Şimdi Ara

Asgari ücret konusunda çıldırmışlar. Sizce ne kadar olur yeni yılda (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
357
Cevap
1
Favori
24.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
53 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Artmasın diyenler büyük ihtimalle tuzu kuru olan iş verenlerdir sanırım.. hoş çok yükselse bile aynı oranda zamlar kısa zamanda yapılacağı için asgari ücret alanın alım gücü çok değişmeyecektir..
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi proxsima06 -- 15 Nisan 2020; 0:11:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fırtınam.. F kullanıcısına yanıt
    Yapılmasın dıyenler vergisinden kısılsın yada destek verilsin derdinde. Sadece maaşını arttırmak ülkeye zarar verir derdinde.

İşverenler aynı işi daha az kişiye yaptırmak zorunda kalacak işsizlik artacak derdinde.
    Kimse sürünsün asgari ücretli demiyor ama ülke şartları yapılacak zammı kaldırmaz. Zam yerine vergisi azaltılmalı yada sigorta primine destek verilmeli.

Yoksa ufukta büyük işsizlik oranları bizi bekler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Atria

Bu mesaj silindi.
    Hiçbir partili değilim.
    Baba parası ilkokul 5 ten beri yemiyorum.
    +30 yaşındayım.
    Rakam vermeyeceğim ama senden en az 2 kat kazanıyorum.
    Ben bu gelirle çocuk düşünmüyorum da sen o çocuğun sorumluluğunu almayı düşündün mü dünyaya getirmeden önce?

Bu sorunun gerçekten cevabını merak ediyorum, lütfen samimi ol ve yaz

• quote:

Bu mesaj silindi.
    Bu arada ekleyeyim iki kişi 100 lira telefon faturası bu ne ya ?

Siz ekonomik okur yazarlık diye bir şey duymadınız mı?

Eşim de çalışıyor ikimiz de faturasız hat kullanıyoruz ,benimki 35 onunki 27 lira, istesek daha düşük paket de kullanırız, daha az da öderiz. Ama siz 100 liralık kullanın sonra çocuk var gecinemiyorum diye yakının.

İyi bulmuşsunuz bahaneleri, hiçbir şeyi düşünme, kaygısız yaşa, sonra gecinemiyorum.
    Biz de gecinemiyoruz, istediklerimizi yapamıyoruz ama düşünmeden yaşamıyoruz , bizle aynı maaşı alan kişiler gidip bir maaşla gözlük alıyor onlar da gecinemiyoruz diyorlar, krediyle lüks 0 araba alıp sonra benzin pahalı deyip tüp taktiriyorlar, onlar da gecinemiyoruz diyorlar.

Geçinmeye çalışmiyorsunuz bence.
    Günü geçirmeye çalışıyorsunuz o nedenle ertesi günü ve ondan sonraki günü düşünme kaygıniz yok.
    Siz düşünmek istemiyorsunuz başkaları sizin yerinize düşünsün yapsın istiyorsunuz.

Ben burada ekonomik durumu savunmuyorum kesinlikle savunulacak bir yeri yok ama asgari ücretle 100 liralık telefon faturası ödeyen biri yakınıyor ise burada bir çelişki var alarm veriyor, önce bir düşün ben bu duruma neden geldim plan yaptım mı? Mevcut imkanlarımi ve çevremi değerlendirip geleceğimi tasarlamaya çalıştım mı diye.

Ben şu anda çalışıyorum yukarida yazdım bir de yedek olarak başka bir işi öğrenmenin planlarını yapıyorum. Sen 100 liralık faturalı hattınla Instagram vs mı takılıyorsun bilmiyorum

• Eflasyonun düşmesi lazım asgari ücreti artırmak çözüm değil çıkmaz döngüdür asgari ücreti artırmak önemli olan alım gücü

• quote:

Orijinalden alıntı: atmaca57

Asgeri ücret isterse 5000 lira olsun. Maalesef bir şey değişmez. Önemli olan asgari ücretin artması değil, alım gücünün artmasıdır
    Asgari ücretin arttığı oranda tüketim ürünlerin fiyatı da artıyor.
    Helal olsun. Doğru demişsin.

