Şimdi Ara

Astra sedana karar verdim, pekiyi dizelmi benzinlimi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
1.947
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: bebeto85

........................
    .......Klimayla kalkmıyor diyen içinde 5 kişiyle gelsin bak nasıl kalkıyor

Bu dediğiniz tam anlaşılmıyor, klimayla kalkması için içinde 5 kişimi olması lazım yani ..
    Yok içinde 5 kişi varken ve klima açıkken bile en ufak bir sorun yok diyorsanız etrafımdaki kullanan arkadaşlarımdan gördüğüm ve duyduğum kadarıyla bu pek mümkün değil..
  • Yahu kalkışta biraz fazla gaz veririz olur biter. Sırf bunun için dizelden vazgeçilmez ki.
  • Dizel
  • quote:

Orjinalden alıntı: Egé

quote:

Orjinalden alıntı: bebeto85

........................
    .......Klimayla kalkmıyor diyen içinde 5 kişiyle gelsin bak nasıl kalkıyor

Bu dediğiniz tam anlaşılmıyor, klimayla kalkması için içinde 5 kişimi olması lazım yani ..
    Yok içinde 5 kişi varken ve klima açıkken bile en ufak bir sorun yok diyorsanız etrafımdaki kullanan arkadaşlarımdan gördüğüm ve duyduğum kadarıyla bu pek mümkün değil..

2.dediğiniz hocam.Anlaşılmadıysam kusura bakmayın.

En ufak bi problem yok derken bıraz daha gazla ve devirle rahatça kalkarsınız zaten.Şöyle de bi durum var,uzun yolda klima açıkken araba ağzına kadar doluyken,rampanın en tepesinde şehir içi gibi dur kalk şansınız zaten yok,şehir içinde araba çok yüklüyken arabayı kaldırmaktan korkan klimayı anlık kapatır,yürüyünce açar.Kaldı ki bunada gerek yok.

Ben bunca mühendis bunca araştırmayla bu araca bu motoru koymayı uygun gördüyse vardır bi bildikleri diyenlerdenim.Zaten kullanırkende anlıyorsunuz.

• Eğer yılda 10000 km cıvarı bir yol yapacaksan Astra için benzinli almanı öneririm. Çünkü benzinliyle dizel arasında performans açısından %50 fark var. Çok yol yapmayacaksan benzinli ,Ama yok ben çok gezerim tozarım yılda yirmi bine, otuz bine çıkarırım kmyi diyorsan o zaman dizel al. Benim fikrim bu.
  • @optiboy

%50 fark neye göre açıklarmısınız.

Yılda 10000 km yada 50000 km yapsa değişen nedir?Hiç birşey.Çünkü benzinli ile dizel arasında fiyat farkı yok.Bu durumda benzin almış başını gitmişken benzinli almanın amacı nedir.

Bu arabanın dizelinin uzun yolda 4.5 ltre ortalamayla gittiğini farzedersek hadi 5 litre yaksın diyelim bir depoyla 1000 km yi aşıyor.

Kaldı ki astra benzinli 0-100 ü 11.7 sn, astra dizel 0-100 13 sn.

Benzinli astra bg ve devir farkını uzun yolda ortaya koyar son hızda doğal olarak esnek değerlere ulaşır.Ama buda büyük fark yaratmaz.Biri rahat 190 görüyorsa benzinlinin de göreceği 210 dur.

Buda %50 performans farkına eşit değildir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: optiboy

Eğer yılda 10000 km cıvarı bir yol yapacaksan Astra için benzinli almanı öneririm. Çünkü benzinliyle dizel arasında performans açısından %50 fark var. Çok yol yapmayacaksan benzinli ,Ama yok ben çok gezerim tozarım yılda yirmi bine, otuz bine çıkarırım kmyi diyorsan o zaman dizel al. Benim fikrim bu.

25 HP'nin gücü %50'ye mi tekabül ediyor.

Ortalama %22 falan oluyor aradaki performans.

Ha dersen ki aradaki yakıt farkı %50 ona katılırım bir nebze de olsa. Çünkü 105 HP ile şehir içinde 600 KM gidiyorsak dizelle 850 rahat gidilir görüşündeyim. Bu da %50'ye tekabül etmiyor.

