Şimdi Ara

AYT 2018 Anlatım Sorusu (İkileme meselesi) (2018 AYT Soru İptali) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
126
Cevap
0
Favori
5.326
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Haklısınız hocam.Çoğu kişi kendi için nasıl iyi ise öyle hareket eder oldu maalesef.Netlerim de iyi.Bende diyebilirdim "soruyu böyle düşünmeseydin vs." gibisinden ama bende hayatımda birçok haksızlığa düştüğüm için anlayabiliyorum sizi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yaw soruyu ben de doğru yapmışım iptal olmasın bee zaten kaç yüz bininci olucam

Yalnız tamam çok ufak da olsa bir hata olmuş sanırım ama örnek var diyen arkadaşlar açıklayabilir mi bana nerede var örnek
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-CD88C7FAD

Yaw soruyu ben de doğru yapmışım iptal olmasın bee zaten kaç yüz bininci olucam

Yalnız tamam çok ufak da olsa bir hata olmuş sanırım ama örnek var diyen arkadaşlar açıklayabilir mi bana nerede var örnek
    Örnek var demiyoruz, soru iki cevaplı. Problem orada.
  • Soru kökeninde hata yok mesele tıpkı hangileri doğrudur olayı gibi çoğul ekine takılmaz ösym önceki yıllarda da eğer çoğulu ifade ederse birden fazla ibaresine kesin yer verir.Ayrıyetten burada mantık şudur:İkilemelere yer verilmiştir demek= ikileme grubundan yararlanılmıştır

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • king_darius K kullanıcısına yanıt
    Öyle kafasına göre mantık kuramaz, Türkçe konuşuyoruz uydurma bir dil değil.

• sozelciyks kullanıcısına yanıt
    ÖSYM nin bütün sorularına bu mantıkla yaklaşmak ilginç doğrusu çıkmış sorulardan habersizsiniz galiba hocam adamlar hep yapıyor ama yine de iptal olabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: king_darius

ÖSYM nin bütün sorularına bu mantıkla yaklaşmak ilginç doğrusu çıkmış sorulardan habersizsiniz galiba hocam adamlar hep yapıyor ama yine de iptal olabilir
    Bir profesör bile geçmişten örnekler var soru yanlıştır diyor, hocalar diyor ama siz böyle davranıyorsunuz. Demek istediğinizi anlıyorum ama ifade yanlış kullanılmış. Beynimizin Türkçe bölümünü güzel kullanmak lazım. Genelleme böyle belirtilmemeli bu sınavda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İronik Adam -- 3 Temmuz 2018; 2:30:32 >
  • Ekşi Sözlük bayağı sıkıntılı bir mekan çıktı.
  • İronik Adam kullanıcısına yanıt
    Çok sığ düşünüyorlar ya. Bunu düşünürken de aslında cevabın iki tane olabileceğini kabulleniyorlar. "Eee böyle ama E şıkkı daha net" Tamam da soruyu çözen adama göre o an ikisi de net gibi geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Seleukos

Çok sığ düşünüyorlar ya. Bunu düşünürken de aslında cevabın iki tane olabileceğini kabulleniyorlar. "Eee böyle ama E şıkkı daha net" Tamam da soruyu çözen adama göre o an ikisi de net gibi geliyor.
    Çok boş yapmışlar. Şu geçmişten örnekler lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Seleukos

Biri de kişisel ifadeler de tek diyor. Ula nicel veri niye iki tane o zaman? Biz soruyu kendi anlam tablomuzu çıkararak mı çözmek durumundayız? Neyse göreceğiz bakalım ne olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İronik Adam -- 3 Temmuz 2018; 11:4:4 >
  • İronik Adam kullanıcısına yanıt
    Hocam peşini bırakmayın bu işin. Lütfen o dilekçeyi yazın gündeme getirelim bunu. Soru bariz yanlış! Gerekirse imza falan toplayalım. Ben maalesef ankarada oturmuyorum çok uzağım. Siz ettiniz mi şikayet?
  • soru hatalı değil. ikilemelerden yararlanılmış ama örneklerden yararlanılmamış. ikilemelerdeki çoğul eki türü ifade ediyor, ikilemelerin birden çok olmasını değil. bu soruya yanlış diyen öğretmenin formasyonunu, akademisyenin doktorasını iptal etmek lazım.

ekşiden alıntı. yazan kişi de Türkoloji öğretim üyesiymiş.
  • Bu soruya hatalı değil demenin 2 izahı olabilir. Ya kişi çok büyük bi bunalımda. Ya da akrabası veya kendisi bu soruyu örnekleme işaretledi.

Yahu adam ayı kadar İKİLEMELER yazmış. İKİLEMELER ÇOĞUL İ K İ L E M E L E R. Birden fazla.

Bir tane ikilemeye ''ikileme''. Birden fazla ikilemeye ''ikilemeler'' denmez mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bay_Maxx

Bu soruya hatalı değil demenin 2 izahı olabilir. Ya kişi çok büyük bi bunalımda. Ya da akrabası veya kendisi bu soruyu örnekleme işaretledi.

Yahu adam ayı kadar İKİLEMELER yazmış. İKİLEMELER ÇOĞUL İ K İ L E M E L E R. Birden fazla.

Bir tane ikilemeye ''ikileme''. Birden fazla ikilemeye ''ikilemeler'' denmez mi?
    "soru kesinlikle hatalı değil.

ikileme demek, illa ki aynı kelimenin tekrarı demek değildir.
    altı tane ikileme çeşidi var;

buyurun link

verdiğim linkteki b şıkkında ''yakın anlamlı sözcüklerin tekrarıyla yapılabilir'' diyor. büyük ihtimalle ''kurum ve kuruluşlar'' ifadesi de bu tanıma giriyor.

ayrıca, a şıkkındaki ''ikilemeler'' ifadesi genel isim/ana grup/takım adı gibi bir manada kullanılmış."

"iptal edilmesi mantıksız soru. ikilemler denilerek genel bir ifade kullanılmıştır. aynı dil diğer şıklarda da kullanılmış.örneklerden, nicel verilerden gibi. bu sorunun hatalı olduğunu söylemek kesinlikle yanlıştır. tüm şıklarda çoğul bir dil var ki, buradaki -ler , genel bir ifade için kullanılmış, ve cevabın e şıkkı olduğu çok açık."

soru hatalı degil. burada esas sorun osym'nin soruş tarzı. ki bu da gerçek bir sorun mu tartışılır. ösym'nin işi elemek. kafa karıştırmak istemis. bu da başarılı sonuç vermiş.

ikilemeler yerine ikileme denilseydi kabak gibi ortada olurdu cevap. diğer siklarda soylenenlerin doğruluğundan emin olunmuş. iki sık arasında kalınmış. doğru cevap diye yanlışı işaretlemişlerdir. niye? bilgi eksikliği var öğrencilerde. ogrenci e sikkinda bahsedilenin ne olduğunu tam olarak bilseydi a sikkina atlamazdi. örnek nedir emin olamamış bariz.

ösym tebrik edilmeli.

Ekşide de soruya hatalı diyen bunalımdadır, hastadır hatalı diyen üni okumasın tarzı yorumlar yapılmış.

• AYT 2018 Anlatım Sorusu (İkileme meselesi) (2018 AYT Soru İptali)
  • 2014 ygs 22.soru

AYT 2018 Anlatım Sorusu (İkileme meselesi) (2018 AYT Soru İptali)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seleukos -- 3 Temmuz 2018; 14:17:50 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.