Şimdi Ara

asus m2a-mvp ve x2 3800 2.3 ghz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.148
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

asus m2a-mvp yani 480x crossfire chipsetli boardım ve x2 3800 işlemcim var o/c yapmaya çalışıyorum ama 2.3 ghz den yukarı cıkamadım

bana biraz püf noktalarından bahsedebilirseniz sevinirim

antec 480 power 2x 512 mb elixir 667 ram msi ati radeon 1600 pro vga var elimde bu hızda sıcaklık cok cıkmadı gıbı geldi bana daha artırmak için orjinal işlemci fanını değiştirmeme gerek varmıdır

işlemcinin maximum hızı 3000 mhz gözüküyordu asus pc probe da sanırım

birde sizce sli mı yoksa crossfire mı daha iyi sonuç veriyor vede ikinci bir vga takarken aynı marka ve model mi olmalı yoksa başka bir x 1600 pro veya daha üstü bi kartta takabilirmiyim

saolun

• quote:

Orjinalden alıntı: biyolojiksavas

merhaba

asus m2a-mvp yani 480x crossfire chipsetli boardım ve x2 3800 işlemcim var o/c yapmaya çalışıyorum ama 2.3 ghz den yukarı cıkamadım

bana biraz püf noktalarından bahsedebilirseniz sevinirim

antec 480 power 2x 512 mb elixir 667 ram msi ati radeon 1600 pro vga var elimde bu hızda sıcaklık cok cıkmadı gıbı geldi bana daha artırmak için orjinal işlemci fanını değiştirmeme gerek varmıdır

işlemcinin maximum hızı 3000 mhz gözüküyordu asus pc probe da sanırım

birde sizce sli mı yoksa crossfire mı daha iyi sonuç veriyor vede ikinci bir vga takarken aynı marka ve model mi olmalı yoksa başka bir x 1600 pro veya daha üstü bi kartta takabilirmiyim

saolun

Selam hocam...

Anakartını tam olarak bilmiyorum ama öncelikle şunu diyim; cpu ve ram voltaj ayarları, Ht çarpan ayarı vs. varmı anakartın. Bunalrı bildirirsen yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiği kadar.
    eğer varsa şanlısın. İşlemcin kaç çarpanla çalışıyo yani 11x200:2200 mü? Bende bu anakartımdan önce senin anakartına yakın bir asus anakartım vardı Asus m2npv-vm Geforce 6150 onboard ekran kartlı. Malesef oc mensüs yok denecek kadar azdı. HT çarpan ayarı falan yoktu en fazla 270x9:2430 Mhz de çalıştırabiliyodum sistemi. Onuda 263 fsb biostan 270 fsbyi ve HT çarpan ayarını ntune ve clockgen prg.ları yardımıyla yapabilmiştim. Senin chipsetin Nvidia olmadığı için bunları kullanabilirmisin bilemiyorum. Sistem detaylarını bi yaz abi ramini vs.'ini, göre hareket edelim derim.. Bu anakart onboard vga lı diilmiydi hocam. Öyleyse sen kullanmıyosun sanırım.. Biras daha şanslısın en azından. Biosunada bi gir bakalım hocam seçenekleri bi görelim nasıl... Henüz senin anakartın yeni yeni kullanılıyo pekte bilgi toplayamadım araştırdım ama yok...

Hem başka arkadaşlara da bir rehber olur ...

• ilk iki resim
  • az önce becerememiştim

resimler burada resimler

overclock için bayağı bir seçenek var hatta bu yaptığınız ayarları profile olarak kaydedip daha sonra çağırabilirsiniz

ayrıca overclock yaparken abartıp makınayı siyah ekrana düşürürseniz rtc yi silmek için jumper la uğraşma yada bios resetleme için uğraşmıyor kasa kapağını açmadan powerdan kapatıp açıyorsunuz sistem acılıp sizi biosa götürüyor ve overclock ayarını değiştirmenizi istiyor

ben resimdeki gördüğünüz ayarlarla ancan 2.3 e çıkarabildim ama sistemin performansının daha yukarı oldugunu sanıyorum

kendı diskim samsung sata2 ama garantiye gittiği için bir ide disk taktım(7 senelik 5400) bununbir etkisi olacağını sanmıyorum eğer varsa da sizden öğreneceğim

overclock kolay bi iş değil eğer mümkünse biraz ince ayar bilgisi rica edeceğim arkadaşlar

