Şimdi Ara

Avcılıkla - Balıkçılıkla ilgilenenler 40 KİŞİ OLDUK! #AVCILAR - BALIKÇILAR# (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
260
Cevap
1
Favori
19.757
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Felix Felicis

Bir domuzu avlamak size ne kazandırıyor ?
    Etinden zaten yararlanamazsınız, domuz avı hangi amaçla yapılır zarar vermedikten sonra

Bunu anlatamayız ki yaşamanız gerekiyor.

Ayrıca zarurî nedenler de olabiliyor.
  • quote:

Etinden zaten yararlanamazsınız, domuz avı hangi amaçla yapılır zarar vermedikten sonra

Domuz zararlı bir hayvandır. Ayrıca birkaç domuz vurulması ekolojik dengeye zarar vermez hatta yarar sağlar. Çünkü domuz baya çok yavru yapar. Vurmaktaki amaca gelince ; spor, doğayla bütünleşmek, vb...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _GrayWolf_ -- 13 Ocak 2010; 0:56:58 >
  • en önemli av sebebi tarım zararlısı olmasıdır mesala her sene Türkiye sınırları içerisinde 10kg hububat üretiliyosa en az 1kg si domuzlara yem oluyor . az bi oran değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoluBeyi_07 -- 13 Ocak 2010; 1:01:49 >
  • quote:

Spor - Hobi & Domuzlar kadar hububatları haşat eden hayvan yok.

Bir çok Domuz'cu abilerim & amcalarım var 70 yaşında adam Dağ keçisi gibi dağa tırmanır benden önde gider.Gerçekten kara avı sayesinde Daha Genç-Dinç kalıyorsunuz.Zor şartlarda yaşamayı öğreniyorsunuz

.. 2 ay önce babamla Maraş - Göksun'a keklik avına gittik. köylülerin eşliğinde karların arasında , dağlara tırmanarak gerçekten çok güzel atraksiyonlar yaşamıştık. Yarın okuldan gelince fotoğraflarımızı yükleyeceğim. .

Domuz için bir adet yivli tüfek edinmek istiyorum önerisi olan varmı arkadaşlar

Bu güne kadar Bir otomatik kullandım bir de kırma. Değişime gitme zamanı geldi.Domuz avını da deniyeceğim bir yivli edinip

• Naptı o keklikler tavşanlar size Allaha havale ediyorum sizi ne desek boş
  • hocam yaz... Balık
  • quote:

Orijinalden alıntı: winchester

Naptı o keklikler tavşanlar size Allaha havale ediyorum sizi ne desek boş

naptı sana büyük baş hayvanlar ? küçük baş hayvanlar ? kanatlı kümes hayvanları ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: noteb00k

Bu da hayvanseverlerin konuya bakışı= http://www.haytap.org/index.php/200908222119/av-gercegi/katliam-basladi-rastgelmesin

Doğru bakış açısıdır.
    Av kadar gereksiz bir şey yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BoluBeyi_07

quote:

naptı sana büyük baş hayvanlar ? küçük baş hayvanlar ? kanatlı kümes hayvanları ?

Yabani hayvanlardı soyları tehlikedeydi de bizimmi haberimiz yok mantıklı ol
  • quote:

quote:

quote:

her yabani hayvanın soyu tehlikedemidir ? av hayvanlarının kişi başına avlanma limitleri var .bunu her yıl yasal olarak ilgili merciler düzenliyor . bunu kafalarından yapmıyolar tabiki . doğadaki sayılarına ve o seneki artış tablolarına göre düzenliyorlar . zaten av yasağı dediğimiz bi dönemdede onları avlamak yasak . üreme dönemlerine denk geliyor bu. eğer siz limitlerinize uyarak ve av yasağı dışında avlanıyorsanız soylarını tüketmiyorsunuz . vicdanı açıdan size yanlış gelebilir . ama size yanlış gelen bi olayda yanlış olmayabilir . dipnot: tavşan en hızlı çoğalan hayvanlardandır 1.5 ayda bir 10-15 yavru büyütürler.
    düzenleme : Soyu tükenmekte olan hayvanlar koruma altına alınır ve süresiz av yasağı getirilir .
    tüm bu dediklerim kurallara uyan ve bohcacı olmayan avcılar içindir . mantık budur arkadaşım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoluBeyi_07 -- 15 Ocak 2010; 15:53:38 >

• Arkadaşlar lütfen rica ediyorum.
    Burada yasa dışı bir uygulamadan söz etmiyoruz. Ruhsatlı, tezkereli, yasaklara ve yönetmeliklere, genelgelere, sirkülere bağlı avcılardan söz ediyoruz.

