Şimdi Ara

B550 yongaseti detaylandı: Eski işlemcilere destek kesildi, önceki anakartlara Ryzen 4000 gelmeyecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
423
Cevap
1
Favori
16.654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• B550 yongaseti donanım dünyası tarafından aylardır bekleniyor. Yeni sistem kuracakların planlarını erteleme sebebi yeni çipset detaylandı. Özellikleri itibariyle yüz güldürse de firmanın kararı çok kızdıracak.

AMD’nin uyguladığı ambargonun kalkmasıyla detaylar gün yüzüne çıktı. B550 yongaseti beklendiği üzere PCIe 4.0 desteğiyle geldi. Anakartın ilk PCIe slotuna ve bir adet M.2 NVMe/U.2 NVMe yuvasına PCIe 4.0 standartının kullanılabileceği B550 yongaetli anakartlar şimdiye kadar X470/X570 çipsetli modellere has tutulup, X370/B450’li çözümlerde görmediğimiz PCIe kanalının elektriksel olarak bölünebilmesine imkan tanıyacak.

Böylelikle PCIe 4.0 standartı tek X16 slotu yerine fiziksel olarak yine X16 olsa da X8+X8 modunda çalışacak şekilde 2 PCIe slotunda kullanılabilecek. İşlemci ile yongaseti arasındaki iletişim ise değişmemiş, PCIe 3.0 X4 bağlantısına devam edilmiş.

AMD kullanıcıları üzecek

Yeni yongaseti buraya kadar oldukça heyecan verici. Özellikle de fiyat segmenti itibariyle. Buna karşın yalnızca X570 ve B550 yongasetli anakartların Zen 3 mimarili Ryzen 4000 serisi işlemcileriyle kullanılabileceği yönünde karar alınması çok tepki çekecek. Yani kaslı bir X470 anakart alıp 4. nesil üst seviye bir işlemci hayali kuranları AMD yarı yolda bırakmış.

B550 anakartlarda Ryzen 3000'den öncesine destek yok

Bitmedi, AMD B550 ve X570 yongasetli anakartlarında Zen ve Zen+ mimarili işlemcilerini desteklemeyecek. Dolayısıyla Ryzen 1000/2000 serisi işlemciler, Ryzen 2000/300 serisi APU’lar ve Athlon 200/3000 işlemcileri yeni anakartlarda kullanılamayacak.

AMD'nin bahanesi inandırıcılıktan uzak

AMD’nin bu karara bahanesi ise anakart ROM kapasitesinin eski işlemciler desteklemek için yetersiz olması. Bu iddiayı çürüten bir örnek olarak B450 yongasetli anakartların mevcut 3 nesil işlemciyi desteklemesi gösterilebilir. Ayrıca X570 anakartlarda hali hazırda Zen+ mimarili işlemciler kullanılabiliyor. 16 MB’lık ROM eğer burada engelse de bazı üreticiler B450 anakartlarını 32 MB ROM’la güncellemişti.

A320 anakartlara da Ryzen 3000 işlemciler gelmeyecekti ama

Bununla birlikte durum AMD’nin B350 ve X370’e Ryzen 3000 desteği için BIOS yayınlanacağı ancak A320’nin desteklenmeyeceğini açıklamasına karşın anakart üreticilerinin A320 yongasetli anakartlarına Ryzen 3000 serisi işlemci desteği eklemesine benzer bir şekilde sonuçlanabilir.

Ayrıca Bkz.LGA 1700, 2’den fazla nesilde kullanılabilir: PCIe 5.0 ihtimali

Son olarak bağlantı imkanları tarafında ise B550 anakartlarda işlemci tarafından 4 USB 3.2 Gen 2 ve 2 SATA 6 Gbps protu sağlanabilecek. ASMedia’nın imzasını taşıdığı düşünülen 5-7 watt TDP’li B550 çipseti ise 6 SATA III, 2 USB 3.2 Gen 2, 5 USB 3.2 Gen 1 arayüzü sağlanacak. AMD’ye göre 100 dolardan başlayacak fiyatlarla gelecek anakartların piyasaya çıkış tarihi ise 16 Haziran olarak belirlenmiş.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    B550 yongaseti detaylandı: Eski işlemcilere destek kesildi

Kaynak:https://www.techpowerup.com/266710/amd-b550-chipset-detailed-its-ready-for-zen-3-older-am4-motherboards-not-compatible

• Destek verdi diyoruz iyi eyvallahta RYZEN 1000-2000 serisi zaten birbirinin revizyonu aralarında atla deve yok onu 1 nesil sayıyor amd zaten birde 3000 serisi çıktı aslında bakarsan gerçek 2 nesil gördü 300/400 serisi anakartlar o açıdan bakarsan 4000 serisini desteklememesi fiyaskodur benim görüşüm.
    Çuvalla x470 / b450 sattıktan sonra bunun söylenmesi hoş değil en başından söyliceksin kardeşim ozaman x570 hariç zen 3 takamayacaksınız diye okey eyvallah insanlar ona göre anakart alırdı ürün alırdı..

