Şimdi Ara

Asustor Nas Kullanıcıları (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
255
Cevap
22
Favori
12.016
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba. Nas cihaz almayı düşünüyorum. M-itx ile xpenology mi kursam diye düşünürken bu cihazlar aklımı karıştırıyor. Merhaba diskli bir cihaz düşünüyorum. Ana amaç yaptığım işleri (fotoğraf ve video) yedeklemek. Ancak video arşivide yapıyorum. Bu cihazlarda 4k videoları playera aktarma konusunda sorun yaşar mıyım? Hangisini önerirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yimust kullanıcısına yanıt
    4k video paylaşımı konusunda bir problem yaşamazsınız nas tarafında ancak ağ yapınız kablosuz ise minimum ac bandında, kabloda ise cat6 olmalı.

M-itx mi nas mı konusu tamamen tercihe bağlı. Eğer ben uğraşmayı seviyorum elimde bir kısım malzeme var mini bir pc kurup server olarak çalıştırır sürekli ilgilenir, bakarım derseniz tabi ki yapılabilir. Sonuçta bunlar da veri depolama için özelleştirilmiş mini pc'ler.

Hazır nas cihazların mini pc'lere göre bence artıları;
    - Güç sarfiyatları daha düşük
    - Sürekli bir güncelleme ve destek söz konusu
    - Daha kullanıcı dostu arayüz.

Kaç diskli bir cihaz düşündüğünüzü anlayamadım sanırım T9 kurbanı olmuşsunuz. :)
    Kur yükseldikten sonra piyasayı bilmiyorum rakamlar ne hale geldi ama öncesinde 4 yada 5 diskli bir nas bu disk sayısında mini pc'den daha pahalıya geliyordu maliyet açısından. Şu an ne aşamada bilgim yok açıkçası.

• onkal kullanıcısına yanıt
    Klavye yaktı beni :) 4 disk yeterli olacaktır. As 6004u nasılsın 2900tl gibi bir fiyata satılıyor şuan. M-itx ile iyi fiyat farkı var. Xpenology de synology yazılımı kullanıyor. Ama kullanmadığım için ileride ne sıkıntılar çıkartır bilmiyorum. İlgi ve bilginiz için teşekkürler.

Arşiv işi bela. Şahsi fikrim imkan çerçevesinde maksimum disk üzerinden gidin. Yani atıyorum 6disk olsun siz ihtiyacınız oldukça disk alır eklersiniz Raid kullanmayacaksanız disk eklemek gayet kolay önceki arşive dokunmadan çok rahat eklenebiliyor.
    M-itx ile itx yönünde olumlu bir fark var anladığım. Xpenology bilmiyorum ama synology'nin arayüzü de güzel bildiğim kadarıyla arkasında öyle bir destek varsa düşünülebilir.
    Bildiğiniz üzere synology çekirdek yazılımını açık tutuyor. Akşam pc ye xpenology yükledim. Çalışmayan özellik neredeyse yok. Mobil yazılımlar dahil güzel çalıştı. Bir m-itx macerası yaşayalım. Teşekkürler.

Hayırlı olsun diyelim o zaman. :)
  • selamlar
    asustor cihazınıza linux center yazılımı kuran kimse varmı
    adm ye göre avantajı varmı linuxa proğram kurulabiliyormu
    bilgisi olan paylaşırsa sevinirim
    synolog gayet güzel çalışıyor şahsi fikrim bende hem 1813+ birde 213j modeli var indirme yöneticisi gayet düzgün çalıyor ama 6202t asustor un ftp indirmeleri hala sorunlu ve dosyayı sonuna kadar indiriyor ve 100 e geldiği zaman hata yapıyor devam et dediğimde 0 dan indirmeye başlıyor synolog da ben böyle birşey görmedim kamera istasyonuda güzel çalışıyor 6202 de admin olarak giriş yaptığında canlı görüntü yü izleyemiyor extra birtane daha kullanıcı açtım onuda öyle izliyorum yani demek istdiğim synolog i daha stabil çalışıyor tabi 6202 bu iki özelliğini sevmiyorum diğer yönleri gayet güzel ama işte ben bu iki özelliği daha fazla kullandığım için benim için sorun oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: casusnet

