Şimdi Ara

Asus X550JK XO012D Inceleme ve Kullanıcı Platformu (946. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21.016
Cevap
236
Favori
706.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
87 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 944945946947948
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba uzun bir süredir (3 yıldır) Asus X550JK XO12D model laptop kullanıyorum. Şimdiye kadar hiçbir sorunum olmadı. Fakat işim ve kullanıldığı ortam gereği cihaz bütün gün şarjda kalıyor, haftada 1-2 deşarj ediyorum. Bugün sabah hiçbirşey yoktu fakat öğlen arasından sonra cihaz %85'den sonra şarj oluyor demesine rağmen şarj olmamaya başladı. Açıkcası pil ömrünün azalmaya başlayacağını biliyorum fakat sabah %100 seviyesindeyken öğlen %85 seviyesine inmesi biraz garip geldi. Araştırmalarıma göre Energy Management diye bir program tarafından pil seviyesini korumak için bir önlem olarak pilin tam şarj edilmesi önleniyormuş acaba yanlışlıkla bunu aktif hale getirmiş olabilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: temür

Arkadaşlar bu bilgisayarı 2.5 sene önce aldım ve hiçbir ekleme yapmadım. GTA 5 ve benzeri oyunlar için 4 gm ram yetmiyor bir 4 gb daha ekleme yapmak istiyorum hangi modeli önerirsiniz?

1.36 update yüklersen 4gb ram yeter sanırım. Korsan oynuyorsanız tabi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: peypazar43

Hocam hgst ile hemen hemen aynı okuma yazma değerlerine sahip gibi ? Okuma yazma değerleriniz nedir ?

WD bir marka üstad boyle dusun. Cok gec yazdigimin farkindayim kusura bakma. Pcnin kendi cop hddsiyle wdyi degisince sanarsin ssd takmis gibi oluyorsun cok guzel bir his. Süphesiz WD black 7200 rpm al hocam emin ol memnun kalacaksin. Yazma hizida mukemmel okumada ayni sekilde. Ben somestr tatiline dogru samsung evo 850 250gb ssd almayi dusunuyorum birde 8gb ram eklemesi yapacagim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chaveez -- 8 Ağustos 2017; 8:35:11 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selamlar arkadaşlar laptop'ımın anakartı yandı. İhtiyacı olan arkadaşlara 8gb ram, ekranı ve klavyesi temiz ve sağlam vaziyette laptop'ın komple kasası, bir adet %95 kondisyonda yeni pil ve eski pilimi makul rakamlar karşılığında verebilirim.

herkese iyi forumlar
  • sendemail kullanıcısına yanıt
    Hocam yanlız bu arkadaş laptobu yeni almış sanırım. Temizlemek için değilde youtube'a video çekmek için açmış kasayı haybeye :)
  • Arkadaslar soğutucu olarak bende Xigmatek D1612 TITULI var,gayet güzel soğutuyor almak isteyenler bunu alabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sendemail kullanıcısına yanıt
    Bu lap topun çöp HDD sinden kurtulup bir SSD takarsam tamamdır:)

• laptop arada sırada kendine reset atmaya başladı , yük altında veya değilken fark etmiyor , ısınma sorunu da değil
  • HeroLynx kullanıcısına yanıt
    Kardeş benim pil öldü, gidip dışarıdan alacağıma karşılıklı faydamız olsun, İstanbul'da yım. Bu arada geçmiş olsun...

Bilgilendirir isen sevinirim

• Arka Destroyer kullanıcısına yanıt
    Mavi ekran hatası veriyor mu ? Veriyorsa minidump dosyasını google da bir arat bakalım neyden kaynaklıymış sorun ,

Mavi ekran vermese dahi ,
    reset atmasının çeşitli sebepleri olabilir ,bunlar :
    Hdd'de bozuk sektör olabilir ,hdd oraya gelince reset gömüyordur ,
    voltaj sorunudur (pilin takılı olmadığını varsayarsak)
    usb lere voltaj emen alet edevat takmak aynı anda -örneğin hem telefonu şarj etmek,hem soğutucu takmak hem de harici hdd takmak aynı anda anakartın direncini arttırır ,bu da resete sebep olabilir.

fazla gevezelik etmeden alttaki adresten ilgili programı indirip sorun neymiş bakalım :
    türkçe versiyonu var .