Torbacılara ve bohçacılara karşı olduğumuzu belirtmiştim. Konuyu incelerseniz görebilirsiniz.
    Etrafınızda avcı diye geçinen bohçacılar ile bizleri karşılaştırmayın.
    Avcılık üslubuna sahip kişiler yüreğini sızlatacak hiçbir şey yapmaz.

Ancak lütfen bu konuda tartışmayalım bunları.
    Teşekkür ederim.
  • bende açıklamaya çalıştım arkadaşa nacizane düşüncelerimi
  • Yaklaşık 14 senedir balık avıyla uğraşıyorum. (Yaş 20)

Babam hem balık hem yaban avına meraklı. Beni de alıştırmaya çalıştı yaban avına fakat ben istemedim. Balık tutmak eğlenceli ve fazla eziyet olmuyor gibi geliyor bana..
  • quote:

quote:

quote:

quote:

her yabani hayvanın soyu tehlikedemidir ? av hayvanlarının kişi başına avlanma limitleri var .bunu her yıl yasal olarak ilgili merciler düzenliyor . bunu kafalarından yapmıyolar tabiki . doğadaki sayılarına ve o seneki artış tablolarına göre düzenliyorlar . zaten av yasağı dediğimiz bi dönemdede onları avlamak yasak . üreme dönemlerine denk geliyor bu. eğer siz limitlerinize uyarak ve av yasağı dışında avlanıyorsanız soylarını tüketmiyorsunuz . vicdanı açıdan size yanlış gelebilir . ama size yanlış gelen bi olayda yanlış olmayabilir . dipnot: tavşan en hızlı çoğalan hayvanlardandır 1.5 ayda bir 10-15 yavru büyütürler.
    düzenleme : Soyu tükenmekte olan hayvanlar koruma altına alınır ve süresiz av yasağı getirilir .
    tüm bu dediklerim kurallara uyan ve bohcacı olmayan avcılar içindir . mantık budur arkadaşım

Tabi tabi doğanın dengesi yok siz o dengeyi sağlıyorsunuz

• Yaban Hayvanları Genel Haritası

TÜRKİYE'NİN YABAN HAYVANLARI GENEL DAĞILIMI

http://www.milliparklar.gov.tr/Ayrinti_ayhd.asp?haber_id=124
  • 2009-2010 AV DÖNEMI AVA YASAK SAHALAR

http://www.milliparklar.gov.tr/maps/harita.html
  • TÜRKİYE'NİN YABAN HAYVANLARI GENEL DAĞILIMI

http://www.milliparklar.gov.tr/bolumler/avyaban/icerik/envanter.pdf
  • ya bu işe yarar silahlar felan ne kadar nerden temin edebiliriz sıfır olarak ?
  • ════════════════════════════════════════════════════
    HER AVCI BUNLARI BİLMELİ
    ════════════════════════════════════════════════════

İster spor olarak ister yiyecek sağlamak amacıyla avlanın; avlanmak, odaklanma, yetenek ve sabır gerektiren bir aktivitedir. Aynı zamanda dikkatli olmak da çok önemlidir, çünkü avlanmak çok tehlikeli olabilir. Her sene yüzlerce avcı yaralanmakta, hatta ne yazık ki zaman zaman hayatını kaybetmektedir. Tabii ki insanlar silah kazaları yaşar ancak bütün yaralanmalar ateşli silahlarla yaşanan talihsizliklerden kaynaklanmamaktadır. Değişken araziler ve tehlikeli hayvanlar da avcıları riske sokmaktadır.

Ava çıkmadan önce sizi bekleyen olası tehlikeleri bilmek çok önemlidir. Önceden av deneyiminiz olmuşsa bile avcı güvenlik kursuna katılmanız iyi bir fikirdir.

Her avcının bilmesi gereken bazı ipuçlarını tekrar hatırlatmak amacıyla aşağıdaki püf noktalarını siz YABAN Dostları için yayınlıyoruz ve güvenli avlar diliyoruz.

1. Yalnız Avlanmayın

Ava giderken mümkün olan her zaman en az bir av arkadaşınız olsun. İki kişi olursanız siz arkadaşınızı, arkadaşınız da sizi kollayabilir. Eğer herhangi biriniz yaralanırsa veya kaza geçirirse, diğeri yaralı avcıya yardım edebilir ya da yardım çağırmaya gidebilir. En az bir av arkadaşınız olmadan, doğada yapayalnızsınız. Bilek burkulması kadar basit bir yaralanma, doğada tek başınızayken hayatınızı tehlikeye atacak bir durum yaratabilir.