synolog gayet güzel çalışıyor şahsi fikrim bende hem 1813+ birde 213j modeli var indirme yöneticisi gayet düzgün çalıyor ama 6202t asustor un ftp indirmeleri hala sorunlu ve dosyayı sonuna kadar indiriyor ve 100 e geldiği zaman hata yapıyor devam et dediğimde 0 dan indirmeye başlıyor synolog da ben böyle birşey görmedim kamera istasyonuda güzel çalışıyor 6202 de admin olarak giriş yaptığında canlı görüntü yü izleyemiyor extra birtane daha kullanıcı açtım onuda öyle izliyorum yani demek istdiğim synolog i daha stabil çalışıyor tabi 6202 bu iki özelliğini sevmiyorum diğer yönleri gayet güzel ama işte ben bu iki özelliği daha fazla kullandığım için benim için sorun oluyor.
    synologda indirme bitince seed edebiliyormusun?

• evet torrent dosyalarını seed edebiliyorsunuz
  • Merhaba arkadaşlar. Uzun bir mesaj olacak galiba. Zamanınız olduğunda sonuna kadar okuyup yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Geçtiğimiz yıl fotoğraf-video yedekleme ve media player amaçlı kullanmak üzere cihaz arayışındaydım. Yedekler için icloud depolama alanı, media player olarak da Apple Tv almayı düşünmüştüm. Evde 100mbit kablo internet var fakat TürksatKablo’nun verdiği modem/router/ap cihazı hem kapsama hem hız açısından yetersiz kalıyordu. Ayrıca eve güvenlik ve bakıcı amaçlı kamera kurup kayıt yapmalıydım.

Önce Ubiquiti Edgerouter X router ile UAP AC Lite access point alarak evdeki kablolu ve kablosuz bağlantıyı düzelttim. Ardından Hdmi çıkışlı bir Nas cihazının ihtiyacım olan şey olabileceğini düşünerek Asustor As-3102t ve 2 adet 2tb WD Red hdd aldım. Güvenlik ve bakıcı kamerası olarak da 3 adet Hikvision Ip kamera alarak Asustor ile kayıt yapmaya başladım.

Router ve Ap ile bağlantı hızı ve kapsama sorunlarım düzeldi. Telefondaki fotoların bir kısmını Aifoto ile Nas’a aktardım. Önceleri Kodi ile izlediğim film, dizi ve fotoları (Kodi kaldırıldığı için) şimdi Plex ile izliyorum. Kameralar ayarladığım saatlerde kayıt yapıyor. Aslında olmasını düşündüğüm her şey bir şekilde çalışıyor.

Kısaca düzeni anlatayım: Asustor salonda Tv’nin yanında, cat6 ile 1metre mesafedeki router’a bağlı. Access point koridorda ve yine cat6 ile routera bağlı. Kameralar ise ağa 2.4ghz kablosuz olarak bağlı, konumlarından dolayı cat6 bağlantı yapmadım.

Şimdi gelelim bu kadar şeyi neden anlattığıma

Dediğim gibi Asustor, media player olarak kullanıldığı için salonda duruyor. Ve cihaz sürekli tıkırdıyor bir süre sonra insanın gerçekten kafası şişiyor. Üstelik kayıt yapılmayan gece saatlerinde bile. Aylardır sürekli diske bir şeyler yazıyor, o disklere cidden çok üzülüyorum, sabah akşam tıkır tıkır tıkır... Etkinlik monitöründen işlemleri kontrol ettiğimde astask, X, streamer gibi uygulamaların çalıştığını görüyorum. Surveillance Center’i App Store’dan devre dışı bıraktığımda tam bir sessizlik, sakinlik, huzur çöküyor salona..