http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html#DownloadLinks

• Dostlar antalyadaki aşırı nemden dolayı klavyem bozuldu. 4-5 tuş hariç hiçbir tuş basmıyordu. Mecbur yeni klavye alınması gerekiyordu. Ben o gri kaplamayı sevmediğim için asus k555uq nın klavyeli üst kapağını aldım ve taktım. Bilgisayar çok daha agrasif ve güzel görünüyor. Ayrıca 120gb ocz ssd aldım. O iğrenç hdd den de kurtulmak için wd 5400 rpm 500gb hdd aldım. Hdd yi hdd caddy ile taktım. Şuan sanki yeni bilgisayar almış gibi oldum. Çünkü hgst marka hdd gerçekten çöpmüş. O hdd den harici hdd de olmaz. Attım gitti. Düşünüyorum da 2.5 yıl o hdd ye nasıl katlandım. Şuanki tek sorun wifi nin az çekmesi. Ancak kopma yaşamıyorum. Buna bir çözüm var mıdır? Klavyede sorun yaşayan başka kişiler için k555uq klavyesini tavsiye ederim.

Edit: k555uq diye hatırlıyordum. Ancak emin oldum ki k555uq değil. Ama k5.. diye başlayan bir modeldi. Siyah kaplama. Resmi de ekledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dash1905 -- 15 Ağustos 2017; 1:0:5 >

• Ekran için kasa ve lcd panel almam gerekiyor uygun olarak ne alabilirim deneyimi fikri olan var mı?

• @sendemail

Hocam ve hocalarım arkadaşlarım. Sıcaklıkla ilgili bazı sorunlarım var yardımcı olur musunuz ?

benim fanım biraz takırtı yapmaya başlamıştı, aliexpressten sorunsuz bir fan aldım 4200 rpm devre kadar çıkıyor. Peki bunu nasıl yapıyor hemen konuyu anlatmaya başlıyorum

Şuan sıcaklıklarım oyunda low ayarlarda şöyle: gpu 80 cpu 93 derecede. Yeni temizlik yaptım thermal macun aldım 40 liraya zalman ultra güçlü (!) bir macun öyle 3-4 liralık değil yani. Sıcaklıklarım önceden gpu:75 cpu 87 derecelerdeyken çok ısınıyor diye notebooksoğutucu aldım işe yaramadı fanı değiştirip thermal macun yeniledim. kendim yaptım bizzat. Fakat sonuçlar beni çok şaşırttı. Sıcaklıkları nasıl düzeltebiirim arkadaşlar yardım edin.
  • hocam zamanın olursa bi bakar mısın
  • quote:

Orijinalden alıntı: suheylbas

@sendemail

Hocam ve hocalarım arkadaşlarım. Sıcaklıkla ilgili bazı sorunlarım var yardımcı olur musunuz ?

benim fanım biraz takırtı yapmaya başlamıştı, aliexpressten sorunsuz bir fan aldım 4200 rpm devre kadar çıkıyor. Peki bunu nasıl yapıyor hemen konuyu anlatmaya başlıyorum

Şuan sıcaklıklarım oyunda low ayarlarda şöyle: gpu 80 cpu 93 derecede. Yeni temizlik yaptım thermal macun aldım 40 liraya zalman ultra güçlü (!) bir macun öyle 3-4 liralık değil yani. Sıcaklıklarım önceden gpu:75 cpu 87 derecelerdeyken çok ısınıyor diye notebooksoğutucu aldım işe yaramadı fanı değiştirip thermal macun yeniledim. kendim yaptım bizzat. Fakat sonuçlar beni çok şaşırttı. Sıcaklıkları nasıl düzeltebiirim arkadaşlar yardım edin.

Muhtemelen macundan kaynaklanmakta ; şöyle oluyor :

1- Macun fazla sürüldüyse -işlevini görmeyecektir.Az sürülürse de işlevini görmez.ideal oran hem bakır blok hem de işlemci üzerine ince bir zar oluşacak şekilde sürmek ve kabarcık,boşluk kalmayacak şekilde tüm yüzeye yaymaktır.

2- Macunun üzerine gelen bakır plaka (soğutma ünitesi) az sıkılıp gevşek kaldıysa ,macun miktarı ne kadar olursa olsun ,işlevini yerine getirmeyecektir. işlemci ısınacaktır.Eşit derecede tüm vidaları sıkalım blok eğri durursa macun işlevini görmez.

