Şimdi Ara

Asgari ücret konusunda çıldırmışlar. Sizce ne kadar olur yeni yılda (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
357
Cevap
1
Favori
24.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
53 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Haklısınız Mert bey. Keşke ülke ekonomisi iyi olsa da herkes normal standartlara sahip olsa. Ne işlen meşgulsunuz ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Spider_hip kullanıcısına yanıt
    Problem zaten adamın yanlış kararları ve yanlış ekonomi yönetimi.
    Kendi ev ekonomisini yönetememesi.
    Dediğim gibi ben mevcut maaşını sorgulamiyorum , sabit maaş alan çoğu kişi ideal maaşı almıyor onda hemfikirim . Sorun eldeki paranın yönetimi.

Benim evimin toplam geliri adamın gelirinden en az 4 kat daha fazla adam benden fazla telefon faturası ödüyor.
    Ben faturasız kullanıyorum. Adam faturalı 100 lira ödüyor.
    Bir de çocuk.
    Bir de asgari ücretle .

Yani faturadaki 30 lira değil, alınan 30 bin yanlış karar.
    Bu adamin faturasındaki bu örnek bir çok şeye uygulanabilir, örneğin düşük gelirli insanların sigara içmesi, alkol tüketecek ise aşırı tüketip meyhanede normalde ödeyeceğinden fazla ödemesi keyfi ve düşünmeden yaptığı bir sürü harcama anlayacağın buraya yazmamış olabilir ancak bunun gibi bir sürü bilmediğimiz örnek de olabilir gecinememesin sebebi.

Ben yazıyı bitirmeden ideali de yazayım, kimsenin ideal düzende bunları konuşmaması ve bu basit harcamaları tartışmamasi gerekir. Ancak mevcut durum idealden uzak ve bu nedenle koşullarına göre davranmak mecburi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pudinkk -- 2 Aralık 2019; 10:53:53 >

• Stand Alone kullanıcısına yanıt
    Ben 2 yıl önce evlendim.

2 yılda nelerin değiştiğine bir bak sonra gel konuşalım.

2 yılda nelere ne kadar zam geldi bir hesapla.

2 yılda gelen zamlara karşı asgari ücrete gelen zammı hesapla.

2 yılda ülkende intihar oranını hesapla.

Tamamen boş yorum yaptın.
  • HBeg kullanıcısına yanıt
    Sistem her şehirde aynı.

Merkeze yakın kira pahalı yol masrafı az, zaman çok.

Merkeze uzak kira ucuz yol masrafı çok, zaman az.

Ben zamandan ve yol masrafından tasarruf ediyorum.

Ankara da yaşıyorum. Kimsenin gitmediği istanbul a yakın yenikentte bile kiralar 900 den başlıyor.

Ankara nın En yükseği hatta belki Türkiye nin yerde 1100 liraya oturuyorum. Ama iş yerime yakın yapcak birşey yok.
  • pudinkk kullanıcısına yanıt
    Baştan aşağı boş yorum.

Sadece telefona takılman çok saçma.

Gel senin için iki kişi telefon kullanmayalım.

185 TL yerine aylık gıda giderim 285 tl olsun.

Beyninin .... ben.!!! Hesapla. !!!!

Sen bazılarına peşkeş çekerken. Bazılarını yalarken 3-5 kuruş için.

Bu ülkede alın teriyle çalışmaya çalışanlar maaşlarından alınan vergilerle senin ve çocuklarının cebini dolduruyor.

Not: 2 yıl önce hanımla benim aldığımız hat üzerine 2 telefon yüzünden 100 lira ödüyorum.

Senin gibi İPhone 11 in 8000 ine düştüğünü öğrenince kapıları aşındırman gibi değil yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atria

Ben 2 yıl önce evlendim.

2 yılda nelerin değiştiğine bir bak sonra gel konuşalım.

2 yılda nelere ne kadar zam geldi bir hesapla.

2 yılda gelen zamlara karşı asgari ücrete gelen zammı hesapla.

2 yılda ülkende intihar oranını hesapla.

Tamamen boş yorum yaptın.
    Boş yorum yapan sensin. Evliliğin daha ne olduğunu bile bilmeden hareket edip sızlanmak kadar anlamsız bir hareket olamaz. Sen bundan 2 yıl önce, 2 yıl sonrası için her şeyin daha da ucuzlayacağını falan mı zannediyordun peki? Ne bekliyordun da ne buldun çok merak ettim. Yaşadığınız ülkeyi daha tam olarak tanımadan gelip forumda duyar kasıyorsunuz.
  • asgari ücret SABİT KALSIN !!!!

