Şimdi Ara

assembly programlama dili nasıl öğrene bilirim (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
2
Favori
24.204
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konuya yaklaşımınız ilginç gerçekten. Asm nin prog. dili olduğunun kanıtı kitaplarda geçen "low level programming language" ifadesi midir? Bu kadar tecrübeden sonra bunu kendiniz yorumlayamıyor musunuz?

Asm ye prog. dili denmesinin sebebi muhtemelen herkes tarafından anlaşılması içindir ve böylece dile yerleşmiştir. Bundan emin değilim tabi. Emin olduğum şey assembly nin bir dil olarak diğer prog. dilleri arasına girmeyeceği. Yani birisi size birkaç tane prog. dili say dese ve sizde;
    C
    Java
    Delphi
    Assembly
    ...
    derseniz hata etmiş olursunuz. Asm, bir prog. dilinde olması gereken özelliklerin neredeyse hiçbirini karşılamaz. Prog. dilleri uygun bir derleyici veya yorumlayıcı ile istenilen sistemde çalıştırılabilir. Asm sadece kendi cpu sunda çalışır. Prog. dillerinde a = b gibi en basit ifadenin bile hangi instruction lara tekabul ettiği önceden bilinemez. Asm de bu açıkça önceden bellidir (adı bu yüzden sembolik makina dili). Prog. dillerinde bellek ve yazmaçlar ile ilgilenilmez. Soyut nesneler kullanılır ve bunların bellekteki karşılığı derleyiciyi ilgilendirir bizi değil. Asm de bir prog. dilinde olması gereken dil bilgisi (grammar) yoktur. Sadece syntax vardır.

Bunlar aklıma gelenler. Yani ben neyin prog. dili olup neyin olmadığını anlamak için kendi bilgimi mi yorumlayacam yoksa kitaplardaki terimlere mi takılacam?

• quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Konuya yaklaşımınız ilginç gerçekten. Asm nin prog. dili olduğunun kanıtı kitaplarda geçen "low level programming language" ifadesi midir? Bu kadar tecrübeden sonra bunu kendiniz yorumlayamıyor musunuz?

Asm ye prog. dili denmesinin sebebi muhtemelen herkes tarafından anlaşılması içindir ve böylece dile yerleşmiştir. Bundan emin değilim tabi. Emin olduğum şey assembly nin bir dil olarak diğer prog. dilleri arasına girmeyeceği. Yani birisi size birkaç tane prog. dili say dese ve sizde;
    C
    Java
    Delphi
    Assembly
    ...
    derseniz hata etmiş olursunuz. Asm, bir prog. dilinde olması gereken özelliklerin neredeyse hiçbirini karşılamaz. Prog. dilleri uygun bir derleyici veya yorumlayıcı ile istenilen sistemde çalıştırılabilir. Asm sadece kendi cpu sunda çalışır. Prog. dillerinde a = b gibi en basit ifadenin bile hangi instruction lara tekabul ettiği önceden bilinemez. Asm de bu açıkça önceden bellidir (adı bu yüzden sembolik makina dili). Prog. dillerinde bellek ve yazmaçlar ile ilgilenilmez. Soyut nesneler kullanılır ve bunların bellekteki karşılığı derleyiciyi ilgilendirir bizi değil. Asm de bir prog. dilinde olması gereken dil bilgisi (grammar) yoktur. Sadece syntax vardır.

Bunlar aklıma gelenler. Yani ben neyin prog. dili olup neyin olmadığını anlamak için kendi bilgimi mi yorumlayacam yoksa kitaplardaki terimlere mi takılacam?

Bir programlama dilinde olması gerek şeylerin bir kısmı "high-level assembler" denilen şeylerde var gibi gözüküyor. Mesela HLASM ve Linoleum. Bunlarda döngü ve muhakeme ifadelerinin yanında makrolar ve değişkenler de var. Bunlar sayılabilir mi?

