Şimdi Ara

Ateistlerin Tanrı Mantığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
1.094
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Birçok ateist Tanrıyı kutsal metinlerdeki cezalarından veya yeryüzündeki kötülüklerden eleştiriyor fakat bunun mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Bence Tanrı varsa istediğini yapar. Yapamayacaksa ona neden Tanrı diyelim? Çatır çatır yakabilir, kulluk etmemizi de isteyebilir, kötülüklere müsaade de edebilir. Ha bunun üzerine "tamam bunu bizde kabul ediyoruz ama kutsal metinlerde Tanrı merhametli olduğu söyleniyor onunla çelişmesinden karşı çıkıyoruz." diyenlerde var. Ancak merhametli olmak bizim nazarımızda tanımlanan birşey yani sıfatlarda bir yaratım. Onun nazarında böyle birşey yok. Tüm bu yakıştırmalar onun yüceliğini anlatmak için. Hem zalim hem en yüce olunmaz. Biz kötülüğü yüce görmeyiz çünkü. Fakat merhametli yüce olunur. Bu yüzdende Tanrıya merhametli deriz. Kutsal metinlerde bizim nazarımızda bakar. Fakat aslında Tanrı yapıp etmelerinden ne zalim olur ne merhametli olur. Onun yapıp etmelerine birşey eklenmez, eklenmemeli.

Dipnot: Deist değilim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FF1B88FA0 -- 14 Ekim 2017; 18:12:17 >

• Sen Ateistleri boşver kardeşim bu arada uydurma Tanrı kelimesini kullanmayın Tanrı kelimesinin yerine şanı büyük ve herşeyden haberdar hepimizin, tüm canlıların ve kainatın yaratıcısı ALLAH kelimesini kullanmanız hepimiz için daha hayırlıdır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sırf bir çelişki olmasın diye diye, tanrıyı da evrimleştirdiğinizi düşünüyorum.
    Eskiden tanrılar bir çeşit heykeldiler, sonra birileri onları kırıp tanrıyı görünmez, duyulmaz, bilinmez yaptı. Daha sonra çelişkiler yine devam etti bu sefer zamandan ve mekandan da münezzeh oldu. Şimdi de artık kavramlar sadece bize özgü şeyler olmaya başladı, allah bilir daha neler göreceğiz İleride tanrı üzerinde felsefe yaparken "bizim düşüncemiz insan düşüncesidir, onun katında bu kavramlar yoktur" derlerse şaşmayın.
    Unutmayın, böyle yaparak sorularda evrimleşir.
  • Prof.Celal Şengör kullanıcısına yanıt
    Hocam fikirlerde gelişir veya değişir bence bu insanlık adına iyi birşey buna sevinmeliyiz. Ayrıca ben sorgulamaya başladığımdan beri hep böyle bir Tanrı fikrinin mantıklı olduğuna inandım. Haksızmıyım? Biz sıfatları birşeylere kıyasla tanımlarız. Mesela herşeyden önce o vardı. Onunla birlikte hiçbirşey yoktu. Merhametten bahsedebilirmiydik? Tanrı mutlak olandır. Herhangi bişey ne eklenmeli ne çıkarılmalı.

"bizim düşüncemiz insan düşüncesidir, onun katında bu kavramlar yoktur" ben zaten yukarıda binevi farklı biçimde bunu ifade ettim. Kavram dediğin şeyin içi zihnimizdeki olguların tasarımıdır. Yani bizim tecavüzcüye kötü dememizi zorunlu kılan birşey varmı ki? O olguyu sonuçta biz öyle çözümlemişiz bizim tasarımımız tüm bu tanımlar.

