Şimdi Ara

atx power supply

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
912
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkladaşlar 9 ila 18vluk dc akımda stabil olarak çalışabilecek bir power suplly'a ihtiyacım var
    aradığım şey aslında tam olarakhttp://www.orbitmicro.com/products/power%20supplies/dc-dc/ps2/KPDX250H.htm bu linkte var ancak fiyatları çok uçmuş...
    Eldeki standart 230V AC inputlu power supply'a birkaç ekleme ve çıkarma yapılarak 12V DC input seviyesine getirmek mümkünmüdür?
    Açıkçası bu alet yapılırken bu kadar para harcanmadığına eminim çünkü mantık olarak düşünürsek standart 25 wattlık bir atx power suplly 20 dolar gibi fiyatlara satılıyor 12v dcden 230 v ac alınabilen bir alet ise 150 milyon civarında üstelik 12 v dc den 12v,5v ve 3.3v elde etmek daha kolay gibi gözüküyo...

• Eldeki power supplaylara böyle bir modifikasyon zor yapısal olarak 220 a.c'ye göre tasarımları yapılmıştır..
    Fakat giriş voltajların d.c olacaksa ve yine d.c isteniyorsa D.C/D.C converter kullanabilirsin ..
    Tam olarak bu power supplayı ne amaçla istediğini yazarsan belki başka öneriler getirebiliriz..

• elektronik düzeyim çok iyi değil aslında şehir bölge planlamacıyım tamamen hobi olarak elektronikle uğraşıyorum verilen linklere baktım ama sanırsam ordaki modifiyeli, bypasslı power supply'ların çıkış voltajları değiştirilmiş girişleri sabit benim istediğim şey ise tam tersi... 12V DC inputlu ATX bir power supply isteme amacım çok basit Masaüstü bir birlisayarı araç içinde çalıştırabilmek...
    dc/dc converterlara sıcak bakmayış sebebim PC gibi çok hassas bir aleti çalıştırmak için işe giriştiğimden kaynaklanıyor.... Giriş voltajındaki dalgalanmaları çıkışlara çok çok düşük oralarda yansıtmayı başarabilecek bir converter'da iş görür tabi...
    Aslında dediğim gibi aşşağı linkteki alet cankurtarıcı olabilirdi biraz daha uygun fiyatı olsa...
    http://www.orbitmicro.com/products/power%20supplies/dc-dc/ps2/KPDX250H.htm

• aslında şuda bir gerçek watt değerleri arttıkça power supllyın fiyatıda artıyor doğal olarak 90 wattlık atx power supllylar var ihtiyacıma uygun voltajlarda ama bunlar amd 2000 işlemcili bir anakartı ve bir hard diski beslermi diye kaygılarım var
  • aklıma bir fikir geldi 12v dc'yi 230v dc'ye çeviren bir devre tasarlayıp orjinal bir power supply'daki ac-dc dönüştürücüsünün iptaliyle tasarladığımız devreyi buraya takarak istenilen sonuç elde edilebilirmi? 230V DC yaklaşık 4 A akım verecek böyle bir devre kaça patlar?
  • Ben aklıma gelenleri yazayımda siz fikirlerinizi söyleyin.. Bir dizüstü bilgisayar power supllyına (19V DC input) arabadan alacağım 12 voltu 19 volta çevirerek girmem halinde olumlu sonuç elde edebilirmiyim?
  • Olay ve yapılmak istenen tam olarak anlaşıldığına göre mantıksal olarak eldeki seçeneklere bakalım neler yapılabilir..
    1-) 12 girişli 19 volt çıkışlı güzel bir dc-dc converter almak..19 volt çıkışlı olmasa bile 18 volt olanları var iş görür..
    2-) 12 volt girişli 19 çıkışlı bir dc-dc converter'i özel olarak hazırlatmak ( benim favorim bu seçenek ) Forundan arkadaşımız GoFe bu tip dizaynlar
    yapıyordu..
    3-) İlk önce 12 voltu 220'volta çevirip sonra tekrar 19 dc'ye dönüştürmek http://www.koctaspower.com/index.asp?page=urunler&anakategori=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melih.yanardağlar -- 9 Ekim 2005, 12:15:18 >

• dizüstü olayı yattı aslında diğer söylediklerim hakkında ne düşünüyorsunuz? Bana en mantıklı gelen 12vdc-230v dc yapıp onuda normal bir power supplydaki ac-dc çeviriciden sonra bağlamak o parçalarında devreyle alakalarını kesmek..
  • tabi şu var standart power supllylar 110 V'a kadar düşebiliyorlar giriş değerlerinde 12 voltu 110'a çevirmek daha kolaysa bu seçenek daha mantıklı gibi ama 110 V'ta 7 amper civarı akım gerekiyorki buda mükemmel şartlarda 770wattlık bir dönüştürücü demek bu kadar para harcicama bi laptop alıp bide araç çakmak girişi adaptörü almak daha mantıklı gelmeye başladı bana....
  • Selamlar.
    Haklısınız ben olayı ters anlamışım.
    Seçeneklerinizden biri bir invertör yapmak gibi ama bu ne kadar mantıklı... iki adet güç kaynağı kullanmak çok isabetli değil bence. ama notebook seçeneği çok daha akılcı.
    Bir de 12VDC girip , 220VAC veren hazır invertör seçeneğiniz var. ATABA marka aletler epey uygun fiatlara ama bir de normal PSU kullanacağınız için hemen hemen araştırdığınız ATX PSU fiyatlarına gelecek nerede ise. bence hiç uğraşmadan hazır bir PSU almanız beslemelerin basitliği ve sağlığı açısından çok daha mantıklı gibi.
    Saygılar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.