şimdiden sağolun

bu arad board bence güzel ama paranız varsa 3200 chipsetli crossfire boardı alın o daha güzel (bu 1600)

onboard ses cıkısı 3 jaklı (yeni ses kartları genelde 6 jaklı) onboard firewire 4 adet usb 1 adet ethernet kartı mevcut

bu boardı alıpta tek ekran akrtı ile kullanacaksanız kutudan cıkan bir switch kart var onu siyan olan pci-e slota takıp maviyede ekran kartınız takıp kullanacaksınız. mavi olan slot master siyah olan slave ekran kartı içindir eğer ekran kartlarınızın ikiside crossfire destekli ama farklı ise güzçlü olanı master yapmanız gerekiyor sanırım (ram hızı ve ilemci hızına göre ram boyutuna göre değil yani 512 mb lık 1300 master 256 mb 1600 pro slave olmaz gibi aslında iki kartın aynı olmasını öneriyorlar )

• quote:

az önce becerememiştim

resimler burada resimler

overclock için bayağı bir seçenek var hatta bu yaptığınız ayarları profile olarak kaydedip daha sonra çağırabilirsiniz

ayrıca overclock yaparken abartıp makınayı siyah ekrana düşürürseniz rtc yi silmek için jumper la uğraşma yada bios resetleme için uğraşmıyor kasa kapağını açmadan powerdan kapatıp açıyorsunuz sistem acılıp sizi biosa götürüyor ve overclock ayarını değiştirmenizi istiyor

ben resimdeki gördüğünüz ayarlarla ancan 2.3 e çıkarabildim ama sistemin performansının daha yukarı oldugunu sanıyorum

kendı diskim samsung sata2 ama garantiye gittiği için bir ide disk taktım(7 senelik 5400) bununbir etkisi olacağını sanmıyorum eğer varsa da sizden öğreneceğim

overclock kolay bi iş değil eğer mümkünse biraz ince ayar bilgisi rica edeceğim arkadaşlar

şimdiden sağolun

bu arad board bence güzel ama paranız varsa 3200 chipsetli crossfire boardı alın o daha güzel (bu 1600)

onboard ses cıkısı 3 jaklı (yeni ses kartları genelde 6 jaklı) onboard firewire 4 adet usb 1 adet ethernet kartı mevcut

bu boardı alıpta tek ekran akrtı ile kullanacaksanız kutudan cıkan bir switch kart var onu siyan olan pci-e slota takıp maviyede ekran kartınız takıp kullanacaksınız. mavi olan slot master siyah olan slave ekran kartı içindir eğer ekran kartlarınızın ikiside crossfire destekli ama farklı ise güzçlü olanı master yapmanız gerekiyor sanırım (ram hızı ve ilemci hızına göre ram boyutuna göre değil yani 512 mb lık 1300 master 256 mb 1600 pro slave olmaz gibi aslında iki kartın aynı olmasını öneriyorlar )

Hocam bios ayarların fena diil. Bence oc yapabilecek bi anakartın var. Yalnız dikkatimi çekti ramin 400 mhz. de açlışyo yanlış görmedim diilmi. Şöyle diyim. Sen default ayarlarında bile en azından 250 fsb rahat yapmalısın. 2500 den sonra voltaj isteyebilir. Fsb yi 3-5 er artırarak denemelisin. Gerekirse açılmadığında vcore ayarın var bak onu 1,35' çek. Korkma 1,45' kadar yolun var. Ama sıcaklıkları kontrol et sık sık..
    Şimdi tekrar baktım ramin 400 mhz de ve 3-3-3-9-13 1T de. Bunu aynı şekilde bırak ama 2T ye al. Memory configuration menüsünden timin ayarlarına gir ve 2T mode seçeneğini autodan kurtar 2T ye al. Autoda 1T yapıyo çünkü. Ondan sonraaa ; Aynı menüde Memory Hole Remapping seçeneğini Disable yap. Sonraaa; Cpu fan 1658 rpm görünüyo, ayarını devre dışı bırak son hızında çalışsın 3200 lerde çalışır tahminime göre. İşlemci sıcaklığın biras yüksek geldi bana..