• tabii ki dizel
  • şaunda dizel tabikide lpg ile uğraşma yazık olur benzinden 2.5 3 litre az yakar 100 kmde vergi avantajıda var dizelini al rahatına bak
  • @ bebeto85 ve Ünal Korkmaz,

Bu veriyi Opel servisinde çalışan bir tanıdığımdan aldım. Belki %50 derken biraz abartmış olabilir ama demek istediği herhalde benzinliyle dizel arasında performansta çok fark ettiğiydi. Yılda 10000 km yapan birinin benzinliyi tercih etmesi gerektiğini söylerken şunu düşündüm: Örneğin ben yılda yaklaşık 9000 km yapan birisiyim. Benzinli Opel aracım var. Benzinli olmasına rağmen az km yaptığım için yakıt parası bana dokunmuyor. Ayda 9000 km yapan birisi şimdi niçin gidip dizel alsın ki? Masrafta en çok ne kadar fark edecek? Yol yapmıyorum ki. Ha durumun çok kötüyse, zor geçiniyorsan zaten gidersin tüp taktırırsın olur biter. Demek istediğim: Sonuçta ayda 8000-9000-10000km ler kişiye yakıt parasında zorluk çıkarmaz. Sonuçta dizelin bazı dezavantajları olduğunu da kabul etmek gerekir. Ben bu dezavantajları yaşamamak için biraz daha çok yakıt masrafıyla karşı karşıya kalmayı tercih ederim. Anlatabildim mi bilemiyorum ama bu benim görüşüm.

• quote:

@ bebeto85 ve Ünal Korkmaz,

Bu veriyi Opel servisinde çalışan bir tanıdığımdan aldım. Belki %50 derken biraz abartmış olabilir ama demek istediği herhalde benzinliyle dizel arasında performansta çok fark ettiğiydi. Yılda 10000 km yapan birinin benzinliyi tercih etmesi gerektiğini söylerken şunu düşündüm: Örneğin ben yılda yaklaşık 9000 km yapan birisiyim. Benzinli Opel aracım var. Benzinli olmasına rağmen az km yaptığım için yakıt parası bana dokunmuyor. Ayda 9000 km yapan birisi şimdi niçin gidip dizel alsın ki? Masrafta en çok ne kadar fark edecek? Yol yapmıyorum ki. Ha durumun çok kötüyse, zor geçiniyorsan zaten gidersin tüp taktırırsın olur biter. Demek istediğim: Sonuçta ayda 8000-9000-10000km ler kişiye yakıt parasında zorluk çıkarmaz. Sonuçta dizelin bazı dezavantajları olduğunu da kabul etmek gerekir. Ben bu dezavantajları yaşamamak için biraz daha çok yakıt masrafıyla karşı karşıya kalmayı tercih ederim. Anlatabildim mi bilemiyorum ama bu benim görüşüm.

Ben zaten yaptığı KMye laf etmedim. Orda haklısınız tabi canım. Yılda 10.000 Km yol yapılacaksa dizel alırsan zaten bakımlarından dolayı kaybediyosun az KM yaptığın için.

Benim söylediğim performansta %50 fark etmesiydi. O kadar fark olması için benzinli modelin ortalama 150HP falan olması lazım.

1 senede benzinli aracımızla 15.000 KM yol yaptık.

• quote:

Orjinalden alıntı: Ünal Korkmaz

quote:

@ bebeto85 ve Ünal Korkmaz,

Ben zaten yaptığı KMye laf etmedim. Orda haklısınız tabi canım. Yılda 10.000 Km yol yapılacaksa dizel alırsan zaten bakımlarından dolayı kaybediyosun az KM yaptığın için.

Benim söylediğim performansta %50 fark etmesiydi. O kadar fark olması için benzinli modelin ortalama 150HP falan olması lazım.

1 senede benzinli aracımızla 15.000 KM yol yaptık.

Anladım sorunu. Dediğim gibi bu veriyi Opel servisinde çalışan bir tanıdığım söyledi ama biraz abartı kaçmış olduğu doğrudur, haklısınız

• dizel ile benzinli arasında bakım onarım maliyetlerinde çok fark varmıdır?
  • @optiboy

Sizin dediğinizi bende duydum.Volkswagen çalışanlarıda yılda 40000 km den aşa yol yapanlara benzinli öneriyorlar.

Vw de passat 1.4 tsi bugün 50000 ytl iken dizeli 70000 ytl seviyesinde.Doğal olarak benzinli tavsiyesinde bulunuyorlar.

Fakat arkadaş astranın benzinli ile dizeli için aynı fiyatı aldığına göre dizel alması yılda yapacağı km açısından kar-zarar olarak bişey değiştirmeyecek.

1.3 cdti yıllık vergisi-yıllık 350 ytl
    1.6 motor yıllık vergisi 560 ytl

Yılda 10000 km yapan bi araç periyodik bakım 15000 km de olduğu için,yıllık bakıma girmek zorundadır.

Benzinlinin bakımı 200 ytl civarı varsayarsak,dizelinde 350 ytl.

Aradaki 150 ytl farktan vergiyle dizel-benzinli bakım masrafını amorti etmiş oluyor.

Baktığımı zaman Ünal Korkmaz arkadışımızın verilerine göre,bir depoyla yani 52 litre benzinle 600 km yol yapan benzinli,10000 km de yaklaşık 17 depo benzin harcamış olacak.

Bir depo benzin 52 lt=3.30*52=170 diyelim.