Onun tanımlara ihtiyacı varmı? O tanımlar mı ki? Mesela herşeyi işiten deriz herşeyi gören deriz ama bunu söylerken kastettiğimiz şey düz bi anlam değildir burada mecaz vardır. Çünkü bilirizki o bizim gibi değildir, olmamalıdır. Anlatmak istediğimiz şey sadece her konuda hakim olduğudur fakat bunu bulunduğumuz düzeydeki bilinçle işaret ederiz. Fakat bu diğer bir düzeyi tam olarak karşılamaz. Anlatabildimmi bilmiyorum ama Tanrının varlığını tartışmıyorum. Sadece olması gereken doğru bi Tanrı tasviri yapmaya çalışıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FF1B88FA0 -- 15 Ekim 2017; 1:2:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ukba Yolcusu

Sen Ateistleri boşver kardeşim bu arada uydurma Tanrı kelimesini kullanmayın Tanrı kelimesinin yerine şanı büyük ve herşeyden haberdar hepimizin, tüm canlıların ve kainatın yaratıcısı ALLAH kelimesini kullanmanız hepimiz için daha hayırlıdır

Tanrı kelimesi uydurma değil Türkçedir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

quote:

Sen Ateistleri boşver kardeşim bu arada uydurma Tanrı kelimesini kullanmayın Tanrı kelimesinin yerine şanı büyük ve herşeyden haberdar hepimizin, tüm canlıların ve kainatın yaratıcısı ALLAH kelimesini kullanmanız hepimiz için daha hayırlıdır

Türkçe olduğunu bende biliyorum ama ALLAH kelimesini kullanmaktan niye çekiniyor ve korkuyorsun ?

• Ukba Yolcusu kullanıcısına yanıt
    Allah sadece Arapça mı biliyor hocam? Tanrı diyen olabilir, God diyen olabilir, fransızca söyleyen olabilir... Şekilcilikten çok önemli olan mana değil midir? Kuranın Arapçası varken neden Türkçesini okuyorsun, kuranin ana diliyle okumaktan çekiniyor musun desek mantıksız olmaz mı? Yaratıcıya kendi dilinden seslenmek kabul edilebilir olmalı.

• Tanrı Misafiri kullanıcısına yanıt
    Konuyu çok saptırdınız da şunu bilmeyen kalmadı herhalde: Allah özel isim Tanrı ise yaratıcı demektir. Tanrı Allahın tercümesi değil ilahın tercümesidir.
  • quote:

quote:

quote:

Türkçe olduğunu bende biliyorum ama ALLAH kelimesini kullanmaktan niye çekiniyor ve korkuyorsun ?

Al ilah

• quote:

yeni hesap kurtarmaz seni tepecikli

• Boreman Lames kullanıcısına yanıt

İlginç

Ukba yolcusu cevabını geciktirme

• Ulan google ı kullanmakdan dahi acizsiniz.

Allah Kelimesi ile Tanrı Kelimesi Arasındaki Fark

"Allah" kelimesi yerine "Tanrı" kelimesi kullanılabilir mi?

“O öyle Allah’dır ki, O’ndan başka ilâh yoktur! Gaybı ve şehâdeti (gizli olanı ve görüneni) hakkıyla bilendir. O, Rahmân (bütün mahlûkata rahmet eden)dir, Rahîm (mü’minlere çok merhamet eden)dir.” (Haşr, 22)

Allah; bu kainatı yaratan ve tek olan Zat’ın ismidir.

Tanrı; insanların “olağanüstü güç sahibi yaratıcı ve yönetici” olduğuna inandıkları varlık ya da varlıklara verdikleri genel isim olmuştur. Türkçe’de Tanrı olan bu kelime, Arapça’da ilah olarak geçmektedir.

Tanrı ve tanrıça kelimeleri tarih boyunca neredeyse her çeşit varlığa verilmiş cins isim olan kelimelerdir. İnsanlar kendilerine; her biri ölümlü olan kadın-erkek, insan-hayvan vs. tanrılar edinmiştir. Yani tanrı çoğulcu bir anlayışın ürünüdür. Bu kullanım açısından bakıldığında “Tanrı” kelimesi “Allah” kelimesi ile hiç bir şekilde örtüşmez. Ve “Allah” kelimesi yerine “Tanrı” kelimesinin kullanılması uygun olmaz. NitekimAllah (cc) birdir, sonsuzdur, yaratılmış olan her şeyden ve herkesten üstündür, hiç bir şekilde yarattıklarına benzemez.

