Şimdi Ara

Astra sedana karar verdim, pekiyi dizelmi benzinlimi? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
1.946
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: rsteam

Saçma sapan yazılar yazmayın lütfen tanımadığınız kişiler hakkında.

Herkesin otomobilden beklentileri farklı ben bagajı dolu ve 3 kişiyle birlikte bu araçla tam 1 hafta yolculuk ettim oradan oraya, uzun yolda kesinlikle beklentileri karşılamayan bir araç 90-100 sabit gidersem bende yakarım 4,5 litre.

Özellikle ara hızlanma-sollama performansı rezalet bana göre, araç yüklüyken bir deneyin bakalım. Sınıfındaki 1.6-1.4 dizellerin içinde en az giden araç bu araç daha ne diyeyim ki... 6 ileri şanzıman bence bu araç için çok fazla 5 ileri kullanılsa araç çok daha rahat ilerlerdi özellikle uzun yolda fazla vitesle oynamadan. Sonuçta devamlı otoyolda 6. vites sabit kullanmıyoruz bu arabaları ki Ankara İstanbul arasında da bu arabayı 6'dan aşağı düşürmeden gitmek neredeyse imkansız, oldukça dik rampalar var yer yer sık sık vitesle oynamak gerekiyor....

Anlaşamadığımız bi nokta var.

Benim bahsettiğim yollar sürekli rampa ve sürekli viraj zaten 90-100 gitme imkanın yok.Hele bide kamyon arkasına takıldın mı işin var.Vites küçült-büyüt hızlan yavaşla bu tarz yollar.O dediğim değerleri o yollarda yakaladım.

Burdan Ankaraya sürekli 150 den aşa gitmedim genede 6.5 ltr yı gecemedim ve araba full yüklüydü.

Ben mükemmel bi performans var demiyorum fakat siz fazlasıyla yerden yere vuruyorsunuz.Beğenmediğiz ara hızlanmalar 125 bg civicten daha iyi bunu biliyormuydunuz acaba ?

• Yeni civic zaten bağırmaktan öteye gidemiyor haklısınız Hondanın benzinlilerinin performans olarak üstünlükleri vardı, o da bu kasayla kayboldu malesef araç ağırlaşınca.

Neyse konu dağılmasın demek istediğim, belki de ben çok sinir oldum aracı kullanırken ondan biraz ağır yazdım ama özellikle aile ile birlikte bagaj yüklüyken yapılan uzun yollarda sıkıntılı bir araç, alternatif olarak daha performanslı ekonomik araç varken kendi sınıfında benim için 1.3 astra son tercih olurdu malesef. Benzinlisini kullansaydım ikisi arasında bir yorumda bulunurdum illa astra olacaksa yani.
  • 30 Sayfalık Astra 1.3 cdti Konusu. Merak edenler bakabilir.

http://forum.donanimhaber.com/m_13145389/tm.htm
  • Dizel al bak keyfine. Ama yarın birgün pişman olmamak için git dizelini de benzinlisini de test et ondan sonra karar ver.
  • Çalıştığım iş yerinde bir arkadaşın eşi dizel 1.3 astra kullanmıyo acayip mutlu vergisi falan en az olan diyor uzun yol olsun şehir içi olsun sorun yok diye konuşuyor ve çok çok memnun arabasından
  • quote:

Orjinalden alıntı: bebeto85

@optiboy

Sizin dediğinizi bende duydum.Volkswagen çalışanlarıda yılda 40000 km den aşa yol yapanlara benzinli öneriyorlar.

Vw de passat 1.4 tsi bugün 50000 ytl iken dizeli 70000 ytl seviyesinde.Doğal olarak benzinli tavsiyesinde bulunuyorlar.

Fakat arkadaş astranın benzinli ile dizeli için aynı fiyatı aldığına göre dizel alması yılda yapacağı km açısından kar-zarar olarak bişey değiştirmeyecek.