• Beyefendi , bu benim yaklaşımım değil. Bu , IBM PC'lerin ilk komut kümelerinden beri kabul görmüş, on yıllardır kullanılan bilimsel paradigma. Ben birşeylere yaklaşmıyorum siz anlamamakta diretiyorsunuz. Dünya çapında , hangi bilgisayar bilimciye , bilgisayar mühendisine sorarsanız sorun , Assembly dili alçak seviyeli bir programlama dilidir. Bunu ben söylemiyorum , IBM PC'nin babaları , MIPS mimarisinin tasarımcıları (Patterson ve Hennessy) , x86 mimarisinin tasarımcıları ve bizzat bu dili ortaya atmış kişiler söylüyor. Kısaca , bilgisayar teknolojilerinin kurucu babaları , sizin kullandığınız "şeyleri" tasarlayan kişiler söylüyor bunu. He siz bana dersiniz ki , arkadaşım ben Mazidi'den , Abel'den , Kip'den , Hennessy'den , Patterson'dan , Tanenbaum'dan , William Stallings'den bu işi daha iyi biliyorum. Hatta ben bu işi bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün bilgisayar bilimcilerinden daha iyi biliyorum. Eyvallah , o zaman çocukluktan beri besleyip büyüttüğünüz , gözünüz gibi baktığınız egonuza saygı gösterip susarım.
    Sizin "programlama dili" tanımınız , aslında bir programlama dili türü tanımıdır. Şimdi siz yine , on yıllardır kabul edilmiş standart programlama dili tanımlarının ve konseptlerinin aslında yanlış olduğunu , sizin bildiğinizin daha doğru olduğunu iddia edeceksiniz. Yine eyvallah.

Sizin o "bir kaç kitap" dediğiniz kitaplar , bu alanda etkinliğini kanıtlamış , bazısı 10 baskı yapmış kitaplar. Öyle , "Kim Korkar Assembly'den" , "Mustafa Bıdıbıdıyla 12 saatte Assembly" gibi kitaplara pek benzemezler. Yazarları da, çarşıda dükkanı olan adamlar değil. Bu teknolojilerin geliştirilmesinde bizzat rol almış kişiler. Dolayısıyla evet , "Bir kaç kitaptaki tanıma ve bilgisayar tarihinin başından beri süregelen akademik eser birikimine" inanacaksınız. Tabi kibirinize yedirebilirseniz.

Tuğrul Bey , High Level Assembler'lar ile ilgili en güzel bilgi , Randall Hyde'ın The Art of Assembly Programming kitabında mevcut , çünkü kitap doğrudan HLA anlatıyor. Onlar doğrudan bir programlama dilinden çok , bir lehçe oluyor. Söz gelimi , LISP'in pek çok lehçesi var. Aynı şekilde Haskell'in , Scheme'nin de pek çok lehçesi var.

Neyse daha fazla tartışmayacağım. Nasıl olsa ben buraya karşınıza Nathaniel Rochester'ı , Stephen P. Morse'u filan getirsem , yüzyüze konuştursam , yine fayda etmeyecek.

"Biz Assembly'i iyi biliriz... Programlama dili nedir bir kaç bilgisayar bilimciden öğrenecek değiliz!"

• Bilgisayar bilimcilerin "alçak seviyeli programlama dili" nden neyi kasdettikleri net değil. Ben anlatmak istediğimi sebepleriyle anlattım ve assembly programlama dillerinin arasında sayılamaz diyorum. Literatürde ne olarak geçtiği kimin umurunda. Herkesin bildiği programlama dili tanımına uymuyor, daha nesini tartışalım. Ama anlaşılan sizin konuyla ilgili kendi fikriniz yok. O onu dedi bu bunu dedi den başka birşey demiyorsunuz.

Beni ve bu konuyu okuyanları ikna etmek istiyorsanız "assembly programlama dili" ile basit bir hesap makinası yazın. Yazamıyorsanız bu tartışma burada bitmiştir.
  • http://forum.donanimhaber.com/m_78717772/tm.htm
    konumda a'dan z'ye assembly diye bir eğitim seti paylaştım güzel dökümanlar var işinize yararsa
  • quote:

Orijinalden alıntı: saqeslanger

http://forum.donanimhaber.com/m_78717772/tm.htm
    konumda a'dan z'ye assembly diye bir eğitim seti paylaştım güzel dökümanlar var işinize yararsa

Kardes sen cekil aradan
  • quote:

Orijinalden alıntı: Maybe Tomorrow

quote:

Kardes sen cekil aradan

• quote:

Beni ve bu konuyu okuyanları ikna etmek istiyorsanız "assembly programlama dili" ile basit bir hesap makinası yazın. Yazamıyorsanız bu tartışma burada bitmiştir.

Tartışmaya pek girmek istemiyorum ama şu kısma takılınca yazayım dedim. :D

"Assembly Programlama Dili" ile bir hesap makinesinin oluşturulamayacağını mı söylediniz yoksa zorluğundan vs mi bahsettiniz?

Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. @spartico arkadaşımızın da yazmış olduğu Kip.R.Irvine'nin Assembly Language for x86 Processors adlı kitabı üzerinden Sistem Programlama ve Assembly Dili dersini Üniversitede aldım. Basit tarzda bir hesap makinesi yapımı yanılmıyorsam 1. ya da 2.proje ödevimizde yer alan sorular içerisinde bir tanesiydi. Tam anımsamıyorum hangisindeydi. Ama ödevlerimiz içerisinde yer alan sorulardan biri buydu. Kısacası yapılmayacak bir şey değil, eğer onu kasdetmişseniz.

Spartico arkadaşımız çok güzel yazmış Assembly diliyle alakalı bilgileri.

Bu konuda daha fazla bilgilenmek isteyenler olursa İrvine'nin kitabını ben de tavsiye ederim. Buna ek olarak, Bilgisayar Organizasyonu, Bilgisayar Mimarisi gibi derslerde okutulan William Stallings'in kitabı da güzeldir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MLoveR -- 31 Temmuz 2013; 15:18:21 >

• quote:

Bilgisayar bilimcilerin "alçak seviyeli programlama dili" nden neyi kasdettikleri net değil. Ben anlatmak istediğimi sebepleriyle anlattım ve assembly programlama dillerinin arasında sayılamaz diyorum. Literatürde ne olarak geçtiği kimin umurunda. Herkesin bildiği programlama dili tanımına uymuyor, daha nesini tartışalım. Ama anlaşılan sizin konuyla ilgili kendi fikriniz yok. O onu dedi bu bunu dedi den başka birşey demiyorsunuz.

section .data 

; Messages

msg1 db 10,'-Calculator-',10,0
    lmsg1 equ $ - msg1

msg2 db 10,'Number 1: ',0
    lmsg2 equ $ - msg2

msg3 db 'Number 2: ',0
    lmsg3 equ $ - msg3

msg4 db 10,'1. Add',10,0
    lmsg4 equ $ - msg4

msg5 db '2. Subtract',10,0
    lmsg5 equ $ - msg5

msg6 db '3. Multiply',10,0
    lmsg6 equ $ - msg6

msg7 db '4. Divide',10,0
    lmsg7 equ $ - msg7

msg8 db 'Operation: ',0
    lmsg8 equ $ - msg8

msg9 db 10,'Result: ',0
    lmsg9 equ $ - msg9

msg10 db 10,'Invalid Option',10,0
    lmsg10 equ $ - msg10

nlinea db 10,10,0
    lnlinea equ $ - nlinea

section .bss

; Spaces reserved for storing the values ​​provided by the user.

opc resb 2
    num1 resb 2
    num2 resb 2
    result resb 2

section .text

global _start

_start:

; Print on screen the message 1
    mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, msg1
    mov edx, lmsg1
    int 80h

; Print on screen the message 2
    mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, msg2
    mov edx, lmsg2
    int 80h

; We get num1 value.
    mov eax, 3
    mov ebx, 0
    mov ecx, num1
    mov edx, 2
    int 80h

; Print on screen the message 3
    mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, msg3
    mov edx, lmsg3
    int 80h

; We get num2 value.
    mov eax, 3
    mov ebx, 0
    mov ecx, num2
    mov edx, 2
    int 80h

; Print on screen the message 4
    mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, msg4
    mov edx, lmsg4
    int 80h

; Print on screen the message 5
    mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, msg5
    mov edx, lmsg5
    int 80h

; Print on screen the message 6
    mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, msg6
    mov edx, lmsg6
    int 80h

; Print on screen the message 7
    mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, msg7
    mov edx, lmsg7
    int 80h

; Print on screen the message 8
    mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, msg8
    mov edx, lmsg8
    int 80h

; We get the option selected.
    mov ebx,0
    mov ecx,opc
    mov edx,2
    mov eax,3
    int 80h

mov ah, [opc] ; Move the selected option to the registry ah
    sub ah, '0' ; Convert from ascii to decimal

; We compare the value entered by the user to know what operation to perform.

cmp ah, 1
    je add
    cmp ah, 2
    je subtract
    cmp ah, 3
    je multiply
    cmp ah, 4
    je divide

