Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Backend için nereden başlamalıyım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Marzxa Daha Az
1 Kayıtlı Üye
32
Cevap
2
Favori
1.407
Tıklama
Tüm Forumlar >> Web Tasarım - Programlama >> Yazılım Geliştirme >> Asp / Asp.NET >> Backend için nereden başlamalıyım
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    4682 Mesaj

Benim projeler Java SE ve JavaFX tarafında ufak çaplı 1-2 aylık freelance projelerdi. Birisi ElasticSearch kurulum ve konfigürasyonu digeri de C# ile yazılmış bir masaüstü uygulamanın JavaFX'e port edilmesi işiydi. İlk projeyi Lucene Framework ikincisini de Java Swing ve SWT üzerine referans projelerim sayesinde aldım fakat şöyle bir 6 aylık bir Java EE, Java Spring projesi henüz hiç almadım ve asıl Java işleri onlar. Yani o açıdan bakıldığında gerçek Java elemanı değilim :)

Gerçek Java işlerini alabilmek için Java EE ve Java Spring'i iyi bilmek şart. O yüzden Java Spring MVC ile en azından bir CRUD web uygulaması rahatlıkla yapabilecek kadar bilmelisin. Hele bir de front-end'i Angular/React gibi bir framework'le yaparsan bayağı iyi.
    |
    |
    axlrose. kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Bu güzel yazınız için çok teşekkür ederim.
    Arkadaşlar uzun diye okumayanlar varsa aranızda lütfen okuyun. @mghfreud çok güzel yerlere değinmiş.
    |
    |
    mghfreud kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Mustafa Kemal ATATÜRK

Don't let it burn, don't let it fade

Açtığım resimli galeri konuları ☮☮☮

• Yarbay
    4682 Mesaj

Yazılım işi Amerika'da olunca güzel olur tabi :: Gerçekten işi bilenin kazandığı ülke orası.
    |
    |
    Karlo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Harika tavsiyeler. Teşekkürler.
    |
    |

İlgili arkadaşlara sesleniyorum. @mghfreud yazdıklarının ülkemiz gerçekleriyle alakası yok. O yurt dışındaki ideal ortamı ve şekli anlatmış ki bu zaten bilinen ve olması gereken şeklidir. Ancak bizdeki durum farklıdır. Önceki ve sonraki yorumları da anlamaya çalışırsanız konu bütünlüğü açısından daha isabetli olacaktır
    |
    |
    Bahsedilenler: Karlo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör Felix Klein

Türkiye şartlarında ne yazık ki haklısınız. Ancak bu alanda kariyer hedefleyen biraz global rekabet yeteneklerini de kazanmalı diye düşünüyorum.
    |
    |
    Stack kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hocam, gecenin köründe, entegrasyon testlerinin bitmesini beklerken, aceleyle yazmistim. (Simdi de ayni durumdayım).

Birkaç noktaya aciklik getireyim.
    1) Amerika icin biraz fazla pembe tablo çizmişim. Ben ve benzer durumdaki arkadaslar calisacaklari yerler konusunda seciciler.

a) Burada da, Turkiyedeki aile şirketlerine benzer, kucuk çaplı şirketler var. Hedefleri büyümek degil, 10-20 kisilik, 15 senedir satis hacmi hiç artmamış neredeyse. Kendi yağlarında kavruluyorlar. Bu tip şirketleri kimse tercih etmiyor. Yakin bir arkadasım, uzun sure dünyayı gezmişti, geri dönünce, kasmayacak bir ise gireyim dedi. Boyle bir şirkete girdi ama olayın sacmaligina dayanamayıp 2 ayda isi bıraktı.
    Bu tur işyerleri, iyi para vermiyor. Yeni kurulan startuplar bile bunların 1.5 kati veriyor. Büyük şirketler de, direk 2-3 kati oluyorlar.
    b) Diger secenek de devlet ve uzantısı olan şirketler. Bunlarda iyi is yapılıyor ama Maas çok artmadigindan, kimse kesmiyor.
    c) Büyük sirketler ve amaci büyümek (milyar dolarlık hacime ulasmak) olan startuplar. Bunlar, her zaman amaçları doğrultusunda, büyük capi kaldırabilecek ya da kendisini oraya götürebilecek adamlarla calismak isterler.