1.3 cdti yıllık vergisi-yıllık 350 ytl
    1.6 motor yıllık vergisi 560 ytl

Yılda 10000 km yapan bi araç periyodik bakım 15000 km de olduğu için,yıllık bakıma girmek zorundadır.

Benzinlinin bakımı 200 ytl civarı varsayarsak,dizelinde 350 ytl.

Aradaki 150 ytl farktan vergiyle dizel-benzinli bakım masrafını amorti etmiş oluyor.

Baktığımı zaman Ünal Korkmaz arkadışımızın verilerine göre,bir depoyla yani 52 litre benzinle 600 km yol yapan benzinli,10000 km de yaklaşık 17 depo benzin harcamış olacak.

Bir depo benzin 52 lt=3.30*52=170 diyelim.

17 depoda-170*17=2890 ytl yakıt parası yapar.

Dizelde kendi hesabımla 52 litre mazotla 800 km yol yapıyorum.10000 km de yaklaşık olarak 12 depo mazot harcadığımı düşünürsek;

Bir depo mazot-52*2.88=150 ytl yapar.

12 depo mazotta-150*12=1800 ytl yakıt parası tutar.

Yani 10000 km de benim düz mantıkla hesapladığıma göre 1000 ytl dizen avantajı ortaya çıkıyor.

Not;arkadaşlar hesabı tamamen düz mantıkla yaptım varsa yanlışları düzeltirseniz sevinirim.

Söylediğim gibi benzinlinin performansını yaşamak adına ben bir yıl içinde bu ekstra yakıt masrafını göze alıyorum. Senin verilerinle hesap yaptığımda benzinli araba dizele oranla bana aylık seksen milyon gibi bir ekstra masraf getirecek. Ben ayda yüz milyonun üzerinde telefon parası veren biriyim. Eğer seksen milyon bana dokunacak olsaydı kesinlikle şimdiye kadar tüplü sisteme geçmiş olurdum. Hiç dizelle benzinliyle uğraşmazdım. Anlatabiliyormuyum?Ama tabiki bu tercih meselesi. Göze alamayacak olanlara da saygım var. Ama onlara tüplüye geçmelerini tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi optiboy -- 11 Eylül 2008; 15:34:25 >

• 80 ytl'nın hesabında değiliz zaten fakat anlatmak istediğimiz 10 ytl de olsa,100 ytl de olsa totalde hangisinin hesaplı olduğudur.

Sonra bunu yıllara ve km ye yaydığımız zaman ve aracı satıcağımız zamanki karı hesaplamaya kalkmıyorum bile.

Kaldıki astranın dizeliyle benzinlisi arasında performans farkı çok fazla yok.Benzinlisi bana performans vermiyo ki ben ona ayda 80 ytl fazladan veriyim.

Araba 150 bg turbo olur örn passat 1.8 T o zaman haklısınız derim.Performansa ve yaktığına değer.Kaldı ki tüpe de geçsek zaten 2000 ytl masrafı var,yakacağıda gene dizelden farklı olmayacak.

Üstüne bide ayarı tuttu mu tutmadı mı,kapalı alana park edemezsin vs.Tüp bana eski yüksek hacimli mercedes yada bmw kullanıcısı olmadıkça mantıklı gelmiyor.

Çünkü astra bi depoyla 600 km yol yapıyor,ben 2.0 Tfsi 200 bg üstelik quattro bi ile bı depo ile 550 kmleri görüyordum.Şimdi hangisinde performans için 80 ytl fazladan vermeyi göze alırsınız?

• Fiyatları aynıysa tabiki de dizelini alırdım.

Hayırlı olsun.
  • quote:

80 ytl'nın hesabında değiliz zaten fakat anlatmak istediğimiz 10 ytl de olsa,100 ytl de olsa totalde hangisinin hesaplı olduğudur.

Sonra bunu yıllara ve km ye yaydığımız zaman ve aracı satıcağımız zamanki karı hesaplamaya kalkmıyorum bile.

