Şimdi Ara

Askerlik konusu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
543
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar yakın zamanda askere gitmeyi düşünüyorum bir kaç sorum olacaktı
    1-askere mp 3 veya mp 4 görüntülü video oynatıcısı kamerasız felan sadece müzik kuran ufak tefek videolar izlemek için götürebilirmiyim
    2- birde askeriyenin içinde mescit var mıdır buradan kuran götüreyim mi orda var mıdır .
    3-acemi askerleri kışa denk gelince soğukta karda kışta eğitime çıkarırlar mı.
    4-askerliğini yakın zamanda yapmış arkadaşlara soracagım nasıl bir ortam orası neler tavsiye edersiniz
    5 askerliği ne olarak yapmak daha az sıkıntı çıkarır.

• 1-mp3 götürme kimisi karışır kimisi karışmaz dert alma başına
    2-mescit yok duymadım görmedim kuran bulunabilir tezkereyi alıpta yanında kuran-kitap getiren askerlerin biçoğu orda bırakıyor bırakılan yerlerde askerlik yaparsan her türlü bulursun ama yine de sen götürmek istersen götürebilirsin
    3-ister -1500 derece olsun ister yazın 60 derece sıcağı olsun o eğitimi alacaksın
    4-askerler hariç bulunduğun ortam gittiğin yere göre değişir ben suruç suriye sınırında yaptım 320 gün boyunca günde 8 saat nöbet tuttum gündüz 9-1 gece 9-1 arası
    asker zaten devrelerin olucak ufak yerlere karakollara falan düşersen manga olarak gideceksin acemilik yaptığın dönem de mangan olucak senin 9 kişi olucaksınız usta birliğinde nereye düşersen seninle beraber 8 kişi de oraya düşecektir yani eğer karakola düşersen en az 8 devren yanında muhtemelen sıracılık göreceksin türkiyenin %80 nin de vardır bu 3 ay boyunca alt devrelik çekeceksin sonra alt devren gelicek rahatlicaksın şafak olacak 200 sonra çömezin gelecek şafak olacak 100 sonra torun gelecek sayacaksın 5-10 böyle bitiyo kısaca askerlik
    5-en iyisi kendin ol sıkıntı varsa öyle çek bir şey yapmaya çalışma yanlış anlama salaklık yaparsan bütün ameleliği sana yaptırırlar devrelerin bile yaptırır çok zeki olmaya çalışırsan komutan seni yanından ayırmaz her işini yaptırır çakallık yaparsan rahat geçer askerliğin ama herkesten küfürü yersin o yüzden doğal davran kendin ol

hayırlı olsun sağ sağlim gider gelirsin inşallah merak ettiğin başka bir şey olursa yardımcı olurum

• kablam kullanıcısına yanıt
    eyvallah Allah razı olsun abicim üşenmeden yazmışsın saolasın . . . :))
  • 3-acemi askerleri kışa denk gelince soğukta karda kışta eğitime çıkarırlar mı.

tabii ki hayır.
    komutan şöminenin başında toplar ve hikayeler anlatır.
    bale kursu mu oğlum orası .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgo_cr7 -- 19 Kasım 2016; 0:8:4 >
  • 1)Kamera,telefon,mp3 vs götüremezsin yakalanırsan alırlar Not: Usta birliğinde eskiyip tabiri caizse kaşarlaştığında ozamn olur.
    2)Mescid yok ama wc de abdest alıp kouşda namaz kılabilirsin akşamda ranzanda yatarken kuran okursun kimse karışmaz.
    3)Yaş kış farketmez acemi birliği,usta birliği farketmez her an her zamn eğitimde olur görevde.
    4)Çok atılgan olma,çokta saf durma..ortama göre nabız yokla..ne en önde ol nede en arkada..zamanla kavrarsın alışırsın ortama..
    5)Nasip kısmet işi belli olmaz bazen batıdaki çok zor yapar....bazende doğudaki çok kolay...takma git gör....sonra gel...
  • Te Amo Querido kullanıcısına yanıt
    eyvallah saolasın inşallah gidip görecez bakalım .hayırlısı olur inşallah

birde arkadaşın biriyle tecil bozaya gidecegiz aynı yere düşermiyiz sizce böyle birşey olur mu yoksa herşeyi sistem mi seçiyor .
  • 1-askere mp 3 veya mp 4 görüntülü video oynatıcısı kamerasız felan sadece müzik kuran ufak tefek videolar izlemek için götürebilirmiyim
    2- birde askeriyenin içinde mescit var mıdır buradan kuran götüreyim mi orda var mıdır .
    3-acemi askerleri kışa denk gelince soğukta karda kışta eğitime çıkarırlar mı.
    4-askerliğini yakın zamanda yapmış arkadaşlara soracagım nasıl bir ortam orası neler tavsiye edersiniz
    5 askerliği ne olarak yapmak daha az sıkıntı çıkarır.