Doları 1 TL yapsın erdoğan, devir aldığı gibi 1TL'den
  • quote:

Bu mesaj silindi.
    doları basan amerikada da olsan asgari ücrete GEÇİNEMEZSİN

1000 dolar Newyork'ta kiraya rahat gider

diğer harcamalar kalan parayı götürür

farkın olmaz buradan
  • quote:

Baştan aşağı boş yorum.

Sadece telefona takılman çok saçma.

Gel senin için iki kişi telefon kullanmayalım.

185 TL yerine aylık gıda giderim 285 tl olsun.

Beyninin .... ben.!!! Hesapla. !!!!

Sen bazılarına peşkeş çekerken. Bazılarını yalarken 3-5 kuruş için.

Bu ülkede alın teriyle çalışmaya çalışanlar maaşlarından alınan vergilerle senin ve çocuklarının cebini dolduruyor.

Not: 2 yıl önce hanımla benim aldığımız hat üzerine 2 telefon yüzünden 100 lira ödüyorum.

Senin gibi İPhone 11 in 8000 ine düştüğünü öğrenince kapıları aşındırman gibi değil yani.
    Beyninin ... ben gibi cümleler kurarak karşındakini tanımadan hakaret içeren mesajlar yazman seni anlatıyor zaten. Seninle konuşmaya gerek yok. Telefon ile ilgili yazdığım mesajın bir üstünde ayrı bir mesaj daha var sadece telefonla alakalı değil, aldığı diğer kararlar da ısrarla hatalı. Asgari ucretliyim param yok 8 aylık çocuğum var diyor. Ben mi bilemiyorum hangi yildayiz 1200lere yeni mı girdik yoksa 2020 ye mı giriyoruz?

Basit matematik arkadaşın ekonomik kararlarını yanlış aldığını gösteriyor.

Aynı basit matematik asgari ücretin de yaşamak için imkansız bir meblağ olduğunu da söylüyor.

Basit gözlemler ekonomi yönetiminin kötü, gelir adaletsizliğinin devasa olduğunu da söylüyor. Sadece bu konuyu açanı eleştirmiyorum farklı açılardan ekonomiyi de eleştiriyorum. Ama sen bir yere takılmışsın. Senin gibi tanımadığı insana böyle yorum yazan birinden beklenen bir davranış. Tutarlı olman tek olumlu özelliğin gibi görünüyor , ama hata yapmakta tutarlısın . Kısa yoldan hakaret edeyim de içimi rahatlatayim derdindesin.

İçin huzursuz çünkü sen de ekonomik gerilimdesin burada çıkarmaya çalışıyorsun

Ayrıca telefon faturanın 100 lirasını yediğine aktarman gayet mantıklı olur. İnsanın ihtiyaçlar hiyerarşisinde karnını doyurmak ve iyi beslenmek daha üst sıradadır.

Senin gibi konuşup hakaret etmeyeceğim o da farkımızı temsil ediyor. Sen ne kadar hakaret edersen et o senin kişiliğinin dışa vurumu, olumsuz yönleri bastırmayi başaramayan bir bireyi gösteriyor. Öfkesini kontrol edemeyen bir insan ilkeldir unutma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pudinkk -- 2 Aralık 2019; 13:28:49 >

Ben aldım sorumluluğu.

2 Yıl önceki şartlar ile şimdiki şartlar bir değil.

Ne oldum değil ne olacam demeli.

Bu mantığa göre özel sektör çalışanlarının hiçbir şekilde çocuk sahibi olmaması gerekir.

Diğer arkadaşlara da söyledim.

Mesele zaten çocuğun masrafı değil.

Şu an bir masrafı yok. büyüdüğünde artacak.

2 yılda değişen çok şey oldu.

Gelirler giderleri karşılayamaz oldu.

Benim derdim asgari ücrete zam yapılsın yapılmasın değil.

Bana 2 yıl önceki maaşımı versinler ama gelen zamları da 2 yıl önceki zamlara çeksinler razıyım.

Herşeye %60-70 zam asgari ücrete %20 zam. Nasıl olacak ?

Bu konuda haklısın.

Peki arkadaşım.

Sen bana söyle. 2020 TL yi minimalize ederek beni geçindir.

Matematiğin devasa gücünü konuştur.

Ben söylüyorum zaten.