; If the value entered by the user does not meet any of the above
    ; conditions then we show an error message and we close the program.
    mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, msg10
    mov edx, lmsg10
    int 80h

jmp exit

add:
    ; We keep the numbers in the registers eax and ebx
    mov eax, [num1]
    mov ebx, [num2]

; Convert from ascii to decimal
    sub eax, '0'
    sub ebx, '0'

; Add
    add eax, ebx

; Conversion from decimal to ascii
    add eax, '0'

; We move the result
    mov [result], eax

; Print on screen the message 9
    mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, msg9
    mov edx, lmsg9
    int 80h

; Print on screen the result
    mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, result
    mov edx, 1
    int 80h

; We end the program
    jmp exit

subtract:
    ; We keep the numbers in the registers eax and ebx
    mov eax, [num1]
    mov ebx, [num2]

sub eax, '0'
    sub ebx, '0'

; Subtract
    sub eax, ebx

add eax, '0'

; We move the result
    mov [result], eax

mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, msg9
    mov edx, lmsg9
    int 80h

mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, result
    mov edx, 1
    int 80h

; We end the program
    jmp exit

multiply:

; We store the numbers in registers ax and bx
    mov ax, [num1]
    mov bx, [num2]

sub ax, '0'
    sub bx, '0'

; Multiply. AL = AX x BX
    mul bx

add al, '0'

; We move the result
    mov [result], al

mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, msg9
    mov edx, lmsg9
    int 80h

mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, result
    mov edx, 1
    int 80h

; We end the program
    jmp exit

divide:
    ; IN THIS LABEL IS THE ERROR!

; We store the numbers in registers ax and bx
    mov dx, 0
    mov ax, [num1]
    mov bx, [num2]

; Convert from ascii to decimall
    sub ax, '0'
    sub bx, '0'
    ; Division. AX = DX:AX / BX
    div bx

add ax, '0'
    ; We move the result
    mov [result], ax

mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, msg9
    mov edx, lmsg9
    int 80h

; ALWAYS PRINTS 1
    mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, result
    mov edx, 1
    int 80h

; We end the program
    jmp exit

exit:
    ; Print on screen two new lines
    mov eax, 4
    mov ebx, 1
    mov ecx, nlinea
    mov edx, lnlinea
    int 80h
    ; End the program
    mov eax, 1
    mov ebx, 0
    int 80h

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 31 Temmuz 2013; 15:58:20 >

• Bende ne zaman birisi atlayacak diye bekliyordum.

Kardeş ben o kodları androidde kullanmak istiyorum. Bildiğin assembly compiler varsa bi zahmet.
  • quote:

Bende ne zaman birisi atlayacak diye bekliyordum.

Kardeş ben o kodları androidde kullanmak istiyorum. Bildiğin assembly compiler varsa bi zahmet.

buyur kardeş

http://www.eggwall.com/2011/09/android-arm-assembly-calling-assembly.html

ios'unkini de atayım mı???

konu ban&üye kilit&assembly programlama dili

fatality edit:http://flaviusalecu.com/post/3788777450

tartışma bitmiştir

ilk mesajı editlersen güzel olur hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 31 Temmuz 2013; 18:44:53 >

• Senin daha öğreneceğin çok şey var. Biz o konuları çoktan geçtik. Ben sana androidde nasıl asm yazılır diye sormadım. O yazdığın (hani şu yukarıdaki kopyalayıp yapıştırdığın) asm kodlarını birebir nasıl androidde kullanırız diye sordum.

Eğer ben java ile hesap makinası sorsaydım bana tek kod verirdin ve hiç değiştirmeden olduğu gibi heryerde çalışırdı. Hakeza c veya python kodları da olduğu gibi çalışırdı. Ama assembly sorduğum zaman işler nasıl değişti gördün mü? Ben sana asm dedim sen x86 asm verdin. Android deyince başka linke yönlendirdin.

İşte bunun gibi birçok sebepten ötürü Assembly programlama dili değildir. Zaten konumuz da bu. Yoksa asm ile istediğin herşey yazılır ama bunun direkt binary kod yazmaktan hiçbir farkı yok. Çünkü Asm == makina kodu.

• quote:

Senin daha öğreneceğin çok şey var. Biz o konuları çoktan geçtik. Ben sana androidde nasıl asm yazılır diye sormadım. O yazdığın (hani şu yukarıdaki kopyalayıp yapıştırdığın) asm kodlarını birebir nasıl androidde kullanırız diye sordum.