Bunun yanında iphone ile çekilen foto ve videolar, Aifoto ile cihaza yedeklendiğinde Photo Gallery’de çekim tarihi bilgisi gözükmüyor! (Android cihaz olmadığı için onu deneyemedim) Dolayısıyla tarihe göre sıralanmıyor. Ancak tarihler Plex’te düzgün gözüküyor(bazı dosyalar hariç).

Kayıt yapmıyorken Surveillance Center cihazı neden bu kadar yoruyor bilen var mı acaba? Bununla birlikte iphone fotolarını bahsettiğim sıkıntıyı yaşamadan yedekleyebilen varsa yol gösterebilir mi?

Kodi’nin kaldırılmış olması, içindeki browser ve diğer uygulamaların güncel olmaması, Asustor Portal üzerinden chrome ile gezerken birden kapanması, uygulamalardaki bazı buglar ve tam tarif edemediğim(görsel mi, işlevsel mi tam kestiremediğim) birşeylerden dolayı “acaba Asustor alarak yanlış mı yaptım? Synology veya qnap mi alsaydım? Nas değil de başka bir çözüm mü bulsaydım?” demeye başladım.

Cihazı media player olarak kullanmaktan vazgeçip (Kablo modem, Edgerouter ve bunların bağlı olduğu Ups ile birlikte) mutfak dolaplarının üstüne yerleştirsem ve Tv yanına başka (Apple Tv, mi box gibi)bir media player alsam mı? diye düşünmeye başladım. Yoksa Asustor’u satarak bu macera öncesine dönüp bir media player ve icloud depolama alanı mı alsam? Bu arada Iptv olayına da girmeyi düşünüyorum. Kullanım amacımı düşündüğünüzde ne yapmamı önerirsiniz acaba?

Buraya kadar okuyan, yanıt vermeyi düşünen düşünmeyen herkese teşekkürler, saygılar.. (BİTTİ)

• okircali O kullanıcısına yanıt
    Neden Asustor'u ses çıkarsa bile rahatsız etmeyecek başka bir yere götürmeyi düşünmüyorsunuz? Uzun HDMI kablo kullanmak istemediğiniz için mi?
  • eozen81 kullanıcısına yanıt
    Maalesef salon çok büyük değil, nereye koyarsam koyayım rahatsız edecek. Ayrıca cihazın uzaktan kumandasını kullanabilmek için ön tarafındaki alıcı gözü görebilmem gerekiyordu. Ama tabi dediğim gibi media player olarak kullanmaktan vazgeçersem mutfağa götürebilirim.

• Merhabalar...

Asustor 6404t kullanıcısıyım. 3 4 gündür download center da arayıp bulduğum torrentler listeleniyor ancak indirilmiyor. Adm ve diğer tüm uygulamalar güncel. Benzer sıkıntı yaşayan var mı? Seçtiğim torrenti pc den indirebiliyorum. aynı torrent dosyasını download center e eklersem o da indiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dishchy -- 4 Aralık 2018; 23:52:21 >
  • Merhaba arkadaşlar ben ilk defa NAS cihazı kullanacağım için giriş seviyesi olan Asustor AS1002T modelini almayı düşünüyorum. Media oynatıcı olarak Nvidia Shield kullanıyorum ve NAS cihazıma kablosuz olarak bağlayacağım kablolu bağlama şansım yok. Kablosuz bağlantıda HD filmlerde takılma olur mu? Kablosuz aktarım hızları nasıl bu cihazların? Eğer kablosuz bağlantıda takılmalar oluyorsa NAS işine hiç girmeyeceğim eskisi gibi taşınabilir HDD ile devam edeceğim :(
  • merhana
    konuya bende ortak olup tecrübelerimi paylaşayım

model olarak AS-304T kullanıyoruz
    benden önde alımı gerçekleşmiş.
    o tarih de ben alırmıydım .. işte soru işareti... çünkü kurulumu yapan kişi asustor un kendi windows üzerine kurulan backup yazılımı ile bir şablon hazırlamış ve insanlar aylarca bu şablona göre yedek almışlar... ki gördüğümde, girdiğim tarihe uygun dosya tarihi göremedim. buda windows ortamında çalışan backup arabirimi ile ilgili soru işareti veya kurulumu yapanın bu cihazı ne kadar bildiği sorularını getiriyor.