17 depoda-170*17=2890 ytl yakıt parası yapar.

Dizelde kendi hesabımla 52 litre mazotla 800 km yol yapıyorum.10000 km de yaklaşık olarak 12 depo mazot harcadığımı düşünürsek;

Bir depo mazot-52*2.88=150 ytl yapar.

12 depo mazotta-150*12=1800 ytl yakıt parası tutar.

Yani 10000 km de benim düz mantıkla hesapladığıma göre 1000 ytl dizen avantajı ortaya çıkıyor.

Not;arkadaşlar hesabı tamamen düz mantıkla yaptım varsa yanlışları düzeltirseniz sevinirim.

• hesap doğru arkadaşım yılda 1 milyar karın olur ayrıca devam etmek gerekirse
    1.depo benzin ile 600 km
    1.depo mazot ile 800 km geziosun yani ayda 200km daha fazla gezmiş oluyorsun
  • 1.3 cdti astra alacağıma hiç yerimden oynamam ben, araba doluyken bir rampa kalkışı falan yapsanız insanın emdiği sütü burnundan getirecek derecede kötü bir araç, uzun yola çıksan zırt pırt vitesle oynamak gerekiyor, hele yol düz değilse rampa viraj çoksa tükettiği mazot miktarı atmosferik benzinlilere yaklaşıyor neredeyse.

Bence uzak durulması gereken bir araba, kimseye tavsiye etmiyorum, bir kere yol yapmak zorunda kaldım malesef bu araçla tekrarı olmaz umarım...
  • quote:

Orjinalden alıntı: dkerem2

hesap doğru arkadaşım yılda 1 milyar karın olur ayrıca devam etmek gerekirse
    1.depo benzin ile 600 km
    1.depo mazot ile 800 km geziosun yani ayda 200km daha fazla gezmiş oluyorsun

Sağolasın hocam.

Aslında onu şöylede diyebiliriz.Ayda bir depo kullanmayı hedefleyen birisi,

Benzine 170 ytl verip 600 km yol yapıcak.Bu da haftada 150 km demek.

Diğeri mazota 150 ytl verip 800 km yol yapıcak.Yani haftada 200 km.

20 ytl yide yıkamaya vericek

• Dizel
  • quote:

Orjinalden alıntı: rsteam

1.3 cdti astra alacağıma hiç yerimden oynamam ben, araba doluyken bir rampa kalkışı falan yapsanız insanın emdiği sütü burnundan getirecek derecede kötü bir araç, uzun yola çıksan zırt pırt vitesle oynamak gerekiyor, hele yol düz değilse rampa viraj çoksa tükettiği mazot miktarı atmosferik benzinlilere yaklaşıyor neredeyse.

Bence uzak durulması gereken bir araba, kimseye tavsiye etmiyorum, bir kere yol yapmak zorunda kaldım malesef bu araçla tekrarı olmaz umarım...

Arkadaşım yaş kaç.Kemale ermiş birisi böyle bi yorum yapmaz vallahi.

Post kasmayın şuraya.Bişeyler yazın aman bilgilendirici olsun.

Sen yerinden oynama takıl kendi çapında Opel de ağlıyo zaten sen oynamıyosun diye.

Sen rampa-viraj diyosun ya,ben bu arabayla 350 km de 4.5 lıtre ortalamayla yol yaptım.Balıkesir edremit arasıda bu yola dahil.

Ayrıca Afyon-İstanbul arası 450 km yolu (gülümbe rampaları falan,bilecik bozüyük bilmiyosan söyliyim) ortalama 5 litreyel full klima açık araba yüklü yaptım.

Yazın ama mantıklı konuşun.Bilmeden boş keseden sallayıpta bilgi almaya çalışanlarıda köreltmeyin.

• Saçma sapan yazılar yazmayın lütfen tanımadığınız kişiler hakkında.

Herkesin otomobilden beklentileri farklı ben bagajı dolu ve 3 kişiyle birlikte bu araçla tam 1 hafta yolculuk ettim oradan oraya, uzun yolda kesinlikle beklentileri karşılamayan bir araç 90-100 sabit gidersem bende yakarım 4,5 litre.

Özellikle ara hızlanma-sollama performansı rezalet bana göre, araç yüklüyken bir deneyin bakalım. Sınıfındaki 1.6-1.4 dizellerin içinde en az giden araç bu araç daha ne diyeyim ki... 6 ileri şanzıman bence bu araç için çok fazla 5 ileri kullanılsa araç çok daha rahat ilerlerdi özellikle uzun yolda fazla vitesle oynamadan. Sonuçta devamlı otoyolda 6. vites sabit kullanmıyoruz bu arabaları ki Ankara İstanbul arasında da bu arabayı 6'dan aşağı düşürmeden gitmek neredeyse imkansız, oldukça dik rampalar var yer yer sık sık vitesle oynamak gerekiyor....
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.