Şimdi Ara

Asus ac51 mi zyxel 3625 mi????? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
1
Favori
1.302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Yeni eve taşındım.Zyxel modemin wifi çekimi alanı extra dsl den daha iyi.2.4 ghz kızımın odası dahil evin her odasında çekiyor.Eski evde extra dslnin 2.4 ve 5 ghz birleşik kullanıyordum.Bazı sürümlerde geçişler daha yavaş oluyor.Bazı sürümlerde ise hemen geçiyordu.Zxyelde 2.4 ghz ve 5 ghz ye farklı isimler verince iphone 2.4 ghz de bağlı olunca sorun olmuyor.Birleşik olunca özellikle iphonede sorun oluyor.2 tane xiamio android telefon var onlarda geçiş daha sorunsuz.İphone için ayırdım.Ayrıyeten menzil genişletici yok.Daha önce xiamio giga router vardı pek bir süre kullandım modemlerin wifisi yettiği ve ihtiyacım olmadığı sattım.Şu an wifi olarak tek başına zyxel modemde fazlasıyla yetiyor.Forumlarda açıklamaları okuyor.Stabil olsun bu haliyle işimi görüyor.Modemi tanımaya optimal ayarları bulmaya çalışıyorum.

Birde modem eridi diye bir konu gördüm çok fazla detayını okumayadım.Ben kutu üzerine elimi dokunuyorum ısınma pek yok.Ama içerisi nasıl onu bilmiyorum.İnşallah bu sadece o modeme has bir sorundur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbom38 -- 8 Mart 2023; 23:5:49 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• tcebeci1 kullanıcısına yanıt

Broadcom işlemcili ve telekom alt yapısı ile uyumlu olduğu söylenen Huawei Hg658 V2 Vdsl alıp alt yapıyla ilgili uyumsuzluk sorununu en aza indirip köprü moduna alıp  ZyXEL VMG 3625 T50B  modemimi wifi de kullanıp performansına bakmak istiyorum.

• cimbom38 kullanıcısına yanıt

Hocam ısınma konusuna en ufak takılma, zaten öyle kronik sorunu yok. Gayet serin çalışan bir cihaz. Eriyen cihazı biliyorum. İmalat sorunu olabilir.

Köprü modu olayında ise ben en son 5 G0 yazılımını kullanmıştım. Köprüye alınmıyordu. Belki eklemişlerdir.

Hocam bende şu an 6 CO yüklü.Onda köprü modu var.Ben huwai 658 i köprü moduna alacağım.3625 wifiyi dağıtacak.CO ile GO yazılımları arasında fark varmı ?Varsa GO yazılımını kurayım.Telnet komutundan sonra CO da iken direk GO sorunsuz yüklenebiliyor diye okudum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbom38 -- 9 Mart 2023; 6:44:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Hocam bence yazılımı elleme artık. Fark belki vardır fakat çok önemli bir değişiklik olacağını sanmam. Köprü modu eklenmesi gerçekten güzel olmuş. Bu konuda modemde kilit var gibiydi. Çok uğraşmıştım olmamıştı.

Bence sağlıklı kullanım için, ev ortamında 5 Ghz inde tıpkı 2,4 Ghz gibi tüm odalarda çekmesi gerekiyor. Biz bunun sıkıntısını yaşıyoruz. WiFi ler arası geçiş değirmene kovayla su taşımak gibi bir çözüm.

Dediğiniz gibi hocam modeme yakın alanlarda 5 ghz gayet güzel çekiyor.2 oda ileride de gayet iyi ,köşe odalara gidince 5 ghz zor çekmeye veya çekmemeye başlıyor. Telefonlar 5 ghz ye bağlanmaya çalışıyor ,bağlanamıyor. 2,4 ghz geçiyor, bocalamaya başlıyor.5 ghz nin evin her tarafında çekmesi için araya router koymak gerekiyor.

Hocam deneme yapıyorum.Keenetic extra dsl yi sattım.Daha önce de kullandığım ve fiyat/performans ürünü olana vodafon h300 s yeni taşındığım evde hem test etmek hemde yedek modem olarak aldım.

Tek tek deneme yaptım.ZyXEL VMG3625-T50B köşe odalarda wifi çekimi h300s göre daha iyi.