Ve hemen ithalatcı veya yerli firmasını aradım ki o dönemde ankara da buldum. destek almak vs bir işkence oldu. cihaz hem aşırı yavaş idi.
    bu tür nas lar üzerinde ilk defa bende çalıştığım için sorular ve alınan cevablarda da sıkıntı vardı

en büyük hayal kırıklığım ise LOCALHOST olmayacağı üzerine idi. halen bu soruyu soruyorum. yani windows altındaki xampp gibi rahatca farklı db ler kurup script ler deneyebileceğim bir yapı varmı .. diye araştırıyorum.

cihaz bu geçen 3,5 senelik dönemde oldukça mesafe kaydetti. en önemlisi de yeni versiyonlar ile bir performans artışı oldu. kurulum 4 adet 1TB lık WD disklerin raid 5 yapılmasına dayanıyor. öyle kurmuşlar ve dosyaları taşımak boşaltmak istemediğim için devam ettim ama arada kendim de disk bakımlarını yaptırıyorum. otomatik bakımlar dışında. web arabiriminden girip durum incelemesi vs yapıyorum

cihaz firma içinde AKTİF olarak file sharing olarak kullanılıyor. 2-3 adet birbirinden farklı yetkiler ve dosyalar barındıran dizinlerde insanlar ortak havuz mantığında dosya paylaşımı yapıyorlar.

kullanıaln yazılımların db leri buraya atılmıyor. onları usb disklerde tutuyorum. NAS ın onlara göre daha hantal olması ve taşınabilirlikleri de konu.

günden güne performans artışı olması ile nas artık bireysel yedeklemeleri de yaptığım vede havuz mantığında bir sistem oldu. install dosyaları gibi her zaman lazımları orda barındırıyorum. ali veli gibi kullanıcıların dönemsel dosya yedeklerini oraya manuel atıyorum. çünkü onların admin alanına erişmelerini istemiyorum. ve nas ın özel grublar dışında genele map network olarak çalıştırılmasına veya erişilmesine izin vermiyorum.

atom ve 1.6gz hızı ile veyahut kullandığı raid sisteminin performansından kaynaklı olarak raid5 de dosya yazma hızı 5-7mb/sn civarında oluyor. buda oldukça düşük ama eskisine göre iyi. ilk fırsatda diskleri değiştirmeyi ve olabiliyor ise ram upgrade yolunu arayacağım.
    fakat nas için tasarlanmış disklerde 128mb olan modeller konusunda veyahut tüm nası boşaltmadan disk kapasite upgrade i konusunda yönlendirme yapabilecek varmı ?
    yani 1tb lık bir diski çıkarıp 2tb yaptığımda raid5 sağlığı ne kadar olacak ve raid5 i yapılandırması kaç saat/günümü alacak ? ona göre diğer disk ler ile yola devam etmek.... ve 4 diski değiştirme ve sonrasında bir raid/kapasite sorunu yaşar mıyım ?
    ben daha önce sadece pro nas lar ile çalıştım. orda kapasiteler ya 300lük 15k lar veya 72gb lık 10k lardan oluşuyor idi. sataları ise kurup sattık sadece. disk bozulduğunda ise birebir değişim ile kapasite sorunu olmadı

.... evde mini bir pc ile nas yapma konusunda tecrübesi olan var ise pm atabilir mi ?

ayrıca bendeki asustor dalocalhost yapma imkanım konusunda bilgi tecrübesi olanları da beklerim...
    hazır scriptler.. kendim php ile birşeyler yapmak ve paylaşmak istiyorum ve php pdo ile yazdırdığım rehber script ini windows dan alıp bu nas üzerinde kullanmak da isterim tabiki.

