Şimdi Ara

silinsin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
91
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • silinsin
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7D9C65EA5 -- 30 Aralık 2023; 8:58:9 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı > • neden cımbızlıyorsun? Atatürk, bu yazının başında Wells adında bir tarihçinin düşüncelerini okuduğunu belirtiyor ve onlardan bahsediyor. hadi kafasını koymadın, bari geri kalanını koysaydın. keza geri kalanında:


  "Türkiye’ye musallat olmamak şartıyla, hilâfetçileri ve Panislâmizm taraftarlarını memnun etmek için, bu tasavvur ve tahayyül bir dereceye kadar bizde de tasvir edilmişti.


  Ortaya atılan görüş şuydu: Avrupa’da, Asya’da, Afrika’da ve diğer kıt’alarda yaşayan Müslüman toplumları, gelecekte herhangi bir gün kendi irade ve arzularını kullanacak bir güç ve özgürlüğe kavuşurlar ve o zaman lüzumlu ve yararlı görürlerse, çağın gereklerine uygun birtakım uyuşma ve birleşme noktaları bulabilirler.


  Şüphesiz, her devletin, her toplumun biribirinden karşılayabileceği ihtiyaçları vardır. Karşılıklı çıkarları olacaktır.


  Tasarlanan bu bağımsız İslâm devletlerinin yetkili temsilcileri bir araya gelip bir kongre yaparlar ve «falan ve filân İslâm devletleri arasında şu veya bu ilişkiler kurulmuştur.


  Bu ortak ilişkileri korumak ve bu ilişkilerin gerektirdiği şartlar içinde birlikte hareket sağlamak için, bütün İslâm devletlerinin temsilcilerinden kurulu bir meclis oluşturulacaktır.  Birleşmiş olan İslâm devletleri bu meclisin başkanı tarafından temsil edilecektir» derlerse ve isterlerse, işte o zaman, o «birleşik İslâm devletine hilâfet ve ortak meclisin başkanlığına seçilecek zata da halife ünvanını verirler.  Yoksa, herhangi bir İslâm devletinin, bir kişiye bütün İslâm dünyasının işlerini yönetme ve yürütme yetkisini vermesi akıl ve mantığın hiçbir zaman kabul edemeyeceği bir durumdur."


  Yani Atatürk burada gelecek hakkında yorumlamasın paylaşmış. bizim kafirler ve müslüman görünümlü zındıklar ise kesip biçme derdinde.

 • pskillercheto kullanıcısına yanıt

  ben orada tek dünya devleti hakkındaki yorumundan bahsettim. tabi ki cımbızlayacağım. çünkü biraz uzun. tek dünya devleti hakkındaki yorumunun olduğu paragrafı koymam gayet normal. sonuç olarak bunları demiş mi? demiş. farklı bir anlam çıkıyor mu söylediklerinden? hayır. bende katılıyorum ayrıca düşünceleri mantıklı.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.