Sen çuvalla sattın millete 400 serisini şimdi zart diye hadi destek yok diyorsun bunun bu şekilde olması yakışık almadı.
  • amd yarı yolda bırakmış her sene yeni anakart zorlayan intel e göre bence hiç yarı yol değil daha ne yapacaklardı.

• Bekleyip göreceğiz ama düşüncem b450 ve x470 anakartların ryzen 4000 desteği alacak yönünde. Amd son am4 soketinde geriye dönük uyumluluğu bozmaz diye düşünüyorum.
  • B550 yongaseti detaylandı: Eski işlemcilere destek kesildi, önceki anakartlara Ryzen 4000 gelmeyecek
  • B350 ankartlar elimizde patladı ahahahahha AMD fanboyları bunu bile savunur hale gelmiş. By bye amd glsin i5 10600k ..
  • 2600 alan ne dıye b550 alsın ?
    anakart mı upgrade edılıyor artık
  • zen3 takılabilecek diye b450 aldım amd yapma bunu :) intel e tokatı basınca intelleşmeye başladı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Musty3535123 -- 7 Mayıs 2020; 23:12:54 >
  • jem991 kullanıcısına yanıt
    ayrıca rom kapasiteside bahane diyorlar ama değil. amd b350 anakarlara bile 3. nesile takmaya izin verdi. istenirse ryzen 3950x bile takabiliyorsun ama sağlıklı değil işlemci o anakart üzerinde sıcaklık bakımından ve stabilite bakımından zorlanıyor ama çalışıyor. İsteseler ozaman bahane uydururlardı. ama yapmadılar ve destek verdiler b350 kullanıcısı olarak son derece memnunum. zaten 4000 serisini desteklemesini beklemiyrdum.

• AMD baktı rekabet eden yok hemen patlattı bir Intelci hareket

Yanlış hareket AMD yapma yanarsın, üzerler seni.
  • Arkadaslar benım msi x370 gamıngpro cabon anakartım 3000 serısı ıcın destek alıyormu 4000 serısı ıcın destek alıcakmı anlamadım ben bısey

• adamlar ilk ürünleri tanıtırken bir söz verdişler ve tuttular 2020 ye kadar dediler tt net gibi -e kadarın anlamınıu gelmeden önce olarak yorumlamamışlar ch6 anakartıma ryzen 3600 taktım kullanıyorum gönül isterdiki 4bin serisi gelsin onu alayım diye zaten o yüzden 3600 taktım yeni seriyi beklerken iyi bişi olsun diye ama olmadı yapacak birşey yok belli olmaz belki firmalar bi güzellik yapar ;)

• jem991 kullanıcısına yanıt
    Verdikleri sözde durmaları lazımdı benim x470 anakartım vardı ve bu işlemci ile güncellemeyi planlıyordum. Bu seneden sonra yeni soket diyorlardı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kim çok işlemci satıyorsa şımarıp olayın içine ediyor

• B450 itx anakartıma 4000 yükseltmesi yapacaktım ama eğer anakart üreticileri kendileri BIOS ile destek vermez ise bu plan yattı. B550 itx bekleyeceğim artık.
  • aynen öyle. Verdikleri sözü tuttular gayet. Kaç nesil destekleri bir anakart. Öne sürdükleri sebepte gayet mantıklı. Anakarta işlemci takınca düzgün çalışması için.

• 2020 ye kadar am4 platformunu sürdüreceğiz dediler sürdürdüler ki bahsedilen konu yeni işlemciyi değil eski olan 1000 ve 2000 serisini desteklemeyeceği söyleniyor b550 bin yani x470 4000 serisini desteklemeyecek demediler 1000 serisi desteğini bios ile kaldırıp 2000 sonrası desteklenecek hangi sözü tutmamışlar. ayrıca başlığı tekrar oku eski işlemcilere destek kesildi diyor yenilere destek kesildi demiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jem991 -- 7 Mayıs 2020; 22:19:29 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Heeeeeehhh çok güzel olduuuuu.

AMD'yi el birliğiyle büyütmeye şımartmaya devam edin. Tekel olsun. O da bir zamanların Intel'i gibi müşteriyi enayi yerine koysun. İlk sinyalleri görünmeye başlandı.

AMD olmasa Intel, Intel olmasa AMD piyasayı söğüşler. Tüketicinin faydası için iki firma da faal ve rekabet içinde kalmalı.
  • Demek ki malına çok güveniyor adamlar 4000 serisi başka açıklaması yok yoksa bu özgüven normal değil milyonlarca insan mağdur şuanda ayrıca 500 serisi anakart alacak olanlar(300/400 serisi satıp) tek nesil için anakart almış olacak oda saçma.

Bir ihtimal modlu bioslar bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 7 Mayıs 2020; 22:18:7 >
  • a320m de 3.cü nesil desteklemeyecekti lafta
  • Demek ki tek bir firma pazarda güçlü olmamalı. Ulan x470 anakartlar 3000 serisini desteklerken hangi bahane ile 4000 serisini kaldıramaz yalanını yutturacaksınız? Intel'e göre kat kat destek verdiler ama 3000'i çalıştıran 4000'i de kaldırır. Umarım böyle bir yanlış yapmazlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.