selamlar

Edit : yazmayı unutmuşum

kendi script listesinden utorrent i kurup 2 adet paket film indirdim ve aylarca da seed yaptım ama ister istemez dsl ile yapılan seed ne kadar verimli ve faydalı oldu millete.. soru işareti

yapmak istediğim bir CLOUD olayı var. firma içinde çalışanlarında tlf var.
    1) insanlara gmail açarak belirli aralıklar ile tlf larını yedekletiyorum. ama bu senkron işi kişilerdeki whatsapp ile gönderip/aldıkları resimlere bağlı olarak çok uzun ve aşırı kota harcayabiliyor.

gmail de yapılan senkron mantığında bir cloud yapı kurmak ve resimleri olsun - kişiler - sms ler gibi whatsapp gibi programları asustor a ben LAN da iken yapmam veya bu mantıkda çalışabilecek Asustor yazılımı mevcud mudur ?

2) NAS ı firewall üzerinden port açarak internete açmam halinde.... firmadaki bazı resimlere veya dosyalara erişmelerini sağlatmak mümkün mü ? birinci maddedeki LAN daki işlemi bu sefer dışardan yapmak - yaptırtmak mümkün mü ? uğraşmadan - uğraştırmadan bir apk yükleyerek...

yeniden selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tosuntosun -- 6 Aralık 2018; 12:25:59 >

• tosuntosun T kullanıcısına yanıt
    Kendim de synology NAs serverımı değiştirirken bu data aktarma olayının zahmetini yaşadım,disk ilk defa NAS görecekse,diski tanımlası çok uzun sürüyor,8 TB 5-6 saat gibi ama başka bir NAS ta veya linuxta diskin ilk bölümlemesini yaparsanız süre çok kısalıyor,ama raid bozmak data kaybı açısından bir sıkıntı yaratmıyor,ancak diğer diskin oluşması da ciddi zaman,sizinki 1 TB mış,ancak işlemciniz ve ram zayıf muhtemelen 4-5 saat sürer.
    1-Telefon yedeklemesi için synology nin uygulaması var ve orada ağ seçeneklerini ayarlayabiliyorsunuz.Muhtemelen asustada vardır.
    2-Resim,müzik,film için uzaktan erişim uygulamaları Synology de olduğu gibi asustada vardı,ancak dosya erişimi uygulamasını nerden yapacağınıza göre uygulama değişir.Mobile telefon mu,PC mi bunlar tamamen farklı konular,En temizi NAS ın içinçe virtual server oluşturup, istediğiniz gibi şartlandırmak,ama sizin donanım biraz kasabilir bu durumda sanırım.
    Kolaylıklar dilerim

• Frontoza F kullanıcısına yanıt
    teknik konularda gördüğün en güzel cevablardan birini paylaşmışsın.. teşekkür ederim

evet atom işlemci ve 1.6ghz ile 1 ram. sanal sunucusu nasıl çalışır göremedim.. youtube deki asustor konusundaki localhost anlatımı da zaten bende çalışmadı.. ki destek kısmı da olmadığını söylüyor idi.

hayalimde raspi türevinden kart lar ile nas kurmak var. ki bunun için 2-4 ram i olan modelleri görüyorum. raid 0-1 destekli genelde. 4 disk destekli modelini henüz görmedim.

freenas gibi yazılımların videolarına bakıyorum ama whats new den anlatımlara kadar genelde raid ve dosya paylaşım gibi konuları içeriyorlar. media share konusu veya app konusunda güncel ve açıklayan paylaşımlarını göremiyorum. birde mediavault du ismi sanırım o yazılım da aynı şekilde

yazılım geliştirmek isteyen gençleri linux üzerinde birşeyler yapmaları için teşvik ediyorum. sonuçda boş bir saha ve yapacakalrı herşey ilk olacağı için oldukça güzel sonuç alabilirler. windows ortamındakilei bile linux ortamında veya web host şeklinde muhasebe stok yazılımları yapmalarını öneriyorum.