Mp3 tarzı şeyler götüremezsin. Askerliğe başladığın gün tutanak imzalattırırlar. ilk 3 madde içinde tutanakta mp3,mp4 cep telefonu bulundurmayacağıma, bulunduğu halde tüm sorumluluğu bildiğim halde verilecek cezaya razı olacağıma gibisinden bir tutanak maddesi vardır, İmzalattırırlar onu sana güzelce. Usta birliğinde en üst 2 devre olana kadar biraz zor görürsün mp3'ü. Acemi birliğinde mümkünatı yok gizli saklı anca.

Bizde mescitte vardı, camii de vardı. Bölüğün mescidinde Kur'an, tefsir, dini kitaplar bulunuyordu.

Acemi asker yaz kış farketmez sürün Allah sürün. Kaçışın yok.

Ortam şöyle, kendi şehrinden olan adamlarla yakınlaşırsın. Ben acemi birliğim belli olduğunda konu açmıştım forumdan beraber 2 kişi denk geldi. Safranboluya gittik beraberce biriyle aynı bölüğe düştük. DH yi yâd ettik durduk müthiş bir acemi birliği geçirmiştim. Diğer arkadaşta yemek aralarında yanımızdan ayrılmıyordu. Sonra İzmirlilerle tanıştık kaynaştık geçti gitti müthiş günlerdi emin ol.

Askerliği meslekçi olarak yapmak daha az sıkıntı çıkarır. Ben yazıcı oldum nöbet vs. hiçbir şekilde tutmadım üstümdeki adam gittikten sonra. Hatta çavuşlara nöbet çizelgesini düzenleyip yarın bu adamlar nöbet tutakaca diyordum. Çavuşlar sadece tav oldukları yada laf dinlemeyen adamlar olduğunda Ya Eren şu adama 3-5 yaz laf dinlemiyo diyorlardı. Gereğini yapıyordum bende

Şimdiden hayırlı teskereler yardımcı olduysam ne mutlu bana.

• quote:

Orijinalden alıntı: Glenn Rhee

askerde müslüman olmayan biri zorluklar çekermi ?

çekmez, bizde hristiyan vardı mesela. Bi tek izinleri bitmişken paskalya bayramına gitmek istiyorum dediğinde komutan yürürlüğe bakayım eğer öyle birşey varsa idari izin veririm demişti. Ama gönderemedi izne yokmuş sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: duck988

eyvallah saolasın inşallah gidip görecez bakalım .hayırlısı olur inşallah

birde arkadaşın biriyle tecil bozaya gidecegiz aynı yere düşermiyiz sizce böyle birşey olur mu yoksa herşeyi sistem mi seçiyor .

Aynı yere düşmen çok zor hade aynı ile va şehre düşdün diyelim bunun karakolu var..taburu var...tugayı var...bölüğü var...kouşu var...yani çok zor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Askerlik vatani görevdir tabi vatan demek namus,şeref dir.Allah yolunda ölenler şehittir,Vatan için ölmek,namus şeref bayrak için ölmek DiNİ kapsayan kavramlardır.Osmanlıdan buyana vatan ve namus için müslümanlığı ilelebet yaşatmak için dökülen kanlar sayesinde şu güzlim ülkede yaşıyoruz..

Ama senin korkup çekinmene gerek yok herkez yoldan çıkmış ortama hemen ayak uydurursun o yüzdn çekinmene gerek bişey yok bildiğin gibi...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tüm soruların cevapları tamamen değişken. Resmi kurallar, kanunlar her yerde vardır ama her zaman uygulanmıyor. Mesela resmiyette, kayıt özelliği olmayan cihazlara (basit radyo) izin veriliyor diye hatırlıyorum, bu madde rütbeli ve sivil personelleri de kapsıyor, onların bile sesli, görüntülü kayıt yapabilen cihazları içeri sokması yasaktır. Fakat pek uyulmaz bu hususlara.