Eğer ben java ile hesap makinası sorsaydım bana tek kod verirdin ve hiç değiştirmeden olduğu gibi heryerde çalışırdı. Hakeza c veya python kodları da olduğu gibi çalışırdı. Ama assembly sorduğum zaman işler nasıl değişti gördün mü? Ben sana asm dedim sen x86 asm verdin. Android deyince başka linke yönlendirdin.

İşte bunun gibi birçok sebepten ötürü Assembly programlama dili değildir. Zaten konumuz da bu. Yoksa asm ile istediğin herşey yazılır ama bunun direkt binary kod yazmaktan hiçbir farkı yok. Çünkü Asm == makina kodu.

Peki fpga "programlanıyor" derken aslında ona uygun semboller mi gönderiliyor o zaman? Yani programlama sayılmıyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: Tugrul_512bit

Peki fpga "programlanıyor" derken aslında ona uygun semboller mi gönderiliyor o zaman? Yani programlama sayılmıyor mu?

Fpga ile tecrübem yok ama onun olayının bambaşka birşey olduğunu biliyorum. Mikroişlemci yok, komut seti yok, fetch-decode yok, sıralı işlem yok. Programlama denilir tabi. Zaten fpga programming diye geçiyor her yerde. Yine de detayları dijital elektronik konusunda tecrübeli birine sormak lazım. Forumda vuraldesign diye bir arkadaş var, o bilir.
  • http://www.altera.com/products/software/partners/opencl/opencl-board-partner-index.html

Birde böyle bir güzellik var. Keşke geçim derdimiz falan olmasa, kafamız rahat olsa da böyle şeylerle uğraşabilsek.
  • quote:

Senin daha öğreneceğin çok şey var. Biz o konuları çoktan geçtik. Ben sana androidde nasıl asm yazılır diye sormadım. O yazdığın (hani şu yukarıdaki kopyalayıp yapıştırdığın) asm kodlarını birebir nasıl androidde kullanırız diye sordum.

güzel abiciğim toparlayalım konuyu,

hepimizin öğreneceği çok şey yok mu? tüm mesajları okudum, o konuları falan çoktan geçmediniz. assembly dili ile hesap makinesi yazın ikna olacağım dedin, buldum kodları.
    sen cevap olarak küçümseme ile birlikte kim atlayacak diye merak ediyordum dedin, oysa ben sadece mesajının gerektirdiği cevabı verdim sana. sen sonra da bunları android'de nasıl kullanacağız diye sordun.

abi Allah aşkına nasıl kullanabiliriz sence?? eğer android'e assembly yazılabiliniyor ise aynen olduğu gibi NDK'da da bunları kullanacağız tabii ki. bu işlemin Java'nınkinden farkı ne?? Her assembly dili her makinede çalışmıyorsa bu onu makine dili yapmaz. bu onu sizin tabiri mantıklıca düzenlersek, en fazla farklı ortamlara da uyarlanmış bir programlama dili yapar, olması gereken de budur zaten. Makine dili de ayrı bir şey.

ayrıca yukarıda da dendiği gibi nereye bakarsan bak her yerde assembly için programlama dili deniliyor. bunların kurucularının bile kullandığı terim buyken, böyle bir polemik ne kadar gereksizdir?? normalde ciddiye almayıp geçmek lazım da insanın bi içine oturuyor herkes görecek şimdi ilk yanıtta assembly'e programlama dili değil denmiş, yanlış bilgi direk.

önceki konulardaki mesajlarını okurken senin hakkında kafamda şekillenmiş profile duyduğum saygıdan, işi şakaya vurmak istedim, şimdi anlayamıyorum ne amaçla diretiyorsun hâlâ? Her şey çok açık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 1 Ağustos 2013; 1:54:38 >

• Bana göre de bu tartışma gereksizdir ama konuyu gören, yeni başlayacak olan, neyin ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar assembly yi diğer dillerden biri zannedip yanlış bilgilenmesinler, prog. dili zannedip öğrenmeye çalışarak boşa zaman kaybetsinler diye çabalıyorum. Yoksa banane kim nasıl bilirse bilsin. Ama ben böyle çabaladıkça birileri gelip inatla milleti yanlış bilgilendirmekten adeta zevk alıyor.

Mesela şu başlığa bak rezalet. Bu başlığı gören assembly yi örneğin C' ye bir alternatif zanneder. Halbu ki hiç alakası yok. Bunları birisi kaynak koddur, diğeri hedef kod. Bütün diller asm ye derlenir. Asm hedef kod.

