Şimdi Ara

Athlon II mi Phenom II mi: L3 Önbelleğin Etkisi Nedir? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
281
Cevap
3
Favori
26.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: DEATH71

Min Fpslerde durum nasıl çok fark varmı athlon ile phenom arasında

Hocam Min. FPS'de Phenom II'ler öndedir arada fark oluyor, ama bu farka verilecek fiyat farkı değer mi orası sorun işte

Birde şöyle bir tablo buldum;

http://resim.donanimhaber.com/upfiles/575879/D81A4550AA324BE68900930EE14AD998.jpg

• quote:

Ben de çok merak ediyorum bunu.L3 min fps ye ne kadar etki ediyor acaba?
  • Şu konuda bir arkadaşımız inceleme yapmış; X4 620 ile.

Batman'de

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg
    9391, 157219, 28, 62, 59.732

http://forum.donanimhaber.com/m_34792219/tm.htm

Bir de bu test var;

http://www.bit-tech.net/hardware/cpus/2009/10/26/amd-athlon-ii-x4-620-cpu-review/6

Athlon II mi Phenom II mi: L3 Önbelleğin Etkisi Nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 23 Haziran 2010; 14:09:38 >

• Default çalışma frekansları dışında okadar da fark yokmuş. Gereksiz bir upgrade olurdu doğrusu. Bir de şu var, Black Edition olmalarına rağmen Phenom2'ler okadar çok OverClock olmuyor. Ben hiç Phenom2'yi 4.0 Ghz de kullanabilen birini görmedim yada göremedim. Çok akım çekiyor, çok ısınıyor ve pahalı. O anlamda Athlon2 x4'ten yukarısı ısraftır. Bulldozer çıkmadan Athlon2 x4 kafidir. Bu bilgilendirici konu için teşekkürler...
  • quote:

evet çok fark var, zaten bu işlemcinin kötü tarafıda bu. bu işlemci ilk çıktığı zaman bu forumda tartışılmıştı ve bir site min fps average fps maximum fps testi yapmıştı ve işlemciye yüklenen oyunlarda min fps de athlon kötü performans sergilemişti.
    eğerki bütçeniz kısıtlıysa gider alırsınız uygun fiyatlı işlemci tamam doğrudur, ama mükemmel işlemciymiş gibi göstermekten vazgeçin artık şunu.

benchmark testleri sizi aldatmasın. Bakın gta 4 gibi işlemciye çok yüklenen bir oyundan örnek vereyim.
    oyunun benchmark ını yapıyorsun, benchmark motorsikletli adamların çatışma sahnesi(hava yağmurlu değil, patlama sahnesi yok), herneyse sonuç çıkıyor 50 60 fps.. ooo diyorsun mükemmel sonuç bu oyunu çatır çatır oynarım.
    ondan sonra oyuna giriyorsun oyunda bir yağmur yağıyor fps düşüyor 15 20ye eeee ne oldu ? oyun takılıyor.. veya oyunda yine düz yolda giderken 50 fps alıyorsun sonra bir patlama sahnesi oluyor fps düşüyor 20 ye yine oyun takılıyor.. ama sağlam bir işlemci olsa patlama sahnesinde fps 50 den 35 e düşse belki yine hissedersin ama en azından takılıyor demessin.

özet olarak benchmark sonuçlarına bakıp aldanmayın. eğerki sağlam bir pc kuracaksanız sakın athlon ile phenom arasında önemli fark yoktur ben işlemciyi athlon alıp işlemciden tasarruf ettiğim parayla ekran kartına yatırım yapayım diye düşünmeyin.

@LEON-X

verdiğiniz sonuca bu işlerden anlamayan bilgisayar kullanıcıları bakıp yanılıyorlar, verdiğiniz tablonun üstündeki tabloyu insanlara özetlersek daha yararlı olur. çünkü athlon II x4 620 mimari olarak kötü bir işlemci o işlemcide l3 cache açılsa ne olur açılmasa ne olur.

Athlon II X4 620 3.5GHz ye overclock lu halde min 18 fps alırken yani bariz bir şekilde oyunu kasarken,
    Phenom II X2 550 BE 3.1Ghz hızında 2 çekirdekli overclocksuz phenom işlemci bile daha düşük saat hızına rağmen min 25 fps almış.

tekrar ediyorum:
    eğerki sağlam bir pc kuracaksanız sakın athlon ile phenom arasında önemli fark yoktur ben işlemciyi athlon alıp işlemciden tasarruf ettiğim parayla ekran kartına yatırım yapayım diye düşünmeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi n1gh7m4r3 -- 24 Haziran 2010; 16:51:20 >

• @n1gh7m4r3

Sizin bu yazdıklarınızdan da Athlon işlemciler ile oyun oynanmaz diye bir anlam çıkıyor, X4 serisi ile sorunsuz oyun oynayan insanlar var.

