Şimdi Ara

Askerlik tecil, ales ve başvuru süreci hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
2
Favori
3.824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Silikon vadisi merkezli bir teknoloji firmasında uzaktan yazılımcı olarak çalışıyorum. Geliştirdiğimiz ve birçok yatırımcı tarafından fonlanmış projemizin teknik kısmını ben yönetiyorum. Bu yüzden işten ayrılmamın (özellikle askerlik sebebiyle) şirkete çok büyük zarar vereceğini öngörüyorum. Bu zararı minimum düzeye indirmek için, geç olmadan kendime ve çalıştığım firmaya bir yol planı çizmek istiyorum.

Askerlik tecilim 15 Eylül 2016 itibariyle sonlanıyor, bu yüzden yasal yolları kullanarak askerliğimi bir süre daha tecil ettirmek istiyorum. Ancak sistem nasıl işliyor pek tecrübeli olmadığım için size sormak istediğim bazı sorular var.

Kendim AÖF İşletme mezunuyum. Not ortalamam pek iyi değil. (açıkcası kaç olduğunu da bilmiyorum, sınavlarda rastgele işaretleyerek bitirdim büyük çoğunluk gibi.) Bu yüzden hedefimde Ahmet Yesevi gibi özel üniversitelerin İşletme Yüksek Lisans bölümü var.

Bunu kendi eğitimim için değil de, askerliğimi tecil ettirmek ve biraz daha zaman kazanmak için yapıyorum. Minimum maliyetle nasıl yapılır açıkcası merak ediyorum.

Sorularıma gelirsek:

1. Ahmet Yesevi gibi üniversiteler tezsiz yüksek lisans programı veriyorlar, ancak diğerlerinden farklı olarak Ahmet Yesevi üniversitesi ALES 55 puanı almış olmamızı istiyor. ALES puanımızın 3 yıl geçerli olduğu söyleniyor. Önümüzdeki 1 - 15 Ekim arasında ALES'e başvuru yapsam ve sonuç belgemi alsam, önümüzdeki 3 yıl boyunca bu belgeyi kullanabiliyor muyum? Yoksa, başvuru tarihinden önceki ALES sınavına girmek zorunda mıyım?

2. Özel üniversitelerde kabul durumu nasıl? Başvuru yapanları genellikle alıyorlar mı? Hem AÖF çıkışlıyım, hem de İşletme konusunda son derece yetersizim. Kabul edilmeme gibi durumlar oluyor mu?

3. 15 Eylül'de tecilim bittikten sonra bir yüksek lisans programına kayıt olsam, askerliğim tecil oluyor mu yoksa otomatikman bakaya kalıp askerlik işlemleri mi başlıyor? Eğer askerliğim tecil olmuyorsa, en geç 2015 Bahar Dönemi için mi kayıt olmam gerekiyor?

4. Yüksek Lisans'a kabul edildikten sonra, 3 yıl askerlik tecilinden minimum maliyetle yararlanmak için neler yapabilirim? Örneğin, tek dönemlik ücreti yatırsam, kaydımı önümüzdeki 3 yıl boyunca dondurabilir miyim, ve bu süreçte askerlik tecilinden yararlanabilir miyim?

Bunların dışında, başvuru/tecil/kayıt dondurma gibi süreçleri kısaca özetleyebilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

• gerçekten de güzel sorular ve bende merak ediyorum açıkcası.
    ben de AöF lisans kamu yönetim mezunuyum
    ben de tecil etmek için tezsiz y.lisans arıyorum.
    bilen arkadaşlar yazarsa güzel olurdu
  • Halen merak etmekteyim. :)
  • 1.Evet. Yani daha önce hiç ales puanınız yoksa, kasım sonu yapılacak sınava girebilir ve ocak dönemi yüksek lisansa başlayabilirsiniz. Ama bu sınavın başvurusu bitti, kaydınız yoksa mayıs dönemini beklemeniz gerekli.
    2. Özellerde başvurular üniversiteye göre değişir hocam. Ama çoğunlukla sıkıntı olmaz, sonuçta hemen hemen herkes iş hayatı için yapıyor bu alanda yüksek lisansı. Sıkıntı olmaz çok yüksek bir ihtimal.
    3. Teciliniz bitiş zamanı 15 eylül ise, ondan sonrasında bakaya kalmış oluyorsunuz. Şöyle örnek vereyim, benim bu yıl tecilim mayıs 2015 te bitmişti. Ben eylül 2015 kayıt yaptırdım yüksek lisansa. Yani kazandığınız sürece sıkıntı yok, kaydınızı yaptırınca okul tecili halleder.
    4. Kayıt olduktan sonra, dondurursanız askerlik teciliniz düşer hocam. 3 yıl hakkınız var. Yani bir dersten kalıp, 3.yıla uzatarak halledebilirsiniz. Ama dondurursanız öğrencilikten düşersşniz diye biliyorum ben.
    Size önerim, uzaktan eğitim tezsiz yl. Hem daha uygun ücretli, hem de kabul alımınız kesin gibi bişey. Zorluk çıkmaz.
    Benim arkadaşım bu yaz mersin e-işletme tezsiz yl bölümüne başladı. Dönemlik 1300tl sanırım. Mülakat bile olmadı direk alındı. Hem şansınız artar, hem tercih imkanınız daha fazla olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• öncelikle merhabalar
    halen lisans öğrenimi görüyor iseniz 30 yaşindan gün almamak şartıyla 29 yaşini doldurana kadar tecil hakkınız bulunmaktadır..yine 30 yaş sınırını aşmamak kaydıyla lisans öğreniminden sonra yaklaşık 2 yıl kadar tecil hakkınıız bulunuyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: iLkBaHaRsOnBaHaR