Sorularına gelirsek, cevapları görev yapacağın birliğe, komutanlarına, diğer askerlere bağlı tüm bunlar. Ben İstanbul'da Nato birliğinde görev yaptım, MP3 çalarlara ses çıkarılmıyordu ama ortalıkta kulağında kulaklıkla gezemezsin. Eğitim anlamında da pek bir şey yoktu, haftasonları spor olayı vardı çok az. Fakat bize bağlı alt birlikler, mesela İstanbul-Maltepe'deki 2. zırhlı tugayda eğitim yoğundu. Hatta o tugay içinde bile bölükler arası sıkıntılar farklılık gösteriyordu...Doğuda görev yapan akraba ve arkadaşlarımdan çok rahat askerlik yapan da vardı, zorlu geçen de...
    Bizim birlikte mescit vardı, görev saatleri dışında rahatça kullanabiliyorduk, içinde Kuran, çeşitli dini kitaplar vardı, hatta Cuma namazı dahi kılınıyordu (görevi aksatmamak koşulu ile, öğle arasında). Fakat koğuşlardaki dolaplarda ister dini ister başka konudaki kitaplar yasak değildi fakat onaylatmak koşulu ile dolabında muhafaza edebilirdik...
    Yine kışın çok soğukta eğitimler askıya alınabiliyor veya kısa süreli olabiliyor, birlik komutanına ve genel hava durumuna bağlı. Yine nöbet süreleri de hava şartlarına bağlı olarak 15 dk da olabilir, 2 saat de...
    Ortam aslında hem güzel hem kötü. Güzel yanı, gerçekten çok kaliteli insanlarla - hem asker hem rütbeli personel - tanışma fırsatın olacak, zorluklara karşı koymayı, mücadele etmeyi, insanlarla ilişkilerinde maddi manevi denge kurmayı öğreneceksin... Kötü yanı, kendini kontrol edemezsen, stresle mücadele edemezsen sigaraya başlayabilirsin, uyuşturucu madde bağımlılarıyla, arsız, hırsız kişilerle karşılaşacaksın, bunlara hazırlıklı ol...

Özetle, ister doğu ister batı olsun, her yerde iyi ve kötü birlikler, rütbeliler, erler var. Aslında hayatın her alanında böyledir, işyerinde, okulda, sokakta... Sadece biraz daha sabırlı ve özgüvenli olman gerekiyor ve son olarak şafak sayma, yoksa günler hiç geçmez:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kırmızımercimek -- 22 Kasım 2016; 22:48:43 >

• ben kısa dönem gittim karda kışta adam yat diyordu ben kuru yer temiz yer arıyordum çoğumuz öyle yapıyordu komutan anlayıyordu daha bir sinirlenip yatın ulan yer bakmayın diyordu iğrençti kendi adamlarına eziyet ediyorlar dizlerime ne taşlar batardı istikamet verirdiler millet kaçarken koşarken birbirine çarpardı mal gibi hisettiğim anlarda en çok o istikamet yediğimiz zamanlardı . bir gün yattım ateş edicem silah patlamıyor yüz başı başında öyle bir bağırıyor ki sanırsın anasına küfür ettim. adama döndüm öyle bir nefretle baktım ki adam ne bakıorsun beni mi dövcen lan diye 2 kat daha bağırdı birde biz sürünürken uzun dönemler dolaplarımızı soyardı kilotlara çoraplara kadar alırdılar . usta birliğinde jandarmaydım adam tüm hakın yanında bize istikamet verdi millet bu mallar ne yapıyor diye bize bakıyordu ulan cezanında bir usulü vardır askerlik onurunu düşürüyordu suçlu ailerinin yanında . istikamette dandik sebeblerden he biri uygun adımda sert vurmamış bilmem ne ulan ceza evinin içindesin zaten görüşe gelenler 100 100 alıyorlar halkta sinema gibi bizi izliyor adamlar bizi rezil ediyordu günde 3 4 saat uykuyla ne performans beklersin ki. sonra denetleme oldu ben yazdım her şeyi adamlar beni buldular neden böyle yazdın diye hesap sordular ben dedim asker yorgun dedim ayakta uyuyor dedim firar an meselesi dedim adam bizden imza topladı tekrar yazdırdı 2 hafta sonra firar oldu üni mezunu adamın sözünü dinlemez önlem almaz olayı örtmeye çalışırsanız böyle patlarsınız işte . ne diyim askerlik yine de iyi gidin takılın kafa dağıtın mallıklarıda mantık çerçevesinde değerlendirmeyin gideceklere başarılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugrelll -- 23 Kasım 2016; 10:50:19 >

• quote:

Bizim karakolda ingiliz asıllı türk bi arkadas vardi musluman degildi ama kardes gibiydik yani hicbir problem olmaz rahat ol orada herkes bir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • teşekkürler bilgilendirdigin için . . .:))
  • kırmızımercimek kullanıcısına yanıt
    eyvallah dostum güzel açıklamışsın . . .
  • vakit ayırıp düşüncelerini yazdığın için saol :))
  • Mescit nasıl olmuyor yahu? Nerede namaz kılıyorlar?