Tanrı kelimesi “her şeyden üstün olan yaratıcı ve yönetici” manasıyla kabul edildiğinde ise; Allah, varlığı gerçek ve kesin olan tek Tanrı’nın özel ismidir.

• Boreman Lames kullanıcısına yanıt
    Peki bu insanın tepecikli olduğuna dair bir kanıtınız var mı ? Ben pek kanıt göremedim gibi ?

• quote:

quote:

quote:

Arapça olduğu için ve teist olmadığım için. Dine dayatılan ideoloji ve kültür olarak bakıyorum. Yani siyasiler ve dinciler (dindar olmayıp öyleymiş gibi davranan yolsuzlar) nezdinde ideoloji toplum nezdinde kültür. Dolayısıyla Arap kültürü dayatmasına ve yine ideoloji dayatmasına kıl oluyorum. Çekinmek değil yani. Kimden çekineceğim ki?

Allah sözcüğü ne kadar uydurmaysa tanrı sözcüğü de o kadar uydurmadır. Aksi halde her sözcük, her dil uydurmadır. Kendi dilinizi "uydurma" diyerek aşağılamayın, Arap kültürünü benimseyeceğim diye kendi kültürünüzü ezmeyin. Yozlaşırsınız. İyi forumlar.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Arapça olduğu için ve teist olmadığım için. Dine dayatılan ideoloji ve kültür olarak bakıyorum. Yani siyasiler ve dinciler (dindar olmayıp öyleymiş gibi davranan yolsuzlar) nezdinde ideoloji toplum nezdinde kültür. Dolayısıyla Arap kültürü dayatmasına ve yine ideoloji dayatmasına kıl oluyorum. Çekinmek değil yani. Kimden çekineceğim ki?

Allah sözcüğü ne kadar uydurmaysa tanrı sözcüğü de o kadar uydurmadır. Aksi halde her sözcük, her dil uydurmadır. Kendi dilinizi "uydurma" diyerek aşağılamayın, Arap kültürünü benimseyeceğim diye kendi kültürünüzü ezmeyin. Yozlaşırsınız. İyi forumlar.

İslam için yozlaşmayı göze almışlar yazılarından belli bir çoğunun

• quote:

Orijinalden alıntı: WILDBOYS

quote:

quote:

quote:

quote:

İslam için yozlaşmayı göze almışlar yazılarından belli bir çoğunun

Yozlaşma aslında bireyin farkındalığının olmayışıyla gerçekleşiyor. Birey bunun farkında olmadığı için bilmiyor ancak dışarıdan başka bir gözlemci farklı ya da objektif bir bakış açısıyla bunun farkına varabiliyor. Adam mesela tanrı ifadesi için "dinimizce çok uygun değil" ya da "tanrı çok genel bir tanımı barındırıyor ve buradan kastedilenin hangi dinin tanrısı olduğu belirsiz" veya "Hıristiyanlar da tanrı diyor, kavram karmaşası oluyor" gibi gerekçeler sunsa peki der geçerim ama adam gitti tanrı sözcüğüne uydurma dedi. Orada cevap yazmam gerektiğini hissettim.

Tabi biz yozlaşma derken kültürel yozlaşmayı kastediyoruz. Yoksa prensiplerini, ahlakını bir kenara bırakıp çıkarı için bilerek ve isteyerek değişen insanları kastetmiyoruz, o apayrı konu. Karışıklık olmasın, tartışma alakasız yerlere kaymasın diye yazmak istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 15 Ekim 2017; 12:23:26 >

• tanrı...tanri.... sözü tengri den devşirme olarak uydurmadır.

.........................

konu bakımından ateizmin ilah bakışı ister istemez genesis denen haldir. yani cinsiyetçi ve kadın eril ilişkisini yücelten bir tavırdır. varlığının gerekçesi bir ilişkinin sonucudur;

ki o öyle bir ilişkidir de içresine ilahi bir varyasyonu almaz. materyalist mekanik bir sonuçtur.

yani ateizmin ilahı görünüşte sex ve onun sonuçları gibi duruyor. zaten dinin aile hayatına merak da burdan kaynaklı. inanmadıkları ve bilmedikleri bir şeyi inanmak zorunda kalıp yaşadıkları gerçeğe nazaran sav olarak ileri sürüp kendi gerçeklerini atiye öteleme amacı mevcut.

ateizm aslında anlatıldığı şekilde ise ölü doğmuş bir kavram olarak insanların cinsi istekleri devam ettiği sürece taraftar kazanan bir yapı. yoksa varlığın açıklanmasında insandan gayri bir yapının zorunluluğu aşikar.

