Şimdi Ara

Astronot'un çektiği fotoğraflar California yangınının boyutunu ortaya koydu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
912
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Astronot'un çektiği fotoğraflar California yangınının boyutunu ortaya koydu

ABD'nin California eyaletinde meydana gelen orman yangını, alevlerin henüz kontrol altına alınmaması nedeniyle tarihin en büyük felaketlerinden birine dönüşmüş durumda. Binlerde ev ve iş yerini kullanılamaz hale getiren yangınları söndürmek için 14 binin üstünde itfaiyeci aralıksız olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Ayrıca Bkz.Japon öğrenciler Hiroşima'ya atılan atom bombasını sanal gerçeklikle yeniden canlandırdı
    Şimdiye kadar yaklaşık 148 kilometrekareden fazla ormanlık alanın yanmasına neden olan yangınlarda 7 kişi hayatını kaybetti. Tam 16 gündür bir türlü söndürülemeyen alevlerin Mendocino Milli Ormanı sınırı ve Lake ile Colusa bölgeleri arasındaki sınır bölgesi boyunca etkisini arttırdığı belirtiliyor.

Astronot Alexander Gerst dehşeti gözler önüne serdi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) görevli astronot Alexander Gerst, Californiya eyaleti tarihinin en büyük yangınını uzaydan görüntüleyerek felaketin boyutunu farklı bir açıdan gözler önüne serdi. Alman astronot Dünya yörüngesinden çekilen fotoğraf karelerini Twitter hesabı aracılığı ile yayınladı.

ABD Başkanı Donald Trump, yangınların büyümesinden eyalet yetkililerini ve itfaiyecileri sorumlu tuttu. Eyalet yetkililerinin kötü çevre politikaları uyguladığını iddia eden Trump itfaiyecileri ise suyu gerektiği gibi kullanmama ile itham etti. Eyalet yetkilileri ve yangın söndürme uzmanları ise yangınları söndürmek için yeterli suyun bulunduğunu ve şiddetli yangınlara iklim değişikliğinin neden olduğunu belirttiler.

• Bu yıl dünyanın farklı noktalarında devasa orman yangınlarının çıktığı ve normalde sürekli orman yangını haberi ile sarsılan ülkemizde bu yıl orman yangını sayısında çok ciddi düşüş olduğu dikkatinizi çekti mi?

• nicolas cage...knowing...

• quote:

Orijinalden alıntı: Bloodin

Bu yıl dünyanın farklı noktalarında devasa orman yangınlarının çıktığı ve normalde sürekli orman yangını haberi ile sarsılan ülkemizde bu yıl orman yangını sayısında çok ciddi düşüş olduğu dikkatinizi çekti mi?
    Orman mı kaldı?

https://www.youtube.com/watch?v=I0h5gvNnWTE

• HIGHER kullanıcısına yanıt
    http://www.dogrulukpayi.com/iddia-kontrolu/binali-yildirim/orman-varligimiz-gectigimiz-15-yil-icerisinde-1-bucuk-milyon-hektar

https://www.ogm.gov.tr/Sayfalar/Ormanlarimiz/TurkiyeOrmanVarligi.aspx

Bilimsel verilerle ve resmi belgelerle geliniz lütfen, tam tersini umuyor olsanız da görünüşe göre orman varlığımız azar azar da olsa yıldan yıla artış göstermekte ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Bu yıl dünyanın farklı noktalarında devasa orman yangınlarının çıktığı ve normalde sürekli orman yangını haberi ile sarsılan ülkemizde bu yıl orman yangını sayısında çok ciddi düşüş olduğu dikkatinizi çekti mi?
    ABD'nin batı yakasında orman yangınları sık görülür. Aralık ayında bile rüzgarlar yüzünden yangın çıktığı oluyor. Avrupa ise bu yazı oldukça yağışsız, kurak ve sıcak geçirirken Türkiye bu hattın sınırında kaldı. Avrupa'da çıkan yangınların sebebi bu

• quote:

http://www.dogrulukpayi.com/iddia-kontrolu/binali-yildirim/orman-varligimiz-gectigimiz-15-yil-icerisinde-1-bucuk-milyon-hektar

https://www.ogm.gov.tr/Sayfalar/Ormanlarimiz/TurkiyeOrmanVarligi.aspx

Bilimsel verilerle ve resmi belgelerle geliniz lütfen, tam tersini umuyor olsanız da görünüşe göre orman varlığımız azar azar da olsa yıldan yıla artış göstermekte ;)
    ''Kaynak Şehir Plancıları odasının raporlarıdır. Hatta çok ilginçtir ki İstanbul Master Planı'ndan bilgiler de mevcut. Neden ilginç peki? Şu yüzden, bu planı; 2007 yılında İstanbul Metropoliten Alanı Kentsel Ulaşım Ana Planı (İUAP), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından hazırlanmış. Bu planda sadece şu bilgi çok net olarak ifade edilmiştir; “Karayolu Ulaşım Sistemi İstanbul’un doğusuyla batısı arasında sürekliliği karayoluyla sağlanmış bir Boğaz geçişinin, İstanbul’un kentsel gelişimi açısından olumsuz sonuçları Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçişi sonrasında ortaya çıkan kentsel gelişme deseni ile deneyimlenmiştir. TEM Otoyolu boyunca kentin doğusu ile batısı arasında uzanan, yağ lekesi şeklinde büyüyerek doğal yapıyı tahrip eden, niteliksiz bir yapı stoku ve Sultanbeyli ve Sarıgazi gibi yerleşmeleri oluşturan süreçlerin tekrarlanmasına neden olacak gelişmelerin önüne geçilmesi hazırlanan plânda esas alınmıştır. Çünkü İstanbul’un doğal eşikleri benzer bir süreci yaşayamayacak derecede hasar gördüğünden, su toplama havza alanlarının ve ormanların daha fazla yok olmasına neden olacak gelişmelerden kaçınılması gerekmektedir”

Okumaya üşendiysen şöyle anlatayım, üçüncü köprü istanbul trafiğine çözüm olmayacaktır deniyor bu raporda. Altında da Kadir Topbaş'ın imzası var. Hani göreve geldiğinde şöyle bir demeç veren Kadir Topbaş; “1 m2 dahi yeşil alanın yok olmasına izin vermeyeceğim”.