Kıstılı bir bütçe için Phenom II X4 yerine, Athlon II X4 almak çok daha iyidir, burada Phenom II X4 kötü ya da alınmamalı denmiyor, bunu tartışmıyoruz zaten.

Phenom II X2 ise zaten bu saatten sonra alınmaz, Quad isteyen bir oyun da, madem 2 çekirdek yetecek o zaman 4 çekirdek alanlar neden alıyor bunu sormak lazım...

Oyun pc'si düşünen kişi işlemciden ziyade ekran kartına yatırım yapmalıdır, Sempron alın kullanın demiyoruz, belirli çözünürlükler de işlemcinin etkisi zaten olmuyor, ekran kartı ile iş yürüyor o zaman 500$'lık işlemci alsan ne olacak yani...

18 fps ile 25 fps arasındaki 7 fps'lik fark çok anlaşılır bir farktır çok haklısınız bu konuda.

Athlon II X4 serisi gayet iyi bir seridir...

2 gün önce P.II X4 925'li kasa kurdum, bende şuanda, stok fan ile boşta 50 derecede ve 3500rpm ile dönüyor bu fan, boşuna 125w TDP'li işlemci alınmaz, bugün gidip alıp, az önce montajladığım 50 TL'lik bir AKASA fan alıp taktım, 1900rpm'de dönüyor ısı değeri 35-40 dereceye düştü, yani Athlon II olsa bu bu kadar sıkıntı yapmayacaktı emin ol, 95w TDP değerine sahip sonuçta.

P.II alınca bir de soğutucu almayı unutmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 24 Haziran 2010; 18:11:27 >

• quote:

madem 2 çekirdek yetecek o zaman 4 çekirdek alanlar neden alıyor bunu sormak lazım...
    Bilmem sana sormak lazım Phenom 2 olması sayesinde x2 çekirdek de olsa athlon 2 x4 kadar performans verebiliyor 555be. Bunda yüksek çekirdek hızının da faydası var elbette.
    quote:

P.II X4 925, stok fan ile boşta 50 derecede ve 3500rpm ile dönüyor bu fan
    Bios'ta ayarını mı yapmadınız, kasada soğutma namına başka fan mı yok? Soğutucu bloğu ısı borulu olan yeni tip ise nasıl ve neden böyle çalıştığına cevap veremem ancak eski tip ise hiç ses çıkarmıyor ufak fanıyla.

• Neden programlarda Athlon daha üstün?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Urusai -- 11 Temmuz 2010; 3:09:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Graveth

Neden programlarda Athlon daha üstün?

Ben inanmıyorum şahsen, "fazla para harcamaksa canının istediği phenom al" diyecek kadar aradaki farkı yok sayanlar var. Sanki kendilerine athlon al diyen oldu da illa kendi yaptıkları en doğrusu demeye çalışıyorlar. Ben de x3 435 kullanıyorum ama en süperdir x3 720be kadar iyi işlemcidir diye atıp tutmuyorum, yalan çünkü. Denedim biliyorum. Bariz aklı karışıyor işlemcinin fazla yüklenince.
  • Eline sağlık hocam.İnceleme güzel olmuş.

Athlon işlemciler oyunlar için gayet yeterli.
    Anlamayanlar sallarlar.

Edit:Zaten oyunlar için mühim olan ekran kartının güçlü olmasıdır.