...............

ilahi kudretin varlığı ile insanın o teala vardır demesi arasında farklar vardır. kurulabilecek nitelikteki kainat modellerinin en az birinde ilahi kudret varsa da yoktur. bunu daha önce yazmıştık. yani onun teala varlığı insana bir teklif değildir.

bu konunun gerekçelerini de yazmıştım.

...........................

ateizm ve ilahı mevcut kalbi boşluklardan menfaatlenen açıkça sexsi ve onun yan ürünlerini ilah olarak kabul etmek zorunda kalan bir yapıdır. bu anlayışa sahip olanın ilah ve rasul veya melek hakkında atıp tutmasına şaşırmıyorum. zaten benim amacım ateizmi hedef almak değil. islam başlığında yaşanan ateizm öğretisi ki bu durum da daha önceden yazılmıştı.

..................

son bir şeye daha dikkat etmek lazım. gerçekten ateist arguman denen şeyler dinsel veri tabanından farksız aynı rengin laciverdine döndü diyebilirim. tezleri biraz değiştirmek lazım. belki hakikatten inananı vardır.

...................

en son olarak da şunu söylemek lazım. düşünmek bir disiplin işidir. bu işi gerçekten yapabilmek engin bir birikim ve tecrübe ister.

rasulun aleyhisselam hayatı konusunda bir kısım beyanlar var. şimdi adam diyor ki ben bunların yoluna inanmıyorum sözüne inanmıyorum hatta davam olsa şahit bile çağırmam.

sonra da işte A evliyası şöyle demiş Tırmizi şöyle böyle. düşünmek toplam disiplinde hukuki bir şart aramaz aslında ancak arıyor diye düşünürsek, kendinizin haline şahit bile etmediğiniz zira sözü anlamsız ve yanıltıcı ve hatta yalan olanı başka bir meselede delil kabul etmek mantıksızdır.

ateist olarak islam dinini eleştirmek mümkün değildir. bunu da yazmıştık aslında.

dediğim gibi aynı rengin morcivendine benzedi sonunda.

• quote:

Orijinalden alıntı: Chepni21

Peki bu insanın tepecikli olduğuna dair bir kanıtınız var mı ? Ben pek kanıt göremedim gibi ?

Kardeş boşverin bu kendilerini dedektif zanneden arkadaşları arkadaşların hiçbir kanıtı yok ama bana ısrarla Tepecikli diyorlar benim merak ettiğim bu Tepecikli forumda baya bir fenomen olmuş

• Tanri varsa insanlarla iletisime gecmemeli.

Ancak tum tanri inanclarinda tanri bir sekilde insanlarla iletisime gecip kendini tanitmak zorunda kaliyor.

Eger tanri bu taninmaya ihtiyac duyuyorsa tanri olamaz. Insanlari yaratmaya ihtiyac duyuyorsa tanri olamaz. Sonuc olarak ihtiyac duyanlat tanri olamaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jeopol kullanıcısına yanıt
    Neden geçmemeli? Tanrının yapabilecekleri arasında belli bi sınırlar varmı ki? Olmalı mı? İhtiyaç duyan bi tanrı tabiki olamaz ama herşeyi irade edebilir. Yapabileceklerinin bi sınırlaması olmamalı. Dolayısıyla tanınmayıda irade edebilir, insanları yaratmayıda irade edebilir, herkesi yakmayıda irade edebilir. Tanrının iradesinde insanlar gibi bi sebep yoktur sadece ol der ve olur. O herşeyden bağımsız olandır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FF1B88FA0 -- 15 Ekim 2017; 17:24:13 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.