Benim önceki yazımda bahsettigim olayların hepsi (c) de bahsettigim şirketler icin geçerli. Malesef amerikada bile, bu tur sirketler azınlıkta. Yazilimcilarin ancak %3-5 kadari boyle şirketlerde calisabiliyor. Bu turk sirketler, sabah 8 aksam 5 calisabileceginiz sirketler degil. (Google istisna bu konuda). Hele ki hırslı iseniz, gece gunduz calismaniz lazim. Performansiniz sirketin hacmine(yani direk paraya) bağlanıyor ve cok kati sekilde ölçülüyor. Eğer iyi is yaparsanız çok iyi bonuslar ve kıdemler veriyorlar. Eğer kötüyse (şirketine gore değişiyor ama) %1-%10 arası calisan her sene isten cikariliyor. Sabah 8 de iste olacağım ama gecenin 1:30 unda hala evden calisiyorum. Bu sirketler, calistiginiz seyi kendi şirketinde calisyormus gibi sahiplenmenizi bekliyor.( Kidem derdin yoksa bu kadar kasmak zorunda degilsin)

Turkiye (avrupa modeline benzer sekilde) sosyal devlet. Ama amerika bunun ziddi tamamen, vahşi kapitalist. Yasalar da ona gore. Şirket sabah ise gittiğinizde, size "sen artık burada calismiyorsun" diyebilir ve size hiçbir odeme yapmak zorunda degil. Birkaç sene once, sabah ise gittiğimde 2. derece mudurum arabasına doğru gidiyordu, her zaman selam veren adam o sabah selam vermeden arabasına binip gitti. Ise gidince öğrendim olayı. Adimin karti kapıyı acmamis o sabah. Sonra direktör gelip, kovulduğunu söylemiş. Bu şirket dünyanın en büyük 3-4 şirketinden biri.

2) Burda olduğu gibi, bildigim kadariyla Turkiyede de, muhendslerin en iyi %3-%5 i, iyi şirketlerde calisiyorlar. En iyi sirketler de bu ölçüde mühendisleri talep ediyor. (Ornegin ankarada savunma sanayi şirketleri, devlete bağlı araştırma labaratuarlari, Istanbulda bankalar, e-tiraret şirketleri, uluslararasi sirketler vs. vs.) Bildigim kadarıyla bu şirketlerde kotu is yapılmıyor. Ornegin, yakin bir arkadasım (burada en iyi 3-5 unversiteden birinde) doktora yapıp turkiyeye, aselsana dondu. Birkaç sene calistiktan sonra görüştüğümüzde "isler rahat, iyi is yapmak istiyorsan yapabiliyorsun, istemezsen yatabiliyorsun. Çok iyi mühendisler de var." demisti aselsan icin.

3) Dun sanirim amerikan ticaret bakanı turkiyeye gelmiş. Bizimkiler, ticaret hacmini 100 milyar$a cikaralim dediklerinde, "100 milyar dolar ticaret icin, birbirimize 50 ser milyar $ ihracat yapmamız lazım. Bizim 5 trilyon $lik ticaret hacmimiz var, 50-100 milyar kucuk rakam, ama sizin şirketlerinizin çok büyük kismi kucuk sirketler, aile şirketleri, ölçek ekonomisine uygun degil, sizin bize satabilecek kalitede 50 milyar dolarlık mal üretmebilecek kapasiteniz yok. Sirketlerinizi büyütmeniz lazim. " demis.

Burada verilen tavsiyeler hep, "2000 liralık asgari ücretle calisacak mühendis nasıl olunur?" sorusuna cevap. "Nasıl boyle şirketlerde calisirim, bu şirketlere katki yapıp, nasıl onların büyük şirket olmasina faydam olur, ki ben de ondan pay alirim?" ya da, "nasıl en iyi %3-%5 ilk muhendisler arasına girebilirim?" sorularına cevap degil. Ulkenin ikinci sınıftaki muhendislere ihtiyacı var, digerlerinden zaten çok var.