Aşşağıda link verdim,oradanda işlemci kıyaslamalarına bakabilirsiniz:

http://www.anandtech.com/bench/Product/105?vs=102

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-19232E7C9 -- 11 Temmuz 2010; 21:32:41 >
  • Multimedya işlerinde arada pek fark yok ama oyunlarda bu fark tercih değiştirilebilecek kadar fazla.
  • Yorumlara katılıyorum, kesinlikle günümüz mevcut gelişmelerine istinaden aradaki fark verilen paraya değmiyor, kesinlikle iyi bir ekran kartı, + Athlon II mantıklı olacaktır..

aslında bu fark şuan yazılım ayağının teknolojik gelişime ayak uyduramamasından kayankalnıyor, o programların kaç tanesi L3 ön belleği verimli kullanacak şekilde yazılmış, oyunların kaçı L3 önbelleği en iyi şekilde kullanabilecek şekilde uygun yazılmış..? Buda madalyonun diğer yüzü, yani bu yönüylede saat hızı eşitliği L3 - L2 yazılım eşitsizliği adına Phenom II ler aleyhine bir durum söz konusu...
  • Yani arkadaşlar ufak tefek farklar oluyor olur da, herşey f/p değil sonuçta ancak aramızda çoğu arkadaşımız öğrenci zar zor bir şeyleri biriktirip sistem toplayıp almaya çalışıyor, yani gereksiz yere de testlerde görülebilecek farklar için para ödememeleri gerekiyor diye düşünüp bu tür bir konu açtım...

Atıyorum P.II %10 hızlı olsa ne olacak Athlon II'den ben kullanımda bu farkı hissetmedikten sonra neden 100-150 TL daha verip alıyım o parayı başka bir ürüne veririm.

Athlon X4 alan kişi çok şey kaybetmiyor yani, ayrıca düşük TDP ile de daha rahat çalışma imkanı buluyorlar.

Olayın mantığı gayet basit, burada iki farklı mimarinin Athlon & Phenom 'un X4 işlemcisinin ikisininde saat hızının eşitlenip sadece L3 farkının ortya konulmasıdır, asla P.II X4 965 ya da X işlemcisinin performansı düşüktür vs. gibi bir şey söylenmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 16 Temmuz 2010; 12:43:32 >
  • Sayın LEON-X

bende Athlon II X4 taraftarıyım hatta kendime bir sistem çıkardım sizce nasıldır ?

ASUS
    M4A87TD/USB3 AMD 870/SB850 AM3 DDR3 1600MHz Anakart

SAMSUNG
    500GB 16MB SATA2 7200RPM HARDDISK

SAMSUNG
    SH-S223C 22X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI

HIS
    HD5770 GDDR5 1GB 128Bit ATI DX11 Ekran Kartı

XILENCE
    XILENCE XP500 500W 120MM FAN PSU REDWİNG SERİSİ R3

ASUS
    VENTO TA-M11 MidT ATX Siyah Kasa

KINGSTON
    2 Gb DDR3 1333MHz CL9 Tek Modül Ram (KVR1333D3N9/2G) (Daha sonra 2gb daha alınıcak)

benim sorum ise iki işlemci arasındaki fark aralarındaki performans verimi nası olur ?

AMD
    Athlon II X4 640 AM3 3.0GHz 2MB Cache 45nm İşlemci

AMD
    Athlon II X4 635 AM3 2.9GHz 2MB Cache 45nm İşlemci
  • @Heru

Sistem gayet iyi görünüyor, ayrıca görüş almak için buraya da konu açabilirsiniz; http://forum.donanimhaber.com/forumid_475/tt.htm

Vatan'dan topladınız sanırım parçalar gayet güzel

X4 630/635 arasında ise 100mhz'lik bir fark vardır, o da çok etki etmez performansa hatta anlaşılmaz bile, sonuç olarak iki işlemciye de bir miktar hız aşırtma yaparak 3.2ghz'e kadar rahatlıkla çekebilirsiniz, soğutucu alırsanız biraz daha bu değerin üzerine çıkarsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 19 Temmuz 2010; 12:25:46 >
  • Sayın LEON-X

evet parçaları vatandan alıcam :)

ayrıca konuyu baştan sonra okudum bende bi sistemimi gösteriyim görüş alıyım dedim aklımda ? vardı sayenizde oda kalmadı çok saolun güzel bi konu..

ayrıca 635 alıyorum onun fiyatı daha uygun :) diğer 640 ile arasında büyük bi fark olmaz sanırım :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Heru -- 19 Temmuz 2010; 12:30:55 >
  • @Heru

Mesajınızı silmişsiniz sanırım

X4 640 3.0ghz 2mb --- 243 TL
    X4 635 2.9ghz 2mb --- 201 TL

Vatan fiyatları X6 taksitli, 100mhz için 40 TL fark ödenmez
  • İmla hatası yapmıstım onda :)

ayrıca çok teşekürler..
  • Rica ederim
  • Son 1 soru daha :D

bu sisteme onericeğiniz vatandan bi soğutucu varmı ? :)
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.