Bu asgari ücreti belirleyen adam gelsin beni geçindirsin valla kabul edecem.

Ben diğer arkadaşlara da söyledim 2 yıl önceyle şimdi arasında çok fark var.

Bana 2 yıl öncenin şartlarını sağlasınlar kabulüm.

2 yılda her şeye %60-70 zam geldi. Peki asgari ücrete ne kadar zam geldi ?

Sen söyle diyorum ya. Bana öyle bir matematik kur ki ben geçineyim. Lütfen.
  • çocuğun geleceği diye atıp tutandan geçilmiyor
    yahu böyle bir durumu nasıl garanti edeceksin ?

bazı insanlar var sıfırdan başlıyor ve sonra zengin oluyor ,bazıları ise tersine başta zengin olduğu halde ,sonrasında iflas ediyor ve çocuğu sefil oluyor

sonra asgari ücretli iş dışında iş bulamayanlar ne yapacak ,yaşamasınlar mı ?

ben bu yaşıma kadar çocuğuna süper gelecek hazırladığı halde dua alan baba görmedim ,aksine hep beddua edildiğini gördüm
    özellikle miras olayında aile birbirine giriyor ve herkes babaya beddua yarışına giriyor

kendi hayatınızı yaşayın kardeşim ,gelecekte şöyle olur böyle olur hesabı yaparsan ,baba evinde oturmak dışında bir şey yapamazsın
    iş bulma problemi kadar ,yeni nesilde bir özgüven eksikliği de bariz görülüyor ,ee adam 30 yaşına kadar baba eline bakarsa olacağı budur
  • Stand Alone kullanıcısına yanıt
    Ben duyar kasmıyorum kardeşim.

Ben diyorum ki ben 2 yıl önce de evliydim.

2 yıl önce de kiradaydım.

aynı şartlarda yaşıyordum.

Giderimi azalttım. Artırmadım ama geçinemiyorum diyorum.

Yine boş yorum yapıyorsun.

Sizin mantığınıza göre özel sektör çalışanı evlenmesin. çocuk yapmasın. Zaten yeterince kalabalığız. 5 milyon suriyeli var zaten. Onlara para lazım.

Saraya para lazım.

Sen niye evleniyon ki demi arkadaşım.

o zaman sana tavsiye ben ettim sen etme kardeşim. Sen evlenme. Tabi başkasını yalamıyorsan.

Eğer yalıyorsan korkmana gerek yok. Kızının mevlüdünde tek taş pırlantan benden ( benim maaşımın vergisinden )
  • Emeklilik icin söylüyorum babam yillarca calisti emekli oldu ve 1500 tl maas aliyor. Ve yetmiyor bu. Adam 60 yasinda insaatlarda calismaya devam ediyor.

Zam haberlerini okuyoruz 1500 tl alanlar 1600 lora alacakmis 3500 tl alanlar 4000 lira. Ne anladim bundan? Denge olmali.

Bu okudu okumadi meselesi degil. Ben de okuyorum. Atanirsam 4500 bin lira alacagim en düşük. Tamam da bari asgari ucret 3000 lira olsun.

Abim fabrikada calisiyor asgari ücret aliyor. Bir cocugu var. Kirada kaliyor. Arabasi yok. Kyk kredisini ödedi bitirdi simdi haber cikiyor kredilere af ciksin diye. Yav adam esek mi? O niye ödedi? Haksizlik.

Gerçekten is cok zor. Ben 550 lira aliyorum öğrenci olarak. Kendi sehrimde okudugum icin zorlanmiyorum hatta yazlari biriktiriyorum. Bu arada sosyal faaliyetim yok. Kafeye gitmem cay icmem kahve icmem disari da yemem. Carsiya gidersem otobuse binmem 4-5 km yururum. Babama yük olmuyorum. Çalışayım diyorum adam tecrubesiz diye almiyor. Findik toplama vs. İsi buldum kadinlari almislar beni almadilar. Bir pideci acildi foto atip basvurun dediler. Attim almadilar benim pideciye baktim full kadin. Hep kadinlari aliyorlar. Sadece 1800 liraya un fabrikasinda gecici is buldum. 7-18 arasi calisacaktim. Babam izin vermedi.
    Devletin cocukluktan itibaren bir meslek dalinda herkesi egitmesi lazim. Köy endüstrisinde oldugu gibi. Ben 22 yaşındayım. İs tecrubem 0. Çalışmadım. Adamlar is vermiyor. Mezun olduk atanamadim napacagim? Simdi zamaninda bir ek iste calissaydim diyebilirsiniz ama çalışmadım. Napayım yani 15 yasina mi doneyim?