Hade rast gele...

• tekrar merhaba

sol üsttekı thumbnailden gidilen ilk fotoya bakarsanız voltajı 1.5625 (daha yukarı cıkmıyor zaten)olarak ayarladım 230 ile calısıyor 235 yapınca dağılıyor ama ram ayarlarını ben 400 e cektım söylediğin diğer ayarlarıda deneyeceğim

fanda sanırım cool & quiet ayarından dı devre dışı bıraktım sorun cıkarmaz umarım

o zaman ilk başta voltaj yükseltmeden direk fsb yi yukselteyim takıldıgı yerde voltaj verip yukseltmeye devam edeyim dogrumu anladım
  • quote:

tekrar merhaba

sol üsttekı thumbnailden gidilen ilk fotoya bakarsanız voltajı 1.5625 (daha yukarı cıkmıyor zaten)olarak ayarladım 230 ile calısıyor 235 yapınca dağılıyor ama ram ayarlarını ben 400 e cektım söylediğin diğer ayarlarıda deneyeceğim

fanda sanırım cool & quiet ayarından dı devre dışı bıraktım sorun cıkarmaz umarım

o zaman ilk başta voltaj yükseltmeden direk fsb yi yukselteyim takıldıgı yerde voltaj verip yukseltmeye devam edeyim dogrumu anladım

Aynen hocam. İşlemci sanırım def. voltajı 1.30'dur. 1.5625 verirsen sıkıntı olur. Default voltaj ile nereye kadar gidiyosa bi dene. Ama ramin 2T de olursa daha iyi ilerlersin. O işlemci def. vaoltaj ile şu anki hızından daha fazla yapması lazım. Çok voltaj verme hocam yakarsın Allah korusun. Baktın 235 fsb de açmadı işlemci voltajını 1,325 falan yap. Olmadı senin HT ve NB/SB voltaj şansında var. Bunlara bir kadem voltaj ver. Benim tahminime göre senin sıkıntın işlemci ram diil anakart. Ya diilse abi işlemci falan öle 30 fsbde tıkanmaz. Kendi işlemcim def. volt ile 2400 yapıyo. Anakartının Ht voltuna bir kadem ver önce işlemcin def. voltta dursun. Ramine zaten 2.1 vermişin hiç dokunma 400 üzerinden 2T ile ilerle. Bi dene bakalım.

Güsel haberler bekliyorummm

• teşekkürler akşam deneyeyim

yarın sabahtan sonuçları paylaşırım

kolay gelsin
  • merhabalar yeniden

herşey default ram ayarları 400 mhz ama 240 ı bile göremedim

nasıl bir yol izlemeliyim

işyerindeki makinamda asus onunlada 225 ten yukarı cıkamıyorum

(asus k8n board athlon 64 3200 200X11 2.2 ghz işlemci kingston ddr400 512x2 )

ya ben bu işi kıvıramıyorum yada bi terslik var

(her 5 mhz artıştan sonra sistemi biraz çalıştırıp testlere felan sokup sistemi açmam mı gerekiyor aceba zorlaya zorlaya)
  • quote:

merhabalar yeniden

herşey default ram ayarları 400 mhz ama 240 ı bile göremedim

nasıl bir yol izlemeliyim

işyerindeki makinamda asus onunlada 225 ten yukarı cıkamıyorum

(asus k8n board athlon 64 3200 200X11 2.2 ghz işlemci kingston ddr400 512x2 )

ya ben bu işi kıvıramıyorum yada bi terslik var

(her 5 mhz artıştan sonra sistemi biraz çalıştırıp testlere felan sokup sistemi açmam mı gerekiyor aceba zorlaya zorlaya)

rame ve cpu yavoltaj verdinmi hocam...

ht çarpan ayarın ne durumda ve ram timingin 2T olması lazım...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.