Şimdi Ara

Avrupa, tek seferde 1 milyon yumurta bırakan yengeç istilası altında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
2
Favori
659
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Avrupa, tek seferde 1 milyon yumurta bırakan yengeç istilası altında

Bilim insanları, Avrupa'daki ekosisteme zarar verdiği gerekçesiyle istilacı kıllı yengeçleri ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Ayrıca Bkz.Geri viteste dünya rekoru kırıldı

İsviçre merkezli Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin (IUCN) dünyanın en kötü 100 yayılmacı türü arasında sınıflandırdığı bu yengeçler, Avrupa Birliği'nde (AB) üye 27 ülkeden 18'inde ekosistemin dengesine karşı ciddi risk oluşturuyor.

Avrupalı bilim insanları, kıllı yengeçlerin nehirlerdeki besin zincirini bozduğunu, kerevit vebasını yaydığını ve oyuklar açarak setlerle kıyılarda erozyonu artırdığını belirtiyor. 

Bu istilacı tür birçok farklı besinle hayatını sürdürebiliyor ve hem karada hem de tatlı ve tuzlu suda yaşayabiliyor. Ayrıca dişi kıllı yengeçler tek seferde 250 bin ila 1 milyon yumurta üretebiliyor.

Bilim insanlarıysa AB üyelerinin ekonomilerinde yılda 12 milyar euro zarara yol açan istilacı yengeçleri farklı yollarla durdurmaya çalışıyor.

Şimdiye dek en etkili çözüm Belçikalı araştırmacıların geliştirdiği bir tuzak sayesinde elde edildi. Anvers Üniversitesi ve Flaman Çevre Ajansı tarafından hazırlanan tuzaklar, nehirlere yerleştirilen metal kanallarla kuruluyor. 

Yengeçler, nehir boyunca ilerlerken bu tuzaklara düşüyor ve dışarı çıkabilmek için mekanizmaya bağlı bir boru sisteminden ilerlemeye başlıyor. Ancak hayvanlar, bu noktalara yerleştirilen kafeslere doluşuyor ve toplu olarak imha ediliyor. 

2018'den beri kullanılan bu yöntemle Belçika'da şimdiye dek yaklaşık 3 milyon istilacı yengeç yakalandı. 

Hayvanların nasıl öldürüleceği de ayrı bir tartışma konusu. Almanya'daki Alfred Wegener Enstitüsü'nden Björn Suckow, Belçika'da yengeçlerin dondurularak imha edildiğini belirtti. Almanya'daysa kanunlar çerçevesinde yengeçler kaynatılarak ya da elektrik akımı verilerek öldürülüyor.

Kaynak:https://edition.cnn.com/world/chinese-mitten-crab-invasive-species-europe-solution-scn-c2e-spc-intl/index.html

• Eti yeniyorsa problem yok

• jasonw kullanıcısına yanıt
    Yendiğini bilmiyor musun?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Onları da Türkiyeye göndermeye kalkmazlar inş

• Yengeç ucuzlayacak mı peki?

• " 2018'den beri kullanılan bu yöntemle Belçika'da şimdiye dek yaklaşık 3 milyon istilacı yengeç yakalandı. "

" Ayrıca dişi kıllı yengeçler tek seferde 250 bin ila 1 milyon yumurta üretebiliyor."
    6 yılda 3 milyon yakalanmış, tek seferde 1 milyon yumurta yumurtluyorlarmış... :)))

• ssbrutality S kullanıcısına yanıt
    Zehirli türleri vardır, pişirmeye değmeyecek kadar et oranı düşüktür vs bir sürü sebep olabilir hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Medeniyete bak. Ben kırmızı et alamıom. Herifler yengeç katledio.
    Hatta köpekde katlediyorlar ama burdada köpeklere milyonlar harcanıo.

Coğrafta tanrı.

• volga tuygun V kullanıcısına yanıt

6 milyon yumurta bırakma sebepleri milyonda 1'inin bile yetişkin olamaması :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Haber yarım yamalak çevrildiği için herkes ee koca yengeç eti yenmiyor mu bunun diye sormuş haliyle. Kaynağa bakarsanız yakalanan yengeçler çok küçükler. Bu haliyle etleri çok az. Bu yüzden İsviçre yakalanan yengeçleri yem yapıp, hayvanat bahçesine gönderiyormuş.

• öğütüp tavuk yemi yapsınlar

• Tavşan gibi üreyen insan ırkları da bir çeşit istilacımıdır ?

• Biz de başıboş köpekler tarafından istilaya uğruyoruz :) Hala daha milyonlarca para harcanıyor bu düzen devam etsin diye. Mükemmel yav.

• Salaklar yeseler ya. Ben yengeç çok yedim. Harika tadı var. Hele bunlar daha da lezzetlidir. Ben olsam sabah akşam yerdim valla.

• Ben bildiğim bı nokta var kırmızı yengeçler ilaç sektöründe kullanıyorlar yengeçlerin kabukların altında lifler var bunlar ilesmeyen yerde kullanılıyor ve 1.derece yanıklarda özellikle hem ilaç hemde gıda takviyesi de kullanılıyor bence haber çin e misilleme yönde kullanılıyor

• Avrupa’nın suriyelisi de elit oluyor.

• İmha etmeyip, büyütün ve tüketin????

• Avrupa bu yengeçlerden vize shengen passaport istemesin.Abey biz suriden geldik passport yoktur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.