öncelikle merhabalar
    halen lisans öğrenimi görüyor iseniz 30 yaşindan gün almamak şartıyla 29 yaşini doldurana kadar tecil hakkınız bulunmaktadır..yine 30 yaş sınırını aşmamak kaydıyla lisans öğreniminden sonra yaklaşık 2 yıl kadar tecil hakkınıız bulunuyor..

Eğer yazdığımızı okursanız, sormuş olduğum soruyla vermiş olduğunuz cevap arasında herhangi bir bağlantı olmadığını görebilirsiniz.

quote:

Orijinalden alıntı: Tom Waits

1.Evet. Yani daha önce hiç ales puanınız yoksa, kasım sonu yapılacak sınava girebilir ve ocak dönemi yüksek lisansa başlayabilirsiniz. Ama bu sınavın başvurusu bitti, kaydınız yoksa mayıs dönemini beklemeniz gerekli.
    2. Özellerde başvurular üniversiteye göre değişir hocam. Ama çoğunlukla sıkıntı olmaz, sonuçta hemen hemen herkes iş hayatı için yapıyor bu alanda yüksek lisansı. Sıkıntı olmaz çok yüksek bir ihtimal.
    3. Teciliniz bitiş zamanı 15 eylül ise, ondan sonrasında bakaya kalmış oluyorsunuz. Şöyle örnek vereyim, benim bu yıl tecilim mayıs 2015 te bitmişti. Ben eylül 2015 kayıt yaptırdım yüksek lisansa. Yani kazandığınız sürece sıkıntı yok, kaydınızı yaptırınca okul tecili halleder.
    4. Kayıt olduktan sonra, dondurursanız askerlik teciliniz düşer hocam. 3 yıl hakkınız var. Yani bir dersten kalıp, 3.yıla uzatarak halledebilirsiniz. Ama dondurursanız öğrencilikten düşersşniz diye biliyorum ben.
    Size önerim, uzaktan eğitim tezsiz yl. Hem daha uygun ücretli, hem de kabul alımınız kesin gibi bişey. Zorluk çıkmaz.
    Benim arkadaşım bu yaz mersin e-işletme tezsiz yl bölümüne başladı. Dönemlik 1300tl sanırım. Mülakat bile olmadı direk alındı. Hem şansınız artar, hem tercih imkanınız daha fazla olur.

Cevabınız için teşekkürler. Uzaktan eğitim tezsiz yl hakkında biraz bilgi alabilir miyim? Hangi üniversitelerde var bu? ALES puanımın kaç olması gerekiyor? Ahmet Yesevi gibi alternatiflerden farkı nedir? Ahmet Yesevi yaklaşık 2500 lira alıyordu sanırım dönemlik.

Dondurma konusunda ben tam tersini biliyordum. Dönemlik ücretin 20%sini vererek zaten dondurabiliyoruz ama öğrencilik düşecekse çok mantıksız bir uygulama oluyor.

Tezsiz YL hakkında biraz daha bilgi verebilirseniz çok müteşekkir olurum.

• quote:

Orijinalden alıntı: TSF Aristona

quote:

Orijinalden alıntı: iLkBaHaRsOnBaHaR

öncelikle merhabalar

Eğer yazdığımızı okursanız, sormuş olduğum soruyla vermiş olduğunuz cevap arasında herhangi bir bağlantı olmadığını görebilirsiniz.

quote:

Orijinalden alıntı: Tom Waits

1.Evet. Yani daha önce hiç ales puanınız yoksa, kasım sonu yapılacak sınava girebilir ve ocak dönemi yüksek lisansa başlayabilirsiniz. Ama bu sınavın başvurusu bitti, kaydınız yoksa mayıs dönemini beklemeniz gerekli.