Kaldıki astranın dizeliyle benzinlisi arasında performans farkı çok fazla yok.Benzinlisi bana performans vermiyo ki ben ona ayda 80 ytl fazladan veriyim.

Araba 150 bg turbo olur örn passat 1.8 T o zaman haklısınız derim.Performansa ve yaktığına değer.Kaldı ki tüpe de geçsek zaten 2000 ytl masrafı var,yakacağıda gene dizelden farklı olmayacak.

Üstüne bide ayarı tuttu mu tutmadı mı,kapalı alana park edemezsin vs.Tüp bana eski yüksek hacimli mercedes yada bmw kullanıcısı olmadıkça mantıklı gelmiyor.

Çünkü astra bi depoyla 600 km yol yapıyor,ben 2.0 Tfsi 200 bg üstelik quattro bi ile bı depo ile 550 kmleri görüyordum.Şimdi hangisinde performans için 80 ytl fazladan vermeyi göze alırsınız?

Benzinliyle dizeli arasında performans farkı var arkadaşım. Git ikisini de iyice sür. Ayrıca ben dizelin sırf o sesini duymamak için bile 80 ytl veririm diyorum. Performans farkı yok demek gerçekleri görememektir bana kalırsa. Bak ben dizelin daha ekonomik olduğunu kabul ediyorum, zaten de öyle ama dizel kullananlar da benzinlinin daha performanslı olduğunu kabul edecekler bir zahmet. Burda benzinli dizel kavgası yapmıyoruz. Opel veya bir başkası kimsenin babasının malı da değil. Bugün Opel kullanırız yarın Ford kullanırız. ama hepsine objektif olarak bakmalıyız. İkisinin de dezavantajları, avantajlarını görebilmeliyiz. Tercihlerine, durumlarına göre herkes ölçüyor tartıyor bir seçim yapıyor. Bu bu kadar basit

• 100 Ytl benzinle 500 km yapıyoruz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: optiboy

quote:

80 ytl'nın hesabında değiliz zaten fakat anlatmak istediğimiz 10 ytl de olsa,100 ytl de olsa totalde hangisinin hesaplı olduğudur.

Benzinliyle dizeli arasında performans farkı var arkadaşım. Git ikisini de iyice sür. Ayrıca ben dizelin sırf o sesini duymamak için bile 80 ytl veririm diyorum. Performans farkı yok demek gerçekleri görememektir bana kalırsa. Bak ben dizelin daha ekonomik olduğunu kabul ediyorum, zaten de öyle ama dizel kullananlar da benzinlinin daha performanslı olduğunu kabul edecekler bir zahmet. Burda benzinli dizel kavgası yapmıyoruz. Opel veya bir başkası kimsenin babasının malı da değil. Bugün Opel kullanırız yarın Ford kullanırız. ama hepsine objektif olarak bakmalıyız. İkisinin de dezavantajları, avantajlarını görebilmeliyiz. Tercihlerine, durumlarına göre herkes ölçüyor tartıyor bir seçim yapıyor. Bu bu kadar basit

Arkadaşım benim yazımda aralarında fark yok mu yazıyor?

Üstüne basarak söylüyorum ÇOK FAZLA FARK YOK diyorum.

İkisini sürmeme gerek yok 2008 model easytronic 115 bg astrada var ailemde.Her gün üstünde olduğum araçlardan birisi ne olduğunu çok iyi biliyorum yani.

Sana astra benzinli performans veriyorsa bilemem.Benim performans anlaşıyışımda 0-100 ü 11.7 sn olan bi araba yok.Ben zaten astra dizeli performans için kullanmıyorum ki tamamen ekonomi.

Performans anlayışımı yukarda yazdım zaten.Ayrıca ben Opel fanatiği falanda değilim.Sıkı bi audiciyimdir.Bunu söylemekten utanmam yani.

Avantajlarını üşenmedim hesapladım yazdım.Bana totelde %20 fazla performans verecek diye benzinli araç,sürekli yol yapan birisi olarak dizel araca karşı değişmem.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.