Şimdi Ara

Audi A3 1.4 TFSI İlk çalıştırma yüksek motor sesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9
Cevap
1
Favori
1.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

A3 1.4 Tfsi Manuel 2009 model araç sahibiyim. Aracın sorununu anlatacak olursam bundan 6 ay önce ilk olarak araç sarı motor ışığı yaktı. Fakat araçta hiç bir problem yok gibiydi. Gidip arızayı okuttuğumda Turbo şarj ayarı ayar sınırının altına inildi uyarısı olduğunu öğrendim. Her neyse ben bu arızayı sildirdim araçta herhangi bi problem gözükmüyor, turboya baktırmak da biraz meşakatli olduğu için. O günden sonra bu ışık tekrar hiç yanmadı. Fakat son günlerde araçta şöyle bir problem oluştu. Araç ilk çalıştığı zaman yüksek sesli motor sesinden farklı bi ses duyuyorum. Bildiğin traktör gibi çalışıyor. Hatta arabayı çalıştırınca etraftaki insanların bi dikkatini çekiyor. 1.4 Tfsi lardaki ECU sesi değil yani. Fakat motor ısınınca 3-4 dakika sonra bu ses gidiyor ve motor sanki kusursuzmuş gibi gayet güzel hiç sorunsuz çalışıyor. Bu ses araba ne kadar uzun süre çalıştırılmazsa o kadar yüksek seste geliyor. Bu sorun için aracı Doğuş otoya teslim ettim soğuk çalıştırarak kontrol etmelerini istedim. Soruna baktık sorun turbodan diyip geçiştirdiler gibi geldi bana çünkü sildirilen arızayı görünce normal servis reaksiyonu olarak direk oraya yöneldiler. Turbonun değiştirilmesi gerekiyor dediler 10 bin tl fiyat çıkardılar. Şunu da belirteyim aracı servisten aldıktan sonra ilk çalıştırmada gelen ses daha da arttı nedense, muhtemelen yaptıkları testler etkilde. Bu motordan anlayan tecrübeli arkadaşlardan fikirlerini rica ediyorum ne yapmalıyım turbocuya gidip turboya mı baktırayım, turbodan böyle bir ses gelmesi mümkün mü ?
    Çünkü yaptığım araştırmalarda turbodan gelen ıslık sesinden şikayetçi insanlar, hiç bu şekilde bir ses görmedim.
    (Aracın çekişinde herhangi bir problem yok bu arada)

Motoru çalıştırdıktan sonra biraz gaz verip gazı bırakınca gelen ses belki biraz duyuluyordur diye video ekliyorum

https://www.youtube.com/watch?v=ftGCLr6JlzU&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LoganSnx -- 17 Mayıs 2020; 18:46:13 >

• Sorun çözüldüğü ? Aynı araçtan var bende senın sorunun zincirden sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrotkn

Sorun çözüldüğü ? Aynı araçtan var bende senın sorunun zincirden sanırım
    Turbocuya gidip turboyu revize ettirdim motor arızası tekrar yaktı sorun da çözülmedi ben de artık zincirden kaynaklandığına emin gibiyim ama bütçem elvermediğinden yaptırıp görme şansım olmadı henüz
  • Kaç km’de aracın ve model yılı ne ? Uzun sure calıstırmadıgında ses yapması normalmiş dediklerine göre sıkıntıılı bı durum her gün kullanıyorsan her çalıştırmada yapıyormu
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrotkn

Kaç km’de aracın ve model yılı ne ? Uzun sure calıstırmadıgında ses yapması normalmiş dediklerine göre sıkıntıılı bı durum her gün kullanıyorsan her çalıştırmada yapıyormu
    2009 180.000
    12 saatten fazla yatmissa yapiyor
  • Değişim zamanı gelmış olabilir o sekılde kullanma bence daha kârlı olursun kopma ıhtımali çok sıkıntılı süreç
  • Benim Aracım Audi A3 2017 1,0 benzinli.
    Aracım zincirli değil, kayışlı. Bir kaç aydır aynı sorundan dolayı çözüm arıyorum. Benim aracım sesi 45 sn - 1 dakika arası yapıyor. Arızanın ne olduğunu bulabilmek için bile bir sürü tamirci masrafı ödedim. Audi Servis, turbo arızası deyip turbonun değişmesi gerektiğini söyledi. Meğer aslında arızanın ne olduğunu biliyormuş gerçekten ve bana söylememiş, ki turbo değişimini kabul edersem bir kucak para ödeyeyim.

Nihayet bir usta uğraştı ve sesin kaynağının TURBO KELEBEĞİNİN hemen açılmamasından kaynaklandığını buldu dün. Bir kaç sebebi olabilirmiş bunun. Benim araçta Turbo kelebeği, soğuyan yağdan dolayı sabah ilk çalıştırmada açılamıyormuş. O yağ eriyene kadar işlevini göremediği için o sesi yapıyormuş. Bunun sebebi de benim araçta BENZİN ENJEKTÖRÜymüş. Başka araçta başka nedeni olabilirmiş. Sorun, Turbo kelebeği çalışmaması. Öncelikle turbo kelebeğinin neden çalışmadığının tesbiti lazım. Benim araca, başka bir araçtan turbo kelebeği taktı usta.

Aracım bugün tamirde, şu anda hatta enjeksiyon testinde. Kaç tane enjeksiyonda arıza var, ne tür arıza var ona bakılıyor.
    Maliyeti daha sonra yazarım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.