coder lar artık linux de birşeyler yazıp paylaşmaya ve kazandırıp kazanmaya başlamaları gerek

kendim tam olarak linux kullanıcısı olamasam bile olabildiğince destek vermeye ve özendirmeye çalışıyorum

bahsettiğin markayı biliyorum. ve maalesef kullanıcısına sadece web de rastlıyorum

amatörler için bile NAS bir ihtiyaç ve kaçınılmaz bir yapı

selamlar

• tosuntosun T kullanıcısına yanıt
    Bu arada synology nin yazılımını ,kendi oluşturacağın bir pc ye kurabilirsin,internette bununla ilgili bolca döküman var,ben bunun için 4 yuvalı bir itx kasa almıştım(https://www.merpazar.com/products/tgc-n400-nas-200w-kasa),synology senin istediğin özelliklere cevap veriyor uygulama konusunda,hemde işlemci ve ram engelini daha ucuz bir yöntemle aşmış oluyorsun.İster windows tabanlının içine synology nas programını sanal kur veyahut tam tersini,iki platformuda ihtiyacına göre kullanırsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Frontoza

Bu arada synology nin yazılımını ,kendi oluşturacağın bir pc ye kurabilirsin,internette bununla ilgili bolca döküman var,ben bunun için 4 yuvalı bir itx kasa almıştım(https://www.merpazar.com/products/tgc-n400-nas-200w-kasa),synology senin istediğin özelliklere cevap veriyor uygulama konusunda,hemde işlemci ve ram engelini daha ucuz bir yöntemle aşmış oluyorsun.İster windows tabanlının içine synology nas programını sanal kur veyahut tam tersini,iki platformuda ihtiyacına göre kullanırsın.
    kasaya baktım
    150 usd ile oldukça yüksek bir fiyata sahib. evet. içinde 4 slot var psu var ama gerisi boş. dolayısı ile piyasadan orjinal bir kasa almakdan pahalıya gelecek.. teknik olarak istediğim performansı verecek o ayrı konu

dün netde olabildiğince minik eski de olsa board aradım. ama bulamadım. veya hatalı yerlere bakmış da olabilirim

normalde evimde yassı mini baby bir kasa var. ama bu kasalar yapıları itibari ile çok disk e uygun değiller. evde linux denemelerim de kullanıyorum. 2 adet 4gb lık 1600 ram ler ve intel 2500 vga ile oldukça şık bir performansı var.

piyasadaki markalı nas ların hepsinde maalesef raid bellek bilgisi yok. buda ister istemez markalarda bile olsa performans sorunlarının kaynağı. yani 4 diske kadar olan naslar daha çok amatör olarak görüldüğü için. bazı markalarda 6 disklerde amatör seviye olarak kabul edildiği için...

DH de çok eskiden evde pc den nas kuranların konusu vardı. çoğu freenas ile kurulum yapmışlar.
    sata kartların satışını yapanlarda teknik detayda cache birimine pek değineni yok

disk olarak toshiba nın x300 serilerinde 128MB cache var lakin bu tür disklerin de nas a uygunluğundan emin değilim. 7200rpm var.
    piyasadaki nas diski olarak satılan 3,5 ların büyük kısmı 5400 veya çevresinde.

hızlı ve yüksek bant media sharingde bu 5400 disklerin raid5 de 4k ve BR paylaşımları veya BR lerin imajlanması ne kadar hızlı bir performans verir ondan da emin olamıyorum

arayışım devam ediyor.

tüm Sistem Destek işi yapan arkadaşları, işletmelerinde NAS bulundurmaya çağırıyorum.
    DB yedekleme için değil. daha çok kendimiz için, kullanıcı yedeklemesi, dosya paylaşımı için.. hatta yapabilen var ise php ile firma içi portal amaçlı kullanmaları için.

zaman içinde bu portal ın gerçekten faydalı olduğunu ve zorunluluk olduğunun farkına varmaları dileği ile

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.