Vodafon h300 s inde hata değerleri daha iyi ve hattımı ZyXEL göre daha stabil tutacağını tahmin ediyorum.

Vodafon h 300 modemde köprü modu yok.Şu an h300 s e dsl kablosu takılı,wifiyi kapattım.Eternet kablosu ile 2 modemi lan/lan olarak bağladım.İnternet 2,4 ve 5 ghz olarak köşe odalar dahil gayet güzel .

Vodafon h300 s ipi 192.168.1.1 ,yXEL VMG3625-T50B ise h300 s den 192.168.1.4 ipi alıyor ve wifi olarak 2,4 ve 5 ghz yi dağıtıyor.ZyXEL VMG3625-T50B modemimde dhc yi kapatmam veya başka bir ayar yapmak gerekiyormu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbom38 -- 18 Mart 2023; 18:8:45 >

Hocam öncelikle tebrikler. Ben eski yazılımlar ile 3625 i lan-lan olarak kallanamayıp satmıştım.

Benim tavsiyem kullanımda sorun yoksa bu şekilde devam etmeniz yönünde olacaktır. DHCP yi kapatmayı ezbere olarak tavsiye etmiş olurum. Normalde access point cihazlarda kapatılması daha uygun deniyor.

Kapatıp kullanmayı deneyebilirsiniz. Sorun olmaması lazım.

Forumda bir arkadaş bir tesbittte bulundu.Benimde tesbitim arkadaşınki gibi modemde 2 önemli kısım var.

1- DSL yönetimi

2- Router yönetimi

Bu uyumu tek modemde yakalayabilrsem tek modem kullanacağım olmazsa modem + router kullanacağım.

Biraz önce telefon kablosunu h300 s takdım.Wifi kapalı.Lan/lan eternet kablosu ile zyxele bağladım.Wifi dağıtımını zyxel yapıyor.Köşe odalarda wifi modemin yanındaymış gibi çekiyor.

2 si beraber olunca H300 s dsl yi iyi yönetiyor,zyxel ise router olarak iyi görev yapıyor.Pingde gayet iyi 26-27 şimdilik stabil.

Modemin olduğu yerde telefon wifi testi:

Asus ac51 mi zyxel 3625 mi?????

Daha önce sorun yaşadığım köşe oda da telefon wifi testi

vodafon h300 s modemin hat değerleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbom38 -- 24 Mart 2023; 10:28:57 >

Doğrudur hocam fakat benim favori tespitim şöyle;

Modem + Repeater kullanmak ve birbirlerine mesh desteği ile bağlı olmaları . İnanın kullanımda tadından yenmiyor Asus ac51 mi zyxel 3625 mi????? 

Birde TpLink in meshli decoları var. Decolarda kullanıcı memnuniyeti çok üst seviyede.

Zyxell 3625 modemimde saat diliminde gün ışığından yararlanma açıktı bir arkadaşın ün ışığından yararlanma niye etkin? Artık DST (Daylight Saving Time) kullanmıyoruz. uyarısı üzerine kapattım.Kapatınca sanki modem saati ile güncel saat aynı oldu.

Arayüzde farklı yerlerde farklı süreler var.Modemin internete bağlı olduğu süre hangisi;

mobilde;

Online işlemlerde;

Bu konuda bilginiz varmı?

Online işlem doğruyu gösterir.

DSL bağlantısı kopmadıkça DSL uptime süresi artar. DSL activite time süresi ise modemi açıp kapatırsanız sıfırlanır.

Gün ışığı yararlanma tabikide artık kapalı olmalı.

Teşekkürler.

İşin ilginç tarafı DSL activite time süresi bende sürekli aynı,hiç değişmiyor.Yazılımsal bir sorun olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbom38 -- 7 Mayıs 2023; 15:5:12 >

Büyük ihtimal yazılımsal. 3625 kullandığım süre boyunca hep doğru sonuç almıştım.

Süperonline logolu Çinli TRIDuctor VSPM310 model xdsl chipseti kullanan Hg 658 v2 aldım. Köprü modu ile eternet/wan portu ile zyxel 3625 modeme bağladım.Forumda bir arkadaş hat zayıflamasının ve snr nin düştüğünü söylüyor.

Fritzbox modem alana kadar bulduklarımla idare edeceğim.

HG 658 v2 hat değerlerim;

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.