• Osmanlinin lale devrine dondu ulke . Padisah ve yalayancilari saraylarinda takilirken halk gercekten sefalet suruyordu . Bu millet bunu mu hak ediyor artik neler oluyor bilmiyorum. Ben bekar biriyim fakat gercekten evli olan arkadslarim burda yorum yapan saygi deger arkadslarim . Bu bastaki herifler cuvallar ile 500 senelik paraalrini ceplerine koysa da hala doymazlar. Bizler hesap sormadigimiz icin gecmis nesilden korkak yetisen toplum yarattildi. Ve sizlerin cocuklari da boyle yetisecek hakkini arayan kafir nankor olacak... Veya otekilestirilecek lanet olasi bilimkurgu filminde itopya filminde yasiyor gibiyiz . Wastelandturkey diyorum buna yasam mucadelesi ... İstedginz kadar inandiginz tanriniza hava veya eft yapin bu dunya da bu gozler o pisliklerin cezalandirildigini gormedikden sonra o tanrinizin adaletine inanmayacagim !

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 2221 tl olacak bence o kadar zam yapmazlar

• işine gelmeyen işveren, işçi çalıştırmaz. kendisi açar çalıştırır tezgahını. olması gereken 2.850 liradır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Moueson

Bu mesaj silindi.
    asgari ücretle 1 ay çalış sonra buraya gelip yorum yap
    asgari ücrete zam gelirse her şeye zam gelir modası da güzel tuttu

asgari ücretlilere diyeceğine devlete de ,enflasyonu engellesinler bak o zaman haklısın denir

elektriğe zam gelince sesin çıkmaz ,doğalgaza zam gelince sesin çıkmaz ,yani 1 yılda her şeye zam gelmiş ama yine de asgari ücretli ölmesin ,yaşamasını bilsin mi diyeceksin ?

o zaman aynı mantıkla tüm ücretler sabit kalmalı ,diğerlerine olunca sesi çıkmayanların asgari ücretliye olan düşmanlığı anlaşılır gibi değil
    büyük ihtimal çalışmıyorsun ama emin ol ileride sende asgari ücretli olacaksın ,bakalım o zamanda aynı şeyleri söyleyecek misin ?
    merakla bekliyoruz

maaşlara zam yapılmayınca ekonomi çok iyi olacak zannedenlerden bıktık usandık ,yıllardır bu sözü tüm iktidara gelenler söylemiştir ama hiç düzeldiğimizi görmedik

devletin görevi maaşlara enflasyon oranında zam yapmamak değildir ,aksine tedbirler alıp enflasyonu düşürmektir
    ha bak enflasyon düşerse işte o zaman maaşlara da az miktarda zam yapılır

bu ülkede şunu hiç görmedik ;
    benim maaşıma zam yapılmasın ,istemiyorum diyen birisini ama başkasının maaşına zam yapılmasın diyenleri hep gördük

ben aksine ülkenin durumu göz önüne alınarak ,çok maaşlı olanlardan kesilip ,asgari ücretlilere verilmesi taraftarıyım ,diğer türlü tuzu kuru olanlar anlayamıyor

bir çalışan 2000 tl. alıyorsa ,başka bir çalışan 6-7 bin tl. alıyorsa bu iş olmaz ,ama ben okudum falan edebiyatı yapmasın kimse ,asgari ücretlilerin çoğu da üniversite mezunu ,fark mutlaka olmalı ama bu kadar olmamalı ,asgari ücretli 2000 tl. alıyorsa diğerlerinin maaşı da yaklaşık 3000-4000 tl. olmalı ,diğer türlü yaşam kalitesi diye bir şeyden bahsedilemez

unutmayın insanlar asgari ücretli olmak için yanıp tutuşmuyor ,başka iş bulamadığı için mecburiyetten yapıyor

gerçi biz boşuna konuşuyoruz ,verecekleri zam tahminen en fazla % 10 olur

• Asgari ücret artmadığında seneye ürünlere zam gelmeyeceğine inanan bir kitle var. Asgari ücret artmasın seneye yine herşeye yüksek oranda zamlar gelecek çünkü;

Neredeyse bütün tarım ürünleri ithal ediliyor bunların parasının çıkarılması gerekiyor, yapılan otoyol ve köprüler için verilen garantiler yerini bulmuyor bunların parasının çıkarılması gerekiyor, tanıdık işadamlarının affedilen vergi borçlarının birşekilde temin edilmesi gerekiyor, lüks içindeki hayatlarının devam etmesi gerekiyor.