Bilmediğiniz bir arazide avlanıyorsanız bir av arkadaşınız olması iki kat daha önemlidir. Birlikte, bölgede yönünüzü bulmanız ve keyifli bir av deneyimi yaşamanız, tek başınıza avlanmanızdan daha kolay ve olasıdır.

Eğer özellikle yalnız avlanmaktan zevk alıyorsanız hiç olmazsa başka insanları ava çıktığınızdan haberdar etmeniz gerekir. Nerede ve ne zaman avlanacağınızı birilerine mutlaka bildirin. Ek olarak, dönüş zamanınızı da bu kişiye yaklaşık olarak söylemeniz ve avdan döndüğünüzde iyi olduğunuzu bildirmeniz önemlidir. Yaralanmanız halinde, yaralanmanın tehlikesine bir de kimsenin yerinizi bilmemesi, dolayısıyla kimsenin size yardım edememesi tehlikesinin eklenmesini istemezsiniz.

2. Avcı Turuncusu Giyin

Aklınızda bulundurmanız gereken önemli noktalardan bir diğeri, avlandığınız bölgede sizden başka avcıların da aynı anda avlanıyor olma ihtimalidir. Bu nedenle görünür olduğunuzdan ve uzaktan insan olarak tanımlanabileceğinizden emin olun. Bunun için her zaman avcı turuncusu olarak da bilinen ateş turuncusu giyin. Avcı turuncusu giymek, av hayvanlarının dikkatini çekmeden diğer avcıların sizi ayırt edebilmesini sağlamanın en iyi yoludur. İdeali hem turuncu şapka hem de turuncu ceket veya yelek giymenizdir, böylece diğer avcılar tarafından av hayvanlarıyla karıştırılmazsınız.

Yapılan araştırmalarda av sırasında yaralanan avcıların yüzde 76'sının turuncu giymedikleri saptanmıştır. (kaynak: CDC )

Bir başka işe yarar ipucu ise ava giderken yanınıza el feneri almanızdır. Özellikle akşamüstü saatlerinde ava çıkıyorsanız, el feneri sizin av hayvanlarıyla karıştırılmanızı engeller.

3. Emin Olmadan Ateş Etmeyin

Dürüst olma zamanı. Saatlerce sabırla bekledikten sonra avınızın yerini belirlediniz, hemen silahınızı doğrulttunuz, hedef aldınız ve ateş ettiniz. Buradaki yanlışlık nedir?

İlk olarak, bu yol etkili ve insancıl bir av için doğru yol değil. Avınıza yaptığınız her atışta mümkün olan en kusursuz atışı yapmaya çalışmalısınız, böylece en çok et ve en az acıyı garantilersiniz. İkincisi, ateş etmeden önce hedefinizin bir insan ya da avlanmaması gereken bir hayvan olmadığından emin olmanız gerekir. Son olarak, avınızla sizin aranızda ve avınızın arkasında neler olduğunu dikkate almanız gerekir. Eğer bir çiftlik ya da yol yakınında avlanıyorsanız ve hedefinize isabet ettiremezseniz veya kurşununuz avınızı delip ilerlemeye devam ederse neler olabileceğini hesaplamanız gerekir.

En ufak bir güvenlik riskinin olduğu durumlarda bile atış yapmamalısınız. Bu, arada sırada hedefinizi vurma şansınızı kaçırmanız anlamına gelebilir, ancak kaza, yaralanma ve hatta ölümleri engellemenin en iyi yoludur.

4. Silah Güvenliği Kurallarına Uyun

Bu ipucu çok bilindik görünebilir ancak ne kadar altı çizilirse o kadar iyi: Silah güvenliği kurallarına uyun. Her zaman tüm silahlara (boş olduklarından kesinlikle emin olsanız bile) doluymuş gibi yaklaşın. Silahınızın emniyetini kapalı tutun ve sadece kullanacağınız zaman silahınızı doldurun. Hiçbir zaman silahınızı bir insana veya kendinize doğrultmayın. Namlunuzu her zaman güvenli bir yöne doğru tutun, çoğunlukla en güvenli şekil, namluyu yere doğru tutmaktır.

Ayrıca, yalnızca ateş edeceğiniz zaman parmağınızı tetikte bulundurun. Silahlar parmağınızın tetiğe oturacağı şekilde tasarlanmıştır ancak silahınızı bu şekilde taşımaktan kaçının. Parmağınızı tetikten uzakta tutun ve sadece ateş etmeye hazır olduğunuz zaman emniyetinizi açın.

Yazı: adventure.howstuffworks.com
      Çeviri: Su Sonia Herring
      Yazar: Jonathan Strictland

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.