Şimdi Ara

Atatürk Havalimanı üzerinde drone uçuran vatandaşa 10 ay hapis (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
952
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • 5 yıl ertelendi ne demek bu adam ceza almayacak mı şimdi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Project Scorpio

5 yıl ertelendi ne demek bu adam ceza almayacak mı şimdi?

5 Yıl içerisinde aynı suçu tekrar işlerse cezayı yatar anlamına gelir o ifade. 5 yılın 1 veya 2 yılı da her hafta karakola imza vermesi zorunlu oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Project Scorpio

5 yıl ertelendi ne demek bu adam ceza almayacak mı şimdi?

5 yıl içinde herhangi bir yeni suç işlerse 10 ay hükmü kesinleşir demek. Kısaca bu zamanda hapse girmek için epey uğraşmak gerek.
  • Erteleme nedir ya? Desene yatmayacak...

• Kararın bende arkadaşlar gibi yerinde olduğunu düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: michael01

sanığa 1 yıl hapis cezası verdi. Manukyan'ın cezasını iyi halden 10 aya indiren mahkeme, bu cezayı da 5 yıl süre ile erteledi.
    İyi halden ceza indirimine hastayım.Adam öldürmede var mı böyle bir şey acaba. İyi halden daha önce adam öldürmedi ilk defa yaptı 40 yıl cezayı 20 ye düşürelim.

Atatürk Havalimanı üzerinde drone uçuran vatandaşa 10 ay hapis
  • Yorumlara katılsam da cezanın haksız olabileceğini düşünüyorum. Arkadaşın drone u nerede uçurduğunun önem arzettiği bir durumdayız. Uçuşa yasak alan demişler ancak ihaları içeren bir uçuşa yasak alan oluşturan detaylı bir kanun ülkemizde yok. Bu arkadaş drone unu 75m altında ve havaalanının belli yerlerinde uçurduysa ceza almaması gerekirdi.
    Örnek vermek gerekirse pistin 100m yakınları, 75 m üstü irtifa, temel iniş güzergahları üzerinde uçma vs.
    Yine de bir suç unsuru var diyebiliriz çünkü aldığı drone kayıtlı da olsa uçuş izni alması gerekirdi. Bu konuda da verilecek ceza ya para cezası olmalı ya da ehliyetinin geçici lisans iptali olmalıydı. 10 ay hapis cezası gerçekten büyük bir karar.

Karşı çıkacak arkadaşlar için de belirteyim yukarı da yazdığım gibi alanlarda uçurması dahilinde (Pist yakını vs.), verilecek cezanın idari para cezası + ehliyetin uzun süreli iptali (5 yıl) + 1 yıla kadar hapis cezası olması mümkündü. Ceza alan insanı yermek kolay savunmak zordur. Arkadaşın haklı olma ihtimali bence yüksek. Hele ki alt mahkemenin kararının beraat olması bu tezimin olasılığını yükseltiyor ;)

• Karar kesinlikle doğru. Yaptığı doğru değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Manukyana bak sen be.

İlginç olan nokta şu: 1 yıl hapis cezası veriyor, iyi halden 10 aya indiriyor, hadi eyw.

Cezayı 5 yıl erteliyor.

Bu neyin kafası? Nasıl bir adalet sistemi nedir yani bu? Böyle boş beleş bir adalet sistemi olamaz ya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V4LKyR -- 1 Haziran 2017; 11:34:16 >
  • Drone'nun videosunu merak edenlere :
    http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/241300/ataturk-havalimani-uzerinde-drone-ucurmak

Bayağı bayağı uçakların inişe geçtiği deniz tarafında uçaklara çok yakın bir şekilde uçurmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tarkolar

Yorumlara katılsam da cezanın haksız olabileceğini düşünüyorum. Arkadaşın drone u nerede uçurduğunun önem arzettiği bir durumdayız. Uçuşa yasak alan demişler ancak ihaları içeren bir uçuşa yasak alan oluşturan detaylı bir kanun ülkemizde yok. Bu arkadaş drone unu 75m altında ve havaalanının belli yerlerinde uçurduysa ceza almaması gerekirdi.
    Örnek vermek gerekirse pistin 100m yakınları, 75 m üstü irtifa, temel iniş güzergahları üzerinde uçma vs.
    Yine de bir suç unsuru var diyebiliriz çünkü aldığı drone kayıtlı da olsa uçuş izni alması gerekirdi. Bu konuda da verilecek ceza ya para cezası olmalı ya da ehliyetinin geçici lisans iptali olmalıydı. 10 ay hapis cezası gerçekten büyük bir karar.

Karşı çıkacak arkadaşlar için de belirteyim yukarı da yazdığım gibi alanlarda uçurması dahilinde (Pist yakını vs.), verilecek cezanın idari para cezası + ehliyetin uzun süreli iptali (5 yıl) + 1 yıla kadar hapis cezası olması mümkündü. Ceza alan insanı yermek kolay savunmak zordur. Arkadaşın haklı olma ihtimali bence yüksek. Hele ki alt mahkemenin kararının beraat olması bu tezimin olasılığını yükseltiyor ;)

SHGM sitesine girip bakınız bakalım var mı yok mu? Benim de Phantom 4 drone'm var ama SHGM sitesindeki mevzuata ve talimatlara uygun olarak uçuruyorum. Size ülkemizdeki geçerli olan mevzuattan sadece bir madde söylüyorum. Havaalanındaki en yakın piste 9 Km mesafe yarıçapında uçuş yapamazsınız! Yeterince açık sanırım. Lütfen bilip bilmeden yorum yapmayınız.

• Kesinlikle doğru bir karar olduğu düşüncesindeyim.Güvenlik zaafiyetinin yaşanmasına yol açabilir
  • doğru karar
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.