Anlayacağınız asgariye değil zam hatta düşürmeye gitsinler seneye yine herşeye ağır zamlar gelecek. Üretmediğin sürece bu böyle olacak.
  • umarım 1990 tl asgari ucret olur.insallah
    halkımız cok memnun.avrupayı gectik

• asgari ücret atmasa bile her şeye zam gelecek. zam demek bizim için "gelenek" gibi bir şey demek. varsayılan olarak her şeye zam yapılıyor. hep satın aldığım kaşar peynirin fiyatına geçen hafta inanılmaz bir zam geldi. "terörist marketçiler" kafasındaki bunak biri değilim ama durup dururken ne zammı bu? doların arttığı yok bir şey yok. matketçiye sorsan toptancı zam yaptı diyecek, toptancıya sorsan üretici zam yaptı diyecek. üreticiye gidip neden zam yaptın desen "elektriğe fahiş zam geldi, bizim fabrikanın elektrik masrafını biliyon mu sen" diyecek haklı olarak. bu sadece sembolik bir örnek ama işler böyle yürüyor genelde. son bir yıldaki elektrik zamlarının nedenini duymayan varsa açıp okusun. işin genel özeti, bırakın garibana zam gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 1 Aralık 2019; 6:30:14 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fashionality

siz asgari ucretle calisanlari bunlari soyluyorsunuz fakat asgari ucretin biraz ustunde geliri olan misal 4000 lira maasi olan kisiler bile ozellikle buyuk sehirlerde perisan durumdalar... sizin genel olarak "geliriniz bu sekildeyse evlenmeyin ya da cocuk yapmayin" tarzi soylemlerinize gelecek olursak, ozellikle genc nufusun buyuk bir bolumu (ki cevremdeki akrabalarimdan, yakinlarimdan da cogu bu sekilde) mezun olduktan sonra asgari ucretlerle bile is bulamiyorlar, siz bu insanlara evlenmemesini ya da cocuk yapmamasini soylemeden once bence hukumetin izledigi yanlis ekonomi politikalarina bir bakin... insanlar evlenemiyor, evlendikten sonra gecinemiyor ya da cocuk yaparken bin kere dusunuyor, antik misirdaki kolelerden daha vahim bir durumda yasiyorlar ama hayatlarini yasamaya calistiklari icin sizin gibi dusunenlerce yine suclu onlar oluyor... insanca yasamaya calismak mi suc size gore... bazilarinin devleti ve milleti soyarak yedi sulalesini zengin etmesi suc degil ama insanlarin en azindan aile kurmaya calismasi ve gecinmeye calismasi mi suc yani... bence bakis acinizi degistirmeniz gerek...
    Kardeş biz hükümetin politikaları doğru, ülke doğru yolda filan demiyoruz zaten. Ama ülkenin durumu ortadayken asgari ücretle geçinen insanların evlenip çoluk çocuğa karışması, çok mu doğru? Ben 28 yaşında memurum asgari ücretin üç katını alıyorum ama hâlâ çoluk çocuk düşünemiyorum. O çocuğun geleceğini garanti altına almadan çocuğu yapmam.

• quote:

Bu mesaj silindi.
    Allah asgari ücretle geçinenin yardimcisi olsun tek basina cok zor esin çalışması taraftari degilim zaten ama 2000 cok cok cok az bi para ev gecindiremezsin
    Akp cocuklari derken bu kelimeyi duzgun telaffuz etmenizi oneririm yazik etmeyin kisiliginize. Bende akpliyim fakat cok üzüldüm. Size kotu yorum yapanlar kınadıklarını yaşayacaklardır
    Tek temennim her vatandaşın adilce yasam standartları uzerinde yasayabilmesi..

• Bundan 2 sene önce 30 liralık şey 65 lira şuan marketlerde. Sigaradan tutunda ekmeğe kadar herşey pahalı. Asgari ücretin 500 lira zamlanması onların çıldırdığına değil, bizim çıldıracağımıza işarettir...

• 27 yıllık araba almış. Allah size hidayet etsin. Başka diyecek birşey bulamıyorum. Sonrada Avrupa bizi kıskanıyor aynen kardeşim Avrupa senin 27 yıllık arabaya binmeni kıskanıyor. Hadi işinize bakın

• Bu konuyu forumda defalarca yazdık çizdik, gerçekleri yazınca da forumda tepki topluyorsun. Ülke şartları dahilinde şu an asgari ücretin zamlanması gibi bir lüks yok. İstemeseniz de gerçek olan bu. Son yıllarda siyasilerin popülist yaklaşımları yüzünden anormal seviyede asgari ücret arttı zaten. Olması gereken seviye 1600 TL civarıdır ama 2020 TL olması sebebiyle işsizlik çok artmış durumda. İşveren 3 kişilik işi 1 kişiye yaptırmak zorunda kalıyor. Sembolik olarak 50 TL zam yapıp geçmek zorunda kalacaklar.

Zaten asgari ücret bugün bile 2020 TL olsa da çoğu kişi 200-300 TL elden nakit parayı geri vermek zorunda kalıyor. Yani asgari ücret zamlandı diye reelde işler öyle yürümüyor.

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.