Şimdi Ara

Attila,Cengiz Han ve Timur Kitapları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
4.106
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Bu 3'ünü de anlatan en en iyi ve en sağlam bir kitap lazım. Hangi kaynaktan okuyacağımı bilemiyorum.

Mesela Göktürkleri en iyi anlatan Prof.Dr. Ahmet Taşağıl hocadır. Tektir. Bu saydıklarımda tek bir kaynak var mı acaba ?

• Stepler İmparatorluğu-Rene Grousset

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KolonyaAdam

Stepler İmparatorluğu-Rene Grousset

Duymuştum hiç araştırmadım teşekkür ederim hocam, siz önerir misiniz ? İyi midir kaynak yani ?
  • Wınchester kullanıcısına yanıt
    En iyi kaynaklardan biridir, aradığınız her şeyi bulursunuz

Bulursanız Halil İnalcık çevirisini okuyun

• quote:

Orijinalden alıntı: KolonyaAdam

En iyi kaynaklardan biridir, aradığınız her şeyi bulursunuz

Bulursanız Halil İnalcık çevirisini okuyun

Teşekkür ederim hocam
  • Nadirkitap'ta satılıyor. ₺150-200 arasında değişiyor fiyatı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Razer

Nadirkitap'ta satılıyor. ₺150-200 arasında değişiyor fiyatı.

Hocam emin misiniz yukarıda ki kitap olduğuna ? Çünkü 16-20 TL arası gördüm de ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wınchester

quote:

Orijinalden alıntı: Razer

Nadirkitap'ta satılıyor. ₺150-200 arasında değişiyor fiyatı.

Hocam emin misiniz yukarıda ki kitap olduğuna ? Çünkü 16-20 TL arası gördüm de ?

Kitabın normal fiyatı dediğiniz şekilde fakat tükendiği için şu anda ikinci eli bu fiyattan satılıyor.
  • Reşat Üzmen'den 'Bozkır İmparatorluğu' ismiyle çıkan çevirisi de gayet iyi.Ben de Halil İnalcık çevirisi yok ama fiyatına rağmen diğeri alınabilir, 40 lira civarında olması lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cihangir1224 -- 8 Haziran 2017; 19:19:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cihangir1224

Reşat Üzmen'den 'Bozkır İmparatorluğu' ismiyle çıkan çevirisi de gayet iyi.Ben de Halil İnalcık çevirisi yok ama fiyatına rağmen diğeri alınabilir, 40 lira civarında olması lazım.

Nasıl kitap hocam ben Stepleri getirtiyorum şuan.
    Stepler İmparatorluğu ile Bozkır İmparatorluğu aynı eserler ve müellifi Rene Grousset.Birisinin mütercimi Halil İnalcık ve TTK basımlı diğerinin mütercimi Reşat Üzmen ve Ötüken Neşriyat'dan. Reşat Üzmen'in çevirisi de iyi ama biraz pahalı olsa gerek, 40TL. Halil İnalcık çevirisinin ilk birkaç sayfasına baktım yine çevirisi iyi, okuyanların birçoğu da beğeniyor. Bu durumda denebilir ki her iki çeviri de gayet iyi, artık hangisinden okursan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cihangir1224 -- 8 Haziran 2017; 21:33:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cihangir1224

Stepler İmparatorluğu ile Bozkır İmparatorluğu aynı eserler ve müellifi Rene Grousset.Birisinin mütercimi Halil İnalcık ve TTK basımlı diğerinin mütercimi Reşat Üzmen ve Ötüken Neşriyat'dan. Reşat Üzmen'in çevirisi de iyi ama biraz pahalı olsa gerek, 40TL. Halil İnalcık çevirisinin ilk birkaç sayfasına baktım yine çevirisi iyi, okuyanların birçoğu da beğeniyor. Bu durumda denebilir ki her iki çeviri de gayet iyi, artık hangisinden okursan.