Şu halde;
    -Tekrar cihazı açıp , ilgili yerleri asetonla güzel güzel temizledikten sonra miktarınca macun sürüp sıkı sıkıya kapatalım.
    Not: Bakır bloku sıkacağız diye fazla zorlamamaya dikkat edelim.Vidanın durduğu yer en iyi yerdir.

Biraz zahmetli olacak ancak tasavvur ettiğim kadarıyla gevşeklikten kaynaklanmakta , çok sık karşılaşılan bir husus,dolayısıyla dert edilecek bir şey değil.
    Kolay gelsin ,iyi forumlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: sendemail

quote:

Orijinalden alıntı: suheylbas

@sendemail

Muhtemelen macundan kaynaklanmakta ; şöyle oluyor :

1- Macun fazla sürüldüyse -işlevini görmeyecektir.Az sürülürse de işlevini görmez.ideal oran hem bakır blok hem de işlemci üzerine ince bir zar oluşacak şekilde sürmek ve kabarcık,boşluk kalmayacak şekilde tüm yüzeye yaymaktır.

2- Macunun üzerine gelen bakır plaka (soğutma ünitesi) az sıkılıp gevşek kaldıysa ,macun miktarı ne kadar olursa olsun ,işlevini yerine getirmeyecektir. işlemci ısınacaktır.Eşit derecede tüm vidaları sıkalım blok eğri durursa macun işlevini görmez.

Şu halde;
    -Tekrar cihazı açıp , ilgili yerleri asetonla güzel güzel temizledikten sonra miktarınca macun sürüp sıkı sıkıya kapatalım.
    Not: Bakır bloku sıkacağız diye fazla zorlamamaya dikkat edelim.Vidanın durduğu yer en iyi yerdir.

Biraz zahmetli olacak ancak tasavvur ettiğim kadarıyla gevşeklikten kaynaklanmakta , çok sık karşılaşılan bir husus,dolayısıyla dert edilecek bir şey değil.
    Kolay gelsin ,iyi forumlar.

Hocam umarım ondandır çünkü resmen üzdü beni :D Macunu çok sürme ihtimalim evet var cömert biriyimdir :P
    Vidalar da çok adi, hemen baş kısımları yeniyor 2 tane vidayı çok zor cıkarttım. Deneyeceğim hocam çok teşekkürler.

• Arkadaşlar merhaba.

Bios güncellemesini kendim bios ayarları--- advanced --- easy flash tan yaptım. Kapandiktan sonra laptopum açılmıyor.

Sağ alt köşede intel yazısı çıkıyor ve öylece kalıyor.

Bu sorunu yaşayan var mı? Çözümü bilen var mı?

• suheylbas kullanıcısına yanıt
    Dostum aynı şeyleri fan almak haricinde ben de yaptım sorun çözülmüyor. 3 kez acıp macun değiştirdim, fanı temizledim ona rağmen işlemci 90-95 derece oluyor ağır oyunlarda. Isınmasını geçtim LastManStanding oynarken fps birden 60 tan 25 lere düşüyor ve oynanılmaz hale geliyor. Sanırım pcnin ömrü dolmaya başladı
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakikidaredevil

Dostum aynı şeyleri fan almak haricinde ben de yaptım sorun çözülmüyor. 3 kez acıp macun değiştirdim, fanı temizledim ona rağmen işlemci 90-95 derece oluyor ağır oyunlarda. Isınmasını geçtim LastManStanding oynarken fps birden 60 tan 25 lere düşüyor ve oynanılmaz hale geliyor. Sanırım pcnin ömrü dolmaya başladı

Dostum deme ya, millet en fazla 75-80 derece felan diyor termal macun değiştirdim felan diye. Boşu boşuna 100 küsür lira masraf ettim soğutucuydu termal macundu fandı vs... Üstelik iyileşmedi bile kötüleşti. Öfff
  • suheylbas kullanıcısına yanıt
    Vallahi yazilanlari okuyunca bende gidip vatandan bi sogutucu aldim. Max islemci kullanimini %95 e sinirladim. 2 saatir oyundayim ani fps dususu olmadi. İslemci max 79 ekran karti 81 derece olmus. Boyle olmasi yeterli benim icin umarim senin sorun da çözülür.

• 
Sayfa: önceki 944945946947948
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.