Şimdi Ara

Bahçem var! Doyurucu bilgi bulamıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
1.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    2001 yılında daha internet çok yaygınlaşmadığı dönemlerde "Bahçeye ne ekilir, nasıl ekilir" gibi konuları internette araştırmıştım. Pazarlama haricinde hiç bir site bulamadığım içinde isyan etmiştim. İngilizce bir çok kaynak var olduğu halde Türkçe hemen hemen hiç bir bilgi yoktu o zamanlar.
    Yıl 2020 ve ben hasbelkader aynı konuyu tekrar arama ihtiyacı hissettim. Bu sefer bir çok yayın var. Fakat o kadar çok bilgi kirliliği oluşmuş ki hiç bir şey anlaşılmıyor.
    Üniversitelerin yayınlarında o kadar çok ucu açık her anlama alınabilir cümleler kullanılmış ki; faydası yok denebilir yapılan paylaşımların.

Bu başlığı niye açtım.
    Alanya'da 200 m2 civarında bir bahçem var. Bahçemi hazırlamadan önce var olan bilgilerime güvenemediğim için İlçe tarım müdürlüğünden destek istedim. Sağolsunlar geldiler. Bahçemi incelediler. Ne ekersen ek biter diyip gittiler. Onlar bu kadar küçük bahçelerle ilgilenmiyorlarmış.
    Ben bu bilgilerle dolu olarak bahçemi hazırladım. Her konuştuğum kişi bana farklı bir bilgi verdi. Kimisi çilek olmaz dedi. Kimisi salatalık olmaz dedi.
    Ben ise her şeyi gözümle görmek için her şeyi ektim.
    Ektiklerim;
    Çilek, Domates, Biber, Kavun, Karpuz, Patlıcan(Bunları fide olarak ektim), Kabak, Acur, Reyhan, Bamya,Mısır, Fasulye, Soğan ve Tere(bunları da tohum olarak ektim)
    Bahçemde akarsuyum var.
    9 tava veya benim tabirimle evlek yaptım.
    1- Şimdi bu bahçemde yaşayacağım her şeyi buradan paylaşıp ihtiyacı olan insanlara rehberlik edebilmeyi umuyorum.
    2- Hatalı yaptığım bir şeyler olursa bilgisi olan insanların paylaşımından istifade etmek istiyorum.
    3- Bilgi paylaştıkça çoğalır prensibi ile ben bildiklerimi paylaşacağım umarım konu üzerinde bilgisi olanlar da bildiklerini paylaşmayı uygun görürler.
    İlgilenen herkese saygılarımla!

• İnsan oğlu dünya da var olduğu günden bu zamana kadar tarım ve bitki yetiştirmek ile meşkül olmuş, doyurucu bilgiye ulaşamamış olmanıza çok şaşırdım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tensegrity

İnsan oğlu dünya da var olduğu günden bu zamana kadar tarım ve bitki yetiştirmek ile meşkül olmuş, doyurucu bilgiye ulaşamamış olmanıza çok şaşırdım.
    Sayın Tensegrity İlginize teşekkür ederim.
    İş başa düşünce daha çok şaşıracağınıza emin olabilirsiniz.
    İsterseniz önce bir araştırınız.Şaşırılması gerekenin asıl ne odluğunu ozaman daha iyi görebilirsiniz.
    Saygılarımla
  • Merhaba Osman bey,

John Seymour'un The Complete Book of Self Sufficiency kitabını okuyorum şuan. Türkçesi var mıdır bilemiyorum ama umarım bilgilendirici olur. Mesajım da burda kalsın, yakından takip edeyim konuyu.

Yakın bir arkadaşım ile tamamen kendi kendimize yetebileceğimiz bir arsa almak istiyorduk, o yüzden ben de araştırmaya koyuldum. Güzel bilgiler edindim fakat Türkçe geniş bir kaynağa ben de rastlayamadım.

Merakımdan soruyorum, bahçenizin denize mesafesi ne kadar? Nasıl bir toprağı var?

Teşekkürler şimdiden.
  • Bursa tarım selçuk oruç

Mail ile iletişime geç
    Derdini anlat uzun uzadıya

Şaşmaz yardımcı olur arkadaş
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi undermunder -- 10 Mart 2021; 14:29:8 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.