Şimdi Ara

ASUS anakartlarda BİOS'tan bellek hızı nasıl yükseltilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
426
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yeni sistem topladım fakat 3600 Mhz olan Ram'ler BİOS'a ilk girdiğimde 2133 Mhz olarak çalışıyordu sonra Bios'tan D.O.C.P ayarlarında Profile 1 seçtim 3200 Mhz oldu ama ben bunu 3600'e çıkartmak istiyorum çünkü 3600 Mhz ram aldım ve 3600 olarak çalışmasınız istiyorum. 3600 yaptığım zaman mavi ekran hatası alıyorum.Yardımlarınız bekliyorum teşekkürler.
    Sistemim şöyle;
    ANAKART: ASUS TUF X470 Gaming plus
    EKRAN KARTI: ASUS GE FORCE GTX 1070 Tİ
    İŞLEMCİ: RYZEN 7 2700X
    RAM: GSKİLL Trident Z Neo (2X8) 16 GB 3600 Mhz CL16
    PSU: COOLER MASTER 1000W 80 Plus Gold

Bu kullanıcının dükkanına eklenen son 10 ürün

• Konunun yeri burası değil.
  • Mr. Decent kullanıcısına yanıt
    Yanlış mı oldu özür dilerim neresi olucak peki

• Öncelikle anakart biosunu güncelle. Daha sonra ramleri çıkar önce birini a1 ya da b1 slotuna tak ve hızını daha önce yaptığın gibi 3600e çek pc açılırsa kapat daha donra diğerini de taktığın slotun 2'sine yani a2 ya da b2'ye tak çalıştır. Bu şekilde bir problem yaşamaman gerekiyor bir dene.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • lionsfire kullanıcısına yanıt
    BİOS güncel ama ramlerin yerini değiştirmedim hiç onu denerim.

• Çıkar yer değiş ve tek tek tak dediğim gibi dene hocam. Önce biri o açılınca diğeri.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • lionsfire kullanıcısına yanıt
    Denerim ama bir işe yaramaz gibi geliyor bana çünkü benim sorumun cevabı burada fakat çok karışık hiç bir şey anlamadım.https://forum.donanimhaber.com/amd-ryzen-memory-tweaking-ve-hizasirtma-rehberi--137968658

• Yapacağın tek şey xmp profilini enabled veya xmp 1 veya xmp2 (hangisi varsa farketmez) durumuna getirmek. Başka hiçbir ayarı değiştirmene gerek yok. Eğer bios ayarlarını değiştirdiysen, reset to default diyip kaydedip sonra değiştirirsen iyi olur. "ASUS EZ XMP Özelliği Nasıl Devreye Sokulur? " bu şekilde başlıklı videoyu youtube'da izleyebilirsin.
  • esenercelik kullanıcısına yanıt
    Hocam xmp devreye soktuğum zaman 3200 Mhz'ye alıyor benim RAM 3600 Mhz onu nasıl yapıcam

• Sedat61.5 S kullanıcısına yanıt
    xmp profili 1 tane mi yoksa 2 tane mi
    senin sorununu buldum bu arada. Hiç bakmadan cevap vermiştim x470 destekler diye. Anakartının maksimum desteklediği frekans 3600ün altında olduğu için 3200de çalışıyormuş.
    AMD X470 ATX gaming motherboard with Aura Sync RGB LED lighting, DDR4 3466MHz support
    hocam 3466 da olmuyor ki 3466 yapıyorum mavi ekran yiyorum

direk 3466 yapamazsın elinle diğer ayarları da değiştirmen lazım ki bence uğraştığına değmez. Ama rame yazık olmuş 3600 cl16 çok iyi değerler ram için. O ramleri o anakartla kullanma bence yazık olur.
    sağol hocam teşekkürler :)

Rica ederim 3200 de çalışırken timingleri nasıl oluyor merak ettim ona bakabilir misin
  • Bu arada 2. Nesil ryzen işlemciler de o frekansları desteklemiyormus bilgin olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    ASUS anakartlarda BİOS'tan bellek hızı nasıl yükseltilir

Böyle hocam değerler. 2.Nesil ryzen işlemciler 3600'e çıkamıyor mu üzüldüm şu an :(

• quote:

Orijinalden alıntı: Sedat61.5

Böyle hocam değerler. 2.Nesil ryzen işlemciler 3600'e çıkamıyor mu üzüldüm şu an :(
    tam aklımdaki ramler. trident z rgb 3600. işlemcim de 3600 mükemmel uyumlu olurlar.
    kötüymüş xmp timingleri. 3200 cl14te çalışır o ramler büyük ihtimal ama sen yine de kurcalama bence. Rami iade edebiliyorsan et bence veya parçaların biraz garip olmuş bilemiyorum :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.