Bilgilendirme için teşekkürler.
  • Attila hakkında okuduğum kaliteli kitaplar şunlar ;
    1.Prof. Dr. Gyula Nemeth - Attila ve Hunlar, Kömen Yay.
    2.Prof. Dr. Şerif Baştav - Büyük Hun Kağanı Attila, Bilge Kültür Sanat Yay.
    3.Hüseyin Namık Orkun - Attila ve Oğulları
    4.Christopher Kelly - Attila, Hunlar ve Roma İmp Çöküşü, Alfa Yay.
    5.Yrd. Doç. Dr. Ali Ahmetbeyoğlu - Attila'nın Sarayı'nda Bir Romalı, Yeditepe Yay.
    6.John Man - Tanrının Kırbacı Attila, Yakamoz Yay.
    7.Marcel Brion - Attila, İleri Yay.

Cengiz han hakkında ;
    1.Prof. Dr. Nadir Devlet - Avrasya Fatihi Cengiz Han, Başlık Yayın Grubu
    2.Ali Bademci - Cengiz Han , Devleti - Nesli - Türklüğü, Yeditepe Yay.
    3.Prof. Dr. Rene Grousset - Cihan Fatihi Cengiz Han , Ötüken Yay.
    4.İhsan Dinç - Cengiz Han Hayatı, Yasaları, Savaşları , Kastaş Yay.
    5.Leo De Hartog - Dünya Fatihi Cengiz Han , Doğan Yay.
    6.Jean Paul Roux - Cengiz Han ve Moğol İmparatorluğu , Yapı Kredi Yay. Baskısı yok ama sahaflardan bulunabilir.
    7.Ahmet Temir - Moğolların Gizli Tarihine Göre Cengiz Han, Kültür Bakanlığı Yayınları baskı yok ama pdf bulunabilir.
    8.Zeki Velidi Togan – Cengiz Han , Ders Notu pdf var.
    9.Jack Weatherford - Cengiz Han ve Modern Dünyayı Anlamak , İnkilap Yay., Çok ilginç bir kitap.
    10.Harold Lamb - Cengiz Han, İlgi Yay.

Emir Timur Hakkında ;
    1.Şerefüddin Ali Yezdi - Emir Timur , Zafername , Selenge Yay.
    2.Sahibkıran Emir Timur , Muhammed Tarağay Bahadıroğlu- Timur'un Günlüğü, Tüzükat-ı Timur, İnsan Yay.
    3.A. Kara , Ömer İşbilir - Emir Timur ve Mirası Uluslararası Sempozyumu, Doğu Kütüphanesi
    4.Justin Marozzi - Timurlenk / İslam'ın Kılıcı, Cihan Fatihi , Yapı Kredi Yay.
    5.Hayrunnisa Alan - Timurlular/Bozkırdan Cennet Bahçesine 1360-1506, Ötüken Yay. Bu kitabın ilk 85 sayfası Timur hakkında ve Türkiyede bu alanda çalışan nadir hocalardan biridir.
    6.Timurlenk - Timur'un Prensipleri , İlgi Yayınları
    7.Beatrice Forbes Manz - Timurlenk / Bozkırların Son Göçebe Fatihi, Kitap Yayınevi,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uldız -- 9 Haziran 2017; 0:43:11 >

• Uldız U kullanıcısına yanıt
    Hocam ilaç gibi geldi de hepsi kalitelimidir, tebrik ederim bu arada bu konulari okumak pek zor iştir tahmin edersiniz ki.

Birkaçı haricinde en kaliteli ve akademik olan kitapları yazdım. Mesela john man'ın kitabı akademik değil ama bizzat Moğolistan'a giderek orada araştırmaları sonucu bu kitabını yazmıştı. İlginç olduğu için eklemek istedim. İyi okumalar.
  • Harikasınız. Teşekkürler.
  • Razer kullanıcısına yanıt
    Rica ederim , iyi okumalar :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.