Programlama dillerinde seviye farkı nedir, kaynak kod - amaç kod nedir bilmeyen, derleyicilerin ne işe yaradığından bile habersiz olanlar burada ahkam kesiyor. Bende bunu anlamıyorum işte.

Kendiniz ne derseniz deyin ama burada milleti yanıltıcı ifadelerden uzak durun diyerek kendi adıma konuyu kapatıyorum.

• o zaman assembly programlama dilinin çalışma mantığı diğerlerinden daha farklı demelisin abi, sense direk programlama dili değildir diyorsun, yanlış diyorsun, ne demek istediğini hepimiz çok iyi anladık.
    ahkâm niye keseyim ben burada, kime neden yapayım bunu?? daha şunu bunu bilmeyen kişiler diye insanları kategorize edip küçük görmen hiç hoş değil gerçi bilen geldiğinde de pek farklı bir tepkiyle karşılaşmıyor. assembly'nin programlama dili olduğunu savunmak için bahsettiğin nitelikler gereksiz, o zaman şöyle de: "aha çalım atmayı bilmeyen adam, ofsayt, teknik faul ne demek bilmeden geliyor bana c diliyle assembly birdir diyor."olduğunu mu söylüyoruz sanki?? prensibi farklı da olsa ne kadar teknik farkta olsa programlama dilidir demek istediğimiz şey bu. tarafsız birine okutursak ayrıca konuyu, kimin daha ahkâm kesici konuştuğunu seçmesi pek zor olmaz
    @elektro_gadget

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 1 Ağustos 2013; 2:52:51 >

• quote:

saqeslanger dur ALLAH'ını seversen sen de zaten ortalık karışık

quote:

Orijinalden alıntı: gandalff

/>

o zaman assembly programlama dilinin çalışma mantığı diğerlerinden daha farklı demelisin abi, sense direk programlama dili değildir diyorsun, yanlış diyorsun, ne demek istediğini hepimiz çok iyi anladık.
    ahkâm niye keseyim ben burada, kime neden yapayım bunu?? daha şunu bunu bilmeyen kişiler diye insanları kategorize edip küçük görmen hiç hoş değil gerçi bilen geldiğinde de pek farklı bir tepkiyle karşılaşmıyor. assembly'nin programlama dili olduğunu savunmak için bahsettiğin nitelikler gereksiz, o zaman şöyle de: "aha çalım atmayı bilmeyen adam, ofsayt, teknik faul ne demek bilmeden geliyor bana c diliyle assembly birdir diyor."olduğunu mu söylüyoruz sanki?? prensibi farklı da olsa ne kadar teknik farkta olsa programlama dilidir demek istediğimiz şey bu. tarafsız birine okutursak ayrıca konuyu, kimin daha ahkâm kesici konuştuğunu seçmesi pek zor olmaz
    @elektro_gadget

Yine mi koydun şu gifi

• Öncelikle herkese merhaba,

Asmb ın proramlama dili olup olmadığını anlamak için olayın en başından bakmanızı tavsiye ederim. İlk yapılan programlar hangi dille yazılmıştır. Bunu araştırırken fark edeceksiniz ki (kaynak vermeme gerek yok, cevabı merak eden araştırır) asmb dir, bu dille program yazmak zor olduğundan üzerine yapı çıkılarak basic, c gibi diller türemiştir. Zaten c# ın ve bir çok dilin temelinde de c vardır. Kaçırılmaması gereken bir detay daha var, diller kendi aralarında da ayrılırlar. Örneğin son nesil diller object-orianted (nesne tabanlı) olarak nitelendirilirler. Bu dillere bu özelliği veren asmb ın varlığıdır. Extra bir detay pic entegreleri bilirsiniz, bu enteğrelerin içerisine program yazmak istediğinizde çoğunlukla asmb kullanılır. Şimdi bana pic lerin içerisine program yazılmıyor demeyin, dediğim gibi programlama dilleri ile ilgili ahkam kesmeden önce neden bahsettiğinizi iyi bilmelisiniz. Asemb bir programlama dilidir, en ilkeli ama en etkilisi, çünkü donanım le birinci elden iletişim kurar. Diğer dillerin hepsi belirli mimarilerin üzerine kurulmuştur ki büyük ihtimalle mimarinin temelinde asmb vardır.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.