Şimdi Ara

ASUS M51VA işlemcide aşırı ısınma ve kapanma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.602
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Bir arkadaşımın sorunu için size danışmak istedim. Asus M51VA kullanıcısı ve işlemcinin aşırı ısınmasından şikayetçi. Şöyle ki, işlemci normalde 67-68 C lerde geziyor, ekran akrtı ise 60 civarı. GPU her zaman yaklaşık bu değerlerde, onla hiçbir sorunumuz yok. Sıcaklık kontrollerini everest ile sürekli yapıyoruz.
    Windows'ta winamp, msn vs gibi çok da matah olmayan şeyler açıkken bile CPU 70leri geçiyor. Hele bir oyuna girince 5dk bile durulmuyor gerçekten. Çünkü arada Alt+Tab yapıp sıcaklığı kontrol ederken görüyoruz ki oyuna girmekle beraber 70 80leri hemen geçiyor. Birkaç dakika durulduğunda da 100 dereceyi görüp en son 110C'den sonra PC kendini kapatıyor ve birkaç dakika açtırmıyor. Bir flash uygulaması açılınca da -örneğin facebook'tan çoğunuzun bildiği farmville'de yine işlemci 100ü rahat görüyor. 110'a dayanmadan da kapamak gerekiyor. Veya sadece firefox açıkken bile 90'ları gördüğümüz oluyor.

Bu şekilde sorun yaşayan başka kişiler olup olmadığını merak ediyoruz. Bu seride topluca bir hata olabileceğini pek sanmıyorum ama bu model bilgisayarında aynı şekilde aşırı ısınma yaşayan var mı acaba? Bu gidişle laptopı servise bir göstereceğiz gibi. Gerçi ordan pek bir yanıt geleceğini de sanmıyoruz ama...

• Bence direk servise gönderin ....
  • Bende de bir ASUS M51va serisi laptop var ve arkdaşın dediği gibi oyunlarda 100 dereceyi aşıp kapanıyor. Ama PC o kadar muhteşemki işlemcinin gücünü güç ayarlarından %50 düşürdüm, buna rağmen oyunları donmadan süper çalıştırıyor. PCnin özellikleri aşağıdaki gibidir.

İşlemci Intel Core 2 Duo Processor 2.53 GHz T9400
    Ekran 15.4" WXGA GLARE EKRAN
    RAM 4 GB
    HDD 320 GB
    Ekran Kartı ATI HD 3650 512 MB EKRAN KARTI
    Genişleme Yuvaları 1 x IEEE1394, 3x USB 2.0, Intel Pro/wireless 4965ABGN (802.11a/b/g/N)
    Optik Sürücü 8x DVD - SUPER MULTI - BLUETOOTH - KAMERA - PARMAK İZİ
    Audio Bütünleşik Intel® High Definition Audio ( Azalia ) uyumlu ses yongası, 3D efektler & full duplex
    İşletim Sistemi Microsoft Windows 7 Ultimate x64
    Ebatlar 354mm x 284mm x 35.2 mm
    Pil ve Pil Ömrü Li-Ion 6 cell
    Klavye Q Turkçe 83 Tuş
    Ağırlık 2.95 Kg.

• msgstr arkadasim ayni pc bende de var..ve benim de daha bugün basima geldi bu isinma sorunu..bilgisayari alali yaklasik olarak 9 ay oldu ve ilk kez böle bir isinma sorunu yasayarak kapandigini gordum.. benim merak ettigim sey ise; cooler almak ise yarar mi?yoksa kesin bir sonuc icin servise mi göndermem gerekiyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jonjon123 -- 13 Aralık 2009; 6:31:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: msgstr
    Bende de bir ASUS M51va serisi laptop var ve arkdaşın dediği gibi oyunlarda 100 dereceyi aşıp kapanıyor. Ama PC o kadar muhteşemki işlemcinin gücünü güç ayarlarından %50 düşürdüm, buna rağmen oyunları donmadan süper çalıştırıyor. PCnin özellikleri aşağıdaki gibidir.

İşlemci Intel Core 2 Duo Processor 2.53 GHz T9400
    Ekran 15.4" WXGA GLARE EKRAN
    RAM 4 GB
    HDD 320 GB
    Ekran Kartı ATI HD 3650 512 MB EKRAN KARTI
    Genişleme Yuvaları 1 x IEEE1394, 3x USB 2.0, Intel Pro/wireless 4965ABGN (802.11a/b/g/N)
    Optik Sürücü 8x DVD - SUPER MULTI - BLUETOOTH - KAMERA - PARMAK İZİ
    Audio Bütünleşik Intel® High Definition Audio ( Azalia ) uyumlu ses yongası, 3D efektler & full duplex
    İşletim Sistemi Microsoft Windows 7 Ultimate x64
    Ebatlar 354mm x 284mm x 35.2 mm
    Pil ve Pil Ömrü Li-Ion 6 cell
    Klavye Q Turkçe 83 Tuş
    Ağırlık 2.95 Kg.

3d mark 06 puanınız nedir oyuları hangi detay seviyesınde nasıl oynuyorsunuz

• Herhangi bir benchmark veya 3d mark ölçümü yapmadım ancak bilgisayarın gücünü %50 düşürdüğümde oyunları highda oynayabiliyorum bazen ufak teke kasılmalar olabiliyor. Mediuma aldığımda mükemmel oynanıyor. Ancak benim temel sorunum bilgisayarımı En yüksek performansta kullanamamam. Lütfen birisi yardım etsin. PCmi %100 performansla kullanmak istiyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: msgstr

Herhangi bir benchmark veya 3d mark ölçümü yapmadım ancak bilgisayarın gücünü %50 düşürdüğümde oyunları highda oynayabiliyorum bazen ufak teke kasılmalar olabiliyor. Mediuma aldığımda mükemmel oynanıyor. Ancak benim temel sorunum bilgisayarımı En yüksek performansta kullanamamam. Lütfen birisi yardım etsin. PCmi %100 performansla kullanmak istiyorum...

Servise yollayacaksın arkadaşım bunun başka bir çözümü yok , ısınıp kapanması da normal bir durum değil...
  • arkadasim buna benzer bi sorun oluyordu.. servise gonderdim.. hdd de sorun cikti ..simdi iade alicam...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.