karmaşık olduğundan ve yatırım seviyesi vadeli mevduat olanların ilgisini çekmeyeceğinden bahsetmiş. Gerçekten de Aktif Bank N kolay bono' nun çıkışına kadar vadeli mevduat yatırımı yapanların bu şekilde banka bonolarını etkin bir şekilde kullandığını sanmıyorum. Yani Aktif Bank' ın N kolay bonoyla bir devrim yaptığı söylenebilir bence.
    1. Diğer bankalardan da bu konuda bir atak gelecek mi? Böyle birşey bekliyor musunuz?
    2. Yaklaşık 7 - 8 aydır N kolay bono var ama diğer bankalarda bir hareketlilik yok hala. Acaba N Kolay Bono istenen ilgiyi görmedi mi?

Yukarıdaki 2 soruma çok değerli yorumlarınızı alabilir miyim.

İlgili yazı Güngör Uras' ındır ve link aşağıdadır.

http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/gungor-uras/banka-bonosu-simdilik-ayse-hanim-icin-cazip-degil-1347623/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi puntoyel -- 22 Eylül 2017; 17:17:28 >

• Bonolar'da mevduat'a verilen 100.000tl'lik devlet güvencesi olmadığı için Hazine yada güvenilir banka ve şirketler harici hiçbir bono yada tahvil alınmamalıdır. Diğer bankaların bonoları mevcut ama allta detaylarını verdiğim konularda farkları var.

Aktif Bank bu işin farklı bir türünü yapıyor çünkü normalde bono fiyatı talebe göre değişirken bunda bir değişiklik yok ve aldığınız fiyattan hemen satabiliyorsunuz. Tabi bunlar güzel şeyler Ayrıca bono statüsünde gözüktüğü için stopaj oranı mevduat'ta %15 iken bunda %10.

Sorunuza yanıt olarak daha güvenilir bir kurumun ürünü olsa düşünmeden alırdım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wanker

Bonolar'da mevduat'a verilen 100.000tl'lik devlet güvencesi olmadığı için Hazine yada güvenilir banka ve şirketler harici hiçbir bono yada tahvil alınmamalıdır. Diğer bankaların bonoları mevcut ama allta detaylarını verdiğim konularda farkları var.

Aktif Bank bu işin farklı bir türünü yapıyor çünkü normalde bono fiyatı talebe göre değişirken bunda bir değişiklik yok ve aldığınız fiyattan hemen satabiliyorsunuz. Tabi bunlar güzel şeyler Ayrıca bono statüsünde gözüktüğü için stopaj oranı mevduat'ta %15 iken bunda %10.

Sorunuza yanıt olarak daha güvenilir bir kurumun ürünü olsa düşünmeden alırdım.

Tabi ki de 100.000 TL' lik devlet güvencesi bonoların hiçbirinde yok. Ama benim bildiğim vadeli mevduat yatırımcıları var 1 milyon vadeli mevduatları var bir bankada. Dolayısıyla banka batarsa 900 bin gider. Aynı riski almış oluyor aslında sadece 100.000 TL' lik bir fark var.

Evet talebe göre bono fiyatında değişiklik yok. Biraz günlük faizli hesaplara benzetmeye çalışmışlar. Örneğin enpara birikim hesabı, cepteteb hesap veya e-turuncu hesap gibi. Faiz oranı günün şartlarına göre değişse de faizlerde düşüş olduğunda bonoyu aldığınız tarihteki faiz oranı geçerli olduğundan faiz dalgalanmalarından etkilenmemiş oluyorsunuz. Eğer faizi yükselire bonolarınızı bozup tekrar yapıyorsunuz avantajlı faiz oranlarından yararlanmaya devam ediyorsunuz. Bence e-turuncu, enpara birikim ve cepteteb hesaba göre en büyük avantajı faiz düşüşlerinden etkilenmemesidir.

Yine N Kolay bononuz olduğu sürece havale - eft ücretsiz ve hesap işletim ücreti yok.

Son düşünceniz için yorum yazacak olursam. Ben N kolay bonoya yatırım yapılır mı diye sormuyorum. Diğer büyük bankalar da bu işin içine girip aynı ürünü açsa talep olur mu diye merak ettiğimden düşüncelerini almak istedim yatırımcıların. Yani birden fazla banka bu şekilde ürün çıkarırsa devlet güvencesi olmasa dahi birikimler bölünerek birden fazla bankaya yatırım yapılarak risk daha da düşürülebilir.

Son dediğinizden şunu da anlıyorum büyük banka kuruluşları böyle bir ürün çıkarsaydı portföyümün bir kısmı ile yatırım yapardım. Yani Vadeli mevduata göre bir alternatifiniz olurdu değil mi? Bu demek oluyor ki bononun vadeli hesap benzeri versiyonları ilgi çekebilir.