Benim görebildiğim kadarıyla (ki herkes gibi ben de yanilabilirim), buralardaki tavsiyeler hep "2000 liralık mühendis olun" tavsiyeleri. Benim tek takildigim nokta bu.

Testler bitti, ise devam etmem lazim :).Biraz daginik oldu. Zaman bulunca belki biraz daha yazarım 3-5 gun icinde..
    |
    |
    Stack kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
    119 Mesaj

Hocam,

Donme istegiyle ilgili olarak dediklerinize katiliyorum. Arkadasinizin dedigi gibi, Türkiye eger calismak zorunda degilsen cok guzel yer. 3-4 saat ucus mesafesinde cok fazla gezilecek yer var. Aile orda. Alistigimiz turk kulturu orda.

Benim de ozledigim sey bu. Ailemle zaman gecirmek, biraz da hayati yasamak, kendime zaman ayirnak istiyorum. Daha cok kariyer yapmak, yukselmek istemiyorum.

Bir de artik para icin calismak zorunda degilim. 1-2 sene daha yapmak istedigim seyler var burda, ondan sonra isi birakabilirim. Sonrasinda birkac sene ara vermek istiyorum. Amerikanin guzelligi bu. Cok sacma harcamalar yapmazsaniz, iyi bir kariyerle 5-10 senede dunyaliginizi yapabiliyorsunuz. Iliginizi somuruyor ama karsiligini veriyor. Bundan sonra aradigim sey, calismaya tekrar basladigimda, is hayatinin para disinda kalan kismi. Turkiyeye donup, diger girdimde bahsettigim sekilde, amaci cok buyumek Olan sirketlerden birine girmek. ( sirket kurmak olayina pek sicak bakmiyorum, cok angaryasi var, onlarla baskasi ugrassin, ben teknik kalayim istiyorum).

Zaten bu ikisi (is hayati ve sosyal hayat) birden iyi gitmez ve mutsuz olursam, her zaman geri donup, en kotu ihtimalle onceden calistigim sirketlerden birine girebilirim.

Bunlari biraz uzun uzun anlatmamin sebebi, bu alanda %3-5 icinde olabilirseniz, baya opsiyonlariniz var. Ama bu opsiyonlar sadece bizim alana özgü degil. Her alanda, hedef en iyi %3-5 içinde olmak olmalı. Öyle olursanız, Cogu şey iyi gidiyor kariyerde. Yazılımın diğer alanlardan bir farki yok bu konuda. Tek farki, uluslararası dolaşımı daha kolay, doktorlar gibi cok regulasyonu yok, gittiğiniz ülkede direk çalısmaya baslayabiliyorsunuz, yıllarca tekrar eğitim almak zorunda kalmıyorsunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    vonderplanitz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    4682 Mesaj

Ben Türkiye'de para kazanmaya devam etmek için de geliyorsun sandım. Para sorunun yoksa sadece yaşamaya geliyorsan o zaman mis gibi coğrafyamız var. 4 mevsimin yaşandığı güzel bir doğa, tabi ki büyük sehirler hariç. fakat bir sorun daha var. sehirden uzak doğal yerleri gezmeye gittiğin yerlerde bile çarşaflı örtülü bedevilerin sayısı cok arttı. Ben bu yaz biraz dolaştım, tüm güzel tenha ve nezih ortamlarda araplar dolaşıyordu hatta bazen oyle oldu ki araplar evsahibi ben avrupadan gelmiş turist gibi kaldım aralarında.
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: vonderplanitz

Ben Türkiye'de para kazanmaya devam etmek için de geliyorsun sandım. Para sorunun yoksa sadece yaşamaya geliyorsan o zaman mis gibi coğrafyamız var. 4 mevsimin yaşandığı güzel bir doğa, tabi ki büyük sehirler hariç. fakat bir sorun daha var. sehirden uzak doğal yerleri gezmeye gittiğin yerlerde bile çarşaflı örtülü bedevilerin sayısı cok arttı. Ben bu yaz biraz dolaştım, tüm güzel tenha ve nezih ortamlarda araplar dolaşıyordu hatta bazen oyle oldu ki araplar evsahibi ben avrupadan gelmiş turist gibi kaldım aralarında.