Allaha hamdolsun Annemin dedesi balkan gazisi çanakkale şehidir. Allaha hamd olsun ki Allah kalbime gönlüme müthiş bir vatan millet bayrak ezan kuran ve bu topraklarda yatan binlerce büyük zad ve şehitler için saygı sevgi vermiştir.ALLAHTAN BAŞKA KİMSEDEN KORKMAM kimseyede boyun eğmem ama şimdi acemi olarak gidiceksin askerede alt üst meselesinden bahsedenler var gider gitmez senden önce gelen askerin biri küfür eder laf eder o zaman sıkıntı olur diye meraktan sordum ben öyle bir şerefsizliği hazmedemem onun için biraz tedirgindim yoksa Allaha çok şükür haksızlıklar karşısında makam mevki tanımadan hesabını sorarım :):) maddi anlam da çok şükür sıkıntım yok babam parayla yap gitmediyor ama ben sadece ALLAH rızası için gitmek istiyorum orası peygamber ocagıdır. Allahın izniyle Allahtan niyazım günahlarımızı affedip bizleri şehitlik mertebesine ulaştırmasıdır .
  • quote:

Orijinalden alıntı: duck988

Allaha hamdolsun Annemin dedesi balkan gazisi çanakkale şehidir. Allaha hamd olsun ki Allah kalbime gönlüme müthiş bir vatan millet bayrak ezan kuran ve bu topraklarda yatan binlerce büyük zad ve şehitler için saygı sevgi vermiştir.ALLAHTAN BAŞKA KİMSEDEN KORKMAM kimseyede boyun eğmem ama şimdi acemi olarak gidiceksin askerede alt üst meselesinden bahsedenler var gider gitmez senden önce gelen askerin biri küfür eder laf eder o zaman sıkıntı olur diye meraktan sordum ben öyle bir şerefsizliği hazmedemem onun için biraz tedirgindim yoksa Allaha çok şükür haksızlıklar karşısında makam mevki tanımadan hesabını sorarım :):) maddi anlam da çok şükür sıkıntım yok babam parayla yap gitmediyor ama ben sadece ALLAH rızası için gitmek istiyorum orası peygamber ocagıdır. Allahın izniyle Allahtan niyazım günahlarımızı affedip bizleri şehitlik mertebesine ulaştırmasıdır .

Kardeş sen bi önceki yorumunda müslüman olmayan askerde zorluk çekermi yazmıştın,Bende münasip bir dilde alıntı yaptım yorumuna tecrübelerime dayanarak.Ne mutlu sana Allah,bayrak,vatan,namus yazdıkca yazmışsın ne güzel senin adına,yoksa kimse kimsenin inancını bilmez...

Bu arada paralı askerlik istediğin zaman yapabileceğin bir durum değil yani senenin 364 günü askerlik sürekli paralı askerliğe açık değil belli aralarda belli zamanlarda nadirde olsa devlet paralı askerlik yasasını getiriyor ve yerel kanallardan haberi oluyor tesadüf gelirsen verirsin parayı gitmezsin..

Ancak kısa dönem sürekli mevcut oda okul vs şartların uyması gerek vs...

Birisi gelir bişey der canımı sıkar dedin şöyleki devrecilik ve sıracılık denir askerde..hem acemi birliğinde,hem usta birliğinde en alt devreyken acemisindir ve çaylak muamelesi görürsün...Örneğin bir yada birkaç üst devren gelir sana kendi mıntıkasını yada bahçe mazgal altı çalı ot temizlettirir sende şöyle düşünürsün bu asker rütbeli değil bana ne karışıyor...Karışıyor çünkü zamanında oda bu yollardan geçti taki oda üst devre olana kadar buna sıracılık denir..Sırası gelen yatar sırası gelen çalışır sistem böyle işler askerde.

Askerde ne para,ne kabadayılık ne başka bişey işlemez herkez süt kuzusu gibidir rütbelilerin karşısında.

Son olarak gidersin gelirsin kafana takma.

müslüman olmayan askerde zorluk çeker mi sorusunu ben sormadım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.