• puntoyel kullanıcısına yanıt
    Evet son dediğimi doğru anlamışsınız, büyük bankalar aynı sistemi uygular ise yatırım yaparım. Tabi bu bankanın yaptığı gibi uygun oranlı faiz verirlerse, üstüne birde %5 stopaj farkı bal kaymak olur. Dikkat ettiyseniz güncel faizinde %14,25 vadeli mevduat karşılığı %15,09 yazılmış. Benim bildiğim piyasanın en yükseklerinden biri ve minimum para tutarıda yok gibi birşey.
  • puntoyel kullanıcısına yanıt
    Ayrıca güvence için verdiğiniz örneğe katılamayacağım çünkü yüksek tutarlı mevduatı olan isterse bu parayı çeşitli bankalara dağıtarak bütün tutarı güvence altına alabilir.
  • quote:

Evet son dediğimi doğru anlamışsınız, büyük bankalar aynı sistemi uygular ise yatırım yaparım. Tabi bu bankanın yaptığı gibi uygun oranlı faiz verirlerse, üstüne birde %5 stopaj farkı bal kaymak olur. Dikkat ettiyseniz güncel faizinde %14,25 vadeli mevduat karşılığı %15,09 yazılmış. Benim bildiğim piyasanın en yükseklerinden biri ve minimum para tutarıda yok gibi birşey.

Aşağıda benim aktifbank internet bankacılığından aldığım görüntüyü görebilirsiniz. Net bugünkü değeri her gün kontrol ediyorum. ING e-turuncu gibi çalışıyor. Sat yeniden al kayıp yok. Diğer bankalar da bu tip ürün çıkarsa mesela risk bölünebilir. . Aktifbank' a biraz yatırım yapılır biraz diğer bankalara riski bölmüş olursun. Aynı anda tüm bankalar batacak değil ya.

Banka Bonoları Vadeli Mevduatın Yerinş alır mı? (Örnek : N Kolay Bono)

• quote:

Ayrıca güvence için verdiğiniz örneğe katılamayacağım çünkü yüksek tutarlı mevduatı olan isterse bu parayı çeşitli bankalara dağıtarak bütün tutarı güvence altına alabilir.

Doğru dağıtabilir ama öyle olmuyor işte. Bankaların hepsi yüksek faiz vermiyor. %11 veren de var %14,5 veren de var. Bir de büyük paranın pazarlığı daha iyi oluyor. Bankaya gidip ben 75.000 TL vadeli yapacağım demek ayrı 300.000 TL vadeli yapacağım demek ayrı oluyor. Bu 2- 3 puanlık farlarda her 100.000' de 150 - 250 TL kazanç farkına neden oluyor. 1 milyonu olan birinin parasının yarısını 2 puan düşük faizde tutması demek aylık 750 TL az kazanması demek oluyor.

Evet devlet güvencesi yok ama N Kolay bono gibi diğer bankalar da ürün çıkarsa portföyün bir kısmı bir bankaya bir kısmı diğerine dağıtılıp risk azaltılması mümkün. Devlet güvencesinin en önemli konu olacağının farkındaydım. Konuyu ondan açtım zaten. yani yaygınlaşırsa riski dağıtıp yatırım yapılır mı veya büyük ticari bankalara yatırım yapan olur mu diye sorguluyorum. Amacın Aktifbank' ın N kolay bonosuna yatırım yapılır mı sorgulamak değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi puntoyel -- 22 Eylül 2017; 15:13:1 >

• Aldığım bir bilgiye göre Aktifbank N kolay bonosu tükenmiş. Yani şu an yatırım yapmak isteseniz de yatırım yapamıyorsunuz. N kolay için 2 farklı vade tarihli bono söz konusu. Toplamda 500 milyon TL' lik bir borçlanma aracı diye biliyorum. Tükenmesi talep gördüğünü gösteriyor. Tekrardan yatırım yapabilmek için birilerinin elindeki bonoları satmasını beklememiz gerekecek. Ama bu şekilde mevduat benzeri bono ürününün bir yatırım kotası olması da ayrı bir dezavantaj olmuş oldu.

Yarın Aktifbank' a bir miktar para aktarıp kontrol yapacağım. Bakalım N Kolay bono alımı yapabilecek miyim, yapamayacak mıyım? Ardından bilgi vereceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: puntoyel

Aldığım bir bilgiye göre Aktifbank N kolay bonosu tükenmiş. Yani şu an yatırım yapmak isteseniz de yatırım yapamıyorsunuz. N kolay için 2 farklı vade tarihli bono söz konusu. Toplamda 500 milyon TL' lik bir borçlanma aracı diye biliyorum. Tükenmesi talep gördüğünü gösteriyor. Tekrardan yatırım yapabilmek için birilerinin elindeki bonoları satmasını beklememiz gerekecek. Ama bu şekilde mevduat benzeri bono ürününün bir yatırım kotası olması da ayrı bir dezavantaj olmuş oldu.

Yarın Aktifbank' a bir miktar para aktarıp kontrol yapacağım. Bakalım N Kolay bono alımı yapabilecek miyim, yapamayacak mıyım? Ardından bilgi vereceğim.

Bugün 474,44 TL ile deneme yaptım ve N Kolay bono alabildim. Bilgilerinize. Banka Bonoları Vadeli Mevduatın Yerinş alır mı? (Örnek : N Kolay Bono)Banka Bonoları Vadeli Mevduatın Yerinş alır mı? (Örnek : N Kolay Bono)

• Dostlar bu 15 temmuz 2016 darbe sonrası 18 Temmuz'da 2016 eft yapmakta sıkıntı yaşadınız mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.