Cevabınız için teşekkürler. Uzaktan eğitim tezsiz yl hakkında biraz bilgi alabilir miyim? Hangi üniversitelerde var bu? ALES puanımın kaç olması gerekiyor? Ahmet Yesevi gibi alternatiflerden farkı nedir? Ahmet Yesevi yaklaşık 2500 lira alıyordu sanırım dönemlik.

Dondurma konusunda ben tam tersini biliyordum. Dönemlik ücretin 20%sini vererek zaten dondurabiliyoruz ama öğrencilik düşecekse çok mantıksız bir uygulama oluyor.

Tezsiz YL hakkında biraz daha bilgi verebilirseniz çok müteşekkir olurum.

öncelikle merhabalar
    1-üç yıllık tecil surecini minimum maliyetle atlatmak istiyosunuz bunun için okulu dondurmayı düşünüyosunuz fakat şunu bilmenizi isterim kayıt dondurulunca ÖİDB askerlik şubesini 1 ay içinde bilgilendirir ve sevk tehiriniz IPTAL edilir.
    2-yüksek lisans başvurusundan önceki ales sınavına girme gibi bir mecburiyetiniz bulunmuyor ki bu "ALES sınavının üç yıl geçerliliği var" hükmüyle çelişir pek mantıklı olmazdı
    3-parayı veren düdüğü çalar diicem. Özel üniversitelerin pek te sıkıntı yapicağini sanmıyorum
    4-ilgili askeri kıtaya sevkiniz yapilmadığı sürece (ki bu gayriihtiyari yapılmıyo fakat bakaya kalmak ta istemezsiniz )herhangi bir yüksek lisans programına kayıt ile tecili uzatabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iLkBaHaRsOnBaHaR -- 21 Kasım 2015; 23:46:55 >

• TSF Aristona T kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Ben yeni Okan Üniversitesi uzaktan eğitim yüksek lisansa kayıt oldum. 3 yıllık 6125 ödedim. Ales istemiyor.

Okan'a girmeden önce Ahmet Yesevi'de uzaktan eğtim yüksek lisanstaydım. Her yarı yıl için 2100 TL ancak, bir dönem ödeyip bir dönem pas geçebiliyordunuz. Yine 3 yıllık 2100x3 = 6300 TL'ye geliyor. 1 dönem ödeyip, 1 dönem pas geçme opsiyonu hala devam ediyor mu bilmiyorum.

Saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: tlgthrm

Merhaba,

Ben yeni Okan Üniversitesi uzaktan eğitim yüksek lisansa kayıt oldum. 3 yıllık 6125 ödedim. Ales istemiyor.

Okan'a girmeden önce Ahmet Yesevi'de uzaktan eğtim yüksek lisanstaydım. Her yarı yıl için 2100 TL ancak, bir dönem ödeyip bir dönem pas geçebiliyordunuz. Yine 3 yıllık 2100x3 = 6300 TL'ye geliyor. 1 dönem ödeyip, 1 dönem pas geçme opsiyonu hala devam ediyor mu bilmiyorum.

Saygılar

Merhaba,

ALES'e ne olur ne olmaz diye girdim. 68-70 arası puan almışım. Tecilim Eylül'de bitiyor. Acaba o zamana kadar bir okula kayıt olmak zorunda mıyım? Kayıtlar ne zaman bilmiyorum, Ekim'de kayıt oldum desek; o arada geçen 1 aylık sürede hangi durumda olacağım askerlik açısından bilmiyorum.

Profilinize baktım da; sanırım siz de aynı soruyu sormuşsunuz. :)

• TSF Aristona T kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Yaşayarak tecrübe ettim. Tecil durumunuza e-devlet üzerinden bakabilirsiniz. Teciliniz bittikten sonra durum "sınıf ve tertibat bekleniyor" a dönüşüyor. Akabinde adresime bir zarf geldi, 3 ay sonraki celbe tabi olduğumu ve gelecek ay içerisinde askerlik şubesine gelerek işlemlerimi yaptırmam gerektiğini söylüyordu. Bu sırada kayıt olduğum yüksek lisans, gerekli belgeleri askerlik şubesine gönderdi ve askerliğim terkar tecil durumana geldi.

Askerlik işlemleri için bana söylenen süreyi geçirmedim ama sanırım geçirseydim bakaya olurdum. Onun da para cezası var ama okul ertelemeyi unuttuysa galiba o para cezasını da vermiyorsunuz.
  • Askerlik tecilim 30 eylülde bitiryor. Ales tercihleri ağustosta oluyor. Yerleştirme sonuçlarının açıklanma tarihi belli olmadığından, tecil bitimi ile ales yerleştirme sonucu arası kısa bir süre.alese yerleşilirse aslerliği tecil edebilirmiyiz?

Askerlik şubesine giderken ales sınav sonucuyla tercih kağıdıylamı gitmek gerekiyor?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.