Alıntıları Göster
    Doğma büyüme Fatih'liyim. Son 3 senede geldiği hali görseniz dilinizi yutarsınız. Bizansın, Osmanlının neredeyse her sokağına eserlerini döktüğü belkide Dünya'da ki sayılı tarihi yerlerden biri olan Fatih'e Türk halkı ihanet etti. Kendi elleriyle Araplara verdiler.
    Çapa'dan Sultanahmete kadar heryer Arapların işgali altında. Fındıkzade taraflarına Küçük Suriye diyorlarmış. O güzelim sokaklar pislik içerisinde. Her yer Arapça tabela dolu. Sokağa ne zaman çıksam Fatih'in o halini görüp üzülüyorum.

Hele ki olayın Beyoğlu/Taksim tarafına söylenecek söz yok. O güzelim İstiklal Caddesi'ni Orta Doğu'ya çevirdiler.

Çok fazla konu dışına çıktım ama içimi dökesim vardı.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Don't let it burn, don't let it fade

Açtığım resimli galeri konuları ☮☮☮

• Yarbay
    4682 Mesaj

Bursa Uludağ'da cok az kimsenin bildiği veya gittiği sapa bir yol vardır yolun devamında güzel bir plato ve doğal güzellikler vardır. Motosikletle o yola gittik yolda biraz durup doğal güzelliği seyrederken yolun uzağından 3 Arap tarzında (geleneksel Türk köylü değil) çarşaflı kadın bize doğru yürüdüğünü gördük. Normalde orada yörenin köylüleri olurdu ki onların da erkeklerini koyunları gezdirirken görürdük, kadınları ise evleri önünde peynir, vs yaparken görürdük. Gördüğümüz kadınlar yörenin insanı değil, turist olarak oraya gelmiş, ortalıkta volta atan Arap veya Arap tarzında yaşayan birileriydi. Yol boyunca yürüyüp bizim yanımızdan geçecekleri için o yakınlıkta görmemek için motosiklete atlayıp oradan defolduk. kendimizi Mekke'nin bir dağını gezmeye gitmiş yabancı turist gibi hissettik.

Amerika'dan gelmeyi düşünen arkadaş, para sorunu yok ise ve güzel yerleri gezmeyi düşünüyor ise karşılaşabileceği muhtemel manzara bu. arkadaş 8 yıl evvel Türkiye'den gitti ise ve geldiğinde 8 yıl evvelki Türkiye'yi umarak geliyorsa, bunu bilmesi iyi olur.

Fatih 'e uzun yıllardır uğramadım. İstanbul'da çalıştığım dönemde de Anadolu yakasındaydım. Sultanahmet, Yenikapı, Karaköy, Taksim, o bölgeye en son 2016 yazında gittim. Son 3 yılda Taksim'in de cok değiştiği söyleniyor.
    |
    |
    Karlo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1011 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    k3k

Hocam not ortalamasi ve okul derken bilgi acisindan mi soyluyorsunuz yoksa bunlar ise girerken kriter olarak degerlendiriliyor mu?
    Cunku bir konuyu tam bilmeden yuksek ortalama getirmek ya da bilip de sanssizlik yuzunden dusuk ortalama getirmek mumkun.

Bogazici bilgisayar bolumunde de dediginiz gibi ilk sene java ogretiyorlar diger derslerde odevin gereklerine gore dili kendin ogreniyorsun (odevin gui kismini c++ qt ile yapmak gibi).
    |
    |

kusura bakma ama soruna bakılırsa önce backend nedir neleri kapsar hangi diller var dillerin emelelri nelerdir nasıl ögrenilir diye raştırıp öğrenmen lazım

iyi forumlar
    |
    |
Reklamlar
e-ticaret
izmir web tasarım
üniversite
SEO
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,218
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.