Şimdi Ara

Askerlik yoklama işlemleri hastaneye sevk ve heyete girmek ile ilgili tüm bilgiler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
1
Favori
1.692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam ben 178 boyum ayakkabısız 52 kiloyum. O zaman 51 altına düşersem erteleme alabiliyorum. Ögretmenim yani sınır dışına yollanmam herhalde. Uzun dönem çıkarsa sınir içinde teröristlerle çatışmaya girebilecek bir yer çıkabilir mi peki? Yani eskiden acemiler çatısmaya yollanıyordu şimdi yok galiba ama Allah rahmet eylesin Piyade Er Tarık Tarcan mühendisti ama sınırda şehit edilmişti 2022'de. Bu arada sadece ihtimali bilmek istiyorum hocam gidip gitmemek sorun değil neresi çıkarsa giderim. 2024 kasım gibi gideceğim inşallah kpss den sonra.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • maxpayne455 M kullanıcısına yanıt

Epi topu 1-2 ay eğitim alan birini sıcak çatışmaya yollamazlar.

Zaten öğretmenlik mezunları için okulda öğretmenlik imkanı veriliyordu diye biliyorum.

https://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/ogretmenlerin-askerlik-islemleri

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • a-f-h A kullanıcısına yanıt
    Hocam bu dediğiniz asker öğretmenlik, kamuda öğretmen olmak gerekiyor. Ben bundan yararlanamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxpayne455 -- 13 Ocak 2024; 20:17:36 >

Onu bilemem hocam. İhtiyaca göre görevlendiriyorlar ama yedek subay ve astsubaylar bu tarz bölgelere gitmiyor diye biliyorum.

• Hudson51 kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam. Yedek astsubay uzun dönem çıkarsa 3 ay eğitim mi olacak? Ordu evinde mi kalacağım? Benim arkadaşa yedek subay çıktı meslekçi, ev tutmuş kendine 5 ten sonra kışladan çıkıyormuş.

Meslek kurası için 4 hafta; takım komutanı olanlar için 10 hafta eğitim vardı en son. Eğitim zamanı, erler gibi koğuşta kalıyorsunuz.

Orduevi / misafirhanede ücreti mukabilinde kalabilirsiniz. Ama tüm askerliği orduevinde edebilir misiniz, bu biraz da gittiğiniz yerdeki yoğunluğa bağlı.

Mesai durumu değişebilir. Genelde 8-5 oluyor ama nöbetler, görevlendirmeler, vardiyalar işi değiştirebilir. Gittiğiniz yerdeki göreviniz, iş yükü ve yoğunluğa göre değişebilir. Nöbetler 24 saat usulu tutuluyor, nöbet ertesi ilk iş günü nöbet istirahatli oluyorsunuz (cuma tutulan nöbetler hariç).

İstihkamda yedek subaydım, mesela temmuz ayında hafta içi bir gün saat 20:00ye kadar mesai yapardık. Ayda bir tam gün (hafta sonu) vardiyamız olurdu. Dönem dönem iş yükü değişebiliyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a-f-h -- 15 Ocak 2024; 0:32:59 >
    Peki 10 hafta eğitim süresi boyunca ben er mi olacacağım yoksa yedek astsubay mı? Yedek astusubay olursam koğuşa su basma olayı olduğunda herhangi bir er bana temizlik yaptırabilir mi ben yedek astsubayken? Peki yedek astsubay olursam neler yaparım ne görev verirler bana?

• Eğitim boyunca yedek subay / astsubay adayı (kursiyer) statüsünde oluyorsunuz. Tekmil verirken de yedek subay / astsubay adayı diye söylüyorduk. Yeminden sonra asteğmen / astsubay astçavuş olup Kurada seçtiğiniz veya çektiğiniz yerde göreve başlıyorsunuz. Askeri hiyerarşi burada başlıyor.

Zaten eğitimde erlerle karışık olmayacaksınız, sizin gibi yedek astsubay adaylarıyla (artık sayıya göre) bir veya daha fazla bölük yapacaklar. Mıntıkanız, yatakhaneniz bile ayrı olacak.

Temel eğitim 1 ay olduğu için askeri hiyerarşiyi ve notasyonu konsantre bir şekilde öğretmeye çalışıyorlar. Sırf ağız alışsın diye bazı bölük komutanları çıkıp "siz er statüsündesiniz yemin edip rütbe takana kadar uzman çavuşa bile komutanım diyeceksiniz" diye emir verebiliyor.

Temel eğitim kısmı 3-4 hafta kadar oluyor, takım komutanı olanlar için eğitimin geri kalan süresi "sınıf eğitimi" diye geçer. Orada da piyade, tankçı, bakımcı, istihkam (artık ne çıktıysa) onun eğitimini verirler.
    Forumda yedek subay konusu vardı. Meslek kurası veya takım komutanı olanlar eğitim içeriğinden bahsetmişti.
    https://forum.donanimhaber.com/yedek-subaylik-ile-ilgili-tecrubelerim--136509432

Gittiğiniz yerde bir astsubayın emrine verilirsiniz. Joker gibi nerede ihtiyaç varsa orada kullanıyorlar. Evrak işleri de olabilir. Gittiğiniz yer eğitim birliği ise alt devrelerinizi veya erleri eğitme görevi de verilebilir. Yemekhaneye, depoya malzeme taşıdım diyen bile var.

Teşekkürler hocam. Sizce uzun dönem yedek astsubay mı yoksa 6 ay er olmak mı daha iyi?

Bu tercih,

Kişiye,

Maddi / iş durumu,

Askerlik yaptığınız yere ve oradaki personele

vb. şartlara göre değişebilir. Bana kalsa yedek subay / astsubaylık daha iyi.

Şu da var,

1 yılda 12-13 bin civarı yedek astsubay alınıyor. Ama 350-400 bin kadar da er alınıyor. Yedek astsubaylık için şans faktörü de çok fazla.

O zaman beni er olarak alırlar bence.

Hangi aylar celb oluyor?

Teşekkürler. Bir de askerlik için yabancı dil belgesi yüklemek istiyorum tercih yaparken. Yok dil ve yds eşdeğerliği var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxpayne455 -- 17 Ocak 2024; 20:18:56 >

Bildiğim kadarıyla en son YDS'yi kabul ediyorlardı. Yökdil (eskinin ÜDS'si) akademik camiada kabul görüyor.

Nereden öğrenebilirim peki?

Askerlik şubesine sorabilirsiniz. Ya da sisteme sınav sonucu yüklerken sistemin seçiciliği olabilir. Mesela yökdil olmaz uyarı verebilir.

Teşekkürler peki öyle yapayım en iyisi. Yabancı di belgesini yüklemenin ne gibi bir avantajı olabilir?

90 üstü falan yüksek notlar etkili olabilir diyorlardı. Bir de yedek subay / astsubay olursanız dil tazminatı almaya yarar.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.