Şimdi Ara

Avustralya yerel yayıncıları destekleyecek kanunu kabul etti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
147
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Avustralya yerel yayıncıları destekleyecek kanunu kabul etti

Geçtiğimiz hafta Avustralya makamları ile Google ve Facebook bir araya gelerek yerel haber kaynaklarına ödeme yapılması konusunda anlaşma sağlamıştı. Bu hafta ise ilgili kanun mecliste kabul edildi.

Artık ödemeler zaruri

Haber Medyası Pazarlık Kanunu adıyla yasalaşan teklif bundan böyle internet devlerinin ülkedeki yerel haber kaynaklarına ödeme yapmasını gerektiriyor. Hiç bir platform haber kaynaklarından sonuçları göstermekten kaçınamayacak zira bu kez tekelleşme davaları devreye girecek.

Ayrıca Bkz.Bitcoin kullanımında lider Nijerya, Türkiye dördüncü

Google ve Facebook gibi devleri adeta kapana kıstıran medya kanununa göre yerel yayın kaynakları ile ödeme anlaşmaları yapmak mecburi. Yayın kaynaklarının popülerliğine göre de ödeme meblağları belirlenecek. Eğer anlaşmazlık olursa bu kez arabulucular devreye girecek.

Kanun ile birlikte uzun süredir basılı yayınlarda zarar eden medya organizasyonlarının yeni bir gelir kapısı elde etmesi sağlanmış oldu. Organizasyonlar ürettikleri içerik için belirlenen oranlarda ödeme alacak. Zaten geçtiğimiz hafta Google ve Facebook ödeme yapmayı kabul etmişti. Diğer platformların da yavaş yavaş buna uyum sağlaması bekleniyor.

Kaynak:https://www.engadget.com/australia-passes-law-google-facebook-pay-for-news-062149942.html

• Google ve Facebook'un tehditlerine böyle cevap verdiler.
    Darısı bizim başımıza.

• oly1786 kullanıcısına yanıt
    Bizde yapsak FB ve Google’a direnin diye destek gelir kullanıcılardan
  • gun kullanıcısına yanıt
    O bizim ülkede sorun olmaz bence. Zira bizde toplumun yönetim üzerinde çok fazla bir yaptırım gücü yok. Böyle bir alanda karar alınırken kullanıcılara sorma gibi bir uygulama da yok. Kısaca başkan onaylar onaylamaz yürürlüğe girer kimse de engel olamaz.
  • Ulan Musk kullanıcısına yanıt

Bu kadar güzel cevap verilemezdi herhalde. Avustralya yerel yayıncıları destekleyecek kanunu kabul etti 

• İnsanımız Avustralya yazmayı ne zaman öğrenecek
  • Sorun yaptım oldu bitti demek değil. Bazı önemli konularda yönetici kimse artık onun arkasında birleşememiz bu da kırılıma yol açıyor yöneticilerde (siz inanmasanıda) yaptığımdan dolayı zarar görürüm diye doğru olanı bile yapmaktan çekiniyor.

Size şu an ki yönetim çok fazla cesaret alıp (bazıları yanlış sonuçlansada) aksiyon aldığı için dedim yaptım bitti gibi geliyor.

Bizim siyasetimizde bu var ve açıkçası çok zarar veriyor.

Yanlış anlamayın kimseyi tutmuyorum bizi yarın öbür gün yönetim değiştiğinde de kovalayacak bir sorundan bahsediyorum umarım anlatabilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gun -- 1 Mart 2021; 12:12:57 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.