• Süleyman Çakır. kullanıcısına yanıt
    Estağfirullah yargı ne haddime.

Tüm şehirlerde aynı sistem sizde bilirsiniz.

Merkeze yakın kira pahalı, yol masrafı az, Zaman çok.

Merkeze uzak kira uygun yol masrafı fazla, zaman az.

700 lira verip 400 lira extra yol vermektense 1100 lira iş yerime daha yakın daha mantıklı geldi bana.

Aslında bakarsan gider aynı.

185 lirayla nasıl geçindiğimi emin ol ben de bilmiyorum.

30 yaşında olmama rağmen bazen annem cebime 100-200 lira harçlık koyar ama bu devamlı veya her ay olan bişey değil.

Onun dışında hanımın ailesi memleketten diye erzak falan gönderiyor ya da getiriyor.

başkada temel ihityaclar dışında bir harcamamız yok.
  • quote:

Bu konuda haklısın.

Peki arkadaşım.

Sen bana söyle. 2020 TL yi minimalize ederek beni geçindir.

Matematiğin devasa gücünü konuştur.

Ben söylüyorum zaten.

Bu asgari ücreti belirleyen adam gelsin beni geçindirsin valla kabul edecem.

Ben diğer arkadaşlara da söyledim 2 yıl önceyle şimdi arasında çok fark var.

Bana 2 yıl öncenin şartlarını sağlasınlar kabulüm.

2 yılda her şeye %60-70 zam geldi. Peki asgari ücrete ne kadar zam geldi ?

Sen söyle diyorum ya. Bana öyle bir matematik kur ki ben geçineyim. Lütfen.
    Market fiyatlarini gayet iyi biliyorum, asgari ücrete yapılan zam ile kesinlikle doğru orantılı değil.

Asgari ücrete yapılan zam da ne kadar fazla olursa bilin ki onu sizden market zamları ile geri alacaklar.

Seçim zamanları asgari ücret üzerinden oy toplanıyor ama halkımız matematik yapmıyor, 2 ay sonra o gelen zam hayati ihtiyaçlara gelen enflasyon ile eriyip gidiyor.

Önceden maaşının yükselmesine alkış tutan halk, zamlara da alkış tutuyor . Problem burada. Alkış tutmayın. Sizden zengin yaşayan kimseye alkış tutmayın. Kimsenin destekçisi olmayın. Apolitik olun fanatik olmayın yaşam koşullarınızı savunun başka bir çözümü yok. birlik olarak bu yapılmaz ise tek başınıza bu da bir işe yaramaz ne yazık ki.

Tebrik ediyorum.

Sonunda beni anladın.

Ben bugün bu yorumu yazarak iste tam olarak senin söylediğini yapıyorum.

Ben eşitlik istiyorum ben adalet istiyorum.

Benden daha kötü olanlar da var.

Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız o ülkede insanların neden öldüğüne bakın.

Geçen burada haber oldu. Adamın karısı pazara gidelim dedi diye adam gitmiş intihar etmiş.

Bu ülkede herkes benim gibi zor geçinseydi ben buna da şükür deyip otururdum aşağı.

Ama bazıları bazılarını yalayıp lüks hayat yaşıyorsa bunun nedeni, sen aç yatarken, benim senin sesini duyurmadığımdandır.

Bak adam çalışmıştır alın teriyle, kafasını çalıştırmıştır zengin olmuştur ona lafım yok helal olsun.

Ama birileri yalakalık yaparak benim alın terimden fazla kazanıyorsa burada kimse beni susturamaz.
  • Asgari ucreti arttirmak yerine alim gucunu arttirmalilar.

Yoksa asgari ucret artarsa, her seye A dan Z ye zam gelecek. Degisen bir sey olmayacak.
  • dfk24 kullanıcısına yanıt
    çok ödüyorsun.

500 dk 2 gb int. 1000 sms. 19.90 artı 24 ay taahhütlü 30 tl taksitle 2 adet vestel telefon.

2 yıl taahhütlü. benle hanımın.

Kusura bakma senin iphone yanında hiç ama.

Olm saçma sapan boş yorumlar yapmayın.

Hadi telefon kullanmıyorum diyelim.

100 lira cebimde kalsın. 285 TL ye beni 1 ay geçindir. Hadi bakalım bilgili arkadaşım.
  • Ankara da özel firmada satış pazarlama.
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.