Başka bir kaynak daha vereyim size, hem de Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1995'te söylenmiş şeyler; “Üçüncü köprü, toplu taşıma aleyhine gelişen bu kısır ve ters döngüyü daha da körükleyecek, özel taşımacılığı teşvik edecek ve İstanbul ulaşımının içine düştüğü çıkmazdan kurtarılmasına hiçbir katkı sağlamayacaktır. Halbuki, üçüncü köprü için sarf edilecek parayı, İstanbul’un raylı sistemine yatırırsak özel otomobillere yeni sürat yolları yapmak yerine duraklarda bekleyen perişan yolculara hizmet götürmüş oluruz.”

Umarım kaynaklar yetmiştir size.''

Ayrıca daha geçen gün RTE açıklama yaptı her yer beton diye.

• HIGHER kullanıcısına yanıt
    İstanbul özeline indirgeyerek konuyu çarpıtmayınız, kaldı ki konumuz üçüncü köprünün trafiğe çözüm olup olmayacağı da değildir, Ak Parti sütten çıkmış ak kaşık da asla değildir...

Sizin savunduğunuz tez şuydu "Türkiye'de orman mı kaldı?"

Ben de Türkiye'deki orman varlığının azar azar da olsa sürekli yükseldiğini kanıtlarla öne sürdüm

Ardından konuyu İstanbul hatta üçüncü köprü özeline indirdiniz, amacınız üçüncü köprü için yok edilen ormana dikkat çekmek ise haklısınız ama bunun ana konumuzla alakasını anlayamadım, önce "Türkiye'de orman mı kaldı?" tezinizi destekleyin, bana Türkiye'nin orman varlığının azaldığına dair bir kanıt sunun, sonra konuyu iller özeline taşırız isterseniz.

Yoksa siz Türkiye'yi İstanbul'dan ibaret mi zannediyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 8 Ağustos 2018; 17:10:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Sirkadyen

ABD'nin batı yakasında orman yangınları sık görülür. Aralık ayında bile rüzgarlar yüzünden yangın çıktığı oluyor. Avrupa ise bu yazı oldukça yağışsız, kurak ve sıcak geçirirken Türkiye bu hattın sınırında kaldı. Avrupa'da çıkan yangınların sebebi bu

Alıntıları Göster
    Cevabınız için teşekkür ederim fakat dikkat çekmek istediğim konu bu değildi

Aslında dikkat çekmek istediğin konu şuydu; Biz geçtiğimiz yıllarda ülkemizde bol bol yaşanan orman yangınlarının bir çoğunun masum bir doğa olayı olmadığını biliyoruz, peki son zamanlarda bu bilinçli orman yangınları neden bu kadar azaldı?

1-) Rant elde eden etti, daha orman bölgelerinin içinde gözü olan yok mu?

2-) Şu andaki hükümet orman alanlarını yakmayın, ben size istediğiniz yeri veririm mi diyor?

3-) Orman yangınlarını çıkaranlara karşı güçlü ve cidden uygulanan yasalar mı çıkarıldı?

4-) Komplo Teorisi; Uzaktan (ülke dışından, belki uydudan) orman yangını çıkaracak teknoloji var da bunlar eskiden bizde mi deneniyordu? Artık denenmesine gerek kalmadı mı?

5-) Ya da aklıma gelmeyen başka bir şey?

Ben bu konuyu siyasi tartışma olsun diye öne sürmedim, dikkatimi çektiğinden sorunun cevabı için öne sürdüm siz mantıklı bir cevap vermişsiniz lakin diğer arkadaş inatla siyasete sürmeye çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 8 Ağustos 2018; 17:20:27 >

• quote:

İstanbul özeline indirgeyerek konuyu çarpıtmayınız, kaldı ki konumuz üçüncü köprünün trafiğe çözüm olup olmayacağı da değildir, Ak Parti sütten çıkmış ak kaşık da asla değildir...

Sizin savunduğunuz tez şuydu "Türkiye'de orman mı kaldı?"

Ben de Türkiye'deki orman varlığının azar azar da olsa sürekli yükseldiğini kanıtlarla öne sürdüm

Ardından konuyu İstanbul hatta üçüncü köprü özeline indirdiniz, amacınız üçüncü köprü için yok edilen ormana dikkat çekmek ise haklısınız ama bunun ana konumuzla alakasını anlayamadım, önce "Türkiye'de orman mı kaldı?" tezinizi destekleyin, bana Türkiye'nin orman varlığının azaldığına dair bir kanıt sunun, sonra konuyu iller özeline taşırız isterseniz.

Yoksa siz Türkiye'yi İstanbul'dan ibaret mi zannediyorsunuz?
    Bana gösterdiğin kaynaklar pek inandırıcı gelmiyor çünkü Dünyada hava kililiğinde en üst sıralardayız.
    https://www.tmmob.org.tr/sites/default/files/en_son_onarilan_hava_k.pdf

Ayrıca Karadeniz bölgesinde yaşayan bir kaç kişinin internetteki yorumuna göre, yangınları bilerek çıkartıp sonra oraları inşaat felan yapıyorlarmış.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.